Cystitis në gratë


Cystitis - një sëmundje e zakonshme në të cilën përflakur fshikëz, ose më mirë Mukoza e saj. Shpesh është ndër sëmundjet e fshikëzës. Cystitis në gra të shëndetshme jo shtatzëna të moshës 16-65 vjet në mungesë të sëmundjeve të tjera që konsiderohen traktit urinar pakomplikuar, ajo i nënshtrohet trajtim ambulator (në shtëpi).

Shkaqet e cystitis në gratë


Cystitis burra të sëmurë, por në gratë kjo ndodh shumë më shpesh se meshkujt. Kjo sëmundje më së shpeshti prek vajzat dhe gratë e moshës riprodhuese "falënderim" karakteristika strukturore e sistemit urogjenital. Gratë uretrës apo uretrës është quajtur, burrat më të gjerë dhe më të shkurtër se, kështu infeksioni merr në grua fshikëzës shumë më e lehtë. Rol të rëndësishëm në paraqitjen e cystitis në përfaqësuesve femra luajtur vendndodhjen kanal mochepolovoho në krahasim me organet e tjera - Vendndodhja topografike afër uretrës dhe anusit. Të gjithë këta faktorë kontribuojnë në kushte të favorshme për përhapjen e mikroorganizmave patogjene, si dhe diversitetin e këtyre baktereve në fshikëz apo uretrës. Cystitis në formë akute mund të zhvillohet në një grua disa herë dhe madje edhe të shkojnë kronike.

Në shumicën e rasteve shkaku është cystitis apo infeksion tjetër. Staphylococcus, Streptococcus, E. coli dhe të tjerët - është përfaqësues më të shpeshta mjedisi oportuniste e trupit të njeriut. Shkaku i cystitis mund të jetë ureaplazmennaya seksual dhe infeksioni mikoplazmennye.

Shkaqet kryesore të cystitis akute:

 • vërejtur në 70-95% e pacientëve gjendet E. coli, të ashtuquajturat .coli E;
 • në 5-20% e pacientëve gjendet Staphylococcus, ajo është quajtur Staphylococcus saprophyticus;
 • pjesa tjetër e gjeti pak bakter njohur Klebsiella spp dhe mirabilis Proteus, ai Proteus.

Shkaku i cystitis mund të jetë catheterization fshikëzës. Ndonjëherë ajo rezulton se catheterization për të studiuar ose për të marrë urinë artificiale në kërkimin urological është uretry.Kateterizatsiya infeksion fshikëz më i rrezikshëm për një grua nëse ajo kohët e fundit ka pasur një fëmijë apo aktualisht shtatzënë, ndërsa gjatë kësaj periudhe në gratë ulur tonin traktit urinar. Nëse kist zhvillua pas ndërhyrjes kirurgjikale apo instrumentale, për shembull pas fshikëz catheterization, agjentët janë bakteret zakonisht Gram-negative. Në tsistitesche bakterial vozbuditeleyprovotsiruyut dhe kërpudhave të ndryshme, për shembull, Candida, si dhe, klamidia, Trichomonas, Mycoplasma dhe viruset.

Simptomet e cystitis në gratë

Një nga simptomat kryesore të cystitis akute është urinim mjaft e dhimbshme, dhe ndjenja dhimbje dhe probleme zhzheniya.Takzhe mund kuptim dhimbje në bark, ndjenjën e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës. Ajo gjithashtu mosmbajtjeje në kohën e një dëshirë të fortë për të urinuar.

Urina mund të fitojnë ngjyra me baltë, dhe nganjëherë të marrë dhe të përgjakshme (përgjakshme) ngjyrë, e cila është një shenjë se ka filluar komplikime.

Në disa raste cystitis mund të përjetojnë ethe deri në 37,5 gradë. Në këtë rast, ju duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun, pasi ka gjasat e sëmundjeve të veshkave. Kur simptomat e para të cystitis parë një mjek, infeksioni nuk mund të kalojë në vetvete pa trajtim, inflamacion zgjidh, por sëmundja shkon në kronike dhe do të shqetësojë ju gjithnjë e më shumë, dhe të bëhet më e vështirë për të shërohen.

Prevalenca e cystitis

Cystitis akute (inflamacion i rreshtim të fshikëzës) përkasin sëmundjet më të zakonshme në urologji. Ndodhja e cystitis akute tek gratë është 0,5-0,7 episod sëmundje 1 grua në vit. Prevalenca e cystitis akute në Rusi, të dhënat e llogaritur, është 26-36 mln. Rastet. Për krahasim, incidenca e cystitis akute në meshkujve të rritur është 6-8 episode në vit për 1000 meshkuj të moshës 21-50 vjet.

Vajzat cystitis diagnostikuar 3 herë më shpesh se djemtë dhe manifestohet kryesisht në moshën 4-12 vjet, të paktën nga 1 vit deri në 3 vjet, dhe nga 13 deri në 15 vjet, është shumë e rrallë në porsalindurve dhe foshnjat.

Një nga sëmundjet më të zakonshme të fshikëzës - kronike cystitis, sipas autorëve të ndryshëm, duke filluar 11-21% të të gjithë humbjes së tij. Kur e konsideruar termin "cystitis kronike" Disa urologists nuk specifikojnë frekuencën e acarimin, të tjerët besojnë se duhet të ketë 2 ose më shumë në vit.

Nuk provon akut për cystitis kronike, trajtimi është më e vështirë dhe e kushtueshme, shanset për një shërim të plotë është më pak gjasa për të marrë komplikime dhe veshkat - më shumë.

Cystitis gjatë shtatzënisë

Pezmatimi i fshikëzës mund të arrijë deri me gratë, si kohët e fundit, dhe në shtatzëninë e hershme. Cysts tilla konsiderohen vështirë dhe trajtimi është kryer vetëm në një spital nën mbikëqyrjen e mjekëve.

Arsyet kryesore për të cilat një grua shtatzënë mund të jetë cystitis sëmurë është hemodynamic dhe faktorë mekanike, dhe mosbalancim hormonal. Kjo të gjithë mund të çojë në vështirësi në zbrazjes fshikëz, e cila si pasojë çon në urinë e mbetur, e cila shkakton infeksionin. Në dyshimin e parë e grave shtatzëna që ata filluan të zhvillojnë cystitis, ata duhet menjëherë të kërkojë gjinekolog kakusheru, i cili nga ana e tij do të drejtojë të jetë e mundur dhe në urolog.

Cystitis në fëmijët (vajza)

Cystitis mund të gjenden në fëmijët e të gjitha moshave, megjithatë, vajzat e moshës parashkollore dhe shkollore rreziku i cystitis në 5-6 herë më shumë se në raste të tjera. Shkaku kryesor i cystitis në lartpërmendura vajzat e moshës janë tiparet e sistemit urogjenital, pronat varfër pengesë e lëkurës dhe mukozës, dhe mungesa e funksionit ovarian endokrine. Reduktuar aktivitetin e sistemit imunitar (si në rastin e ndonjë sëmundje të tjera), mund të krijojë kushte të shkëlqyera për mbarështimin e patogjeneve në uretry.Hlavnym që ju nevojitet për parandalimin e cystitis në vajzave është banale për rregullat e higjienës gjenitale.

Diagnoza e cystitis

Në përgjithësi, diagnoza janë të ekspozuar bazuar në simptomat karakteristike. Në mjeku gjinekologjike karrige merr shkarkimin nga analiza uretrës për të identifikuar patogjen dhe për të përcaktuar ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve të caktojë saktë të drogës. Metodat tjera diagnostike përshkruar vetëm për komplikime të dyshuar apo comorbidities.

Trajtimi i cystitis në gratë

Në cystitis pakomplikuar ndikon vetëm fshikëzës Mukoza e pa pushtimin e mikroorganizmave në shtresën e thellë submucosal. Në një rast të tillë kërkon trajtim urgjent ambulator. Nëse agjenti ka depërtuar trajtim më të thellë në shtëpi nuk mund të bëjë në këtë rast duhet të shkoni në spital.

Më i rëndësishëm në trajtimin e cystitis është shkatërrimi i mikrobeve patogjene që banojnë sistemit urogjenital dhe provokojnë inflamacion. Pra, natyrisht, dhe e përdorur domosdoshmërisht në trajtimin e cystitis antibiotikët (Ciprofloxacin, ofloxacin, levofloxacin ...) dhe Antibacterial droga. Në pakomplikuar, cystitis jospecifik (të shkaktuara nga mikrobet që zakonisht jetojnë në trupin e një gruaje), apo rëndim i cystitis kronike, kjo është tableta mjaftueshme primeneniyavnutr furadonina, nga 100-150 mg 3-4 herë në ditë për 5-8 ditë.

Kur antibiotikët zgjedhjen duhet uchityvatv karakterin e parë të agjentit dëshirore, si dhe parametra të tillë si thithjen e drogës në traktin gastrointestinal, pronat dhe shpejtësinë e shpërndarjes së tij në të gjithë trupin, dhe shkalla e saj të prodhimit dhe anësore efekte.

Në të kaluarën, për trajtimin e cystitis kanë përdorur antibiotikë si kampitsillin, Biseptolum, Palin, nitroksalin. Megjithatë, një nga patogjene kryesore të tilla si E. coli cystitis, ishte vështirë të ndjeshëm ndaj tyre. Përveç kësaj, ata kanë shumë data effektov.Na anë, ekzistojnë antibiotikët që janë të përqendruara kryesisht në fshikëz, e cila e rrit efektivitetin e drogës në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon trajtim, dhe pacienti e vë shumë më pak stres.

Në mesin e këtyre barnave mund të vërehet Fosfomycin. Për shkak se ajo përqendrohet në urinë e pacientit, trajtimi reduktuar ndjeshëm, dhe numri minimal i mundshëm i efekteve anësore bën të përshtatshme për trajtimin e fëmijëve dhe grave shtatzëna. Fotoksichnosti Mungesa (pritjes edhe shuma të vogla të disa barnave mund të shkaktojnë ndryshime në pamjen e lëkurës kur ekspozohet në dritë të ndritshme atë), e cila bën të mundur që të përdorin atë edhe në ditët me diell të verës.

Gjatë sulmeve të Fosfomycin akute cystitis administruar një herë (në një kohë), i cili më tej bën të mundur për të vazhduar trajtimin me ilaçe të tjera. Nëse përkeqësuar cystitis kronik, ju mund të kenë nevojë të përdorin dy doza.

Kur cystitis shkaktuar nga viruset, përdorni barna antivirale (pengojnë viruse ose nxitësit interferon - Arbidol, SARS-it, Amixin etj). Kur lidh infeksioneve fungale - antifungals (ketokonazolin, griseofulvin, Terbinafine, amfotericinë B).

Në trajtimin e cystitis përfshirë domosdoshmërisht drogë anti-inflamator (nimesulid, Meloxicam, indometacin) në qoftë se është e nevojshme - dhimbje dhe spazmalitiki (jo-SPA).

Nëse trajtimi cystitis ka filluar në kohë dhe është bërë përdorimin shumë të efektshëm të ilaçeve, duke përfshirë antibiotikët, Mukoza fshikëzës së shpejti kthehet në normale dhe sëmundja gradualisht recedes të zhdukjes. Por ky stres ndoshta vetëm në qoftë se një realitet mjek me përvojë është vënë diagnoza e duhur dhe trajtimi i kryer nga ato droga që mund të vërtetë të sjellë një efekt pozitiv, jo vetëm për lehtësimin e simptomave. Kur është fjala për cystitis akute, pastaj të humbim kohë dhe të vonojë përdorimi i terapisë me antibiotikë nuk është e rekomanduar.

Përveç marrjen e drogës nuk duhet të harrojmë trajtim shtesë fiziometodah e cystitis. Midis tyre janë UHF, iontophoresis, ynduktotermyyu.

Meritojnë vëmendje në cystitis dhe mjekësi bimor. Trajtim bimor mund të praktikohet si paralele në thelb duke marrë barna për lehtësimin e simptomave dhe për parandalimin e acarimin e formave kronike të sëmundjes. Ne përdorim barëra me ijet diuretik dhe antiseptik, u rrit, Kastrati gjethe, Hypericum bari barishte tufë, bearberry. Krijoj në çdo proporcion dhe pini si çaj.

Dietë në trajtimin e cystitis

Për tërheqjen e shpejtë të infektuar cystitis urinës duhet të pini të paktën 2-3 litra lëng në ditë. Nga përjashtojë aromë e ushqimit, yndyra dhe i tymosur - të gjitha që mund të irritojë më tej fshikëzës dhe për të ruajtur inflamacion.

Cystitis në gratë në verë

Ndoshta askush nuk do të donte të ngrohtë ditëve të verës dhe festave merituar cystitis shkatërruar plotësisht.

Megjithatë, arsyet që mund të çojë në inflamacion të fshikëzës, pretty much. Në mesin e tyre janë të tilla si:

 1. Tepër të gjatë të notuar në ujë të ftohtë, e cila mund të shkaktojë një ftohtësi.
 2. Vështirësitë në përputhje me rregullat e higjienës lidhur me mot të nxehtë.
 3. Vështirësi në mbajtjen urinim normale (ndonjëherë, urinim i parë të jetë e mundur është për një kohë të gjatë "vuaj").
 4. Një ndryshim të mprehtë në kushtet klimatike mund të ndikojnë në imunitetin humoral dhe lokale.
 5. Ekziston edhe mundësia e aktivitetit në rritje seksual i cili, kur kushtet e mësipërme mund të jetë një nga shkaqet e cystitis sëmundjes.

Nëse pjesa tjetër e kanë kapur ende deri me cystitis, ju duhet të aplikoni sa më shpejt të jetë e mundur në urolog se ajo mund të jetë terapia e duhur me antibiotikë. Kjo mund të vërehet se deri më sot, trajtimi në kohë te mjeku do të ndihmojë të fitojë cystitis në një kohë mjaft të shkurtër, dhe për të parandaluar kalimin e sëmundjes në një fazë kronike.

Antibiotikët moderne të përdorura në terapinë me antibiotikë, ndryshe nga paraardhësit e tyre më të hershme, kanë më pak efekte anësore. Njëri prej tyre, vera e vërtetë - nuk ka fototoksychnosty.

Fototoksichnost - një efekt anësor i disa antibiotikëve, e cila manifestohet në skuqje e lëkurës dhe madje edhe pamjen e blisters të saj në kontakt me të për ultravjollcë dritë, e cila na dërgon bujarisht në verë solntse.Vsё faktin se disa lloje të drogës janë të pranishme substanca me pronat dhe fotoreaktyviv fotosensybylyzatorov . Ato çojnë në faktin se lëkura jonë mund të bëhet tepër i ndjeshëm ndaj diellit. Kjo do të thotë se edhe kur nuk është shumë e ndritshme rrezet e diellit lëkura duket një numër të madh të radikaleve të lira që çojnë në shkatërrimin e qelizave të lëkurës, dhe si për të ndikuar, nga pezmatimi i saj shumë të fortë.

Nëse emërimi juaj trajtimi në verë gjithmonë kontrolloni me mjekun tuaj nëse ju: ka fototoksychnistyu antibiotik dhe nëse po, kërkoni aftësinë për të zëvendësuar një tjetër antibiotik.

Komplikimet cystitis

Komplikim kryesor i cystitis akute - tranzicioni e saj në një formë kronike, dhe është kompromis nëse nuk trajtohet në kohë. Simptomat ishin te relaksuar dhe mikrob mbeti mbeti inflamacion, dhe të paktën reduktuar imunitetin ky mikrob do të ketë një përkeqësimin apo, më keq, agjenti do të depërtojnë më thellë ose ngrihen mbi traktit urinar dhe të shkaktojë inflamacion i veshkave, dhe kjo është një sëmundje e tmerrshme , mund të ndryshojë jetën tuaj për dështimin e keqe dhe kërcënuese veshkave.

Parandalimi i cystitis në gratë

Këshilla të dobishme për të ndihmuar në parandalimin e cystitis:

 • Mos nën asnjë rrethanë harrojmë për higjienën personale.
 • Shmangni hipotermi.
 • Pini më shumë ujë dhe lëngje të ndryshme. Lëng veçanërisht e dobishme boronicë.
 • Përpiquni të shmangni fshikëz perenapolneniya.
 • Nëse është e mundur, të heqë dorë shumë i ngushtë në veshje legen. Kjo mund të çojë në përkeqësimin e qarkullimit të gjakut në legen.
 • Nëse vuani nga kapsllëk, të përpiqet për të rritur përmbajtjen në dietën tuaj fruta dhe perime të freskëta (dhe para).
 • Në qoftë se ju përdorni organet gjenitale sapun tualet me një bilanc neutral acid-alkaline.
 • Pas raportit seksual, të jetë i sigurt për të vizituar banjë (urinoj).
 • Mundohuni sa më shpesh të jetë e mundur për të ndryshuar pads sanitare gjatë menstruacioneve.