Menopauza Menopauza - Simptomat e menopauzës


Përmbajtje
Kulm. Menopauzë
Simptomet e menopauzës
Diagnoza e sindromës klimaterike
Trajtimi i menopauzës, terapi zëvendësimi të hormoneve, mjetet juridike popullore
Kontracepcioni gjatë perimenopause (menopauza e hershme)
Faqja 2 nga 5

Simptomet e menopauzës


Climax ndajnë skenën në proceset që ndodhin në trup:

1. premenopausal - periudha e nachalauhasaniya funksionit hormonal ovarian për të përfunduar ndërprerjes së menstruacioneve. Aftësia e femrave të krijoj pika, menstruacionet bëhen të parregullt dhe të pakta. Fillon mesatare premenopausal v40-45 vjet prodolzhaetsyaot 2 deri në 6 vjet. Në premenopausal normale rritur gradualisht gjatë intervalit midis periudhave të menstruacioneve për 40-90 ditë ose më shumë deri në menopauzë. Më pak vërejtur zakonisht me lirimin menstruacione pakët më pak e gjakut deri në ndërprerjen e plotë të gjakderdhjes.

Luhatjet e mundshme në nivelet e estrogjenit, i cili manifeston ënjtje të gjirit, dhimbje në bark, shpinë, Tides dhe simptomat e tjera të sindromës menopausal.

Premenopausal patologjike ku një grua giperestrogenii ka shenja se mund të zbulohen me ekzaminim gjinekologjik me mukusit cervikal kanaleve të sekretuara të vazhdueshme. Në disa pacientë të rriten gjinjtë. Kjo situatë shpjegohet me një rënie në prodhimin e progesterone nga vezoret. Në mënyrë tipike, ka gjakderdhje mitrës, fibroids mitrës dhe tumoret organet gjenitale të tjera. Në kurs patologjike e trajtimit menopauzë është e nevojshme, të jetë i sigurt që të konsultoheni me një mjek - një gjinekolog!

2. Menopauza - menstruacioneve fundit spontane. Nëse ndaluar mujore dhe jo duke u ndjerë të paktën një vit, kjo do të thotë se menopauza ka ndodhur. Pas periudhës së fundit një grua nuk mund të merrni shtatzënë natyrisht.

3. menopauza - periudha nga periudha e fundit menstrual deri në ditën e fundit të jetës së një gruaje. Gjatë kësaj periudhe prodhimi i hormoneve nga vezoret plotësisht ndalon nivelet e estrogjenit të qëndrueshme hedh lëng turpshme nizkiy.Volosy, lëkura bëhet labia të lirshme, ka ndryshime të tjera të dukshme në ekzaminim gjinekologjik. Numri i mukusit nga mitrës gradualisht zvogëlohet dhe zhduket. Ndryshimi formën e gjinjve, ata bëhen të butë, nipples janë rrafshuar.

Në rrjedhën normale të aktiviteteve menopauzë sistemit riprodhues gradualisht ndalon dhe kohë trupit për t'iu përshtatur këtyre ndryshimeve, shëndeti është normale për një kohë të gjatë.

Periudha e vonë riprodhues, gjatë perimenopause - hera e parë manifestimi i simptomave menopausal që lidhen me mangësi estrogjenit. Çrregullime klimaterike rezultojnë nga mungesa e estrogjenit, rritet ndryshime trupin e një gruaje që ndodhin në premenopausal dhe karakterizuar në vehetososudistyh kryesore komplekse (flashes ngrohjes nxehtë, djersitje e tepruar, dhimbje koke, ethe, konfiskimet, palpitations, etj)., Exchange -endokrynnyh (Kompensimi në peshën e trupit, luhatjet e tensionit të gjakut - presionin e gjakut, lëkurë të thatë dhe plakjes, thonjtë i brishtë, humbje e flokëve, etj.) dhe psiko-emocionale (nervozizëm, të qenët i përgjumur ose pagjumësi, dobësi, ankthi, depresioni, harresa, hutim, ulur epsh dhe etj) tregon. Më vonë, në një thellësi prej mangësi estrogjenit, atje simptomat urogjenitale (thatësi në vaginë, dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale, kruarje dhe djegie, urinim i shpeshtë) dhe çrregullime metabolike fund (osteoporozën, sëmundje kardiovaskulare, çrregullime metabolike, dhe të tjerët.).

Estrogjene rregullojnë proceset biokimike në muret e anijes dhe rrit sintezë endoteliyprodutsiruyuscheho faktor zbutës, dhe për këtë arsye kanë një incidencë të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare në drejtim të deficitit të tyre. Estrogjene janë gjithashtu të përfshirë në metabolizmin e karbohidrateve dhe lipideve, përshpejtojë procesin e tretjes yndyrë, rrisin formimin e lipoprotein densitet të lartë (HDL) dhe pengojnë sintezën e të gjitha fraksionet e lipideve, duke kontribuar në zhvillimin e arteriosklerozës, duke çuar në zhvillimin e hyperglycemia, hiperinsulinemi, rezistenca e insulinës, obeziteti dhe diabetit tip 2.

Kjo rënie në metabolizmin basal, i cili përfshin ndryshimet lipidet (dysiplidemise) dhe metabolizmit të karbohidrateve, çon në formimin e sindromës metabolike menopausal dhe cilësinë e jetës.

Një prej ndryshimeve të rëndësishme që ndodhin në këtë periudhë, është një shkelje e metabolizmit kockave me zhvillimin e mëvonshëm të osteoporozën postmenopausal dhe frakturave e vende të ndryshme.

Për parandalimin e ekspertëve osteoporozën rekomandoj duke marrë drogë përmbajnë silic, e cila parandalon shkatërrimin e kockave dhe rrit elasticitetin e kockave. Për shembull, si një burim shtesë të ushqyesve mund të aplikohet Filvel bie përmban silic në një trup lehtësisht të tretshëm formë - acid ortokremniyevoyi (OCC). Struktura gjithashtu përfshin një mjet për të L-carnitine, përmes lidhjes me të cilën kohë OCC mbetet aktiv dhe është zhytur lehtë në traktin gastrointestinal.

Për më tepër, me sekrecion ynhybyn mosha (A dhe B) vezore ul, dhe për këtë arsye ka shkelur reagime negative nga gjëndrra e hipofizës që të çon, në fund të fundit, për të rritur sekretimit të hormonit folikulit stimulues. Niveli i estradiol dhe hormoneve luteinizing mbetet në varg normale dhe ul për 1 vit para menopauzës. Në lidhje me sa më sipër ndodh lirimin ovulimit e gonadotropins, të cilat manifestohen klinikisht në ciklin menstrual si jofunksionale gjakderdhje mitrës, amenorrhea, oligomenorrhea, hipermenoreyu, menorrhagjia, menometroragia, hyperplasia, etj ..

Sindromi klimaterike

Sindromi klimaterike - një gjendje patologjike që ndodh në një sfond të menopauzës dhe karakterizohet neuro-psikiatrike, enëve të gjakut, endokrine dhe të tjerët. Çrregullime.

Simptomat e hershme të sindromës klimaterike:

 • Tides ethe, dridhura, djersitje, dhimbje koke, të rritur ose ulur presion, palpitations zemrës;
 • nervozizëm, të qenët i përgjumur, dobësi, ankthi, depresioni, harresa, hutim, polovohovlecheniya reduktuar.

Pas 1-3 vjetësh mund të jenë simptoma të tjera të pakëndshme të menopauzës:

dhimbje fshikëz, djegie dhe kruarje në zonën gjenitale. Lëkurë të thatë, thonjtë i brishtë, rrudhat, thatësi dhe humbjen e flokëve. Për më tepër, mukozës (sidomos mukozës vaginale) të bëhet më e thatë, e cila në masë të madhe pengon jetën seksuale. Përafërsisht gjysma e të gjitha grave gjatë kësaj periudhe duke fituar forcë në peshë.

Nga simptomat e menopauzës fund lidhje manifestimet metabolike:

Pas pesë vjet ose më shumë pas menopauzës mund vozniknutobmennye shkelje:

 • sindroma metabolike, ateroskleroza, hipertensioni, obeziteti, ynsulynrezystentnost;
 • neurologjike, njohës rënie, kujtesës, shikimin, dëgjimin,
 • kockave dhe muskujve, osteoporozën, osteoarthritis, kërcënuese thyerje të shpeshta dhe komplekse, madje edhe thyerje spontane (si thonë ata - blu ra dhe theu hip e saj)

Në disa gra, sindromi menopausal shprehur të fortë, të dobët në të tjerat. Në menopauzës mesatare (ndërprerje të tërësishme të menstruacioneve) ndodh në 50 vjet. Ndërprerja e menstruacioneve për 45 vjet - menopauza e hershme, për 40 vjet - menopauza e parakohshme, me sindrom klimaterike (simptomat e menopauzës), shprehur më qartë.

Në çfarë simptome për të parë një mjek

Me fillimin e grave menopauzës duhet të marrë zakon të ecin ekzaminim gjinekologjik 1-2 herë në vit. Është e nevojshme për të zhvilluar për të zbuluar shkeljet gjatë menopauzës dhe të mbajë ihkorrektsiyu.

Ankesa urgjente për vrachusleduet me simptoma të tilla si:

 • gjakderdhje nga vagina,
 • Dhimbja e çdo vend,
 • presion në rritje,
 • çrregullime urinim,
 • identifikimi i vulave në gjoks ose në organet gjenitale,
 • depresion
 • çrregullimet e sistemit nervor.

Nëse është e nevojshme, një jetë e mundur (por jo të domosdoshme) trajtojnë simptoma të tilla si flashes nxehtë, çrregullime humor dhe simptoma të menopauzës të ngjashme për të normalizuar shëndetin dhe cilësinë e jetës.