PCOS sindromi polycystic vezore - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Sindromen policistike te vezoreve (PCOS) - a endokrine (hormonal) sëmundjeve të karakterizuara nga ndryshimeve patologjike në strukturën dhe funksionin e vezoreve. Përdorur shpesh interchangeably PCOS - vezoret polycystic ose sklerokistoza.

Shkaqet PCOS


PCOS, një çrregullim hormonal shpesh e zakonshme në mesin e grave të moshës riprodhuese, e cila çon në varfëri të qëndrueshëm. Pavarësisht urgjencës së problemit, shkaku i saktë i PCOS është ende i panjohur.

Fakti i njohur se pothuajse të gjitha gratë me vezore polycystic kanë rezistenca e insulinës, ndjeshmëri dmth reduktohet në insulinës - hormon i pankreasit që rregullon sheqerit në gjak. E gjithë kjo çon në faktin se gjaku qarkullon insulinë në sasi të mëdha. Sipas studimeve, sugjeron se insulinë ngritur stimulon vezoret për prodhimin e tepërt të hormoneve seksuale mashkullore -androhenov që shkelin strukturën dhe funksionin e vezoreve.

Së pari, androgens të ndikojë negativisht në procesin e ovulacionit, pa të cilat shtatzënisë pa lënë vezë rriten normalisht. Shell e jashtme e vezore nën ndikimin e hormoneve mashkullore dhe trashet folikuli i pjekur ajo mund të "thyer" në vezë mund të merrni jashtë dhe të marrin pjesë në procesin e fekondimit. Gjëndër e ia plas të mbushur me një gjë të lëngshme dhe të bëhet kistu.Tozhe ndodh me follicles tjera - piqen dhe të largohet nga puna dhe të bëhet cysts. Kështu, gratë me vezore polycystic përfaqësojnë një grup të shumë cysts të vogla. Prandaj vezoret në PCOS më të mëdha se normale.

Përveç arsyeve të hormoneve të faktorëve që çojnë në zhvillimin e PCOS duke përgatitur përfshijnë:

- predispozicion gjenetik zë pothuajse vendin më të rëndësishëm në shkakton PCOS;
- trashje apo mbipeshë;
- diabet.

SimptomySPKYa

SimptomySPKYa ndryshme. Gjëja e parë që zakonisht tërheq vëmendjen e gruas - është periudha të parregullta. Vonesat gjatë PCOS menstruacioneve mund të jetë muaj apo edhe gjashtë muaj. Që Funksioni hormonal ovarian fillon me pubertetit, atëherë cikli fillon shkeljen e menarche dhe kanë tendencë për të normalizimit. Duhet të theksohet se mosha e menarche korrespondon me atë në një popullatë - 12-13 vjet (ndryshe nga hyperandrogenism veshkave në sindromin adrenogenital kur vonë menarche). Afërsisht 10-15% e pacientëve me parregullsi menstruale karakter mitrës jofunksionale gjakderdhje kundër sfondit të proceseve endometrial hyperplastic. Prandaj, gratë me PCOS janë në rrezik të adenocarcinoma të endometrium, mastitit fibrocystic dhe kancerit të gjirit.

Gjëndrrat e qumështit janë zhvilluar si duhet, çdo grua e tretë është një sëmundje Fibrocystic gjirit që zhvillohet në anovulation kronike dhe giperestrogenii.

Në ciklin menstrual për shkak të rritjes së sasisë së hormoneve mashkullore rritjen e rritjen e flokëve ndodh në të gjithë trupin (hirsutism). Lëkura bëhet me vaj, pimples dhe puçrra në fytyrë, mbrapa, gjoks. Karakterizohet nga shfaqjen e spoteve kafe në lëkurë e kofshët e brendshme, në bërryla, në sqetull. Flokët zhyrniye shpejt nëpërmjet funksion të dëmtuar të gjëndra dhjamor. Hirsutism, shkallë të ndryshme të ashpërsisë, zhvillohet gradualisht nga periudha e menarche, ndryshe nga adrenohenytalnoho sindromi, hirsutism zhvillon kur të menarche, pas aktivizimit të funksionit hormonal veshkave gjatë adrenarhe.

Pothuajse të gjitha patsienki me PCOS të ketë një rritje të peshës trupore. Kjo yndyrë të tepërt depozitohet, zakonisht në bark (trashje "qendrore" tip). Si nivelet e insulinës rritur në PCOS, shpesh e kombinuar me diabet sëmundje 2 tipa.SPKYa promovon zhvillimin e hershëm të sëmundjeve kardiovaskulare si hipertension dhe arteriosklerozës.

Së fundi, një nga PCOS kryesore dhe nepriyatnyhsimptomov - është infertilitetit përmes mungesës së ovulacionit. Infertilitetit më primare (në 85% të rasteve), se shtatzania nuk ndodhi kurrë. Ndonjëherë e vetmja simptomë e infertilitetit është vezoret polycystic. Steriliteti është një karakter kryesor në kontrast me hyperandrogenism veshkave, kur është e mundur shtatzënia dhe karakterizohet abort saj.

Sepse shumë simptome, PCOS lehtë mund të ngatërrohet me ndonjë shkelje dishormonal. Në një moshë të re të lëkurës me vaj, puçrra fytyre dhe i gabuar për tiparet e moshës natyrore dhe rritjes së problemeve të qenët leshatak dhe trashje shpesh perceptohen si karakteristikat gjenetike. Prandaj, në qoftë se cikli menstrual nuk është prishur dhe nuk është përpjekur që të bëhet shtatzënë, gjinekologe e pacientit janë trajtuar rrallë. Është e rëndësishme të dini se çdo manifestime të tilla nuk janë normë dhe zbulimin në këto simptoma duhet të konsultoheni me një orar të plotë gjinekologu-endokrinolog.

Diagnoza e PCOS

Ndryshimet strukturore priSPKYa ovarian karakterizuar nga:

 • hyperplasia stromal;
 • Fushat lyuteynyzatsyy hyperplasia dosje qelizë;
 • Prania e follicles shumta cistike atrezyruyuschyhsya diametër prej 5-8 mm nën kapsulë si një "gjerdan".
 • trashje i kapsules ovarian

Diagnoza e PCOS përfshijnë:

- një studim të detajuar dhe shqyrtim gjinekolog-endokrinolog. Në provim, mjeku tha se rritja në të dy vezore dhe shenjat e jashtme të PCOS;

- Ultratinguj legenit me sondë vaginale. Në studimin në periferi të vezoreve shfaqin shumë follicles neovulirovavsheho prej 10 mm, vëllimi i vezoreve është rritur fuqishëm

Qartë foto kriteret ehoskopicheskie PCOS, vëllimi ovarian prej më shumë se 9 cm3, Stroma hyperplastic është 25% e më shumë se dhjetë follicles atretichnyh e 10 mm diametër, të vendosura në periferi të kapsulë thickened. Vëllimi i vezoreve përcaktohet nga formula: V = 0523 (L x Sx H) cm 3, ku V, L, S, N - nën volumin, gjatësi, gjerësi dhe trashësi të vezore; 0,523 - një faktor konstant. Rritja në stroma hyperplastic ovarian nga vendndodhja dhe follicles karakteristike të ndihmuar dallimin vezoret polycystic nga normale (cikël 5-7 ditë) ose multifollikulyarnyh. Karakteristika e fundit e pubertetit të hershëm, amenorrhea hypogonadotrophic, përdorimit të zgjatur të COCs. Vezoret Multifollikulyarnye me ultratinguj është karakterizuar nga një numër i vogël diametër follicles e 4-10 mm, vendosur rreth yaychnyku, stroma rregullt model dhe mbi të vëllimit normal ovarian (4.8 cm3).

- Studimi i hormoneve plazma (LH, FSH, prolaktina, testosterone lirë, DHEA-S, 17-OH progesterone). Hormonet duhet të marrin në ditë të caktuara të ciklit menstrual, përndryshe studimi nuk do të jetë informative. LH, FSH dhe Hormoni ulen për 3-5 ditë, testosterone lirë dhe DHEA-S 8-10 ditë dhe 17-OH progesterone për ciklin 21-22 ditë. Në mënyrë tipike, nivelet e larta të polycystic LH (raportit rritja e LH / FSH se 2,5), Hormoni, testosterone dhe DHEA-s; dhe FSH dhe 17-OH progesterone ulet;

- kimi të gjakut (me PCOS mund të jetë në rritje të kolesterolit, triglycerides dhe glukozës);

- Testi me gojë për tolerancë glukozë kryer për të përcaktuar ndjeshmërinë e insulinës;

- Laparoscopy diagnostike me biopsi e vezore - merr një pjesë të indeve ovarian për ekzaminim histologjik. Biopsi endometrial është treguar për gratë me gjakderdhje aciklike për shkak të shpeshtësisë së lartë të proceseve endometrial hyperplastic.

Pas teste me përmbajtje dexamethasone androgen pak reduktuar, rreth 25% (për shkak të fraksionit të veshkave).

Test me ACTH negative, përjashtuar nadpochechnykovuyu hyperandrogenism sindromi adrenohenytalnoho karakteristike. Ajo ishte gjithashtu vuri në dukje rritjen e nivelit të insulinës dhe të reduktuar PSSH gjakut.

Në praktikën klinike, metodë e thjeshtë dhe të përballueshme për të përcaktuar shkeljen e tolerancës glukozë është një kurbë insulinë sheqer. Përcaktoni agjërimit sheqerit në gjak të parë, pastaj - 2 orë pas marrjes së 75 g glukozë. Në qoftë se pas 2 orësh niveli i sheqerit në gjak vjen shifrave fillestare, kjo tregon tolerancën e glukozës dëmtuar, v. E. Në ynsulynrezystentnosty që kërkon trajtim të duhur.

Kriteret për diagnozën e PCOS janë:

 • mosha kohë e menarche,
 • menstruale parregullsitë periudhën e menarche në shumicën e rasteve sipas llojit të oligomenorrhea,
 • hirsutism dhe menarche trashje periudhë prej më shumë se 50% e grave
 • infertilitetit primar,
 • anovulation kronike,
 • rritet në stroma ovarian nga sonography Transvaginal sipas,
 • ngritjen T,
 • rritet në LH dhe marrëdhëniet LH / FSH 2,5.

Trajtimi i PCOS

Trajtimi i PCOS përcaktohet nga vyrazhennostisimptomov dhe dëshirën e grave për të marrë barrë. Zakonisht fillon me trajtimet konservatore treguar mungesën e efektshmërisë së trajtimit kirurgjik.

Nëse një grua është e trashë, trajtimi duhet të fillojë me korrigjimin e peshës trupore. Përndryshe trajtimi konservativ në këta pacientë nuk ka gjithmonë të japë rezultatin e dëshiruar.

Në prani të obezitetit mbajtur:

 • Etaplecheniya parë - normalizimi i peshës trupore. Humbje peshe dietë reduktsyonnoy kundër sfondit të çon në normalizimin e karbohidrateve dhe metabolizmin yndyrë. Dietë përfshin reduktimin e futje kalori totale për 2.000 kalori në ditë, nga të cilat 52% janë karbohidratet, 16% - për të bardhët dhe 32% - në yndyrna dhe yndyrna të ngopura nuk duhet të kalojë 1/3 e totalit të yndyrë. Një komponent i rëndësishëm i dietë është për të kufizuar ushqimet pikante dhe i kripur, lëngjeve. Shumë efekt të mirë vërejtur kur duke përdorur ditët shkarkim, agjërimi nuk është e rekomanduar për shkak të konsumit të proteinave në gluconeogenesis. Aktiviteti Rritja fizike është një komponent i rëndësishëm jo vetëm për normalizimin e peshës trupore, por edhe të rrisë ndjeshmërinë e muskujve ndaj insulinës. Pacienti -Bëni Samoetrudnoe në nevojë për të normalizuar peshën e trupit, si një hap i parë në trajtimin e PCOS;
 • etaplecheniya dytë - Shkeljet lecheniehormonalnyh drogës;
 • etaplecheniya tretë - stimulimi Normalizimi ovulyatsiiposle e peshës trupore me PCOS dhe në peshë normale trupore. Stimulimi i ovulacionit është bërë pas përjashtimit të burrave dhe faktorit infertilitetit Tubali.

Trajtimi Konservatore e PCOS

Objektivat e trajtimit konservativ të PCOS - stimuluar ovulacionit (kur një grua është e interesuar në shtatzëni), për të rikthyer ciklin normal të menstruacioneve, të zvogëlojë manifestimet e jashtme të hyperandrogenism (rritur qenët leshatak, puçrra fytyre, etj) skorrehyrovat karbohidrate dhe metabolizmit lipidet.

Kur shkeljet e karbohidrateve trajtimit të infertilitetit metabolizmi fillon me emërimin e drogës hypoglycemic nga grupit biguanid (metformina). Përgatitjet e saktë të nivelit të glukozës në gjak, trajtimi është 3-6 muaj, doza zgjedhur individualisht.

Për të stimuluar ovulacionit duke përdorur hormonal drogës antiestrogen Clomiphene sildenafil, e cila stimulon vezë nga vezore jashtë. Drogës është përdorur për 5-10 ditë të ciklit menstrual. Mesatarisht, pas aplikimit Klomyfena restauruar ovulacionit në 60% të pacientëve, shtatzënia ndodh në 35%.

Në mungesë të efektit të Klomyfena, përdoret për të stimuluar ovulacionit Gonadotrophin si pergonal, Humehon. Stimulimi i hormoneve duhet të kryhet nën kontroll të rreptë të gjinekologu. Effektivnostlecheniya vlerësuar nga ultratinguj dhe treguesve temperaturën e trupit basal.

Nëse një grua nuk është duke planifikuar shtatzënisë, trajtimi SPKYanaznachayut kombinuar kontratseativy oral (COCs) me pronat e anti-androgenic për të rikthyer pronat menstruale tsikla.Takimi keni coca Yasmin, Diane-35, Janine, Jess. Me anti-androgenic efekt coccal përdorim të pamjaftueshëm ndoshta kombinuar e barnave me antiandrogens (Androcur) prej 5 deri cikli 15-ditor. Trajtimi me hormone dinamike e kontrollit të performancës në gjak. Kursi i trajtimit është mesatarisht nga 6 muaj në një vit.

Prona të lartë anti-androgenic ka kaliysberegayuschimi veroshpiron diuretik, e cila është përdorur edhe në vezore polycystic. Drogës zvogëlon sintezën androgen dhe blloqe efektin e tyre në trup. Drogës është bërë obligim për të paktën 6 muaj.

Stimulimi i ovulacionit në PCOS. Clomiphene

Klomifenotnositsya të estrogjenit sintetike nonsteroidal. Mekanizmi i saj i veprimit është i bazuar në bllokadë estradiol receptorin. Pas heqjes klomyfena mekanizmin e reagime është rritur sekretimit të GnRH, normalizimin lirimin e LH dhe FSH dhe si pasojë rritjen dhe maturimin e follicles në vezore. Kështu, Clomiphene nuk stimuluar vezoret drejtpërdrejt, por nëpërmjet ndikimeve sistemit hypothalamic-hipofizë. Stimulimin e ovulacionit Clomiphen fillon nga 5-deri 9 dite-të ciklit menstrual, 50 mg në ditë. Në këtë mënyrë, duke ngritur honadrtropinov detyruar Clomiphene, vjen në një kohë kur ajo ishte përfunduar përzgjedhjen e gjëndër dominuese. Më parë Clomiphene Qëllimi mund të inkurajojnë zhvillimin e shumë follicles dhe rrit rrezikun e shtatzënisë të shumta. Në mungesë të ovulimit me ultratinguj dhe basal temperaturë klomifen dozë mund të rritet në çdo cikli vijues për 50 mg, duke arritur 200 mg në ditë. Megjithatë, shumë klinicistët besojnë se në qoftë se nuk ka asnjë efekt kur administrohet 100-150 Clomiphene mg, me rritje të mëtejshme në doza jopraktike. Në mungesë të ovulacionit në dozën maksimale për 3 muaj, pacienti mund të konsiderohet rezistent ndaj Clomiphene. Kriteret për efektivitetin e stimulimit ovulacionit janë:

 • rivendosur cikle të rregullta menstruale hypertermycheskoy temperaturën basal për 12-14 ditë;
 • nivelet e progesterone në mes të fazës së dytë të ciklit të 5 ng / ml. dhe më preovulyatornogo pik LH;
 • Shenjat me ultratinguj e ovulacionit nga cikli 13-15-ditor:
 • prania e një gjëndër diametër dominante më pak se 18 mm .;
 • trashësi endometrial nga 8-10 mm.

Nëse ovulyatornoy këta tregues rekomanduar administrata dozë 7.500-10.000 IU chorionic Gonadotropin njeriut -. HCG (prophase, horahon, prehnyl), atëherë vërehet ovulacionit pas 36-48 orësh Clomiphen trajtimi duhet të marrë parasysh se ai ka antiestrogen pronat, zvogëlon numrin e qafës së mitrës mukusit ("qafën e thatë"), i cili parandalon penetratsii spermës dhe pengon përhapjen endometrial çon në përçarje të implementimit nëse fekondimit. Për të eliminuar këto efekte të padëshiruara të drogës është e rekomanduar pas marrjes Clomiphene estrogjenit natyror të marrë një dozë 1-2 mg. ose analogët e tyre sintetike (mikrofollin) nga 10-të të ciklit 14-ditore për rritjen e pėrshkueshmėrisė e mukusit dhe përhapjes endometrial.

Kur Faza Luteal progestins mangësi duhet të emërojë fazën e dytë të ciklit të 16-të në 25-të ditë. Kjo përgatitjet kryesisht progesterone (Duphaston, Utrozhestan).

Frekuenca e ovulacionit induksion në trajtim të Clomiphen është rreth 60-65% shtatzënisë - në 32-35% të rasteve, frekuenca e shtatzënive të shumëfishta, kryesisht binjakët është 5-6%, rreziku i shtatzënisë ektopike dhe dështim është jo më e lartë se në popullsinë. Në mungesë të shtatzënisë me ciklet e ovulimit duhet të përjashtojë faktor infertilitetit peritoneal nga laparoscopy.

Kur rezistenca ndaj Clomiphene është përshkruar përgatitjet gonadotropik, ovulacionit drejtpërdrejtë stimulyatoroy. Përdorni Gonadotropin njeriut menopausal (LMG), e bërë nga urina e postmenopausal moshës grave. Droga LMG përmbajnë LH dhe FSH 75 IU (pergonal, menohon, menopur etj.) Në emërimin e pacientit gonadotropins duhet të jenë të informuar për rrezikun e shtatzënisë të shumta mund të zhvillohet sindromi ovarian hiperstimulimin, dhe koston e lartë të trajtimit. Trajtimi duhet të bëhet vetëm pasi të përjashtuar patologjinë e mitrës dhe tubave, dhe faktor infertilitetit mashkullor. Në trajtimin e detyrueshme Transvaginal folliculogenesis monitorimit ultratinguj dhe endometrium. Ovulacionit iniciohet nga një injeksion të vetme të hCG në një dozë të 7.500-10.000 IU kur të paktën një qeskë me një diametër prej 17 mm. Nëse vëreni më shumë se 2 diametër folikulare më i madh se 16 mm. ose 4 diameter folikular i madh se 14 mm. Administrata hCG është e padëshirueshme për shkak të rrezikut të shtatzënisë të shumta.

Kur ovulacionit gonadotropins stimulimit norma shtatzënisë rrit rrezikun për 60% të shtatzënisë të shumta është 10-25%, ektopike - 2,5-6% abortet spontane në cikle përfundoi shtatzënisë, duke arritur në 12-30%, sindromi hiperstimuluese ovarian vëzhgoi 5 -6% të rasteve.

Trajtimi kirurgjik i PCOS

Kirurgjia është përdorur edhe në PCOS shpesh për trajtimin e infertilitetit. Operacioni është kryer nga qasja laparaskopike, nën anestezi të përgjithshme të bërë prerje të vogla. Ka dy metoda kryesore kirurgjike për trajtimin e PCOS - pykë operim i vezoreve (indeve ovarian hequr, e cila është sintetizuar në androgens tepërt) dhe vezoret elektrokauterizatsiyi (Pika androhenprodutsiruyuschey shkatërrimit ovarian indeve, kirurgji më pak traumatike dhe më të shkurtër në krahasim me pykë heqje). Avantazhi i heqje laparaskopike është mundësia e eliminimit shpesh të shoqëruara faktor peritoneal infertilitetit (mbështjelljes, pengimin e tubave fallopiane).

Rezultati është reduktuar kirurgji ovulacionit dhe për 6-12 muaj një grua mund ta konceptoj. Në shumicën e rasteve në periudhën postoperative 3-5 ditë menstrualnopodobnoy reagim ndodh, dhe pas 2 javësh - ovulacionit, e cila është testuar për temperaturën basal. Mungesa e ovulacionit për 2-3 cikle kërkojnë Clomiphene shtesë qëllim. Normalisht, shtatzënia ndodh brenda 6-12 muaj, më tej zvogëlohet norma shtatzënisë. Në qoftë se pas operacionit shtatzënia e shumëpritur nuk do të ndodhë gjatë vitit - marrja nuk ka kuptim të mëtejshëm dhe grua ymeeet rekomanduar të përdorë për IVF (in vitro fertilizimit).

Pavarësisht efekt relativisht të lartë në stimulimin e ovulacionit dhe shtatzënisë, vuri në dukje bolshinstvovrachey përsëritjen e simptomave klinike të PCOS në rreth 5 vjet. Pra, pas shtatzënisë dhe lindjes së fëmijës kërkon parandalimin e rikthim të PCOS, e cila është e rëndësishme duke pasur parasysh rrezikun e proceseve endometrial hyperplastic. Për këtë qëllim COC më e përshtatshme destinacion më të mirë monophasic (marvelon, femodenom, Diana, Mersilon etj). Kur COC varfër tolerability ndodh kur mbipeshë, ne mund të rekomandojë gestagens në fazën e dytë të ciklit: Duphaston 20 mg. nga 16-të të ciklit 25-ditor.

Gratë që nuk planifikojnë një shtatzëni pas fazës së parë të stimulojë Clomiphene ovulacionit, që synon identifikimin e kapacitetit rezervë të sistemit riprodhues, gjithashtu e rekomanduar emërimin e COCs ose progestogjenet për ciklin e rregullimit, të zvogëlojë hirsutism dhe parandalimin e proceseve hyperplastic.

Fizioterapi dhe fitnessdlya lecheniyaSPKYa

Trajtimi i suksesshëm i PCOS varet jo vetëm nga mjeku dhe ilaçe për qëllim, por stilin e jetës së pacientit. Siç është përmendur tashmë, pesha korrigjim është shumë e rëndësishme për trajtimin e vezore polycystic. Për humbje peshe është e rekomanduar për të kufizuar konsumin e karbohidrateve - sheqer, çokollatë, patate, bukë, makarona, drithëra. Nëse është e mundur, ju duhet të zvogëlojë futje kripë. Në dietë, është e këshillueshme për të ushtruar të paktën 2-3 herë në javë. Sipas hulumtimeve klinike - 2.5 orë aktivitet fizik në javë në kombinim me dietë - disa pacientë me PCOS të ketë të njëjtin efekt pozitiv si përdorimi i drogës! Kjo është për shkak se ind yndyrë gjithashtu është një burim shtesë i androgens dhe ka hequr nga kg shtesë nuk mund të shkulje formën, por edhe të reduktojnë ndjeshëm sasinë e androgens "ekstra" në polycystic.

Procedurat Terapia fizike siç tregohet në PCOS. Aplikoni lidasa halvanoforez të aktivizoni vezoret sistemet enzimë. Elektroda instaluar në rajon suprapubic. Kursi i trajtimit 15 ditë çdo ditë.

Fondet nga mjekësinë popullore për të luftuar PCOS, për fat të keq, i paefektshëm, kështu që ata polikystoze zakonisht nuk rekomandohet.

Trajtimi i gjatë, kërkon vëzhgim polycystic vezore kujdesshëm të gjinekologu-endokrinolog. Të gjitha gratë me PCOS është i rekomanduar, nëse është e mundur, sa më shpejt që të jetë e mundur që të bëhet me barrë dhe të lindë, sepse simptomat e sëmundjes, për fat të keq, me moshë shpesh duke përparuar.

Komplikimet e PCOS:

- infertilitetit, jo e shërueshme;
- diabetit dhe hipertensionit, rreziku i sulmeve të zemrës dhe goditje në PCOS rrit disa herë;
- Kanceri endometrial mund të zhvillohet në polikystoze përmes mosfunksionim zgjatur të vezoreve;
- në gratë shtatzëna me PCOS shpesh se sa tek gratë shtatzëna të shëndetshme, aborte spontane të ndodhë në fillim të vitit, lindje të parakohshme, diabeti, shtatzënisë dhe preeclampsia.

Parandalimi i vezore polycystic:

- Vizitat e rregullta tek gjinekologu vit -dvazhdy;
- kontrollin e peshës, ushtrimi i rregullt, dietë;

- kontraceptive hormonale.

Obstetër-gjinekolog FAQ Related PCOS:

1. Unë obeziteti dhe PCOS. Hormonet e emëruar, Coca, nga të cilat unë kanë më shumë se veten. Çfarë duhet të bëni?
Ajo duhet të testohen për hormonet dhe për të diskutuar ato me gjinekologu-endokrinolog, në çdo rast, do të përpiqen për të humbur peshë vetëm (dietë, ushtrime).

Do të jetë 2.Mozhet PCOS me jetën e hershme seksuale?
Jo, nuk mundet.

3. Në mustaqet e mia në rritje në fytyrën e tij. Kjo do të thotë unë kam vezoret polycystic?
Jo domosdoshmërisht, ajo mund të jetë një alternativë normy.Obratites për një gjinekolog, endokrinolog dhe analiza kthimit mbi hormonet.

4. Në PCOS mia. Trajtohen - nuk ka efekt. Kohët e fundit, flokët rritet në trup. Gjinekolog rekomandohet heqje e vezoreve. Do kirurgji për të hequr qafe e flokëve?
Kjo do të ndihmojë, por efekti është i përkohshëm. Plot shpëtoj e flokëve është e mundur vetëm pas korrigjimit të niveleve hormonale.

A 5.Nuzhno për laparoscopy mirë efekt para dhe pas pije kirurgji antiandroheny?
Jo, kjo nuk është e nevojshme.

6. Në Unë kisha një çrregullim menstrual. Mjeku vënë në diagnostikimin me ultratinguj e PCOS dhe hormoneve të caktuara. Por unë kam rritur as flokët e trupit apo trashje. Ne të gjithë duhet të hormoneve pije?

Diagnoza e PCOS nuk e vënë vetëm në bazë të ultrazërit, shumë më pak të përshkruajnë trajtim të pa kontrolluar nivelet e hormoneve. Rekomandojmë që të riaplikojë për një gjinekolog, endokrinolog dhe i nënshtrohen një inspektim të plotë.

7.Mozhno ose shkoni në saunë me PCOS?
Po mundeni.

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos