Fibroids mitrës


Fibroids mitrës (Sinonimet: fibroids, fibromë) - një tumor beninj që zhvillohet nga indet e muskujve të mitrës, e përbërë kryesisht nga elementet e ind lidhës. Incidenca e miomes për 35 vjet është 35-45% e të gjithë popullsisë femërore. Incidenca kulmin ndodh në grupmoshën 35- 50 vjet, por kohët e fundit fibroids mitrës "të rinj" dhe është diagnostikuar shpesh në gratë e reja në moshë riprodhuese.

Varësisht nga lokacioni në strukturën e fibroids mitrës janë llojet e mëposhtme:


- intersticiale (ose i brendshëm) - një tumor vendosur në murin e thellë mitrës;
- submucous - shumë i bulges tumorit në zgavrën e mitrës, duke rezultuar në deformim të kavitetit;
- subserous - tumor rritet podbryushinno;

Shkaqet e fibroids mitrës

Për arsyet e mundshme që çojnë në zhvillimin e fibroids mitrës përfshijnë:

- çrregullime hormonale, dështimet klinikisht dukshme të ciklit menstrual: fillimin me vonesë të menstruacioneve, periudha shumë të rënda, duke çuar në luhatjet e mprehtë në hormonet -raising apo, anasjelltas, nivele të ulëta të estrogjenit dhe progesterone;

- jeta parregullt seksuale, sidomos nga mosha 25 vjeç; mosmarrëveshje e jetës seksuale - një fakt interesant që gratë të përjetojnë vështirësi të arritur orgazmë më shpesh vuajnë nga fibroids mitrës;
- Faktorët mekanik: aborti, curettage diagnostike, lindjes traumatike;
- Predracpolozhennost gjenetik;
- sëmundje të lidhura: tensioni i lartë i gjakut, obeziteti, diabeti, sëmundje tiroide;
- mënyrë jetese i ulur.

Simptomet e fibroids mitrës

Shumica e fibroids mitrës nuk jep simptoma dhe është një dhuratë nga perëndia gjatë ekzaminimit parandalues ​​nga një gjinekolog. Ose kjo ndodh chtosimptomy vend të qetë dhe shpesh perceptohet si një variant të normale. Më yarkiesimptomy vërejtur në vend submucous e tumorit dhe madhësinë e fibroids në përgjithësi të çdo lloji.

Foto Knot fibroids mitrës madh

Simptomat e mundshme të fibroids mitrës, të cilat mund të lajmërojnë:

- menstruacioneve të rënda dhe të zgjatur (menorrhagjia). Ndonjëherë gjakderdhje janë aq të bollshme që një grua nuk ka kohë për të ndryshuar pads. Shpesh ka aciklik gjakderdhje jo e lidhur me menstruacioneve - ". Metrorrahyy" Menorrhagjia dhe metrorrhagia çojë në mangësi hekuri anemi - Niveli i hemoglobinës gradualisht zvogëlohet. Nuk është dobësi, lëkurë të zbehtë, e cila nuk është gjithmonë e dukshme dhe është perceptuar si një sëmundje të zakonshëm;

- dhimbje në bark dhe mbrapa. Nëse qarkullimin e gjakut në nyje miomes, dhimbjet janë akute. Megjithatë, më shumë tumor rritet ngadalë dhe dhimbje janë të shpejt dhemb karakter, edhe në qoftë se fijor është i madh;
- mosfunksionim të organeve fqinje - traktit urinar dhe ndihmon tretjen e ushqimit, në veçanti, kjo vlen për të fshikëzës dhe rektumit - tumor fasha këto organe. Si rezultat i kësaj, ju mund të përjetojnë vështirësi me urinim, kapsllëk kronik.

Për këtë arsye, pacientët me miomes mitrës shpesh kthehet në urologists dhe proctologist.

Në praninë e simptomave të lartpërmendura duhet të konsultoheni me një gjinekolog.

Diagnoza e fibroids mitrës

Diagnoza e mitrës paraqet asnjë vështirësi. Në ekzaminimin gjinekologjik - madhësia e mitrës zgjeruar. Për të konfirmuar diagnozën e përdorur metoda të tjera:

- Ultratinguj legenit duke përdorur një sondë vaginale. Për studime më të mira vizualizimi të kryera me fshikëz të plotësuara. Metoda vysokoinformativen dhe zbulon madhësinë e tumorit dhe formën e saj;
- hysteroscopy - Metoda e informative për identifikimin e tsentripetalnym intersticiale dhe submucous (deformimeve zgavrën) rritjen e fibroids. Gjatë hysteroscopy gjinekolog merr një biopsi (një copë e indeve) e mitrës për ekzaminim histologjik të mëvonshme;

- laparoskopiya- përdoret vetëm në rastin kur është i mitrës padallueshëm nga tumor ovarian;
- CT dhe MRI - janë përdorur rrallë për shkak të kostos së lartë të hulumtimit.

Vëllimi i testeve diagnostike të përcaktojë gjinekolog në çdo rast. Më shpesh e mjaftueshme për diagnozën për shkak të karrige e tij dhe ultrazërit legenit.

Trajtimi i fibroids mitrës

Trajtimi i fibroids mitrës mund të jetë konservator, kirurgjikale apo të kombinuara (një dhe një tjetër).

Trajtimi konservativ i fibroids mitrës

Qëllimi i trajtimit konservativ e fibroids mitrës - të ndaluar rritjen e tumorit, të zvogëluar madhësinë e saj dhe për të parandaluar komplikimet. Konservativnoelechenie kryer të gjitha gratë, në të cilat:

- Madhësia e mitrës pak se 12 javë të shtatzënisë;
- miomes me intersticiale subserous dhe vendndodhjen nyjet;
- Nuk ka foto të rëndë klinike e Meno dhe metrorrhagia dhe në qoftë se nuk ka dhimbje;
- nëse ka contraindications për trajtim kirurgjik (sëmundje extragenital).

Bazat e trajtimit konservativ - përdorimi i hormoneve.

Kur diagnoza e fibroids mitrës, grupi i mëposhtëm i drogës:

1) androgens rrjedhin, Danazol, hestrinon. Veprimi i këtij grupi është i bazuar në faktin që androgjene frenuar sintezën e hormoneve steroide vezoreve. Si rezultat, madhësia tumor reduktuar. Aplikohet për 8 muaj në mënyrë të vazhdueshme.

2) progestins: Duphaston, Utrozhestan, Norkolut- normalizojnë rritje në praninë e proceseve endometrial hyperplastic (përhapja e endometrial) qe shpesh zhvilluar në kushtet e fibroids. Lidhur me efektivitetin e fibroids nuk është mjaft e lartë. Idealisht përshkruar progestins për shkallë të vogël dhe shoqërues hyperplasia mitrës endometrial. Cakto normat për 8 muaj.

Shfaqja rëndësishëm në tregun rus për 10 vitet e fundit, spirale hormoni "Mirena", e cila përfshin progestogjen - levonorgestrel. Për shkak të lirimit të përditshme të hormonit në mitër, Myrena bllokuar rritjen e tumorit. Spiral i lidhur për 5 vjet. Plus spirale në faktin se përveç efektit terapeutik, Myrena mbron nga shtatzënia e padëshiruar.

Kontraceptive 3) kombinuar me gojë COC-Jeanine, Regulon, Yasmin. Stop rritjen e tumorit nëse njësitë e madhësisë deri në 2 cm. Cakto së paku 3 muaj.

4) lëshimi analogs hormoneve honadropiniv aGnRH (Buserelyn, Zoladex). Me përdorimin e vazhdueshëm të këtyre barnave shkaktojnë gipoestrogenii. Cakto 3-6 muaj, por jo më shumë, përndryshe këto barna mund të shkaktojë menopauzë.

Trajtimi kirurgjik i fibroids mitrës

Për fat të keq, fibroids konservativnoelechenie nuk është gjithmonë efektive. Indikacionet për trajtim kirurgjik e fibroids mitrës përfshijnë:

- madhësia e fibroids më shumë se 12 javë shtatzënë;
- vendndodhja submucous e nyjeve, rritja intersticiale fijor me tsentripetalnym;
- Rritja e shpejtë e tumorit;
- përzierje me fibroids tumoreve ovarian;
- Meno-metrorrhagia dhe që të çojë në anemi;
- për abort dhe shterpësinë.

Varësisht nga mosha e pacientit, vendndodhja e nyjeve miomes, bëri një zgjedhje në favor të një ndërhyrje kirurgjikale.

Opsionet për trajtim kirurgjik e fibroids mitrës:

1) embolization arterie mitrës (EMA) - Minimalisht kirurgji invazive që kirurgët kanë zbatuar në praktikë gjatë dekadës së fundit. Në mitrës anijet hyrë emboli, i cili mbulon lumenin e arterieve. Pa një furnizim të gjakut është nekrozë (vdekja) të nyjeve miomes. Metoda e përzgjedhjes së grave të reja të interesuar në shtatzëni.

2) myomectomy Konservatore - nyjet miomes vyluschuyut, duke lënë vetëm inde të shëndetshme. Laparoskopik operacionale të arritshme apo të barkut. Tjetër më të preferuar. Një grua e moshës riprodhuese të cilët janë të interesuar në shtatzëni.

3) Histerorezektoskopiya - gjatë hysteroscopy me sipërfaqen e brendshme të mitrës është nyje janë hequr miomes. Një grua me një nyje submucous.

4) hysterectomy - heqja e trupit. Në këtë rast, parimi i "Jo trupit -. Nuk ka problem" Qasje të shpejtë - barkut, laparoskopik ose vaginal. Ky i fundit është përdorur në sasi të vogla fibroids. Shumica e përdorur qasje të barkut. Kjo supravaginal kryer ose amputation e mitrës ose hysterectomy. Pas një hysterectomy shpesh zhvillojnë mosmbajtjeje urinar, sepse kirurgët preferojnë amputim supravaginal e mitrës, me kusht që pacienti është mitrës shëndetshme dhe nuk ka nyje të mëdha në mes të mitrës dhe të mitrës.

Çështje aq e rëndësishme që duhet të adresohen para operacionit ose kur - largohet nga vezoret apo jo. Taktikë Surgical përcaktohet individualisht duke marrë parasysh moshën e pacientit dhe prania ose mungesa e strukturave në vezore.
Hysterectomy përshtatet të gjitha gratë me kancer të mitrës, në të cilën madhësia e tumorit më shumë se 13 javë shtatzënë, pas dështimit të metodave konservatore, me rritjen e shpejtë të tumorit, prania e tumoreve ovarian, humbje akute të gjakut.

Metoda e kombinuar është "standard ari" Trajtimi i fibroids mitrës. Shpesh pas operacionit dhe të përshkruajnë COC aGnRH kurs i shkurtër për të shmangur përsëritjen. Kjo nuk zbatohet për hysterectomy, ku problemi është zgjidhur në mënyrë radikale - organ.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e fibroids mitrës

Nëse keni gjetur fibroids mitrës - një sinjal për të ndryshuar stilin e jetës tuaj. Së pari, ka të bëjë me ushqimin - duhet të heqë dorë nga ushqime të yndyrshëm dhe të hani më shumë ushqime me origjinë bimore. Hani ushqime të pasura me fibra. Recommended enët peshku. Në - të dytin, mitrës absolutisht kundërindikuar sauna termike procedurat, Vaskë nxehtë, dhomë me diell, pjesa tjetër në vendet tropikale, sauna, rrezitje.

Në varësi të jetesës të caktuar, ju mund të shmangur trajtim kirurgjik ose të zvogëlojë mundësinë e përsëritjes në periudhën postoperative.

Mjetet juridike popullore gjithashtu mund të përdoret në mitrës, por vetëm të them, se çdo gjë është shumë individuale. Në disa raste (p.sh., rritja e shpejtë tumor), popullore mjekësi përdorimin e tepruar mund të çojë në më shumë komplikacione. Ilaç bimor është treguar për gratë me tumore të vogla. Ju mund të përdorni tretësirë ​​e hithër, celandine, nenexhik dhe murriz. Pini dy herë në ditë - në mëngjes dhe në mbrëmje.

Duke folur për mjekësi alternative në përgjithësi, meriton vëmendje anionovyh përdorni pads "Dashuria Hënë", të cilat përmbajnë atomet ngarkuar negativisht. Rondelet Efikasiteti, sipas prodhuesit, për shkak të ndikimit të anions në metabolizmin e qelizave të muskujve të mitrës. Kështu, përdorimi rritja e tumorit prokladok- ngadalësohet.

Komplikimet e fibroids mitrës:

- gabim, hipoksi fetusit dhe kequshqyerja;
- infertilitetit;
- mitrës harlisur gjakderdhje çon në anemi;
- degjenerimi i fibroids në sarkomë (tumor malinj);
- Rritja e shpejtë e tumorit;
- kequshqyerja apo rrotullim këmbët node miomes;
- Postpartum gjakderdhje për shkak të ulur tonin e mitrës;
- Lloje të ndryshme të hyperplasia endometrial;
- Zhvillimi i hydronephrosis ose pyelonephritis.

Parandalimi i fibroids mitrës:

- Vizitat e rregullta tek gjinekologu dy herë në vit;
- Ultratinguj legenit 1 vit;

- Jeta rregullt harmonike seksuale në arritjen e orgazmës;
- Refuzimi i abortit, përdorimit të kontraceptivëve modernë hormonale;
- ushtrim, luftën kundër mbipeshës;
- marrja e vitaminave dhe mineraleve, të cilat kanë -vitaminy veprim antioxidant A, E, C, hekur, zink, jod, selen.

FAQ obstetër-gjinekolog në temën e fibroids mitrës.

1. Unë fibroids mitrës, më 50 vjeç, nuk ka mujore. A rriten fibroids?
Jo. Fibroids - hormonozavysymaya tumor, në qoftë se nuk menstruacioneve - do të rritet.

2. Unë jam 36 vjeç, unë intersticiale fibroids që nuk lindin, ka pasur aborte.
Mezi shtatzënë. A mund të mbajnë një fëmijë?
Ju duhet të shkoni në gjinekologu, vlerësuar gjendja e fibroids mitrës, ton se mjeku ishte në gjendje të emërojë terapi adekuate.

3. Unë kam fibroids rreth 6-7 javë, Nyja submucous që rritet nga prapa. Një mjek përshkruara shtesa. A ato të më ndihmojë?
Jo, në rastin tuaj Supplements janë të efektshme. Në këtë rast, tregoi trajtim operativ.

4. Si shtatzënisë ndikon në rritjen e fibroids?

Shtatzënia çon për të ndaluar rritjen e fibroids, por në tremujorin e rritjes së parë dhe të dytë të vogël tumorit.

5. Unë kam fibroids në ultrazërit gjenden në mur para madhësinë subserous nyjen e 81 x 76 mm 62h. A mund ta ruani në mitër, ose keni nevojë për të hequr?
Në këtë rast, mitra mund të ruhen. Ju do të takohet me konservatore mund myomectomy qasje laparaskopike.

6. Unë kam fibroids 7-8 javë. Mund aktivitet fizik, shkarko shtypin?
Nëse ka gjakderdhje të rënda dhe dhimbje, kjo është e mundur.

7. Unë kam një nyje të vogël subserous (2 cm) - apo duhet të trajtohet?

Fibroids duhet të trajtohen në çdo madhësi, në rastin tuaj - konservative.

8. Çfarë është trajtimi për fibroids shëndetësore më të sigurta?
Çdo metodë ka efektet e saj anësore dhe komplikimet e mundshme, por kjo nuk do të thotë se ata do të ndikojë në ju.

9. A mund të vënë një spirale me fibroids?
Jo. Zakonshme shkakton miomes spirale. Më të mirë për të vënë spirale hormonal "Mirena".

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos