Fistulat urinar në gratë


Fistulat urinar në gratë - një kurs patologjike që lidh fshikëzës dhe organet seksuale të sistemit. Sipas vendndodhjes së saj, të dhënat e arsimit janë të ndarë në fshikëz-vaginal, fshikëz mitrës, vaginale, urinar dhe fistula kombinuar urinar. Shpesh në praktikën klinike, ka fshikëz-vaginale gyp.

Gyp urinar

Shkaqet e fistulat urinar në gratë


Shpesh, fistulat shkaku urinar në gratë është operacioni obstetrik ose gjinekologjike, gjatë së cilës hendeku mund të jetë mur vaginale me perforations në fshikëz. Në vendet e zhvilluara, kjo është vënë re shpesh kur kryerjen e aborteve në shtëpi nga personeli i pakualifikuar. Manipulimi instrument të mprehtë në mitër nuk mund të kontrollohet nga gjinekologu sy, që shpesh çon në perforations fshehura që mochepolovoho zhvillimit dhe në fund fistula.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Afrikë, ku mjekësia është në një nivel më të ulët, vazhdon të regjistruar sasi e madhe e operacioneve fistulat urinar obstetrike. Shpesh, arsyeja për këtë është përdorimi i pavend i pincë gjatë lindjes që shkakton formimin gyp ndërmjet zgavrën e vaginës dhe fshikëzës.

Një grup tjetër i arsyeve që mund të shkaktojë fistulat urinar janë sëmundjet inflamatore të organeve pelvike. Shpesh kjo sëmundje kronike, i shoqëruar nga nekrotike mur plagë polostnogo me punching e tij të trupit.

Në kohë lufte, ka pasur një sasi të madhe të fistulat urinare të shkaktuara nga plumbat ose nga granatat plagët. Deri më sot, këto patologji janë tepër të rralla, duke fituar si raste të veçanta.

Simptomet e fistulat urinar në gratë

Simptomat patognomonike e fistula urinar është urinës nga vagina. Kështu, nëse vrima shpuar është afër uretrës, gyp urinar është shumë e lehtë për të ngatërruar me mosmbajtjeje zakonshme, për shkak se ky i fundit është liruar nga pothuajse të njëjtin vend si normale, vetëm kohë.

Vazhdueshëm marrjen traktit urinar gjenital të femrave dhe lagështi të çon në inflamacion të mukozës. Kjo mund të rezultojë në vlerë edhe purulent vaginitis si shqetësuar normale në florën e traktit gjenital.

Në mënyrë të ngjashme, siç është infeksion i vaginës, me fistula urogjenital mund të jetë një infeksion fshikëz. Në mënyrë tipike, në fazat fillestare duket sikur cystitis të zakonshëm, i cili mund të jetë i komplikuar pielinefritom.

Kështu, në qoftë se një grua është vërejtur urinim i pavullnetshëm, ajo duhet të kontaktoni një urolog ose gjinekologun për diagnozën. Kjo është veçanërisht e vërtetë për gratë që kanë një histori të traumave ose kirurgji në organet e sistemit urogjenital.

Diagnoza e fistulat urinar në gratë

Në mënyrë tipike, pas kryerjes së provimit të brendshme vaginale në pasqyra diagnoza bëhet e qartë. Në provim, ju mund të shihni inflamacion të vaginës, dhe ai mochepolovoho vrimë gyp prej të cilave urina është lëshuar lirisht.

Për të sqaruar Diagnoza bëhet cystography ose vahinohrafiya. Metoda e parë është futja e kundërt në kavitetin e fshikëzës, dhe i dytë - in mitrës. Pas atë ekzaminimeve radiografike e legenit, e cila është dhënë kurs patologjike në të cilën rrjedh agjenti kontrasti. Studimi gjithashtu duhet në mënyrë që jo vetëm të konfirmuar diagnozën, por edhe e di saktësisht se gyp formë keni nevojë për ndërhyrje kirurgjikale.

Metodat moderne të hetimit mund të konsiderohet një cystoscopy, e cila është për të shqyrtuar Mukoza fshikëzës me një pajisje të veçantë optik i cili është futur nëpërmjet uretrës. Megjithatë, në këtë studim është probabiliteti i gabimit, sepse gyp mund të marrë një Ulçera fshikëzës me krater të thellë.

Përveç kësaj, ultratinguj përdorimi i detyrueshëm, me të cilën ai mund të identifikojë kursin patologjike dhe të sunduar nga sëmundje të tjera, duke përfshirë edhe natyrën e kancerit. Avantazhi i ultrazërit është gjithashtu se ajo është absolutisht pa dhimbje dhe minimalisht invazive procedurë.

Trajtimi i fistulat urinar në gratë

Trajtimet jo-operative për fistulat urinar në gratë nuk kanë provuar efikasitetin. Ata janë përdorur vetëm në rastet kur operacioni nuk është e mundur për të mbajtur contraindications jetës. Trajtimi Konservatore është organizuar kateteri uretral dhe të vazhdueshëm zgavër fshikëz Lavage me zgjidhje antiseptik. Me urinë mirë aspiratës dhe fishkëllimë të vogla mund të shpresojnë për mbylljen spontan e fistula, por kjo ndodh shumë rrallë. Në shumicën e rasteve, edhe pse kirurgji është përdorur.

Prerje e fistula mochepolovoho

Operacioni mund të jetë qasje përmes vaginës ose nëpërmjet fshikëzës. Çështja e qasjes është e vendosur në varësi se në cilën anë të trupit më të theksuar lëvizje Svishchevoj. Para operacionit zgavrën gyp urinar futur diamanti gjelbër ose metilen blu. Kjo është për të siguruar që gjatë operacionit për të identifikuar të gjithë bëhen të mpirë dhe krejtësisht bojë rrëmbej indeve patologjikisht ndryshuar.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Të gjithë pacientët në periudhën postoperative, pavarësisht nëse që transaksioni është kryer, të paktën dy javë vënë uretral kateter. Kjo është bërë për të mbrojtur plagën e qelb postoperative urinar dhe inflamacion. Para lëshimit nga spitali, nëse pacientët janë lëshuar në shtëpi, ata duhet të mësojnë të kujdesen për kateteri uretral dhe mochepryemnykom. Në zgavrën e fshikëzës duhet zëvendësuar tank pas çdo sekretim të futur një sasi të vogël të antiseptik për të parandaluar cystitis.

Nga vaginë për rigjenerimin më të mirë të Mukoza, dressings ndryshme vaj. Përveç kësaj, ata të nxitur shërimin e shpejtë të plagëve kirurgjikale, përdorimi i swabs tillë, rreziku i inflamacionit të mesme të traktit gjenital është zvogëluar disa herë.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Përdorimi i uretral kateteri në periudhën postoperative deri diku kufizon grua. Kjo është veçanërisht e vërtetë seksualiteti. Nga rruga, kjo e fundit do të duhet të japë jo vetëm një kateteri uretral kryer. Nga koha deri në mukozën plagë vaginale vonuar plotësisht, rreth një muaj, për t'u angazhuar në marrëdhënie seksuale është rreptësisht e ndaluar. Kjo mund të çojë në thyerje të lë mbresë postoperative dhe përsëritje të sëmundjes, e cila është shumë më keq për të trajtuar sesa fistula primar.

Një dietë e veçantë në këtë sëmundje nuk ndjekin nevojshme. Është se duhet të shmangin hahet sasi të mëdha të lëngjeve dhe produkteve që nxisin diuresis të mos rritur presionin në fshikëz, e cila gjithashtu mund të ndikojë negativisht në shërimin plagë.

Mjete popullore Trajtimi

Në mënyrë tipike, healers tradicionale nuk ka ardhur për trajtimin e patologjisë në mënyrë serioze, edhe pse ka raste kur u ofrohen pacientëve për të mbyllur hapjen balta mochepolovoho ose substanca të tjera natyrore të fistula. Çdo herë ajo përfundoi trishtim - gyp në një pengesë natyrore acarohet, duke çuar në përhapjen e abscesit vaginale në fshikëz. Prandaj, në këtë gjendje nga metodat tradicionale duhet të braktiset dhe të kthehet në mjekësinë tradicionale.

Komplikimet e fistulat urinar në gratë

Komplikimet e kësaj sëmundjeje janë të ndarë në dy grupe - ndërlikimet e vaginës dhe komplikime të fshikëzës urinare. Sa për komplikime vaginale në vendin e parë, kjo tretje i mukozën e vaginës nëpërmjet një mjedis të përhershme urinar agresive. Më vonë në sfondin e tretje ndodh infeksion sekondar për zhvillimin e vaginosis bakteriale. Ajo manifestohet me kruarje në çarë gjenitale dhe shkarkimin e vazhdueshme purulent nga ajo. Natyra e këtyre të fundit varet nga patogjen të caktuar, gjë që çoi në zhvillimin e komplikimeve purulent.

Patogjen firë në fistula urinar në zgavrën e inflamacionit të fshikëzës ndodh fundit, i quajtur cystitis. Kjo zakonisht është natyra fytit, që ndodh pa shkarkimit purulent.

Me përhapjen e infeksionit deri traktit urinar ajo bie në zgavrën e pelvisit veshkave, e cila shkakton një sëmundje - pyelonephritis. Pacientët e tillë ankohen për dhimbje në rajonin e mesit, dobësi e përgjithshme, lodhje, shkeljen e oreksit, humbje peshe dhe ethe. Urinës, për shkak se një numër i madh i baktereve dhe qelizave të bardha të gjakut, mund të bëhet me re.

Ekzemë dhe sekretim urinar bie në lëkurë rreth çarë gjenitale, të çojë në tretje dhe ndodhja e fundit të dermatit lokale. Kjo është manifestuar nga skuqje e lëkurës, ndjenja e ngrohjes apo dhimbje.

Parandalimi fistulat urinar në gratë

Parandalimi duhet të fokusohen në adresimin e shkaqeve të sëmundjes. Në qoftë se një grua vuan nga sëmundjet inflamatore të sistemit urogjenital, atëherë ajo duhet të zbatohet për një gjinekolog ose urolog se ata kanë emëruar trajtimin e duhur. Inflamacion gjatë vyaloprotekayuschie mund të çojë në membranat nekrozë të fshikëzës, vaginë apo mitrës, e cila rezulton në fistula formimin mochepolovoho. Mos harroni se gyp mund të ndodhë kundër sfondit të trajtimit të padrejtë, kështu që edhe pas vizituar mjekun dhe zbatimin e të gjitha rekomandimet e tij gjithashtu duhet të monitorojnë gjendjen dhe shëndetin e tyre.

Natyrisht, obstetër kontrollit punë ose gjinekologu gjatë operacioneve të organeve pelvike, e cila mund të shkaktojë fistulat urinar pamundur. E vetmja gjë që është e rekomanduar në këtë situatë, ai nuk mbështetet në "popullore" gjinekologët ofrojnë të shpejtë dhe të lira për të kryer një abort në shtëpi. Në praktikë, këto janë manipuluar dhe shpesh janë shkaqet e fistulat urinar në gratë.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov