Cervicitin endocervicitis, ekzotservitsit - Trajtimi tservytsyta, endtservitsita, ekzotservitsita - shkaqet, simptomat dhe


Përmbajtje
Cervicitin: endocervicitis, ekzotservitsit
Arsyet tservytsyta, endtservitsita, ekzotservitsita
Simptomat tservytsyta, endtservitsita, ekzotservitsita
Diagnoza tservytsyta, endtservitsita, ekzotservitsita
Trajtimi tservytsyta, endtservitsita, ekzotservitsita
Komplikimet dhe parandalimi tservytsytov
Konsultimi obstetër-gjinekolog Related cervicitin endtservitsit, ekzotservitsit
Faqja 5 nga 7

Trajtimi tservytsyta, endtservitsita, ekzotservitsita


Trajtimi konservativ tservytsyta, endtservitsita, ekzotservitsita

Trajtimi duhet të tservytsyta bërë duke marrë në konsideratë comorbidities dhe mundësisht në fazën akute të sëmundjes, kur simptomat janë më të theksuara.

Filloni me terapi shkakësore që synon eliminimin shkakton tservytsyta. Për këtë qëllim, zbatohen antibacterial, barnave antivirale, hormonet dhe citostatikëve sistem. Mos përdorni drogë në nivel lokal për formën tservytsyta akute, përndryshe ajo mund të shkaktojë rritje të infeksionit (përhapjen e infeksionit në mitër, tuba dhe vezore). Antibiotikët janë përzgjedhur vetëm pas përcaktimit ndjeshmërinë e tyre në patogjen. Prandaj, superioritetin e një grup të veçantë të antibiotikëve dhënë pas zbulimit të patogjen.

Kur pritivohribkovye origjina cervicitin Candida antibiotikëve të përshkruara (Diflucan, Mikosist, Flucostat. Nystatin), ndërsa chlamydial antibiotikëve tservitsite- tetracycline (doxycycline), macrolides (Sumamed) dhe kështu me radhë.

Pas kohës së antibiotikut trajtimit të përshkruara Lactobacillus acidophilus ose bifidumbacterin për normalizimin microflora vaginale.

Në prani të viral trajtimin etiologji tservytsyta gjatë dhe më mundimshëm. Me simptoma Herpes gjenital tservytsyta treguar trajtim afat-gjatë me barnave antivirale (acyklovir, Zovirax, Valtrex).

Në prani të HPV cytostatics infeksionit administruar (5-fluorouracil).

Nëse një grua është mosha menopausal dhe nuk infeksionet dhe manifestimet akute të inflamacionit u gjetën, më shumë gjasa tservytsyt lindur për shkak të mungesës së estrogjenit. Në këtë rast tregon zëvendësimin lokale - terapi zëvendësimi të hormoneve (qirinj Ovestyn).

Së bashku me terapi të përshkruara vitamina shkakësore dhe imunomodulatoreve. Me përdorimin e imunomodulatoreve Izoprynozyn droge, dhe ka imunomodulues dhe efekt antiviral.

Nëse ka infeksion seksual - gjithmonë i trajton të dy partnerë seksualë. Trajtim lokal është përdorur vetëm pas eliminimit të simptomave. Përdorimi lokal ujitjen e zgjidhjeve dezinfektues - me chlorhexidine, Permanganat kalium, sode dhe acid borik.

Në formën kronike tservytsyta trajtim konservativ më pak efektive, edhe pse në çdo trajtim rast shkakësore e nevojshme.

Trajtimi kirurgjik tservytsyta, endtservitsita, ekzotservitsita

Në formë kronike tservytsyta për trajtimin e kancerit të qafës së mitrës zakonisht përdoret ekspozimit kirurgjikale. Trajtim kirurgjike është përdorur vetëm pas trajtimin e të gjitha infeksioneve. Në prani të erozionit qafës së mitrës dhe ekzotservitsit kronike, ka konfirmuar operacioni histolohicheski- nevojshme. Në varësi të situatës specifike kryer Cryotherapy ("primorazhivaniya" indeve me azot të lëngshëm), lazer (një efekt rreze lazer), pajisje Electrosurgical trajtim "Surhytron." Në qoftë se ajo nuk nuk lindi, trajtim të mundshëm të zonës së prekur të qafës së mitrës me një zgjidhje ose Solkovahin vagotilom.

Pas djegies përshkruajnë aktuale anti-inflamator (qirinj me indometacine) dhe imunitetit-rritjen drogë (qirinj Henferon).
Në formën kronike përdorur fizioterapi, për shembull, elektoroforez e drogës nëpërmjet elektrodë futur në vaginë.

Të jetë i sigurt për të siguruar trajtim për sëmundjet oportune për të shmangur rikthim.

Për trajtim të suksesshëm dhe shërim të shpejtë tservytsyta mospërdorimit të nevojshme për përfundimin e trajtimit dhe një higjienë të plotë gjenitale, sidomos gjatë menstruacioneve. Është e nevojshme për të larë me ujë të ngrohtë pas çdo pads ndryshojnë ose tampona, të ndryshuar ato çdo 3-4 orë, edhe në qoftë se ju keni shkarkimin pakët menstrual.

Pas tservytsyta operacioni gjatë rehabilitimit mund të jetë përzgjedhje të vogla sanious, kjo është normale dhe nuk duhet të shkaktojë shqetësim. Fakti se pas refuzimit të indet nekrotike mukozës qafës së mitrës pas djegiet, ka një rigjenerim gradual të indeve.

Trajtimi tservytsyta, endtservitsita, mjetet juridike popullore ekzotservitsita

Nëse nuk ka manifestime akute tservytsyta - mund të zbatohet në nivel lokal do të thotë e mjekësisë tradicionale. Përdorni douching me tretësirë ​​e Calendula ose eukalipt në mbrëmje, mundësisht në kohën e gjumit. Douching shpenzojnë rreth 2 javë.

Me risitë e fundit fitotampony përdorur gjerësisht kineze përmban përfshin koleksione të ndryshme të bimëve që kanë pronat e anti-inflamator dhe antibacterial. Më popullor në fitotampony ruse tregut "Doyuan", "të pastër Point" dhe "Jeta e bukur".