Trashje vaginitis jospecifik


Trashje (vaginitis nonspecific) - sëmundjet infektive dhe inflamatore të vaginës shkaktuar nga veprimi oportuniste patogjen e mikroorganizmave (E. coli, streptokokeve, staphylococci, etj). Sigurimi është akute, subakut dhe (të përsëritura) Forma kronike të sëmundjes.

Shfaqja e vaginitis kontribuojnë shkelje indet trofike të vaginës shkaktuar nga shkaqe të përgjithshme ose vendore. Të dy format më të zakonshme të inflamacion të vaginës - sero-purulent vaginitis dhe shpërndarë vaginitis.

Sero-purulent vaginitis është e karakterizuar nga klinik jashtëzakonisht të ndryshme, gratë në studim mund të shihet si ndryshimet më të vogla në mukozën e inflamacionit vaginë dhe të rëndë të kur Mukoza thickened në mënyrë dramatike, i fryrë, flushed të gjithë, dhe të mbuluar vende erozovani bollshme shkarkimit purulent.


Symtomy trashje

Simptomet e vaginitis, në varësi nga shkalla e inflamacionit mund të jenë të ndryshme. Bold - simptomë kryesor i sëmundjes - mund të jetë e lëngshme, i holluar me ujë, purulent, ndonjëherë i lehtë. Me Deskuamimi fortë epiteliale ata mund të bëhen të trashë; shpesh me erë të keq, në raste të rënda, ka diktim.

Në pacientët nonspecific akute vaginitis gjithashtu ankohen për:

  • kruarje në holl, për shkak të irritojë dalin Beley;
  • ndjesi djegie;
  • ndjenja e presionit, shurdhim dhe ngrohjes në organet gjenitale dhe të legenit;
  • nganjëherë çrregullime dizuricheskie.

Hetimi i brendshëm ose futja e pasqyra ndonjëherë e pamundur për shkak të dhimbjeve dhe ënjtje e mureve vaginale. Gjithashtu për shkak të dhimbjes bërë marrëdhënie seksuale pamundur.

Në format e dhimbjes kronike inflamacion mungojne. Kryesisht pacientët ankohen bardhë, kruajtje, djegie dhe ulcerat e vogla në të tretën e jashtme të vulvë dhe vaginës. Gjendja e përgjithshme vuan pak. Është kjo formë e vaginitis nonspecific më shpesh ngjan vaginosis bakteriale.

Diagnoza e trashje

Diagnoza e vaginitis jospecifik lehtë mund të vihet nën shqyrtim në pasqyra. Normalisht, vagina është pak a shumë e mbushur me qëndrueshmëri të ndryshme të përmbajtjes, shpesh qëndron jashtë. Mukoza në sero-purulent vaginë thickened në mënyrë dramatike, i fryrë, flushed dhe të gjithë vendet e shtrirë të mbuluar dendur me filma gri. Këto sulme mund të hiqni soskablyvanyem, duke shkaktuar abrasions të vogla dhe gjakderdhje.

Në buds shpërndara vaginë fryrë me pamjen e ndritshme të kuqe e kokrra të vogla, në rritje mbi mukozën.

Në diagnozën e vaginitis nonspecific bacterioscopy veçanërisht e rëndësishme Beley. Në egra në gjendje për të përcaktuar plotësisht hramprinadlezhnost jo vetëm mikroorganizmave, por morfologjinë unik i disa baktere mund të shfaqin ato në familje. Është shpesh disa lloje të mikroorganizmave. Kur vaginitis nonspecific gjithmonë ka një numër të madh të qelizave të gjakut të bardhë (30 deri në 60 dhe më shumë).

Qelizat kryesore mungojnë, por shumë e ulur qelizat vaginale epitelit. Në përgjithësi karakteristikë mikroskopike foto e exudate inflamatore.

Diagnoza bakteriologjike vaginitis nonspecific maloynformatyvna përmes një shumëllojshmëri të gjerë të mikroorganizmave në vaginë në dy kushte normale dhe patologjike. Më shumë rezultate të rëndësishme mund të merren duke përdorur metodat e hulumtimit kuantitativ microflora vaginale duke përdorur teknikën domosdoshmërisht rreptë anaerobe.

Trajtimi i trashje

Vaginosis bakteriale dhe vaginitis nonspecific janë të ndryshme në origjinë dhe zhvillimin e sëmundjeve që kanë tipare karakteristike diagnostike. Jospecifik vaginitis - një proces kryesor inflamator, ndërsa vaginosis bakteriale është vagina e natyrshme dysbiosis. Si rrjedhojë, parimet e trajtimit të këtyre sëmundjeve duhet të jenë të ndryshme.

Trajtimi i trashje të plotë, ajo përfshin:

  1. përdorimi etiotropic, droga anti-inflamator;
  2. trajtimi i semundjeve oportuniste, neuroendocrine, metabolike dhe çrregullimeve të tjera funksionale;
  3. ndërprerja seksi për shërim të plotë, ekzaminimin dhe partnerin trajtimit.

Ne trajtimin është sanitare thelbësor i vagines dhe vulves, e cila është e përfshirë në procesin shpesh inflamatore. Podmyvaniya rekomanduar zgjidhje vulvë dobët të Permanganat kalium, supë kamomil (urtë) 3 herë në ditë; në fazën akute të trashje, me sekrecione purulent douching vaginale përshkruajnë një zierje e kamomil ose dezinfektues (zgjidhjet e Permanganat kalium 1: 6000- 1: 8000, rivanola 0,5-0,1%). Douching jo të prodhojë më shumë se 3-4 ditë, pasi ato kontribuojnë në Deskuamimi qelizave të epitelit të sipërfaqes së mukozën e vaginës përmban glycogen. Përdorimi i zgjatur i lavazheve vagjinore mund të pengojë rivendosjen e florës normale dhe përmbajtje vaginale aciditetit.

Duke pasur parasysh rezistenca e shumë patogjene ndaj antibiotikëve mundësinë e përdorimit të tyre në coleitis bakteriale të diskutueshme. Aplikimi lokal i antibiotikëve (në zgjidhje, emulsione) dobishme kur rrjedha e vazhdueshme e trashje dhe ndjeshmëri për të mikrobeve të tyre dëshirore (mikrobeve Association). Përdorimi i këtyre barnave nuk duhet të jetë e gjatë.

Ju mund të përdorni ampulirovannoy zgjidhje 0.1% të naftës e estradiolit dipropionat, 1 ml është tretur në 20 ml prej 5% apo 10% emulsioni streptomicinet, të njëjtën sasi e naftës u rrit, bukuroshe apo ndonjë vaj tjetër perimesh, pasterizuar më parë. Muret e vaginës trajtohen çdo ditë të tjera për 7-10 ditë. Suksesi kontribuojnë banja përditshme vaginale me infuzion i kamomil ose hlorfilipt, përdorimi i vitaminave.

Ka raporte të rehabilitimit të suksesshëm të vaginës nga përdorimi lokal i bakteret e acidit laktik të cilat janë kundërshtarët e shumë mikrobeve patogjene dhe oportune.

Rekomanduar më tej trajtimin antirecurrent pas 4-5 muajsh.