Mastopatia


Mastopatia - një sëmundje dishormonal beninje te gjirit, e karakterizuar nga proceset jonormale proliferative (rritje) në indet e kancerit.

Shkaqet e mastitë


Gjirit ekspozuar gratë e moshës riprodhuese 18-45 vjet, pik llogari incidenca mastopathy për moshën 30-45 vjet. Në kushtet e fiziolohiivozniknovenie grave mastopatiilehko qartë. Çdo muaj në gra të shëndetshme të moshës riprodhuese ndodhin ndryshimet ciklike nën ndikimin e hormoneve - estrogjenit dhe progesterone. Këto dy hormone të rregullojë jo vetëm ciklit menstrual bifaze, por gjithashtu kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në indin e gjirit.

Normalisht, nën ndikimin e estrogjene, të cilat janë formuar në fazën e parë të ciklit menstrual që ndodhin proceset proliferative në gjëndrrat e qumështit, dmth ndarjes qelizore. Progesterone, e cila është prodhuar në fazën e dytë të ciklit menstrual kufizon veprimin e estrogjenit, frenimin procese shumimi i qelizës.

Nën ndikimin e faktorëve negative të çekuilibruar formuar e hormoneve - mangësi progesterone dhe një rritje e estrogjenit që çon në përhapjen e tepruar e indit të gjirit, gjirit atje.

Inohdamastopatiya zhvillon për shkak të Hormoni tepruar të hormoneve hipofizës. Normalisht Hormoni është prodhuar në sasi të mëdha gjatë shtatzënisë dhe laktacionit për të formuar qumështit të gjirit. Por kjo ndodh që Hormoni tepërt sekretuar jashtë shtatzënisë është sëmundje dhe kontribuon në shfaqjen e mastitit.

Përveç shkaqeve të mundshme hormonale balancuara që provokojnë zhvillimin e mastitë përfshijnë:

- tumoret dhe inflamacion të vezoreve;
- sëmundje tiroide dhe gjëndra veshkave;

- sëmundje të mëlçisë;
- Problemet psikologjike, stresi, depresioni, neuroses;
- jeta parregullt seksuale, mungesa e shtatzënive dhe lindjeve në 30 vjet;
- abortet e shpeshta;
- predispozicion gjenetik;
- trauma të gjirit, duke përfshirë veshur sytjena shtrënguar në tuba metalike, duke çuar në mikro traumave gjoks;
- zakone të këqija, pirja e duhanit dhe alkoolit;
- mangësi jod në trup.

Ka dy lloje mastopatiy:

1. kryqëzim (ose gunga) vulën e gjirit me një të vetme - nyje zheleze.Uzlovaya (apo gunga) i gjirit është 2 lloje - si fibroadenoma (tumor beninj) ose cysts (formimit të lëngshme); Në këtë formë të trajtimit kirurgjik të mastitit.

2. Shperndare gjirit me nyje të shumta në gji. Në varësi të strukturës së nyjeve, gjirit përhapur mund të jetë:
- gjirit dominuar komponent fijor;
- me një mbizotërim të komponentit të gjirit gjëndrave;
- me një mbizotërim të gjirit komponentit cistike (kur hekuri të gjeni shumë cysts);
- gjirit të përziera.

Simptomet e mastitë:

Vyrazhennostsimptomov Inflamacioni i gjirit varet nga lloji i mastitit, karakteristikat psikologjike të grave dhe sëmundjeve mastitë lidhura. Më të gjirit shprehur si një dhimbje e shurdhër dhemb në prag të gjirit të menstruacioneve ("mastalhyya" apo "mastodynyya"). Bllokimi karakteristike dhe gjirit të rritur volumin, për shkak të ënjtje të indeve lidhës të gjirit. Këto simptoma janë të shqetësuar më shpesh me pacientët mastopathy (90%), sidomos në formën e përhapur e mastitit, kur dhimbje gjoksi mund të veshin natyrën padurueshme.

Rrallë në mastitë mund të jetë shkarkesë nga dalë. Shkarkimi mund të jetë e bardhë, transparente apo të gjelbër ngjyrë. Në raste të veçanta, mund të shkaktojë gjakderdhje, e cila është një sinjal alarmues.

Kur vetë në shtëpi në formemastopatii shpërndarë mund të zbulojë konsolidimin vogël nyjor në gjoks; në formën e përcaktuar nga ana e arsimit të vetme nyjore në gjoks. Në 10% të rasteve me Inflamacioni i gjirit është rritur nyjet limfatike në sqetull, e cila gjithashtu mund të hetojnë në vetë.

Vetë gjirit

Gjirit, shumë gra ngatërrohet me simptomat e PMS (sindromi premenstrual) dhe këto simptoma shpesh perceptohet si një fakt i natyrës. Megjithatë, kjo nuk është kështu. Në prani të simptomave të mësipërme ose mastitë në identifikimin e ndonjë shkollim në gji urgjentisht të nevojshme konsultimet syrit - mammologist!

Diagnoza e mastitë

Diagnoza e mastitë përfshijnë:

- një studim dhe shqyrtim mammologist detajuar. Mjeku kryen prekje sipërfaqësore dhe e thellë (ndjenjë) e gjëndrrat e qumështit, si në këmbë dhe të gënjyer, si një formacion në gjoks mund të lëvizin kur ndryshon pozicion. Scans thithat kontrollon nëse ndonjë shkarkimi të parregullt nga dalë. Në pikëpamje të gjirit, mammologist nyjet limfatike dukshëm në sqetull, në zonat nën- dhe supraclavicular. Edhe prekje e gjëndrës tiroide për përjashtimin patologjinë e kryer;

- Mamografia - X-ray e gjirit - kalojnë ciklin 7-10 ditë menstrulnoho. Snapshot bërë në 2 projeksionet - të drejtpërdrejtë dhe të zhdrejtë. Mamografia për të përcaktuar llojin dhe peshën e ndryshimeve Inflamacioni i gjirit në hekur;
- Breast ultratinguj - një metodë e sigurt dhe të lehtë të diagnozës se gjirit mammohrafiya.UZI të përcaktojë qartë strukturën e arsimit në gjoks (kist, fibroadenoma, etj). Ultratinguj në podzrenii në mastopathy kalojnë 5-10 ditë të ciklit menstrual për më shumë informative;

- onkologjisë dyshuar treguar biopsi (duke përdorur një gjilpërë e hollë të marrë një pjesë të indeve nga zona e dyshimtë për ekzaminim histologjik);
- Hulumtimi hormonal - kontrolloni nivelin e estrogjenit dhe progesterone, hormonet duhet të shqyrtojë tiroide dhe gjëndra veshkave;
- Ultratinguj legenit. Kur vyyalenie patologji ovarian tregon gjinekolog konsultuar;
- zbulimin e fibroadenoma - tregohet konsultimit oncologist-mammologist.
- Inspektimi preferohet e mëlçisë dhe patologji saj përjashtimi.

Video diagnoza e sëmundjeve të gjirit

Trajtimi i mastitë

Trajtimi i mastitë zgjedhur individualisht, në varësi të llojit dhe shkakun e mastitit. Trajtimi i mastitë mund të jetë konservativ ose kirurgjikale, por duhet të fillojë me ndryshimet e jetesës dhe të ushqyerit.

Trajtim të drogës e mastitë

Trajtimi Konservatore është treguar në format e përhapur mastopatiy mendjen dhe përdorimin e drogës hormonale dhe jo-hormonale. Trajtimi nachinayuttolko pas konsultimit me oncologist për të eliminuar nevojën për kirurgji urgjente.

Trajtimi jo-hormonal i mastitë

Trajtimi i Inflamacioni i gjirit jo-hormonal preparataminaznachayut kombinuar me terapi të hormoneve ose vetëm. Përgatitjet për të shpejt të arrestuar simptomat e mastitit në forma të butë të sëmundjes, dhe në qoftë se një mënyrë jetese të shëndetshme është e mundur të arrihet një kurë.

Për trajtim jo-hormonal e mastitit janë përdorur:

 • Vitaminat, të caktojë atë për afat të gjatë. Të gjithë pacientët me mastopathy treguar Vitaminat A, C dhe E.
 • Jodi (Iodomarin, klamin Jodi-pasuri) të ndihmojë për të zvogëluar aktivitetin e përhapjes e indeve dhe të rregulluar funksionin e tiroide. Por, para emërimit të tyre domosdoshmërisht të nevojshme për t'u konsultuar me një endokrinolog për të identifikuar contraindications tilla si hyperthyroidism, thyroiditis autoimune.
 • Kur Inflamacioni i gjirit shkaktuar nga probleme psikologjike, të përshkruajnë sedatives (tretësirë ​​e Leonurus, sanëz, etj), psikoterapi.
 • Droga nonsteroidal anti-inflamator (të tilla si Diclofenac) për lehtësim të shpejtë të simptomave dhimbje nëse ka ndonjë.
 • Mjetet juridike homeopatik (Remens, Mastodinon, Cyclodynon). Efekti i tyre terapeutik bazohet në uljen e nivelit të Hormoni në gjak, duke çuar në eliminimin e proceseve patologjike në gji me hyperprolactinemia. Emërohet këto barna për një kohë të gjatë.
 • Phytotherapy (përdoret vetëm si një shtojcë për trajtimin bazë)
 • Përgatitjet enzimë posedojnë anti, anti-inflamator, dhe efektet immunomodulatory vtorichnoanalheziruyuschim.

Hormonalnoelechenie Inflamacioni i gjirit

Hormonalnoelechenie emëruar për të rregulluar ndryshimet ciklike në hypothalamic-hipofizë-ovarian. Kështu, hormonal normale në mënyrë efektive ndikojnë elementet e indeve të gjirit. Për këtë qëllim mund të jetë ispolzovanypreparaty:

 • progestins (Duphaston, Utrozhestan, ... norethisterone administruar në fazën e dytë të ciklit menstrual, Prozhestozhel jashtë për fërkim zemrat);
 • frenuesit e sekretimit Hormoni (Parlodel) të marrë giperprolaktinemii zbuluar në ciklin menstrual 10 deri në 25 ditë;
 • estrogen-progestin kontratsevtivy oral (Jeanine, Marvelon) emërojë tek gratë 35 vjeç skemës kontraceptivëve në mungesë të ovulimit dhe fazës Luteale e shkeljes;

Shumë më pak kur Inflamacioni i gjirit është e nevojshme për të përdorur drogë:

 • antiestroheny (Tamoxifen, Fareston) duke marrë në mënyrë të vazhdueshme për 3 muaj;
 • androgens (Methyltestosterone). Ky grup i hormoneve është bërë obligim doktrinë për gjitare shumë e rrallë dhe vetëm për gratë mbi 45 vjet për shkak të efekteve anësore të pakëndshme.

Në çdo moshë, trajtimi hormonal i çdo sëmundje duhet të bëhet vetëm pas një studimi paraprak të statusit hormonal. Pas 40 vitesh, për shkak të pranisë së comorbidities, shumë gra janë Kundërindikimet për terapi të hormoneve.

Trajtimi kirurgjik i mastitë

Trajtim kirurgjike është përdorur në formë të rëndësishme të mastitë, mundësisht në fibroadenoma, rralle në prani të cysts. Me fibroadenoma madhësi të vogël (2 cm) e trajtimit kirurgjik gjithashtu mund të përmbahet - tregon monitorimin dinamike të mammologist.

Ka 2 lloje të ndërhyrjes kirurgjikale në mastitë - heqje e pjesshme (me tumor të gjirit sektori udaleniyut) dhe enucleation (vyluschivanie) tumor apo kist (hequr vetëm tumorit / cist në).

Trajtimi kirurgjik i mastitë përdorur nga indikacione të rrepta:

- Kanceri i gjirit dyshuar, sipas biopsi (vetëm në këtë rast bëhet operim të pjesshëm);
- rritja e shpejtë e fibroadenoma (rritje tumoreve në 2 herë për 3 muaj);
- nëse njësia kist - tregohet duke hequr birë fluide (arsimi birë), por përsëritje e cysts gunga tregojnë vyluschivanie.

Kirurgjia për mastopathy gunga kryhet nën anestezi të përgjithshme ose lokale dhe zgjat një mesatare prej 30-40 minuta. Pacienti shkarkohet në shtëpi të nesërmen ose ditën e operacionit. Sutures postoperative hequr 7-10 ditë pas operacionit.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore mastitë

Trajtimi i mastitë është e agjentëve, rregullon ciklin menstrual dhe kur veprimtaria e nevojshme të gjëndrës tiroide - droga hormonal, vitamina dhe mjetet juridike homeopatik.

Për shërim të shpejtë të një rëndësie themelore për jetën gjatë trajtimit.

 • Është e këshillueshme për të kufizuar konsumin e kafe, çaj, kakao dhe çokollatë. Fakti që këto produkte përmbajnë metilksaptiny që mund të sjell përparimin e mastitit shpërndarë dhe të rritur dhimbje.
 • Ajo duhet të heqë dorë nga zakone të këqija (pirja e duhanit, alkoolit) dhe të çojë një jetë të shëndetshme - të lëvizur më shumë, për të shmangur stresin, fle të paktën tetë orë në ditë; përfshijnë në dietën e peshkut, mishit të zier dhe produktet bimore.
 • Bra duhet të jetë i veshur me madhësinë e duhur dhe formën e duhur - përndryshe ajo mund të çojë në deformim kronike gjoks ose, ligaments ngjeshur.
 • Për çdo formë mastopatiy absolutisht kundërindikuar trajtimit të ngrohjes - sauna, banja, ekspozimit të zgjatur dielli, dhomë me diell.

Pacientët janë të rekomanduara rritur futje e ushqimeve bimore. Pasurimin e dietë të perimeve, frutave, dështimin e detit e sasive të mëdha të çaj, kafe, kakao dhe çokollatë mund të jetë me mastitë dhe parandalimin e përsëritjes.

Kur mastitit shpërndarë mjete të përdorura gjerësisht për mjekësi tradicionale në formën e fasha të ndryshme për të lehtësuar simptomat dhimbje. Për këtë qëllim të vënë në panxhar tertuyukrasnuyu gjirit, kungull ose freskët buke ngrohtë thekre në formën e fasha.

Megjithatë, mbani mend se këto fonde nuk mastopathy trajtohen, efekti i anestezisë janë vetëm të përkohshme dhe shpesh bazohen në vetë-hipnozë.

Komplikime të mundshme mastopatiy:

- retsidivmastopatii pas trajtimit. Në mënyrë tipike, kjo është për shkak të çrregullimeve hormonale dalluar;

- kanceri i gjirit. Rreziku i degjenerimit në kancer të larta në pacientët me fibroadenoma. Në komplikacion shpërndarë kërcënuese e mastitit nuk ka gjasa.

Parandalimi i mastitë:

- Breast vetë - metoda kryesore e parandalimit të Inflamacioni i gjirit dhe kancerit të gjirit, për qëllim zbulimin e hershëm të ndryshimeve në gji, që do të thotë që ju mund të shihni menjëherë një mjek dhe nuk fillojnë sëmundje. Pas menstruacioneve përafërsisht 5-7 grua cikël ditë rekomandohet prekje e të dy gjinjve në një pozicion të prirur dhe këmbë. Prekje fillon me underarm ndaj dalë. Tjetra, të shqyrtojë gjoksin vertikalisht nga lart poshtë, lëvizje të butë. Në identifikimin e subjekteve të dyshimta - vëmendje urgjente mjekësore. Trajtimi më parë është filluar, më lehtë do të parandalojë mastitë dhe onkologji;

- shtatzënisë dhe laktacionit, refuzimi i abortit;
- jeta e rregullt seksi;
- plotësim jod në vjeshtë dhe pranverë, kripë jodizuar (në mungesë të contraindications të gjëndrës tiroide);
- mënyrë jetese të shëndetshme.

Obstetër-gjinekolog FAQ Related gjirit:

1. Kam dhimbje gjoksi. Çfarë më mirë për të bërë ultratinguj apo mammogram?
35-40 vjet, mundësisht me ultratinguj gjirit nëse ju tashmë keni 40 më të mirë për të bërë një mammogram.

2. Kam marrë pilula kontraceptive. Vazhdimisht të ndjeni dhimbje në gji duhur. Mund të jetë kjo, sepse pllakat?

Kështu që ndoshta kontraceptive nuk i përshtaten ju, por nuk mund të përjashtojë formimin në gji. Konsultoheni me një specialist.

3. Kam gjetur fibroadenomas gjatë shtatzënisë. Çfarë trajtimi tani apo prisni derisa lindjes?
Është e nevojshme për të kryer monitorimin dinamik (ultratinguj gjirit). Nëse fibroadenoma do të rritet me shpejtësi -Pastaj ajo duhet të hiqet para lindjes.

4. Unë kam zemrat e madhe, unë nuk veshin një sytjena-shtëpi veshin atë vetëm në dalje. Mund mastopathy kjo të shkaktojë?
Po, mundeni. Ajo krijon një peshë të rëndë mbi ligaments.

5. A janë gjinjtë lënduar kur në rritje?
Jo, më shumë gjasa, kjo gjirit.

6. A duhet të trajtoj fibroadenomas nëse asgjë nuk pengon?
Gjithmonë.

7. Unë jam shtatzënë dhe gjiri im. A do të jem në gjendje për të ushqyer të gjirit?
Ju mundeni.

8. A mund të fibroadenoma ndodhë përsëri pas largimit?
Po, por kjo është e rrallë.

9. mastopathy nyjore mund të trajtohen me pilula të mos shkojnë për kirurgji?
Jo, ai është i paefektshëm. Vetëm nëse kist është i vogël, atëherë ju mund të përpiquni ilaçe homeopatik.

10. Unë kimstoznaya gjirit fijor ka qenë prej kohësh në trajtimin e cysts zhduken, pastaj rishfaqen. Unë jam duke planifikuar një shtatzëni apo gji nuk komplikojë atë?

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji ka vazhduar është e dobishme për shtetin dhe rrjedhën e mastitit gjirit. Një tjetër gjë që shkakton mastitë, të tilla si pabarazitë hormonal, nuk e pengoi për të mbetur shtatzënë.

11. A gjoksin e konceptimit?
Direkt në gji vetë nuk ndikon konceptim, por ajo mund të shkaktojë të njëjtat arsye që kontribuojnë në varfëri - mangësi progesterone, Hormoni tepërt, dhe si rezultat - nuk ovulacionit apo abort. Ne kemi nevojë për të identifikuar këta faktorë dhe të trajtuar. Mastopatia vetëm fener.

Obstetër - gjinekolog, MD Christina Frambos