Sindromi Neyroobmenno-endokrine


Sindromi Neyroobmenno-endokrine (NOES) - simptomat hormonale veshkave dhe ovarian dientsefalnoy sfond dhe trashje progresive.

Pacientët me NOES përbëjnë rreth një e treta e grave të çrregullimeve riprodhuese në sfondin e trashje.

Ngjashmëritë e vërejtura sindromi neyroobmenno-endokrine të sëmundjes Cushing që ndodh në formë të butë. Kjo patologji zhvillon jo vetëm pas lindjes dhe abortit, por pas neuroinfections, stresi, lëndimeve dhe operacioneve. Kushti i njohur si sindromi hypothalamic endokrinologji.


Simptomat sindromi neyroobmenno-endokrine

Foto klinik karakterizohet me prishjen e ciklit menstrual kundër një sfond të fituar peshë progresive. Mosha në menarche është e ndryshme nga ajo e popullsisë - 12-13 vjet. Një tipar dallues është cikli i dytë menstrual pas ekspozimit ndaj faktorëve të ndryshëm (të punës, abortin, dhe kështu neuroinfections. D.). Shkelja e ciklit menstrual fillon me vonesa të menstruacioneve që janë duke u bërë më të gjatë, dhe në formimin e polycystic vezore zhvillon oligo- ose amenorrhea dhe anovulation kronike. Ajo vuri në dukje një frekuencë të lartë të gjakderdhje jofunksionale mitrës. Një kriter i rëndësishëm diferenciale diagnostike ketë varfëri të mesëm dhe praninë e ankesave "diencephalic".

Trashje ka karakter Kushingoid, të përcaktuara me indeks të masës trupore (mbi 30) dhe raporti OT / OS (bel / vëllim hip) - më shumë se 0.85. Shpërndarja e indit dhjamor - kryesisht në brezin sup dhe bark. Një tipar i rëndësishëm është prania e bandave shtrihen lëkurën nga zbehtë rozë në ngjyrë vjollcë. Ndonjëherë ka ndryshime në llojin e lëkurës "nihroidnoho acanthosis", e cila duket si një zonat përafërt pigment në fushën e fërkimit dhe folds (inguinale, axillary, nën gjinjtë, barkut). Këto ndryshime të lëkurës janë një shënues i rezistenca e insulinës.

Shkalla e hirsutism, puçrra është edhe më e lartë se sindromi neyroobmenno-endokrine, e cila është shkaktuar nga ndikimi i jo vetëm androgens ovarian, por veshkave. Flokët shënuar rëndësishëm jo vetëm nga Alba Linea, fushat peripapillary dhe kofshët e brendshme, por shpesh në mjekër, "mustaqe" në gji dhe mbrapa.

Arsyet sindromi neyroobmenno-endokrine

Në rast të sindromit neyroobmenno-endokrine që përfshin hipotalamusi, hipofizë, gjëndra veshkave, vezoret dhe ind dhjamor. Funksioni kryesor i shkeljes së hypothalamus neuroendocrine. Pra, fillimisht manifeston ashtuquajtura diencephalic (hypotalamycheskaya) simptoma: shqetësim gjumë, oreks, etje, marramendje, dhimbje koke, hipertension dhe të tjerët.

Në qelizat nervore të hypothalamus rrit sintezën dhe lirimin e β-endorphins dhe zvogëlon formimin e dopamine. Rezultati është një tajitje rritje Hormoni dhe, sekrecion dhe humbja e përzgjedhjes norma adrenocorticotropic hormoneve dhe hipofizë gonadotropins. Mekanizmi shkelur reagimet - baza e rregullimit hormonal të veshkave dhe ovarian.

Në hormonet mbiveshkore rrit formimin e kores: hlyukokortikoidrv (kortizolit), mineralocorticoids (aldosteronit) dhe hormonet. Lëvore veshkave Hyperfunction është karakteristikë e sëmundjes Cushing, e cila është një shenjë kardinal i hyperplasia veshkave. Megjithatë sindromi neyroobmenno-endokrine, hyperfunction e lëvore veshkave nuk arrijnë shkallën dhe çrregullime funksionale nuk janë duke lëvizur në morfologjik - hyperplasia veshkave.

Hvperkortytsyzm çon në hipertensionit, çrregullimit të lipideve, proteinave dhe metabolizmit të karbohidrateve, shkelje proyavlyayuschemusya tolerancës glukozë, insulinë rezistence dhe hiperinsulinemi kompensues. Kortizolit nxit trashje të veçantë, ashtu-quajtur "Kushingoid" me depozitimin mbizotërues e indit dhjamor në sup brez, bark dhe organet e brendshme mezenteriy (vystseralnoe, meshkujve androydnoe trashje). Një nga manifestimet më të zakonshme klinike ndryshime hiperkortizolizma trofike - rrip shtrihen lëkurën e barkut, kofshët, intensitetit ngjyra të cilat (nga zbehtë rozë në ngjyrë vjollcë) në mënyrë të qartë një lidhje me nivelin e kortizolit.

Për neyroobmenno-endokrine sindrom karakterizohet kurs shkrirjen në të cilën unë faza e çrregullimeve funksionale të vezoreve shkon në fazën II ndryshimeve morfologjike. Fillimisht, të vezoreve ndërprerë procesin e ovulacionit, anovulation kronike shkakton atresia gjëndër cistike, hyperplasia dhe qelizat stromale dosjet përgjegjës për formimin e androgens. Kur neyroobmenno-endokrine sindromen policistike te vezoreve janë formuar si rezultat i sëmundjes hypothalamic dhe veshkave.

Diagnoza sindromi neyroobmenno-endokrine

Diagnoza neyroobmenno-endokrine sindromi i bazuar në të dhënat nga klinikat dhe karakteristika fenotipike (parregullsi menstruale, kundër të fituar peshë, "Kushingoid" trashje "ankesave Diencephalic ').

Sonography Transvaginal ndihmon për të identifikuar vezoret polycystic dytësore, të cilat nganjëherë mund të jetë rritur pak dhe asimetrike. Por gjithmonë gjetur shumë follicles me një diametër prej 4 deri 8 mm., E vendosur diffusely ose peryferychesky në lidhje me rritjen e vëllimit në stroma.

Studimet hormonale ndryshojnë nga ato në sindromi neyroobmenno-endokrine dhe sindromi rritur adrenogenital ACTH, kortizolit dhe Hormoni. LH dhe FSH nivele mund të jetë normale. Rritja e nivelit të insulinës dhe të reduktuar - PSSH. Përveç kësaj, u shkallëzua T dhe DEA-C nivelet dhe 17 CS në urinë. Kjo shpesh çon në qëllimin panevojshme dexamethasone se hyperkortytsyzme kundërindikuar.

Kur shënim endometrial biopsi proceset hyperplastic në endometrium dhe adenomatosis në 25%, e cila padyshim i lidhur me çrregullime të rënda metabolike. Prandaj, klinicistët duhet të trajtojnë këto pacientët me kancer dyshim.

Çrregullim metabolik karakterizohet nga hyperglycemia, hiperinsulinemi, dysiplidemise (rritje LDL, triglycerides, reduktimin e HDL). Kurba e sheqerit me një peshë prej 75-100 glukozës zbulon intolerancën glukozë nga kurbë lloj diabetoidnoy.

Kriteret diagnostike sindromi neyroobmenno-endokrine

Kriteret diagnostike sindromi neyroobmenno-endokrine mund të konsiderohen:

  • Fillimin e lidhur me NEUROINFECTION, stresi, lindjes komplikuar, abortit;
  • "Kushingoid" trashje me vija trofike shtrihen lëkurën e barkut, mollaqe, zemrat;
  • prania e "diencephalic" (hypothalamic) simptoma;
  • menstrual dhe funksionet gjeneruese, nuk është hera e dytë kundër sfondit të fituar peshë progresive;
  • çrregullime metabolike.

Diagnoza diferenciale sindromi neyroobmenno-endokrine

Kriteret diagnostike për PCOS, AGS dhe NOES:

Performance

PCOS

AGS

NOES

Morphotypes

Femër

Intersex

Kushingoid

BMI

26-30

22-26

30

OT / OS

0.85

0.85

0.85

Shkalla e hirsutism

I - II

II

II - III

Funksioni menstrual

Oligo-, amenorrhea

Cikli i paqëndrueshëm

Oligo-, amenorrhea

Funksioni prodhues

Steriliteti fillore

Abort

Steriliteti i mesëm

Ehostruktury ovarian

Stroma Hyperechoic, follicles me një diametër prej 5-8 mm sipas kapsule

I pandryshuar

Gjatë amenorrhea zgjatur PKYA ngjashme

Volum ovarian, cm3

9

4 =

5-9

Studimi hormonal:

Testosterone

Promovuar

DEA-S

Normalisht

Promovuar

Kortizolit

Normalisht

Promovuar

LH / FSH

2.5

1 ~

1-3

Trajtimi sindromi neyroobmenno-endokrine

Trajtimi neyroobmenno-endokrine sindrom paraqet disa vështirësi, pasi restaurimin funksionet menstruale dhe gjeneruese mund të arrihet vetëm kundër normalizimin e peshës trupore. Praktikuesit më të zakonshme gabim është për të stimuluar ovulacionit në sfondin e trashje.

I rëndësishëm për trajtim të suksesshëm është zbulimi i hershëm i sëmundjes në fazën e çrregullimeve funksionale, formimin e vezoreve polycystic. Në këtë rast, humbje peshe në një sfond të terapisë drogës që synon normalizimin e funksionit të sistemit qendror nervor neurotransmitter, çon në restaurimin e cikleve menstruale ovulimit dhe shtatzënisë. Në intervistën e parë me pacientin duhet të bindë atë për nevojën për të respektuar dietën eliminimit si në fazën e parë të trajtimit. Ajo rikujtoi se agjërimi këtë kategori të grave është i kundërindikuar, si çrregullime ekzistuese metabolike që çon në humbjen e proteinave në gluconeogenesis. Në dietë rekomandohet ushtrim i moderuar që jo vetëm promovon humbje peshe, por edhe normalizimin e çrregullimeve metabolike.

Qëllimi neyromedyatornoho rregullatorët e këmbimit në SNQ është e rekomanduar për fazën e dytë të trajtimit ose në kombinim me dietë. Me veprimin e barnave adrenergjik në mënyrë efektive dyfenyna destinacion (100 mg), 1 tabletë 2 herë në ditë; Veprimi serotonergic ka perytol (4 mg) u emërua në 1 tabletë në ditë. Cakto gjithashtu Parlodel (nga 2.5-5 mg. Per dite), e cila është rregullon metabolizmin dopamine, normalizimin sintezën dhe lirimin e jo vetëm PRL, por ACTH, LH, FSH. Këto barna janë të emëruar për një periudhë prej 3-6 muaj. Në identifikimin e rezistenca e insulinës metformine është i rekomanduar.

Efektivisht emërimi veroshpironapo 75 mg. ditë për 6 muaj ose më shumë. Drogës ka hypotensive dhe efekt anti-androgenic. Pas humbje peshe dietë në sfond dhe / ose terapi të drogës në disa gra rikthen ciklit të ovulimit menstrual dhe pjellshmërisë, duke treguar një sindrom funksional neyroobmenno-endokrine fazë. Në kohën e normalizimit të peshës trupore dhe korrigjimin e çrregullimeve metabolike është e rekomanduar për të parandaluar shtatzëninë, e cila mund të jetë i komplikuar nga preeclampsia rënda.

Stimulimi i ovulacionit konservatore ose me kirurgji (shih. Sindrom polycystic vezore) rekomandohet në rast të anovulation rezistente pas normalizimin e peshës trupore dhe korrigjimit të çrregullimeve metabolike, duke treguar formimin e vezoret polycystic mesme. Si varfëri më e mesme, para se të stimuluar ovulacionit e faktorit Tubali domosdoshmërisht një përjashtim. Ovulacionit induksion mund të bëhet në sfondin e Parlodel (mg 1,25-2,5. Per dite). Një gabim i zakonshëm është që të caktojë praktikuesit deksametason, i cili, si glukokortikoideve, rrit çrregullime metabolike ekzistuese që lidhen me nivelet e rritura të kortizolit.

Trajtimi i proceseve endometrial hyperplastic (të përshkruara në seksionin përkatës) është i pajisur me një korrigjim detyrueshëm të çrregullime metabolike dhe normalizimin e peshës trupore.

Në trajtimin e hirsutism dëshirueshme drogës estrohensoderzhaschyh destinacion (kombinuar kontraceptivëve oral). Në sfondin e dietë në reduktimin sintezë androgen në veroshpiron indeve dhjamor rekomanduar emërimin ose Androcur, Flutamid, Finasteride.

Shkaqet multifactorial sindromi neyroobmenno-endokrin përfshin shumë sisteme shkaktojnë kompleksitetin dhe efikasitetit të ulët të terapisë, i cili duhet të jetë baza e Rregullores neyromedyatornoho metabolizmit në sistemin qendror nervor kundër dietë reduktsyonnoy sfond.