Sindromi Postcastration


Sindromi Postcastration (PPP) - një grup i autonome kardiovaskulare, neuroendocrine dhe simptomat neuropsikiatrike që ndodhin pas ovariectomy totale ose Nëntotali (tredhje) kombinuar me heqjen e mitrës ose pa heqjen.

Simptomat postkastratsyonnoho sindromi


Simptomat PPP lindin nga 1-3 javë pas operacionit dhe të arrijnë zhvillimin e plotë në 2-3 muaj.

Foto klinike është e dominuar nga:

  • çrregullime vegjetative-vaskulare (73%) - flashes nxehtë, djersitje, takikardi, aritmia, dhimbje të zemrës, kriza hypertensive;
  • çrregullimet e metabolizmit-endokrine (15%) - obeziteti, hiperlipidemia, hiperglicemia;
  • psiko-emocional (12%) - nervozizëm, tearfulness, gjumë të dobët, përqendrimi i paaftë, depresioni agresive.

Në vitet e mëvonshme, frekuenca e metabolike, endokrine çrregullime rritet dhe neurovegetative - ul. Çrregullime psiko-emocionale ruajtur për një kohë të gjatë.

Pas 3-5 viteve të estrogjenit simptomave mangësi në organet e sistemit urogjenital: colpites atrophic, cystitis, tsistalgii dhe osteoporozën.

Ndryshimet në hormonal Homeostaza të çojë në çrregullime të rënda metabolike: ndryshimi i gjakut profilin lipidet faktorëve lart atherogenic që çon në arteriosklerozës dhe sëmundjeve kardiovaskulare; aktivizimi i nivelit Hemostaza pro-coagulating kontribuon komplikime tromboembolike, trazirat microcirculation.

Manifestimi më i fundit i çrregullimeve metabolike që lidhen me ovariectomy është osteoporozën. Manifestimi klinik i saj është i ulët-ndikim ose zvogëlimin thyerje traumatike; sëmundjes periodontale shpesh zhvillohet si rezultat i proceseve të dobësimit të mishrat riparues rigjenerimit.

Arsyet postkastratsyonnoho sindromi

Sindromi Postcastration zhvillohet në 60-80% të grave operuar pas ovariectomy totale ose Nëntotali i mitrës ose pa një mitër. Opsioni i fundit është shumë e rrallë në gratë e moshës riprodhuese, operohet në tumoret tuboovarialnogo dhe tumoreve beninje ovarian. Lënia mitër pa shtojca justifikuara në gratë që nuk kanë përmbushur heneratyvnuyu funksion. Restaurimi i pjellorisë në këto femra është e mundur duke përdorur metodat e riprodhimit të asistuar. Operacioni më i zakonshëm, pas së cilës ka postcastration sindromi - një hysterectomy me ovariectomy në fibroids mitrës dhe / ose adenomyosis. Largimi i vezoreve tek gratë mbi 45-50 vjet të këtyre operacioneve të kryera shpesh në lidhje me "dyshimin e kancerit." Përveç kësaj, frekuencë të lartë e përsëritura të shënuara laparotomyy në formacionet pridatkovyh në gratë i nënshtrohen hysterectomy në të kaluarën, pa shtojca.

Shumëllojshmëri të simptomeve që ndodhin pas përjashtimit kirurgjik të funksionit ovarian, për shkak të një gamë të gjerë të efekteve biologjike e hormoneve seksuale. Pas përjashtimit të funksionit ovarian mbi mekanizmin e reagime negative natyrisht rrit nivelin e gonadotropins. Në sindromën e zhvillimit postkastratsyonnoho përfshirë të gjithë sistemin neuroendocrine përgjegjës për mekanizmat e përshtatjes në përgjigje të ovariectomy. Një rol të veçantë në mekanizmat e përshtatjes dhënë lëvore veshkave, e cila si përgjigje ndaj stresit (përfshirë tredhje) është aktivizuar sintezë të glukokortikoideve dhe androgens. Sindromi Postcastration zhvillon në gratë me sfond të komplikuar premorbitnym, ndryshueshmëri funksionale e sistemit hypothalamic-hipofizë. Frekuenca në rritje PPP në premenopausal moshën e grave, sepse ovariectomy gjatë natyrore ngritje në fuqi mosha biologjike rrit përshtatjen e trupit dhe të çon në avari e mekanizmave mbrojtës dhe adaptive.

Kështu, ndryshe nga menopauza natyrore, në të cilën dështimi ovarian ndodh gradualisht gjatë disa viteve, me ovariectomy (PPP) është një off-fazë steroidohennoy mprehtë ovarian.

Sindromi postkastratsyonnoho Diagnoza

Diagnoza nuk paraqet vështirësi dhe është vendosur në bazë të historisë dhe foto klinike.

Në procesin e rishikimit shënuar atrofi e vulvë dhe mukozën vaginale.

Hormonet janë karakterizuar nga nivele të larta të gjakut të gonadotropins, veçanërisht FSH, dhe të ulët - E2, e cila është tipike për moshën postmenopausal.

Sindromi postkastratsyonnoho trajtim

Trajtimi kryesor postkastratsyonnoho sindromi është terapi zëvendësimi të hormoneve (HRT). Në sindromin postkastratsyonnoho butë, mungesa e ankesave ruajtur efikasitetin dhe regres të shpejtë të simptomeve HRT mund të hiqet dorë. Në raste të tilla tregohen vitaminë (vitaminë A dhe C), duke ndryshuar dietën (dominimin e ushqimeve bimore, të reduktuar konsumin e yndyrave shtazore në favor të perimeve), qetësues dhe duke fjetur në kundërshtim me humor labile. Aktiviteti i preferuar fizik (ecje) dhe ushtrim ngarkimit, në qoftë se gjimnastikë femra gjatë gjithë jetës, ski dhe t. D.

Në vitet e fundit, e përdorur gjerësisht për femoston HRT, ku komponenti estrogenic përfaqësuara micronized 17β-estradiol dhe progestogjen - duphaston. Duphaston (didrogesteron) është analoge me progesterone natyrore, i lirë nga efektet androgenic, nuk shkakton shtim në peshë, potentsyyruet efekt mbrojtës e estrogjenit në profilin lipidet dhe nuk ka efekt në metabolizmin e glukozës. Mes Femoston reduktuar kolesterolit total, triglycerides, LDL, HDL rritur nivelet, e cila është jashtëzakonisht i rëndësishëm në rezistencën e insulinës, shpesh shoqërojnë trashje. Të gjitha këto avantazhe Femoston vënë atë në vendin e parë në mesin e drogës shumë për terapi zëvendësimi të hormoneve, sidomos përdorim afat-gjatë për të parandaluar atherosclerosis, sëmundje kardiovaskulare, osteoporozën.

Shumica droga përdoren për terapinë e zevendesimit te hormoneve, dy faza (11 tableta parë përmban estradiol, tjetër 10 - estradiol + progestins). Përdoret si përgatitjet e depozitave.

Kohëzgjatja e trajtimit është e përcaktuar në mënyrë individuale, por nuk do të jetë më pak se 2-3 vjet, gjatë të cilave simptomat vaskulare zakonisht zhduken.

Kundërindikimet absolute për HRT:

  • kanceri i gjirit ose endometrial
  • coagulopathy,
  • funksion jonormal mëlçisë,
  • thrombophlebitis,
  • mitrës gjakderdhje origjinë të papërcaktuar.

Këto Kundërindikimet vlefshme për çdo moshë dhe në çdo manifestimeve postkastratsyonnoho sindromi.

Në trajtimin hormonal është kryer me anë të terapisë simptomatike, qetësuesve, tranquilizers, shkëmbimin e Rregullatorëve neyromedyatornoho në SNQ, vitamina, hepatoprotectors, dezahrehantnu dhe anticoagulation (aspirina, Courant, trental) përfshin të dhënat nga koagulimit.

Gratë janë subjekt i vëzhgimit të vazhdueshëm klinike. Duhet të kryhet kotrol si zemrat (ultratinguj, mamografia), traktin hepatobiliary dhe koagulimit të gjakut.

Prognoza varet nga mosha, premorbitnoho volumin e sfondit të transaksioneve dhe periudhën postoperativ, fillimin me kohë të terapisë dhe parandalimin e çrregullimeve metabolike.