Polipoza endometrial polip endometrial


Polipoza endometrial - nje semundje e karakterizuar nga formimin e subjekteve shumëfishta beninje - polipe në mitrës. Polipe referuara si hyperplasia endometrial, në të cilën ekziston një "përhapja" shtresë basal i endometrium (shtresa e brendshme e uterusit).

Polipoza endometrial mund të ndodhë në çdo moshë, por në shumicën e rasteve polyps që dalin në pjekur (35-50 vjet) dhe të moshuarit.

Polip ka këmbën dhe trupin, të përbërë nga qelizat epiteliale.


Në varësi të strukturës së ndërtesës - polyps endometrial janë format e mëposhtme:

- hekur, i përbërë nga stroma dhe gjëndra;
- polyps gjëndrave-fijor të përbëra nga ind lidhës dhe një gjëndra sasi të vogël;
- polyps fijor, që përbëhen vetëm prej formacioneve ind lidhës;
- polipy- polyps adenomatous "precancerous", e cila përbëhet kryesisht nga epiteli gjëndrave, por kanë qelizat kështu atipike.

Në femrat e reja të moshës riprodhuese janë struktura më të zakonshme hekuri polyps, ndërsa gratë e moshuara janë polyps më fijor dhe adenomatous. Polyps gjëndrave-fijor janë të përbashkëta për të gjitha moshat.

Të jetë e mundur shkakton polyposis endometrial:

- narusheniya- hormonet tepërt estrogjenit dhe progesterone mangësi;
- trauma të mitrës, abortin, curettage diagnostike, gjatë veshur pajisje intrauterine;
- Aborti, gabim, heqja lindjes paplotë i placentës. Clots gjakut dhe fibrion, të cilat janë pastaj në mitër, zëvendësohet në ind lidhës, duke formuar një polip.
- çrregullime endokrine dhe sëmundjeve extragenital: diabeti, obeziteti, hipertension, sëmundje tiroide;

- Faktorët-fortë psikologjike stresi dhe depresioni;
- semundjet inflamatore kronike të organeve legenit, inflamacion i shtojca, endometritis, një infeksion;
- imunitet të ulët.

Simptomet e polyposis endometrial

Simptomet e polyposis endometrial ndryshme. Shpesh Manifestimet klinike polipozaotsutstvuyut (sidomos kur dimensionet janë polip të vogla) dhe gjeti rastësisht gjatë një ultrazërit. Megjithatë, në qoftë se sëmundja është e qartë, simptomat ajo manifestohet shpesh nizheperechislennnoy:

- çrregullime menstruale, shpesh shfaqeshin mazhuschie mjerueshme gjakderdhje në mes të menstruacioneve nuk kanë të bëjnë me menstruacioneve. Në gratë e reja polipoza mund të manifestuar veten në formën e menstruatsii- më të bollshme shkencërisht "menorahiy".

Në gratë postmenopausal manifestime të ngjashme klinike nuk janë të një natyre të përhershme, mund të jetë vetëm një shkarkesë të vetme të përgjakshme nga trakti gjenital;
- cramping dhimbje barku, zakonisht përkeqësuar gjatë raportit seksual;
- beli- shkarkimin abnormale nga trakti gjenital. Simptomë është tipike për polyps të mëdha;
- "Kontakt" shkarkimi krovotecheniya- nga trakti gjenital pas seksit;
- infertilitetit në gratë e reja në moshë riprodhuese.

Posimptomam polyps endometrial shpesh ngatërrohet me simptomat e fibroids mitrës apo Endometrioza. Mizhmenstrualnikrovotechi të ngatërrohet me kërcënimin e abort në shtatzëninë e hershme. Në çdo rast, me simptoma të ngjashme, kërkon gjinekolog konsultimit.

Diagnoza e polyps endometrial

Deri më sot, diagnoza e polyposis endometrial nuk paraqet shumë vështirësi. Nëse polyps përveç endometrium, të vendosura në kanale- cervikal, atëherë shqyrtimi i jashtëm i fyt mitrës arsimit trëndafili dukshme. Megjithatë, kjo nuk është gjithmonë, shumica e polyps diagnostikuar me metoda të tjera kërkimore:

- Ultratinguj legenit. Metoda është veçanërisht informative në prani të polyps endometrial fibroze dhe gjëndrave-fibroze. Mitrës zgavër zgjeruar, struktura e qartë homogjene përcaktuar

(Polyps);
- Hysteroscopy (a sistem special optik cila është futur në të mitrës) - metodën më besueshëm për diagnozën. Në mënyrë tipike, polipe janë në fund dhe qoshet e mitrës. Avantazhi kryesor i hysteroscopy në krahasim me metodat e tjera qëndron në faktin se gjatë diagnozës në të njëjtën kohë mund të hiqni polyps, vizualisht monitorimin e mitrës.
- Ekzaminim histologjik të scraping e endometrium - jo vetëm për të zbuluar praninë e një polip, por edhe përcakton polip formë t.e.strukturu.

Në vendin tonë, si rregull, polyps endometrial, diagnostikuar me ultratinguj, dërguar pastaj në hysteroscopy pacientit për të hequr polip.

Trajtimi i polyps endometrial

Trajtimi operativ i polyposis endometrial - është mënyra kryesore për të trajtuar polyposis endometrial. Gjatë hysteroscopy mjeku heq polyps dhe hall Mukoza e mitrës nën kontroll hysteroscope. Nëse një polip të madhe (nga 1 deri 3 cm), ajo është larguar nga "loosening". Operacioni i quajtur "polypectomy".

Polip Bed largët thaj goditjes elektrike ose nitrogjen të lëngët për të parandaluar recurrences. Got scraping dërguar domosdoshmërisht të studimit histologjike.

Pas scraping një monitorim 3-4 ditë tregon ultratinguj legenit.

Në varësi të formës së polip, mosha e pacientit, prania ose mungesa e ciklit menstrual përcaktohen me trajtim të mëtejshëm në një pacient.

Nëse pacienti nuk është dëmtuar funksionin e menstruacioneve, dhe një strukturë fijor polip, trajtimi mund të kufizohet vetëm me hysteroscopy dhe curettage polip mitrës.

Në polyps gjëndrave dhe gjëndrave-fijor në çdo moshë pas scraping treguar trajtim hormonal për të normalizuar nivelet e hormoneve dhe rregullimin menstrual. Si përdorimit terapi hormon:

- -hestahennye COCs estrogjenit (kontraceptive të kombinuara me gojë) nga sheme- kontraceptive Jeanine, Regulon, Yasmin dhe kështu me radhë. Përgatitjet e këtij grupi janë të përshtatshme për femrat deri në 35 vjet;
-progestins -pidhodyt për gratë me polyps endometrial, i cili për 35.
Përdor Duphaston, norkolutom, Utrozhestan e ciklit menstrual 16- 25 ditë;
Lëndë e trajtimit është hormonet orale prej 3 deri 6 muaj.
- Hormone spirale "Mirena" që identifikon Progestogen - levonorgestrel në mitër. Përshtatshme gratë me menstruacione nuk planifikojnë shtatzëninë në vitet e ardhshme, si dhe ata të cilët kanë polyps endometrial kombinuara me adenomyosis dhe fibroids mitrës. Spiral i lidhur për 5 vjet.

Zbulimi i formave adenomatous polip kërkojnë një qasje më "agresive" për trajtim. Nëse gratë premenopausal (nga 45 vjet deri në menopauzë) ose moshës postmenopausal (postmenopausal) tregon heqjen e mitrës. Në vigjilencë onkologjike dhe çrregullime endokrine obmenno- - duke treguar hysterectomy me shtojca. Nëse periudha e riprodhues të një gruaje pa çrregullime metabolike, hormonet e mundshme emërim i përkohshëm pas scraping, por më vonë në jetë, çështja e trajtimit kirurgjik duhet të rishikohet.

Periudha postoperative zakonisht shkon pa probleme. Pas hysteroscopy në 10 ditë mund të jetë konfuze mazhuschie gjakderdhje nga trakti gjenital. Për të parandaluar komplikimet inflamator mjeku përshkruan antibiotikë
(Cefazolin, ceftriakson).

Brenda 10 ditëve pas scraping treguar dietë kalori të ulët dhe mungesa e marrëdhënieve seksuale.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e polyps endometrial

Mjete Folk kanë efikasitet shumë të ulët për trajtimin e polipoza endometrial. Përdorimi i gjerë i hudhër - karafil hudhër të zbutur një - vënë në napë dhe kravatë thread kështu që mori formën e shtupë garzë. Tampon futet në vaginë gjatë natës në ditë për një muaj. Ju vetëm djeg Mukoza vaginale, por nuk ka polyps kurë.

Komplikimet e polyposis endometriale:

- infertilitetit;
- menstruale çrregullime - me gjakderdhje të rëndë niveli i hemoglobinës zvogëlohet, e cila çon në anemi;
- rikthim pas scraping;
- Degjenerimi në një polip malinje opuhol- kanceri endometrial, sidomos në polyps adenomatous. Në forma të tjera të polyposis degjenerim pamundur.

Parandalimi i polyposis endometriale:

-dinamik monitorimi një gjinekolog;
- Parandalimi vesa- kontrollin trashje;
- Refuzimi i abortit;
- trajtim në kohë të sëmundjeve inflamatore të mitrës dhe shtojca;

-përdorimi i kontraceptivëve hormonal.

FAQ obstetër-gjinekolog Related polyps endometrial.

1.Mozhno ose të vënë "Mirena" pa scraping polip?
No Myrena tregohet për trajtimin e çrregullimeve menstruale, dhe për parandalimin e përsëritjes së polip endometrial -stavyty të vetëm pas scraping.

2. sa shpejt ju mund të zaberemenenet pas largimit polip?
Menjëherë, por do të doja të planifikojë një shtatzëni pas një kurs të terapisë hormoneve.

3.Mozhno seks me polyps endometrial?

Po.

4.Mohut ketë dhimbje pas hysteroscopy?
Jo, nëse ka dhimbje, nuk ka të ngjarë të vrull të kanalit të qafës së mitrës, duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.

5.Vyskablivanie kryhet nën anestezi të përgjithshme?
Kështu, në përgjithësi.

Përdorur 6.Mozhno për të trajtuar polyposis fitotampony kineze?
Po, kjo është e mundur vetëm pas scraping.

7.Mozhno polyps endometrial ose shkoni në banjë?
Jo, polyps - të gjitha procedurat termike janë kundërindikuar.

8.U Kam gjetur një endometrium vogël polip gjatë shtatzënisë. Si polip ndikojë fetusin? A është e mundur për të hequr qafe e shtatzënisë?

Polip endometrial nuk ka ndikim negativ në fetus. Me trajtim polyposis duhet të presë për shpërndarjen.

A 9.Delayut hysteroscopy në klinika apo spitale vetëm?
Hysteroscopy mund të bëhet në një spital pacient i jashtëm. Është e rëndësishme që mjeku ishte kompetent dhe kishin provimin e duhur para se të marrë ju në scraping.

A 10.Byvaet polyps endometrial në virgjëreshave?
Kështu, prania ose mungesa e aktivitetit seksual nuk është e lidhur me sëmundjen.

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos.