Menopausal sindromi menopauzë


Një simptomë e veçantë, e cila komplikon klymakteryya kurs natyror, shihen si sindromi menopausal. Frekuenca e varg menopausal sindromi 26-48%.

Studimi i pathophysiology, klinikat dhe trajtimin e sindromi menopausal ka shëndet të rëndësishme dhe rëndësinë sociale. Kjo diktohet nga rritja progresive e jetëgjatësisë së femrave dhe të rritur aktivitetin e saj sociale.

Periudha e jetës


 • 10 ditë - novorozhdennosti;
 • 8 vjet - fëmijërisë;
 • 8 për 17-18 vjet - pubertetit;
 • 18-45 vjet - periudhë riprodhues;
 • 45 vjet para menopauzës - periudhën premenopausal;
 • vit për 2 vjet e menopauzës dhe menopauzës - perimenopause (perimenopause - përfshin kalimin në menopauzë dy vjet pas periudhës së fundit menstrual);
 • menopauza - menstruacioneve fundit (~ 49,5 vjet);
 • Menopauza - deri në 65-69 vjet - menopauza (në fillim - 2 vitet e para dhe menopauza vonë);
 • 70 vjet - mosha e vjetër.

Jetëgjatësia - 75 vjet; 1/3 Jeta e një grua shpenzon në postmenopausal!

Shkaqet e sindromi menopausal

Periudha e perimenopause - periudha e aktivitetit të lartë shoqërore të grave. Në të njëjtën kohë duke përparuar proceset involutive: reduktimi i mbrojtjes imunitar, rrit frekuencën e sëmundjeve autoimune, rritjen infektive sëmundje.

Më aktiv në gratë estradiol posedon; reduktuar atë fillon rreth 45 vjet dhe së shpejti pas menopauzës arrin zero. Hormone kryesor estrogjenit në femra postmenopausal është estron, e cila është e formuar nga androstenedione, sekretuar në stroma e vezoreve dhe lëvore veshkave. Estrogjenit Arsimi është për shkak aromatizues androstenedione në qelizat yndyrë.

Gradualisht, të vezoreve ulet në madhësi. Kjo është për shkak të faktit se pas 35-40 viteve të trupit të bardhë (formimit indit lidhor, e cila mbetet në vend corpora lutea) gradualisht shkrihet. Dhe vezoret vyshk me kalimin e kohës me anë të zhvillimit të indeve lidhës që është ekspozuar dhe hyalinosis skleroza. Pas 5 vjet në vezore janë vetëm disa follicles.

Karakteristikë universale hormonal i menopauzës është rritur nivelet e gonadotropins dhe rënie graduale e estrogjenit. Këto ndryshime të fillojë në premenopausal. Gjatë vitit të parë pas menopauzës FSH rritet 13-14 herë, LH - 3 herë. Pastaj ka një rënie të lehtë në Gonadotropin hormoneve.

Efektet biologjike të Madhe estrogjenit. Kështu, receptorët specifikë estrogjenit lokalizuara me përjashtim të mitrës dhe qumështit gjëndra në uretrës, fshikëz, qelizat e vaginës, muskujt e legenit kat, qelizat e trurit, zemrës dhe arterieve, kockave, lëkurës, mukozës në gojë, fyt, conjunctiva, etj .d. Kundër pamjaftueshmerise menopauzës estrogjenit mund të shfaqen në kushte të ndryshme patologjike të organeve dhe indeve.

Ndër pasojat më të rëndësishme dhe manifestimet klinike të sindromës menopausal mangësi estrogjenit lidhur. Koncepti i "sindromi menopausal" përfshin: çrregullime vegjetative-neurotike, çrregullimeve urogjenital, ndryshimet degjenerative në lëkurë, rrezikun e lartë të arteriosklerozës dhe sëmundjeve koronare të zemrës, osteoporozën, çrregullime psikologjike.

Duke pasur parasysh rritjen e jetëgjatësisë është në rritje dhe numri i viteve të jetës në një gjendje të mungesës së estrogjenit rrit rrezikun e sindromës menopausal.

Klasifikimi i çrregullimeve menopausal

Sindromi menopausal ka modele të caktuara në zhvillimin e tyre.

Ka rannevremennye tregon. Këto përfshijnë psiko-vegjetative dhe vasomotor simptomat: hot flashes e ngrohjes, rritjen e djersitje, dhimbje koke, të dridhura, palpitations, presionin e ndryshueshme të gjakut, nervozizëm, ankth, dobësi, marramendje, harresa, hutim, ulur epsh, dhe depresioni. Simptomat Rannevremennye premenopausal shfaqen në para një ose dy vite të menopauzës të.

Shkelja Srednevremennye diagnostikuar 2-5 vjet pas ndërprerjes së menstruacioneve, këto përfshijnë simptoma urogjenital: vaginë të thatë, dyspareunia, kruarje dhe djegie, urinim të dhimbshme dhe të shpeshtë, mosmbajtjeje urinar. Përveç kësaj, ky grup në pronësi dhe simptomat e lëkurës dhe shtojca e saj: e thatë, thonjtë i brishtë, rrudhat, thatësi dhe humbjen e flokëve.

Shkelja Pozdnevremennye zhvillimin fushë 5-10 vitet e menopauzës. Ky grup i ndryshimeve patogjene në natyrë përbëjnë osteoporozën dhe arteriosklerozës.

Klasifikimi i çrregullimeve menopausal:

 1. rannevremennye (sindromi kritik (CS)):
 • vasomotor - flashes ngrohjes nxehtë, djersitje e tepruar, dhimbje koke, hipotension ose hipertensioni, të dridhura, palpitations;
 • emocionale dhe mendore - nervozizëm, të qenët i përgjumur, dobësi, ankthi, depresioni, harresa, hutim, ulur epsh.
 1. srednevremennye:
 • urogjenital - thatësi në vaginë, dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale, kruajtje, djegie, sindromi urethral (urinim i shpeshtë);
 • ndryshojë lëkurën dhe shtojca - thatë, thonjtë i brishtë, rrudhat,
 • thatësi dhe humbjen e flokëve.
 1. pozdnevremennye (metabolike):
 • Çrregullime metabolike vonë - osteoporozën, sëmundje kardiovaskulare.

Simptomat e sindromi menopausal

Sindromi menopausal - sëmundje multifactorial në zhvillimin e saj luajnë një rol si hormonal dhe trashëgimore, faktorë të mjedisit, si dhe për periudhën fizike kusht klymakteryya.

Në patogjenezën e sindromës klimaterike (në fakt, ajo rannevremennye shenja) të luajë një ndryshime të rëndësishme rol në shtet funksional e strukturave hypothalamic dhe bilancit vegjetativ për shkak të çrregullimeve të abuzimit në zhvillimin e neurotransmitters (norepinephrine dhe dopamine) të përfshira në procesin e thermoregulation.

Rritja ton noradrenergjikë dhe strukturat e SNQ dopaminerhicheskimi shkakton zgjerimin paroksizmal e enëve të gjakut të lëkurës dhe shfaqjen e fenomenit të Flushes nxehtë.

Hot flashes shoqëruar nga nivelet në rritje të LH dhe TSH në mungesë të ndryshimeve në nivelet e FSH, Hormoni dhe hormoneve tiroide. Në pacientët me sindromi kritik të rezervuara ritmet circadian sekretimit TSH me një rritje të konsiderueshme në nivelin e tij gjatë natës, duke kontribuar në Flushes nxehtë të shpeshta në atë kohë.

Ndjenja e nxehtësisë ndodh në 30-60 sekonda pas zbulimit të gjendjes pavullnetshëm në kapilarët arteriale e lëkurës në studimin gjunjë capillaroscopic.

Për të vlerësuar peshën e sindromi klimaterike ka disa klasifikime: indeksi Kuperman, vlerësimi i ashpërsisë me numrin e flashes nxehtë, modifikohen indeksi menopausal. Për të përfshirë të butë për 10 flashes nxehtë në ditë, me mesataren - nga 10 deri në 20. Ashpër karakterizohen nga flukset hyrëse të shpeshta (20 dite) dhe simptoma të tjera që çojnë në paaftësi të rëndësishme.

Gati gjysma e grave me sindrom klimaterike vërejtur sëmundje të rëndë; çdo e treta e manifestimet e tij janë të moderuar, dhe vetëm rreth 15% e sindromi menopausal shoqëruar nga tregon të lehta. Më shumë dritë dhe sigurisht më pak e gjatë e sindromës është gjetur zakonisht në gra të shëndetshme, ndërsa në pacientët me sëmundje kronike sindromi kritik shpesh ndodh atipike, ka një tendencë të rrjedhin Kriza ngre shëndetin e përgjithshëm të pacientëve. Zakonisht, çrregullime emocionale paraqitet para menopauzës ose në vit pas tij, ndërsa çrregullime vasomotor shpesh bëhen dominuese brenda një viti pas menopauzës dhe pastaj të vazhdojë, mesatarisht, 5 vjet.

Koha e shenjave shfaqjes rannevremennyh e pjekurisë përkon me martesën dhe fëmijët, arritjet në punë, çështje e daljes në pension, t. Simptomat E mbivendosur mbi disa probleme socio-psikologjike. Në këtë periudhë janë stresi emocional që mund të përkeqësojnë manifestimet e sindromi menopausal.

Në 13% e pacientëve kanë sindromi astenonevrotychnyy, tearfulness manifestohet, nervozizëm, frika, ankthi, intoleranca të shëndosha dhe ndjesi të nuhatjes.

Dobësi e përgjithshme e sistemit nervor - një nga manifestimet më të zakonshme të çrregullimeve hypothalamic, bazuar në një shkelje të mekanizmave adaptive dhe kompensuese. Në 10% të pacientëve të zhvillojnë depresion, e cila është një nga simptomat më të rënda dhe të vështira për të trajtuar.

Sindromi klimaterike mund të vazhdojë si kriza sympathoadrenal, vasomotor rinitit, koshere, ënjtje të fytyrës, intolerancës ndaj disa ilaçe, ushqime, duke treguar një ndryshim në realitetin imunologjike me fillimin e menopauzës. Nga forma atipike të përfshijë edhe të miokardit. Kur klymakterycheskoy myokardyopatyy asnjë lidhje mes ashpërsisë së kardyalhyy dhe elektrokardiogramë.

Kodi menopausal:

Simptomë

Rezultatet më të mira

1

2

3

Çrregullime Neurovegetative:

BP, mm Hg. Art.

rritur

150/90

160/100

160/100

reduktuar

100/70

90/60

Dhimbje koke

Rrallë

Shpesh

Gjithmonë

Vestibulopatii

+

+ +

+ + +

Rrahje zemre në pushim

1-2

Intoleranca ngrohjes

+

+ +

+ + +

Konfiskimet / mpirje

+

+ +

+ + +

Lëkurës Goose

Herë pas here

Natën

Gjithmonë

Dermographism

E bardhë

I kuq

Lëkurë të thatë

Mesatar

Keratosis

Zgjebe

Djersitje

+

+ +

+ + +

Puffiness

Ata dobët

Shekull

Gjithmonë

Reaksione alergjike

Rinitit

Urtikaria

Ënjtje e Angioedema

Exophthalmos, sytë e të ndritshme

+

+ +

+ + +

Rritja nervozizëm

+

+ +

+ + +

Të qenët i përgjumur

Në mëngjes

Në mbrëmje

Gjithmonë

Çrregullime të gjumit

Kur bie në gjumë

Vrazhdësi

Pagjumësi

Ngrohjes Tides (për një natë)

10

10-20

20

Astmë (në javë)

1-2

Kriza Sympathoadrenal (për një natë)

1-2

Endokrine dhe metabolike çrregullime:

Trashje, BMI

27-30

31-40

40

Mosfunksionim tiroide

+

+ +

+ + +

Diabet

+

+ +

+ + +

Hyperplasia gjirit

Shperndare

Knotted

Fibroadenoma

Të muskujve dhe dhimbje të përbashkët

Rrallë

Periodikisht

Gjithmonë

Etje

+

+ +

+ + +

Gjenital atrofi

+

+ +

+ + +

Shkelja Psychoemotional:

Lodhje

+

+ +

+ + +

Reduktuar kujtesës

+

+ +

+ + +

Tearfulness, nervozizëm

+

+ +

+ + +

Ndryshimi në oreks

Rritje

Reduktim

Humbje

Obsessions

I dyshimtë

Frika

Vetëvrasje

Humor

I ndryshueshëm

Depresion

Melankolik

Epsh

Shtypje

Mungesë

Rritje

Për të vlerësuar peshën e menopausal shkallës së vlerësimit sindromi zhvilluar nga indeksi modifikuar menopausal.

Scale indeks menopausal vlerësim

Simptomat

Shkalla e dobët

Shkallë të moderuar

Shkalla e rëndë

Rezultatet më të mira

Neurovegetative

10-20

21-30

30

Endokrine-metabolike

1-7

8-14

14

Psychoemotional

1-7

8-14

14

Indeksi i modifikuar menopausal

12-34

35-58

58

Diagnostifikimi e sindromi menopausal

Diagnoza është e vështirë jo. Por shpesh gratë me KS të bien në departamentin terapeutik të spitaleve me diagnoza të tilla si hipertension, YBO (me prevalencë të simptomeve kardiovaskulare) ose departamenti neurologjike me një sindrom astenonevrotychnyy diagnozën, nevrozë; nganjëherë gratë janë trajtuar edhe psikiatërve rreth depresionit.

Diagnoza e saktë ndihmon:

 • njohja e simptomave menopausal, të përshtatshme moshës,
 • disponueshmërinë Tides,
 • nivelet e larta të FSH dhe LH (w ith fiziologjik tregues menopauza LH / FSH është 0.7)
 • estrogjenit ulët (w ith shprehur indeksin mangësi estrogjenit LH / FSH ulur me 0,1-0,2, e cila ndoshta duhet të konsiderohet si një tregues i një rënie të mprehtë në palcë ovarian funksionit dhe zonën rrjetë e lëvore veshkave).

Shkaqet dhe simptomat e vaginitis atrophic

Çrregullime urogjenitale të menopauzës përfshijnë një gamë të komplikimeve të lidhura me zhvillimin e proceseve atrophic në indet e estrogjenit pjesët e poshtme të sistemit urogjenital - e treta më të ulët të traktit urinar, shtresa e muskujve dhe rreshtim epiteliale e mureve vaginale, si dhe aparatin ligament e legenit dhe qytetin 'yazah kat legenit.

Frekuenca çrregullime urogjenitale moshë është rreth 50%. Në moshën perimenopausal ajo është rreth 10% në gratë 55-60 vjet - 50%, dhe pas 70 vjet është 80%.

Hedh lëng epiteliale e murit vaginal, pezullimi proceset proliferative është parë si vaginitis atrophic. Klinikisht kjo manifestohet thatësi vaginale, kruajtje, dyspareunia.

Nivele normale estrogjenit ofron proceset normale të përhapjes, formimin e qelizave sipërfaqësore të pasura në glycogen. Glycogen është e nevojshme për jetën e lactobacilli që konvertohet glycogen në acid laktik, duke siguruar përmbajtje pH vaginale brenda 3,5-5,5. Lactobacillus përveç acidit laktik prodhimin e përbërësve të tjerë antibacterial përfshirë peroksid hidrogjeni (mbrojtjen e mjedisit ekologjik). Lactobacillus, një nivel normal të përhapjes, përmbajtjen acid vaginale, dhe imunoglobulinave parauretralnymi prodhimin gjëndra, është një lloj i mbrojtjes kundër infeksioneve të përsëritura vaginale.

Mes mangësi estrogjenit në prodhimin postmenopausal e glycogen në qelizat epiteliale ul, numri i lactobacilli zvogëlohet ose të zhduket krejtësisht. Si rrjedhojë, duke rritur përmbajtjen pH vaginale, duke zvogëluar mbrojtjet e vaginës dhe daljen e ndryshme patogjene aerobe dhe anaerobe.

Diagnoza e vaginitis atrophic

 1. Ankesat: thatësi vaginale, kruajtje, dyspareunia.
 2. Colposcopy: hedh lëng i vaginës, gjakderdhje, rrjeti vaskulare subepiteliale.
 3. Kolpotsytolohiya: KPI 15-20
 4. Përcaktimi i pH: pH N 4.6;
 5. pH 5,1-5,8 - atrofi moderuar;
 6. pH 6.1 - atrofi të rënda.

Trajtimi i vaginitis atrophic

Terapi anti-inflamator i paefektshëm këto telashet!

Për fat të keq, kjo është shpesh neglizhohet dhe të trajtohen colpites drogë anti-inflamator, vazhdimisht duke kërkuar Smears florës patogjene, ndërsa ointments aktuale me estriol gjatë javës në mënyrë dramatike përmirëson trophism indeve, rivendosjen e pH normale dhe florën vaginale. Estriol tej ditës rregullon grua.

Sjell lehtësim të shpejtë dhe estriol orale ne nje doze prej 1-2 mg. në ditë. Brenda 2 javësh do të jetë shumë më e përmirësuar, vulvë dhe vaginë të marrë slyzytaya "look domenopauzalnyy."

Në gratë duke marrë HRT, ndryshime atrophic e traktit urinar nuk janë të shikuar!

Kujdes Para emërimit të terapisë hormon (dhe ndonjë tjetër!) Është e nevojshme për të siguruar që asnjë sëmundje e vulvë (leukoplakia, kraurosis, liken sklerotike), për shkak se këto sëmundje janë konsideruar si sfond për shfaqjen e kancerit.

Shkaqet dhe simptomat e tsistouretrita atrophic

Tsystouretryt atrophic: Ndryshimet atrophic, reflektohet në reduktimin e përhapjes, transsudatsyy, hedh lëng nga muret e uretrës (proceset atrophic në kardiovaskular dhe nervor uretrës kurorë) zhvillimi i sindromës uretral shfaqur simptoma ndijor nervoz:

 • pollakyuryya;
 • tsistalgii;
 • nokturia.

Ndryshimet atrophic në uretrës tërheqin përsëritjen e shpeshtë të infeksionit bakterial, mund të çojë në zhvillimin e sindromës uretral, e cila është karakterizuar nga urinim i shpeshtë dhimbshme dhe i pavullnetshëm. Kolonizimi Parauretralnoy e Gram-negative baktereve ndërlikuar cystitis dhe uretritin. Estrogjenit dhe progesterone receptorët ekzistojnë në ind lidhës, muskujt hulli e muskujve bazës së legenit dhe ligaments rrumbullakëta mitrës. Gipoestrogenii kontribuon në rritjen frekuencën e mosveprimit të tij dhe humbjen e organeve gjenitale.

Të gjitha strukturat dhe mekanizmat në mbajtjen e urinës është e estrogjenit. Për të mbajtur presionin e urinës në uretrës gjithmonë duhet të kalojë presionin në fshikëz. Ky presion është ruajtur shtresa 4-urethral funksionale: epitelin (ka një strukturë të ngjashme me vaginale); ind lidhës; rrjet vaskulare; muskulaturë.

Përveç kësaj, lënia jashtë e një rrotull apo gjenitale ndryshon kënd uretrovezikalnyy dhe uretrës përtej zgavrën e barkut, në mënyrë që presioni brenda barkut jashtë uretrës nuk është prekur, dhe "i dëmtuar" uretrës për shkak të proceseve të atrophic nuk janë në gjendje për të mbajtur urinë .

Procesi i mbajtur urinë varet nga tonin e muskujve legenit kat, gjendjen e fibrave kolagjenit në ligaments e legen, dhe muskujt detrusor të fshikëzës. Funksioni optimale e uretrës ngushtë të lidhura me strukturën nga uretrës, ligaments pubike-uretral, mur suburetralnoy e vaginës, muskujve pubike-coccygeal dhe muskujve-levatorov. Një faktor shumë i rëndësishëm është gjendja e këtyre strukturave kolagjenit. Gjendja e furnizimit të gjakut dhe muskujt trofike detrusor, kati legenit, dhe fibrave kolagjenit në një farë mase varet nga niveli i estrogjenit.

Diagnoza e tsistouretrita atrophic

 1. Ankesat: nokturia - Pastrues shpeshta kërkojnë; urinim i shpeshtë, urgjenca e kërkojnë, theksojnë mosmbajtjeje urinar (gjatë ushtrimit, kollitjes, lëvizjet e papritur, heqjen e peshave); kërkojnë të shpeshta me një mbushje të vogël të fshikëzës; zbrazjes jo i plotë i fshikëzës; dysuria - urinim i shpeshtë i dhimbshëm.
 2. Test copë litari: të përcaktojë peshën e mbushje para dhe pas ushtrimit për një orë; shtim në peshë hedhjen më shumë se 1 g tregon mosmbajtjeje.
 3. Studim bakteriologjik të urinës.
 4. Studimi Urodynamic:
 • urofluorometriya - jep një ide të shpejtësisë së zbrazjes fshikëz.
 • tsystometriya - Regjistrimi vëllimi marrëdhënie fshikëz dhe presion në të gjatë mbushjes; Metoda e përcakton gjendjen e muskujve detrusor (të qëndrueshme, të paqëndrueshme), jep një ide të vlerës urina mbetur presion vnutripuzyrnoho.
 • profilometriya - një përfaqësim grafik i presionit në uretrës të gjithë gjatësinë e saj në pjesën tjetër dhe fshikëz kur e mbushur.

Osteoporozën në Grave

Osteoporozën - është një sëmundje sistemike skeletik, e karakterizuar nga një rënie në masë e kockave, kockave shkelje mikro-arkitektonike e një rritje të mëtejshme në brishtësinë e kockave dhe rritjen e rrezikut thyerje.

Humbje mesatare kockore tek gratë është 1% një vit në lidhje me nivelin e pikut mases kockore në periudhën riprodhues. Humbja e kockave është një fenomen universal i biologjisë njerëzore, i pavarur nga gjinia, raca, profesionin, zonës gjeografike të aktivitetit, epokës historike.

Primar (involutional) osteoporozën - një Lezionet sistemike skeletore në njerëz të moshuar (50 dhe më të vjetër). Osteoporozën fillor zhvillohet në dy variante klinike: postmenopausal dhe pleqërie.

Shkaqet e arteriosklerozës

Efektet anësore të menopauzës në rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe enët e gjakut që lidhen me kalimin në moshën e rritur të ndodhë në ndryshimet në profilin lipidet në "aterohennoy" drejtim - një reduktim në lipoprotein densitet të lartë (HDL) dhe nivelet në rritje të lipoprotein densitet të ulët (LDL) dhe kolesterolit.

Trihletsiridy, phospholipids dhe kolesteroli janë komponentë të rëndësishëm të të gjitha qelizat e organeve dhe indeve. Ata janë transportuar në gjak, në formën e komplekseve apobelkov tretshme lipoprotein.

Ka klasa të ndryshme të lipoproteins: hylomikrony dhe lipoproteina me densitet shumë të ulët (VLDL), lipoproteina me densitet të ulët (LDL), lipoproteins densitet të lartë (HDL), lipoproteins densitet të ndërmjetme (LPPP).

HDL të parandaluar formimin e kolesterolit tepërt, LDL kolesteroli sigurojë qelizat me rritjen e kërkesës për të.

Përqendrimet e larta të LDL dhe LPPP totale e kolesterolit pozitivisht lidhen me formimin më të hershëm të pllakave aterosklerotike. Në nivele të ulëta të HDL dhe triglycerides rritje në rrezik të lartë të sulmit të hershme të zemrës. Tryhlitserydemiya lidhur me trombozë rritjen e aktivitetit të reduktuar fibrinolytic. HDL mund të kenë veprim antiatherogenic me anë të transportit të kundërt kolesterolit në mëlçi ku ajo katabolizuyetsya dhe më pas excreted.

Kështu, depozitimi i kolesterolit në muret e enëve të gjakut promovon një nivel të lartë të VLDL dhe LDL, HDL dhe të japë efektin e kundërt antiatherogenic. Megjithatë, luajnë një rol jo aq shumë vlerën absolute si nga vlera e raportit të LDL / HDL, dmth faktor atherogenic.

Vlera e ulët e saj është e favorshme.

Besohet se VLDL dhe HDL nivelet gjatë gjithë jetës ka mbetur mjaft i qëndrueshëm, ndërsa përmbajtja e rritet LDL progresive nga 30 vjet.

Trajtimin e aterosklerozës në postmenopauzë

Pronat Antiatherogenic janë vetëm estrogjenit, por përdorimi i vetëm estrogjenit mund të rekomandohet për gratë që për indikacione të ndryshme hiqen mitrës. Prandaj, në praktikën klinike për terapi zëvendësimi të hormoneve përdorimin e drogës që përmbajnë estrogjenit dhe progestogjen. Në vitet e fundit, internists dhe kardiologët ndjehen përdorimin e justifikuar dhe madje edhe të arsyeshme të HRT në gratë postmenopausal për parandalimin e BU dhe ndryshimeve aterosklerotike në enët e zemrës.

Për më tepër, të vendosur dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut të trurit funksion stimulimi i neuroneve në sëmundjen Alzheimer (çmenduri pleqërie), zhvillimi i cili luan një rol vendimtar arteriosklerozës. Reduktimi i shënuar në incidencën e çmenduri nën ndikimin e HRT tek gratë me 29%.

Parimet e HRT

 1. Estrogjene natyrore (17- -estradiol β, estradiolvalerat estrogjene konjuguar).
 2. Doza të vogla (korresponduese fazë përhapjen e hershme).
 3. Progestogjenet Shtimi (me mitër të paprekur).
 4. Rruga transdermal i administrimit më të mirë (minimizimin e ndikimit të hormoneve të administruara në funksion të mëlçisë, të tolerancës më të mirë, të sigurisë).
 5. Pas moshës 60 doza ditore estrogjenit duhet të reduktohet në masë të madhe gjatë dekadës së mëparshme të jetës.
 6. Komponent Hestahennnyy duhet të jetë e natyrshme, nuk kanë efekte negative metabolike, të aftë për administrimin parenteral.

Hulumtimi i nevojshëm para përshkrimin e recetave HRT

 1. Studimi i historisë mbi bazën e contraindications mësipërme.
 2. Kujdesshëm hulumtim gjinekologjik - hetim vaginale ultratinguj.
 3. Colposcopy dhe Citologjia epiteli i qafës së mitrës.
 4. Mamografia dhe / ose me ultratinguj gjirit.
 5. Ultratinguj të mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit, organet e legenit.
 6. Përcaktimi i tolerancës glukozë.
 7. Përcaktimi i LDL, HDL, kolesterolit, triglicerideve, antitrombina fibrynolitychnoyiaktyvnosti gjakut.
 8. Matja e presionit të gjakut.

Strategjia HRT

 1. Strategji afatshkurtër: trajtimi zgjat 1-2 vjet për të eliminuar simptomat. Kur simptomat vozobnavlenii pas ndërprerjes së trajtimit HRT mund të vazhdojë.
 2. Strategji afat-gjatë: miratimi i një vendimi fillestar për kohëzgjatjen e efektit terapeutik për të paktën 5 vjet (veçanërisht në rrezik të osteoporozën dhe atherosclerosis).
 3. Fillimi i hershëm i terapi zëvendësimi të hormoneve: më mirë për të filluar në periudhën premenopausal, perimenopause; nganjëherë të mjaftueshme për të plotësoj mungesën e progesterone. Më pas të shkojë në estrohenhestahennymi ciklike drogës terapi të hormoneve (kombinim i hormoneve moderne natyrore "Estrozhel-Utrozhestan", "klimara-Utrozhestan" femoston 2/10; 1/10 femoston etj). Gjatë menopauzës kaloni në mënyrë të vazhdueshme e barnave estrogjenit-progestin.
 4. Terapi zëvendësimi të hormoneve mund të jetë një mjet për parandalimin e mesme e komplikacioneve kardiovaskulare.
 5. Terapia Hormone zëvendësim gjatë menopauzës administruar vonë me kujdes në mënyrë rigoroze për arsye mjekësore.

Klasifikimi i barnave hormoneve terapi zëvendësuese

 1. "Pastër" estrogjenit natyror (në mungesë të mitrës) duke intermittently për 25 ditë (5 ditë pushim), ose në mënyrë të përhershme (xhel Estrozhel, klimara suva prohinova, estrofem).
 2. Kombinimi i estrogjene me progestins: kombinim modern i hormoneve natyrore "Estrozhel-Utrozhestan" me dy faza të kombinuara (Clement, klimonorm, çuditshme, tsikloprohinova, femoston 2/10, divitren - valerate estradiol për 70 ditë, atëherë 14 ditë medroksiprohesteronatsetat).
 3. Kombinimi Monophasic i drogës: kliohest, femoston 1/5, depo hinodian.
 4. Tkaneselektivnyy Aktiviteti rregullator estrogjenit: livial.

Hormon përditshme

Terapia Daily hormon varet nga koha e zbatimit të tij. Përveç korrigjimin e premenopausal syndromes Periudha estrohendifitsitnyh - terapi të hormoneve normalizes ciklin Mentstrualnoe - emëruar terapi ciklike hormonal. Në gratë postmenopausal - atrofi e endometrium - për të shmangur gjakderdhje mujore, terapi hormon është emëruar në një mënyrë të përhershme, nëse trajtimi është filluar në premenopausal dhe duhet të vazhdojë, atëherë në moshën e menopauzës (rreth 50 vjet) Regjimi ciklike është zëvendësuar me një konstante. Kur vetëm çrregullime urogjenitale në dispozicion mund të caktojë estrogjenit (estriol) në nivel lokal, në formën e suppositories vaginale, xhel (por të jenë të vetëdijshëm se rruga lokale të administratës së estriol nuk eliminon të gjitha çrregullime menopausal, përfshirë osteoporozën). Për të rritur efektin sistematike e terapi zëvendësimi të hormoneve mund të shtohet në fuqi të sistemit - terapi e kombinuar hormon (p.sh. Ovestyn + Livial, estriol + Kliohest). Terapi zëvendësimi të hormoneve mund të kombinohet me drogë jo-hormonale - terapi të kombinuar hormon (antihipertensive, medikamente të zemrës, ilaqet kundër depresionit, Relaxants fshikëzës drejtuar). Në rastin e fundit, kanë nevojë për profesionistë këshilla lidhur.

Kohëzgjatja e trajtimit është e përcaktuar në mënyrë individuale, por nuk do të jetë më pak se 2-3 vjet, gjatë të cilave simptomat vaskulare zakonisht zhduken. Pas 60 viteve gjithashtu mund të shkaktojë COP. Në këtë moshë, doza e hormoneve në HRT reduktuar në 1,5-2,0 herë.

Në para-, ri- dhe postmenopausal në fillim simptoma të komplikuara psiko-vegjetative, sidomos çrregullime depresive, tregon një terapi alternative që përfshin përdorimin e përgatitjeve komplekse homeopatik.

Në periudhën e gruas HRT dy herë në vit duhet të vizitoni një gjinekolog për të kryer kolposkopinë, ultratinguj legenit, gjoksin dhe hetimin e parametrave biokimike të gjakut!

Kundërindikimet absolute për HRT

 1. gjirit, vezoreve, endometrium;
 2. coagulopathy;
 3. funksion jonormal të mëlçisë;
 4. thrombophlebitis, thromboembolism;
 5. gjakderdhje mitrës me origjinë të panjohur;
 6. dështimi i veshkave.