PMS premenstrual sindromi


Sindromi premenstrual (PMS) - një grup i simptomeve që ndodhin në periudhën premenstrual, shkaktuar nga kursi patologjike e fazës së dytë të ciklit menstrual.

Shpeshtësia e ndodhjes ICP shkon 5-40%.

Sinonime PMS: Tension Premenstrual, semundja ciklik, semundja predmenstrualnaya.

Shkaqet e sindromi premenstrual (PMS)


Ajo është themeluar që rreziku i sëmundjes rritet me PMS moshës. Njohur ashtu si faktin se statistikisht banorët në qytetet e PMS është më shumë gjasa sesa banorët e zonave rurale.

Në formë të përmbledhur, arsyeja më e shpeshtë e cila shkakton PMS përfshijnë:

- Shkelja e raportit të estrogjenit dhe progesterone në fazën e dytë të ciklit menstrual. Ka një rritje në nivelet e estrogjenit - hyperestrogenia dhe mungesa e funksionit Korpus luteum me ulje progesterone që ndikon në gjendjen nervor dhe emocional të grave;
- rrit sekretimit të Hormoni - hyperprolactinemia, stimuluese ndryshimet në gji;
- sëmundje tiroide;
- shkeljet e metabolizmit me ujë kripë, natrium dhe mbajtjen e ujit nga veshkat;

- mangësi vitaminë - Mungesa e vitaminave B6, magnez, kalcium dhe zink;
- predispozicion gjenetik;
- Faktorët psikogjenike - stresi i shpeshtë, konfliktet në familje, etj Gratë PMS shpesh vuajnë nga përbërja e caktuar mendore: nervoz, i hollë, tepër të monitoruar shëndetin e tyre.

Simptomet e sindromi premenstrual (PMS)

Simptomat PMSpoyavlyayutsya për 2-10 ditë para menstruacioneve. Që nga fillimi i menstruacioneve të gjitha simptomat të ulur ose plotësisht zhduken. Manifestimet klinike të PMS janë shumë të ndryshme, të përshkruara më shumë se 150 simptoma që ndodhin në ditët premenstrual.

Ka disa forma të mëdha klinike të simptomeve karakteristike PMS:

1.Formë psiko-vegjetative e PMS: Simptomat e mundshme - nervozizëm, tearfulness, cenueshmërisë, përgjumje ose pagjumësi, harresa, dobësi, lodhje, mpirje në duar, konfliktet, shpërthimet e papritur e zemërimit apo depresioni, ulur epsh (makinë seksi), rrit ndjeshmërinë për tingujt dhe erë, bloating, dhe kapsllëk. Duhet të theksohet se gratë e reja të periudhës së riprodhimit, PMS shpesh shprehet në sulmet e depresionit në adoleshentët dhe adoleshencës dominuar agresivitetit.

2.Forma Edematous e PMSSimptomat - ënjtje të fytyrës, këmbët, gishtat, lëkurë itchy, puçrra fytyre, ndihma pesha të vogla, bllokimi i qumështit dhe ndjeshmëri të gjirit (më të zakonshme se simptoma të tjera) dhimbje të muskujve, bloating, dobësi, djersitje. Është e nevojshme të bëhet dallimi këtë formë të sindromi premenstrual e mastitit, sepse trajtimi është e ndryshme, por simptoma të ngjashme.

3.Forma Tsefalhicheskaya e PMS: Dhimbje koke, nervozizëm, marramendje, i dobët, të përzier, të vjella. Dhimbje koke mund të veshin karakter paroksizmal, i shoqëruar nga skuqje ose ënjtje të fytyrës.

4.Formulari "Kryzovaya" - Simptomat "sulme paniku": presion të lartë të gjakut, konfiskimet, palpitations zemrës, gjoks kuptim compression, shfaqja e frikës së vdekjes. Sulmet Panic ndodhin gjatë natës ose formë nochyu.Krizovaya e PMS është tipike për gratë në periudhën premenopausal (45-47 vjet). Shumica dërrmuese e pacientëve me një formë të krizës premenstrual sindromi shënuar nga sëmundje të veshkave, sistemit kardiovaskular dhe traktin gastrointestinal.

5.Forma atipike e PMS: Rritja e temperaturës trupore për 38 C, malcim nullesh ulcerative dhe stomatiti, astma ciklike (astma para dhe gjatë menstruacioneve), të vjella "migrenë menstrual" (sulmeve migrenë në ditët e menstruacioneve).

6.Forma të përziera - nje kombinim i disa forma të ICP. Kombinimi më i zakonshëm i psiko-vegjetativ dhe forma edematous.

Në varësi të numrit të simptomave të PMS lëshojnë dritë dhe forma të rënda të sëmundjes:
Easy formë - manifestimi i simptomave të 3-4, me 1-2 prej tyre mbizotërojë;
Rënda - simptomat Manifestimi 5-12, nga të cilat 2-5 janë më të theksuar.

Ju lutem vini re se funksioni jonormal pavarur otsily dhe kohëzgjatjen e simptomave të, dëshmi e natyrisht rëndë e sindromi premenstrual, një sëmundje shpesh shoqërohet me çrregullime mendore.

Faza dallohen edhe nga sindromi premenstrual (PMS):

- kompensuar fazë - simptomat e PMS shqiptuar pak me kalimin e viteve nuk përparimi, me fillimin e menstruacioneve të zhduket;
- Faza subkompensyrovannaya - simptomat e PMS dhe ndikimi theksuara në performancën e grave. Me kalimin e kohës, manifestimet e sëmundjes janë të zgjeruara;
- dekompensyrovannaya fazë - manifestime të rënda të PMS, e cila zgjat për disa ditë pas ndërprerjes së menstruacioneve.

Për fat të keq, shumë gra me PMS tepër vonë ose kurrë nuk shkojnë te mjeku. Madje mendohet se ajo duhet të jetë normë. Disa ngatërruar simptomat e PMS të shtatzënisë afat të vogla, simptomave PMS dhe shtatzënia është me të vërtetë shumë i ngjashëm. Për shkak të reklamave në masë të drogës, shumë njerëz e dinë në lidhje me ekzistencën dhe atributet e PMS dhe të angazhuar në vetë në shtëpi, duke marrë qetësues, ju lutem, ilaqet kundër depresionit dhe ndonjëherë pa një recetë. Në shumicën e rasteve, përdorimi i këtyre barnave të ndihmojë përkohësisht të lehtësuar shenjat e PMS, por mungesa e konsultimit dhe trajtimin e duhur nga një sëmundje gjinekologu mund të shkojnë në dekompensyrovannuyu skenë, kështu që ju duhet të shkoni tek gjinekologu në çdo rast sa më shpejt që të jetë e mundur.

Ndonjëherë ndodh që koha pacienti për të shkuar te mjeku, por jo një gjinekolog, dhe terapist, neurolog apo psikiatër edhe si simptomat PMS janë shumë të ngjashme me shumë prej tyre nuk kanë të bëjnë me sëmundjet gjinekologji. Vetëm pas një shqyrtimi të gjatë dhe nuk ka efektin e trajtimit janë të referuara një gjinekolog.

Gjinekologë bindur se ciklit të rregullt, pakomplikuar - jo vetëm hapi i parë dhe i nevojshëm për shtatzëni të suksesshme të planifikimit, por rrugën për një konceptim të shëndetshëm, shtatzëninë normale dhe, përfundimisht, për lindjen e një fëmije të shëndetshëm. Prandaj, korrigjimi i ciklit menstrual, nëse ajo vazhdon me aftësi të kufizuara duhet të bëhet qëllimi i detyrueshëm i çdo grua që është duke planifikuar një shtatëzani. Për menstruacione vazhdoi rregullisht, për të rivendosur hormonet bilancit, vitamina dhe elementët gjurmë. Për të arritur këtë qëllim, duke ndihmuar fonde të veçanta, të tilla si "faktor Koha", që përfshijnë një grup të substancave, posaçërisht përzgjedhur vetëm duke pasur parasysh ato shkelje të rregullimit hormonal dhe metabolizmit që shkelin rregullsinë e ciklit menstrual. Nëse përgatitur për shtatzëninë fillon me "faktori kohë" që shumë gra nuk mund të rivendosur ciklit normal të menstruacioneve dhe pa emërimet dhe droga të tjera hormonale.

Diagnoza e sindromi premenstrual (PMS)

Për të diagnostikuar pranimin e parë, gjinekologu duhet të shqyrtojë me kujdes historinë mjekësore të pacientit dhe të ankesave. PMS - është një patologji e rrallë, në të cilën anketë pacienti jep më shumë informacion se shqyrtimit në karrige. Gjëja e parë që mund të sugjerojnë një ICP - sulmet ciklike e sëmundjes, dmth simptomat gjithmonë ndodhin menjëherë para menstruacioneve dhe zhduken ose dobësuar gjatë menstruacioneve. Nuk duhet të jetë një simptoma të qarta të link ciklit menstrual - shfaqja e manifestimeve klinike për 2-10 ditë para menstruacioneve dhe zhdukja e tyre pas menstruacioneve.

Për të konfirmuar diagnozën duhet të kalojnë një test të gjakut për hormonet në të dy fazat e ciklit menstrual (Hormoni, estradiol, progesterone). Karakteristikat hormonale e pacientëve me sindromi premenstrual ka karakteristika varësi formën e PMS. Po, ënjtje ICP vuri në dukje një rënie të konsiderueshme në nivelin e progesterone në fazën e dytë të ciklit. Nëse neuropsikiatrike, tsefalhicheskoy krizës dhe gjetur mënyra për të rritur nivelet e Hormoni në gjak.

Më tej, në varësi formën e ankesave PMS dhe të caktojë hulumtime shtesë:

- në psiko-vegjetativ dhe formë tsefalhicheskoy duhet të konsultoheni me një neurolog, psikiatër nëse është e nevojshme (raporti psikiatrik, i cili përjashton praninë e sëmundjes mendore);
- prania e dhimbje në gji apo e domosdoshme të gjirit mamografia ultratinguj në fazën e parë të ciklit menstrual dhe konsultim mammologist;
- kraniohrafiya (kafkë radiografi apo CT, MRI) nëse tregohet neurolog;
- dhimbje koke bëjnë electroencephalography dhe vlerësuar gjendjen e enëve cerebrale;
- edemë - matet prodhimi e përditshme urina (ka mbajtjes fluide në trup për 500-700 ml në ditë nga rregulli i përgjithshëm);

- në formën e një krizës - mjek konsultimit, kontrollin e presionit të gjakut.

Jetë i sigurt për studim pacientët me PMS lidhura tërhequr ekspertët: neurolog, psikiatër, terapist, endokrinolog.

Gjinekologë rekomandon që të gjithë pacientët me PMS ditarin e përditshme për 3 cikleve menstruale detajuar ankesa. Këto shënime nuk ndihmojnë vetëm në diagnozë, por edhe të pasqyrojë dinamikën e trajtimit.

Trajtimi i sindromi premenstrual (PMS)

PMS Trajtimi duhet të jetë komplekse pavarësisht nga forma të sëmundjes. Grupet kryesore të barnave të përdorura, si në vijim:

1. psikotrope dhe qetësuesve të përshkruara për të eliminuar simptomat psiko-emocionale karakteristike e pacientëve me ICP:
droga protytryvozhni (Seduxen, rudotel), ilaqet kundër depresionit (Tsipramin, Tianeptine). Droga administruara në të dy fazat e kursit menstrual ciklit të jo më pak se 2 muaj.

2. droga hormonale janë të përcaktuara për të rregulluar luhatjet e hormoneve seksuale. Për këtë qëllim, përdorni:
- progestins - Utrozhestan Duphaston, në fazën e dytë të ciklit,
- monophasic kontraceptive të kombinuara me gojë (COCs) - Jeanine, Logest, Yasmin, etj Koki është medikament i përzgjedhur për trajtimin e PMS, tolerohet mirë, dhe të përshtatshme për të gjitha gratë e moshës riprodhuese, në qoftë se nuk ka contraindications;

- derivatet e androgens - Danazol, të përshkruara për dhimbje të forta në gji;
- aGnRH - agonist Gonadotropin-liruar hormon - Zoladex, Buserelyn. Këto barna mbyllur funksion ovarian, eliminimin e ovulacionit, kështu simptomat PMS zhduken. Emërojë gratë në periudhën premenopausal;
- Agonist dopamine - Parlodel, Dostyneks - emëruar në rritjen e sekrecionit të Hormoni në fazën e dytë të ciklit.

3. Kur edemë lidhur me PMS, përshkruajnë diuretics - spironolactone, me rritje presioni - droga hipotenzinye.

4. terapi Simptomatik - përdoret si një shtojcë për trajtimin themelore dhe eliminimin e shpejtë të simptomat e PMS. Këto barna mund të përdoren vetëm me diagnozën vërtetuar e PMS:

- Droga josteroidale anti-inflamator - indometacin, DIKLOFENAK;

- antihistamines përdorura në reaksionet alergjike - kruarje, skuqje (tavegil, Suprastin);

- Mjetet juridike homeopatik. Nga këto popullore Mastodinon dhe Remens të gjerë - jo-hormonale mjekim bimor. Avantazhi kryesor i këtij grupi është se këto barna veprojnë mbi shkakun e PMS - rivendosur çekuilibër hormon trazuar, duke reduktuar kështu manifestimet psikologjike të sëmundjes (nervozizëm, tearfulness, ankth dhe frikë). Mastodinon - mammolohov drogës preferuar, veçanërisht efektive për sëmundje edema, duke përfshirë dhimbje në gjoks. Efekti i pranimit vjen shpejt, por trajtimi hedhin është i nevojshëm. Mastodinon emërojë 30 pika, i holluar me ujë, 2 herë në ditë për 3 muaj. Në formë tabletash marrin 1 tabletë 2 herë në ditë. Remens emëruar edhe për një mandat prej jo më pak se 3 muaj dhe për të marrë 10 pika ose 1 tabletë 3 herë në ditë. Drogës është toleruar mirë.

Kundërindikimet dy barna janë minimale: mbindjeshmëri ndaj drogës, mosha nën 12 vjeç, shtatzënia dhe periudha e ushqyerjes me gji.

- Vitamina B, magnez (B6 Magne).

Kohëzgjatja mesatare e trajtimit varion nga 3 në 6 muaj në varësi nga shkalla e sëmundjes.

Dietë dhe mënyra për trajtimin e sindromi premenstrual (PMS)

Për një shërim të shpejtë dhe rehabilitimin duhet të përmbahen në një mënyrë jetese të caktuar:

1) Ushqimi. Është e nevojshme për të reduktuar konsumin e kafe dhe kripë. Është e këshillueshme që të përfshijë në dietë tuaj peshk, fasule, fara, oriz, produktet e qumështit, çokollatë e errët, spinaq, perimet dhe frutat.

2) të angazhohet rregullisht në sport - të paktën 2-3 herë në javë. Ushtrimi rrit nivelin e endorphins (hormonet e gëzimit), e cila i shërben psikoterapi më të mirë nga PMS, por kjo nuk është e nevojshme për të luajtur. Rritja e aktivitetit fizik, në të kundërtën, rritjen e sëmundjes.

3) Mundohuni të mos jetë i shqetësuar, eliminimin e stresit dhe nuk zatsyklyuytesya të sëmundjes, më shumë gjumë - të paktën 8-9 orë në ditë dhe relaksohuni.

Si një ndihmë mund të përdoret në mënyrë të pavarur të mjekësisë popullore - ilaç bimor:

- sanëz tretësirë ​​ose Leonurus 30 pika 3 herë në ditë;
- çaj i ngrohtë me kamomil;
- çaj i fortë i zi ose jeshil me nenexhik.

Mjekësi bimor përdoret në kombinim për trajtim parësor, por ajo është shumë individuale. Për shembull, ënjtje e PMS më të mirë për të reduktuar futje fluide.

Komplikimet ICP në mungesë të trajtimit të hershëm - është kalimi në dekompensyrovannuyu sëmundje fazave: çrregullime të rënda depresive, komplikime kardiovaskulare - një rritje të vazhdueshme të tensionit të gjakut, palpitations vazhdueshme, dhimbje të zemrës. Gradualisht ngushtim "intervale të kulluar" t.e.kolichestvo ditë asimptomatik ndërmjet cikleve është zvogëluar.

PMS Parandalimi:

- Kontraceptivët oral rregullt (në qoftë se nuk ka contraindications tyre);
- Mënyrë jetese të shëndetshme - ndërprerja e duhanit, stërvitje;
- jeta e rregullt seksi;
- të parandaluar situata të vështira.

Çështjet që janë kërkuar më së shpeshti në lidhje me PMS gjinekologu.

1. Unë vonojë menstruacioneve dhe nabuhla gjirit, PMS apo shtatzënisë, si për të dalluar?
Ndoshta të dyja. Ju duhet të bëni një test shtatzënie për të larguar dyshimet.

2. Ul PMS ose aftësisë së mbarësimit?

Jo, nëse nuk ka çrregullime hormonale.

3. Në qoftë se unë të ndodhë PMS, prandaj lindja do të jetë i dhimbshëm?
Ndoshta lindjes patologjike në gratë me PMS kanë më shumë gjasa se sa ata të cilët nuk janë të njohur me një sëmundje të ngjashme.

4. A është PMS është në virgjëreshave?
Pra, në qoftë se ka menstruacioneve, atëherë ndoshta PMS.

5. Mund të PMS nëpërmjet një spirale?
Jo, pajisje intrauterine nuk ndikon në zhvillimin e PMS. Unë ju këshilloj për të zëvendësuar spirale e kontraceptive orale në qoftë se simptomat e PMS shprehur.

6. A mund të përdor fitotampony kineze për trajtimin e PMS?

Ju mund të, por si një shtojcë për trajtimin themelor.

7. A mund të shkoj në banjë ose sauna me PMS?
Direkt me simptomat e PMS sauna nuk është e rekomanduar, është më mirë të presë deri në zhdukjen e simptomave.

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos.