Menopauza Menopauza - Trajtimi i menopauzës terapi zëvendësimi të hormoneve, mjetet juridike popullore - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Përmbajtje
Kulm. Menopauzë
Simptomet e menopauzës
Diagnoza e sindromës klimaterike
Trajtimi i menopauzës, terapi zëvendësimi të hormoneve, mjetet juridike popullore
Kontracepcioni gjatë perimenopause (menopauza e hershme)
Faqja 4 nga 5

Trajtimi proyavleniyklimaksa


Trajtimi Menopauza është e nevojshme në rast të rëndësishëm, të komplikojë simptomat jetës. Disa njerëz nuk mund të ndërhyjë, për shembull, humbja e kujtesës dhe nervozizëm, ndërsa të tjerët funksionimin normal të organizmit në tërësi është e nevojshme për disa arsye. Që shumica e sëmundjeve gjatë menopauzës ndodh për shkak të mungesës së hormoneve, metodën kryesor i trajtimit - zëvendësimi të hormoneve në funksion ovarian "artificial". Është e rëndësishme për të zgjedhur një nivel të hormoneve, që doza ishte minimale, dhe një përmirësim të shënuar terapiyasluzhit hormon nastupilo.Zamestitelnya dhe parandalimin e çrregullimeve metabolike më vonë gjatë menopauzës.

Përgatitja dhe skema për trajtimin hormonal është individualisht, doza më të ulët efektive (doza postmenopausal është reduktuar), me indikacionet dhe contraindications e vlerësimit individual të rrezikut dhe përfitimit. Vetëm estrogjene natyrore dhe homologët e tyre në kombinimin e detyrueshme me progesterone (me mitër të paprekur) për të parandaluar hyperplasia endometrial.

Përveç kësaj, për parandalimin e osteoporozës, veçanërisht gjatë periudhës së klimatike në gratë, ekspertët rekomandojnë marrjen e ilaçe që përmbajnë silic, e cila parandalon shkatërrimin e kockave dhe rrit elasticitetin e kockave. Për shembull, si një burim shtesë të ushqyesve mund të aplikohet Filvel bie përmban silic në një trup lehtësisht të tretshëm formë - acid ortokremniyevoyi (OCC). Struktura gjithashtu përfshin një mjet për të L-carnitine, përmes lidhjes me të cilën kohë OCC mbetet aktiv dhe është zhytur lehtë në traktin gastrointestinal.

Trajtim më efektive do të shoqërohet me refuzimin e zakone të këqija, të ushqyerit e duhur dhe iniciuar gjatë perimenopause, kështu që nuk do të forcojë qasje në një mjek.

Indikacionet zamestitelnoyhormonoterapii gjatë menopauzës

 • simptomave të menopauzës,
 • Çrregullime urogjenitale në menopauzë,
 • parandalimin e thyerje në rrezik, pavarësisht nga simptomat e menopauzës.

Absolyutnyeprotivopokazaniya për zamestitelnoyhormonoterapii gjatë menopauzës:

 • ported kancerit të gjirit ose dyshime mbi të,
 • sëmundjet autoimune,
 • Sëmundjet akute të mëlçisë dhe të traktit biliar,
 • hyperplasia trajtohet endometrial,
 • Disponueshmëria trombozë (angina, miokardi)
 • hipertension trajtohet,
 • gjakderdhje nga trakti gjenital e prejardhje të panjohur,
 • droga origjinalitet
 • fermentopathy.

Otnositelnyeprotivopokazaniya zamestitelnoyhormonoterapii gjatë menopauzës:

 • Endometrioza,
 • fibroids mitrës,
 • migrena,
 • trombozë deje ose thromboembolism,
 • hipertrigliceridemia,
 • cholelithiasis,
 • epilepsi,
 • rritje të rrezikut të kancerit të gjirit,
 • sistemi progresiv vaskular kardio (të tilla si sëmundje të zemrës, perikardit, etj)

I kushtoj vëmendje për atë mjeku në qoftë se ju keni ndonjë nga këto contraindications.

Gratë që marrin terapi zëvendësimi të hormoneve, ju keni nevojë për 1-2 herë në vit për të vizituar një mjek.

Efektet anësore të trajtimit të menopauzës terapi zëvendësimi të hormoneve

HRT vazhdueshëm (mbi 5 vjet) - rrezikun e kancerit të gjirit, kështu që është emërimet e nevojshme progesterone paralel estrogjenit. Atje komplikime thromboembolic, veçanërisht në 1 vit e trajtimit në raste të tilla estrogjene si një copë toke ose xhel dhe progestogjeni vagina vnutrymatochno.

* Isoflavones mund të zvogëlojë simptomat e pagjumësi në gratë postmenopausal

Isoflavones mund të zvogëlojë simptomat e pagjumësi si flashes nxehtë në gratë postmenopausal, sipas një studimi të kontrolluar, double-verbër, raportuar në çështjen në shkurt të «Menopauza».

"Shumica e grave postmenopausal vuajnë nga pagjumësia", - shkruante Dr. Hahul Helena (Helena Hachul) (Departamento de Psicobiologia dhe Ginecologia, Universidade Federal de São Paulo në Brazil) dhe kolegët. "Postimet e fundit kanë treguar se hormonet bimore, isoflavones janë në gjendje për të reduktuar simptomat menopausal."

Qëllimi i studimit ishte për të vlerësuar parametrat subjektive dhe objektive të fle në gratë postmenopausal me pagjumësi dhe të vlerësojë ndryshimet në këto parametra gjatë trajtimit me isoflavones.

Në studimin e kryer përfshirë 38 gratë postmenopausal me pagjumësi; Grupi 1 ka marrë 80 mg isoflavones për 4 muaj, dhe grupi i dytë ka marrë placebo çdo ditë për të njëjtën periudhë. Pyetësorët dhe polysomnography lejohet të kryejë analiza cilësore dhe sasiore e gjumit.

Për grupin e isoflavones vs polysomnography placebo dobia e gjumit matura rritur në mënyrë të konsiderueshme (nga 77,9% në 83,9% në krahasim me 77,6% në 81,2%). Përveç kësaj, frekuenca e pagjumësi më të reduktuar në grupin e isoflavones. Në bazë të 94,7% të femrave në grupin placebo kishte pagjumësi moderuar ose intensive, krahasuar me 63.2% në fund të studimit; ndërsa në grupin e isoflavones, këto shifra ishin 89.5% dhe 36.9%, respektivisht.

Isoflavones janë gjithashtu efektive në reduktimin e numrit të flashes nxehtë në gratë postmenopausal me pagjumësi në krahasim me grupin placebo. Ky trend u bë e qartë pas 2 muajve të trajtimit, por rezultatet ishin të rëndësishme vetëm pas muajit të katërt të trajtimit. Intensiteti i flashes nxehtë ka qenë dukshëm më e ulët në grupin isoflavones se në grupin placebo dhe në paragrafët Komentet (muaj 2 dhe 4 të trajtimit, 1.6 vs 5.8 dhe 0.5 vs 3.8).

"Në gratë postmenopausal me pagjumësi, trajtim isoflavones ishte efektive në reduktimin e simptomave të pagjumësi, e cila u konfirmua nga polysomnography," - shkruajnë autorët.

Kufizimi i këtij studimi ishte modeli i saj i vogël madhësia.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore menopauzës, bimeve medicinale (hormonet bimore dhe phytoestrogens) dhe homeopati

Nëse ka Kundërindikimet për terapi zëvendësimi të hormoneve ose të gatshëm të pranojnë hormonet femërore mund të caktojë perime apo ilaçe homeopatik. Këto medikamente shpesh e quajmë mjete të njerëzve, por ata në mënyrë të vendosur hyrë në praktikën gjinekologjike dhe emëruar mjekët.

Si terapi alternative sot më gjerësisht të përdorura produkte që përmbajnë phytoestrogens (të ngjashme në strukturë dhe pronat e hormoneve natyrore femërore) .Fitoestroheny - Molekulat steroidal bimore që posedojnë estrogjenit dhe phytoestrogens deystviem.Lekarstvennye travysoderzhat amino acidet esenciale, duke siguruar një qasje gjithëpërfshirëse ndaj parandalimin dhe korrigjimin e çrregullimeve që lidhen me menopauzë dhe gratë hormonale balancuara.

Bimët që përmbajnë phytoestrogens: sojë, thjerrëza, shegë, fiq, lakër luledielli, tërfili i kuq, shtresa e jashtme e drithërave, sidomos grurë, thekër dhe oriz, fibra perime, fara liri, arra, fruta (qershi, mollë) dhe perimet (hudhër karrota).

Gjithashtu prodhojnë hormonet bimore që gjenden në bimë: tsymitsyfuha (pjesë e përgatitjes klimadinon) Melbroziya, rapontitsin.

Klymadynon përdoret për lehtësimin e simptomave të menopauzës (flashes nxehtë, djersitje) të paktën 3 muaj pas 3 muajsh, nëse nuk ka përmirësim ndodhur, duhet të konsultoheni me një takim mjek dhe trajtim tjetër.

Trajtim të mirë efekt për menopauzë jep fizioterapi, hidroterapi, të ushqyerit, vitamina dhe antioksidantë. Do të thotë jo-hormonale për të ndihmuar të përshtaten me ndryshimet hormonale gjatë menopauzës.

Për trajtimin e çrregullimeve të humorit në menopauzë me mjete popullore përdoren infusions, tinktura, decoctions herbs murriz, rrënjë sanëz, lule Calendula dhe urtë. Tarifat e aplikimit Herbs si lule moshuar, ostudnyka bar, fruta anise, barishte trengjyrësh vjollcë rrënjë shelg, buckthorn leh, rrënjë jamball, lule Calendula. Aplikoni Belladonna dhe ilaçe ergot (belloyd), Neo-pasiveve. Përgatitjet Hypericum perforatum ketë efekte antidepressant, me kohëzgjatje trajtim adekuat (2-3 muaj) të lehtësojë sulmet migrenë, hipertension.

Në ciklin menstrual, Inflamacioni i gjirit, përdorimi i drogës Mastodinon, përmban bimeve: prutnyak, vasilistnikovidnyy steblelista, violet alpine, hrudoshnik cocks hidhur gjallë, tigër zambak.

Ksimptomam afrohet menopauza duhet të jenë të përgatitur dhe të përpiqen për të ndihmuar veten e tyre. Ngarkesës, duke përfshirë edhe intelektual, shpesh ndryshojnë të paktën një pushim të shkurtër. Dietë dietë koprracë përjashtojë alkool, kafe të fortë dhe çaj. Mos harroni të pini vitamina C dhe E, përgatiten mjetet. Qyl dobishme me ujë të ftohtë ose dush të ftohtë.

Herbs dhe tarifat barëra për mjetet juridike popullore trajtimit menopauzë

3ST. lule lugë e murriz gjak-kuq pour 3 gota ujë të valë. Merrni 1 gotë 3 herë në ditë me marrje mendsh, poshalivanii zemra shkaktuar nachynayuschymsya menopauzë.

1-2 tbsp. Salvia officinalis lugë, pour dy gota me ujë të valë. Pini infuzion gjatë ditës - 0,3 filxhan 2 herë në ditë para ushqimit.

Dhjetë fetë limoni dhe pres me një kore, përzierje me predha e 5 vezë. Dhe të lënë për 7-10 ditë. Kur shell shpërbëhet, përzierje të marrë 2 tbsp. lugë 3 herë në ditë për një muaj.

Lëng panxhar me mjaltë holluar në 1: 1. Pini 1/3 filxhan 2-3 herë në ditë.

Dush Terapeutik: 30 g rhizomes grimcuar sanëz pour 1 litër ujë të ftohtë. Fillimisht, mbush 1 orë, pastaj vlim për 20 minuta. Edhe një herë këmbëngulin 5 minuta. Drain. Derdh në vaskë, të mbushur atë me ujë të ngrohtë (36-36,5 ° C) dhe për të marrë në kohën e gjumit.

Kumak lule - 2, violet trengjyrësh barishte - 2, buckthorn leh - lule 3 elderberry - 3, rrënjë jamball - 3.
4 lugë përzierje pour 1 litër ujë të vluar, të lënë për 30 minuta. Pini 200 ml infuzion mëngjes dhe në mbrëmje në gllënjka të vogla.

Celandine bari - 1, yarrow bari - 1, lule kamomil - 1, Potentilla patë bar - 1.
1 lugë gjelle e përzierje derdh 200 ml ujë të vluar, të ftohtë, tendosje. Pi 200 ml infuzion 2 herë në ditë.

Lë Peppermint - 1, barishte pelin - fruta 1 kopër - 2, buckthorn leh - 3.
1 lugë gjelle e përzierje derdh 200 ml ujë të vluar, të lënë për 20 minuta. Pini në mëngjes dhe në mbrëmje 200 ml infuzion.

Lule Murriz - 4, Wort bari Shën Gjonit - 2, lule Calendula - 2, buckthorn leh - 1, Leonurus barishte - 5, lule kamomil - 2, të thata lule bari - 3, yarrow bari - 1, i urtë bari - 2, rosehip fruta - 3 hop rrjedh - 1 fruta kopër - 1.

2 lugë përzierje pour 1 litër ujë të vluar, vlim për 1 minutë, të lënë për 20 minuta, kullimin. Pini 50-100 ml zierje 3 herë në ditë për 2 muaj kurse me intervale 10-ditore menopauzës patologjike, sindromi premenstrual, sindromi postcastration.

Mbledhja № 32. Valerian rrënjë - 3, karamele mente tretë Nëntor - 3, lule kamomil - 4.
2 lugë përzierje derdh 400 ml ujë të vluar, vlim për 3 minuta. Pini 200 ml supë në mëngjes dhe në mbrëmje.

Në trajtimin e mjeteve juridike popullore menopauzës duhet të konsiderohet si contraindications!

Përkundër të gjitha cilësitë pozitive të trajtimit bimor kërkon edhe mbikëqyrje, këshillim dhe testimi gjinekolog. Para se të përdorni mjetet juridike popullore kërkuar një ekzaminim të plotë, me ultratinguj, mamografia dhe të tjerët. Sipas dëshmisë, për të parandaluar shkelje të rënda që nuk janë popullore shërueshme dhe mjetet juridike homeopatik.

Edhe shëndetësor në dukje normale është e nevojshme të paktën një herë në vit për të vizituar një gjinekolog dhe të bëjë gjoksin me ultratinguj dhe legenit! E vetmja mënyrë për të zbuluar sëmundje gjinekologjike në një fazë të hershme dhe të shpenzojnë kohë orhanosohranyayuschuyu operacion.