Kist ovarian - Trajtimi i cysts ovarian


Përmbajtje
Kist ovarian
Kist folikulare
Korpus luteum kist
Kist hemorragjike dhe paraovarialni
Kist Dermoid
Kist Endometrioid
Simptomat dhe shkaqet e cysts ovarian
Komplikimet e cysts ovarian
Diagnoza e cysts ovarian
Trajtimi i cysts ovarian
Parandalimi cysts trajtim dhe prognozë
Faqe 10 nga 11

Trajtimi i cysts ovarian


Cysts ovarian funksionale janë lloji më i zakonshëm i kist ovarian. Ata zakonisht zhduken vetë dhe shumë rrallë kërkojnë trajtim. Plantacion, e cila bëhet parregull të mëdha ose më shumë se disa muaj duhet të hiqen apo të rishikohet për të përcaktuar nëse ato janë me të vërtetë diçka më të dëmshme.

Vetë kur cysts ovarian

Dhimbje nga cysts ovarian mund të hiqet në medikamente dhimbje në shtëpi duke përfshirë drogat jo-steroidal anti-inflamator si ibuprofen (Motrin), Acetaminophen (Tylenol) dhe të tjerët. Limit veprimtari i zellshëm mund të zvogëlojë rrezikun e këputje të kist apo tilting.

Trajtimi mjekësor i cysts ovarian

Ultratinguj ilitransvahinalnoe vëzhgimi me ultratinguj përdorur në mënyrë të përsëritur dhe shpesh për të kontrolluar rritjen e cysts.

Medikamente për trajtimin e cysts ovarian

Kontraceptive oral: tabletë mund të jenë të dobishme për rregullimin e ciklit menstrual dhe për të parandaluar formimin e follicles që mund të kthehet në cysts, dhe ndoshta të zvogëluar madhësinë e furçë ekzistues.

Analgesics, droga anti-inflamator si ibuprofen (p.sh., Advil) mund të ndihmojë në uljen e dhimbjeve në taza.Obezbolivayuschie drogës në gjendje për të lehtësuar dhimbjen e shkaktuar nga kist ovarian shitur me recetë.

Trajtimi kirurgjik i cysts ovarian

Kirurgji laparaskopike, kirurg mbush stomakun me gaz dhe i bën gratë prerje të vogël përmes të cilit një fushëveprimi i hollë (laparoscope) mund të shkojë në stomak. Kirurgu përcakton cist përmes fushës dhe mund të hiqni një cist ose të marrë një mostër të saj.


Laparotomy: Ky eshte operacioni më invazive, në të cilën prerje përmes murit të barkut të hequr cist.

Kirurgjisë rrotullim ovarian, kist ovarian mund të shkaktojë dhimbje të forta barku, dhe i shoqëruar nga nauze dhe vjellje. Kjo situatë e jashtëzakonshme në të cilat operacioni është i nevojshëm.

Procedura për trajtimin e cysts ovarian

Menaxhimit klinik dhe trajtimi i pacientëve me formacionet ovarian varet nga:

 1. Simptomat;
 2. Rreziku i keqdashje;
 3. Mosha;
 4. Dëshira për të ruajtur funksionin riprodhues.

Lechenievozmozhno Konservatore vetëm në prani të cysts ovarian funksionale pa komplikime (qelbëzim, kapsulë këputje, shterpësi, etj). Zakonisht e përdorur kontraceptivë monophasic dhe 2 faza me gojë. I caktuar vitamina A, E, B1, B6, C, acid askorbik. Në disa raste, zbatimi efektiv i akupunkturë, përgatitjet homeopatik. Për pacientët me dietë të trupit të lartë në masë e rekomanduar terapi, fizioterapi dhe Balneotherapy.

Trajtimi Dinamika monitorohet nga ultrazërit, dështimi i trajtimit konservativ kirurgjik është përdorur.

Kirurgjisë është metoda kryesore e trajtimit të kancerit ovarian. Kështu, së pari, ekzaminim histologjik sqaron natyrën e kist dhe përjashtojnë praninë e procesit malinje, dhe së dyti, i kryer hequr cysts.

Avantazhi gëzuar duke hequr cist laparaskopike. Besohet se laparoscopy mund të bëhet vetëm me kusht përjashtuar tërësisht praninë e kancerit ovarian. Nëse ndonjë proces dyshohet keqdashje treguar laparotomy me urgjence intraoperative (dmth, gjatë operacionit) të kryer ekzaminim histologjik. Megjithatë, deri më sot, në shumë spitale, duke përfshirë të huaj, mund të kryejë kirurgji laparaskopike.

Operacionet në formimin e vezoreve të ndara në disa lloje:

 1. Largimi i cysts ruajtur inde të shëndetshme ovarian (kistektomiya). Në këtë rast, një të plotë cysts vyluschivanie kapsulë brenda indeve të shëndetshme. Ajo mbetet vezore. Pas disa kohë të shkurtuar vezore i madh dhe vezore vazhdon të kryejë funksionet e tij. Kist më të mëdha në vezore, indet më pak të shëndetshme ka, aq më pak të ngjarë punën e saj të vlefshme në të ardhmen.
 2. Pykë heqje e vezore. Me këtë lloj i kirurgjisë kryhet prerje e cysts ovarian, në formën e një pykë, me indin shëndetshëm ovarian, është më pak se kistektomii.
 3. Largimi i vezoreve (ovariectomy) ose heqjen e mitrës (adneksektomiya).
 4. Një biopsi e vezore. Në disa raste, me studime të indeve të tumorit malinj të dyshuar duhet të merrni vezore shëndetshme të dytë. Për këtë biopsi është kryer (dmth, duke marrë një pjesë të vogël të hulumtimit për të dyshimtë e dytë e indeve ovarian).

Në dermoid, endometrioid, cysts Mucinous vlen vetëm trajtim kirurgjik.

Në cysts ovarian komplikuara duhet t'i jepet kujdes urgjent kirurgjik, në rastin e dhimbjeve akute të papritur në bark duhet të thërrasë një ambulancë.

Në fëmijëri, adoleshencës dhe moshës riprodhuese operoj vezore, duke ruajtur vendin e përhershëm. Në peredmenopauzalnomu kryer gjatë heqjes së mitrës (histerektomi) me shtojca ose heqjen e vezoreve (ovariectomy). Transaksionet mund të bëhet si mënyrë të zakonshme, dhe endoscopy. Pas operacioni kryhet trajtim tonik.

Ovariectomy operacion në tumoret e vezore për "kërcell"

Me lëvizshmëri të mirë dhe madhësisë së vogël të tumoreve ovarian, veçanërisht në gratë e reja, operacioni mund të bëhet duke përdorur prerë në Pfannenshtylyu; Kjo qasje mund të hiqet dhe një dorë gjigante, në qoftë se kapsula e tij që të hyj dhe të thith përmbajtjen, p.sh. duke pompave elektrike. Pacientët Gladkyy dhe pacientët me mur të trashë barkut ndonjëherë në këto raste duhet të bëhet seksion mesatare gjatësisë. Kur tumor joaktive ose krejtësisht i palëvizshëm i çdo madhësi, si edhe tumore të mëdha dhe prania e faktorëve të tjerë që komplikojë funksionimin, më efikas seksion mesatare gjatësisë së murit të barkut, e cila nëse është e nevojshme mund të zgjatet lart.

Pas hapjes zgavrën e barkut duhet të kuptojnë gjendjen patologjike, të vlerësojë llojin e tumorit dhe marrëdhëniet e saj me muret e pelvisit dhe organet e afërta. Spikes në dispozicion duhet të shkëputje dhe për të sjellë tumorin nga zgavrën e barkut. Për ta bërë këtë, tumor në zinxhir të gjatë tamponatore tupferom dhe provoni ato sikur të nxjerr nga vendi plagë e saj kirurgjikale. Nëse kjo dështon, sjell dorën në tumor dhe për të hequr atë në plagë kirurgjikale. Ndihmon "shpërthim" të tumor në të njëjtën kohë shtypur murin e barkut mëparshëm në të dyja anët e plagës. Kjo kthen madhësinë më të vogël tumorit të plagës. Tumor, i cili nuk ka pincë zgavër mund të konfiskojë pa shumë vështirësi jashtë zgavrën e barkut. Nëse për shkak të tumorit të madhe nuk mund të hiqet nga barku, edhe pas rritjes së plagës, ai duhet të punktyrovat dhe thith lëngun; si zbrazje kystoma reduktuar në madhësi dhe me lehtësi shfaqet.

Autopsi e tumorit mund të bëhet vetëm në mungesë të shenjave të transformimit malinj (prania e ascites në bark etj). Për të përmbajtjes tumor nuk rrjedhin në zgavrën e barkut duhet të fshihen fund butë të tabelës operativ dhe anim në anën. Rrjedh e lëngjeve në zgavrën e barkut është e rrezikshme edhe me një formë beninje e tumorit. Kështu, kontakti me peritoneum përmbajtjes cystoma pseudomucinous mund të shkaktojë zhvillimin e psevdomiksoma peritoneum si rezultat i implementimit të elementeve të indeve të guaskë e saj të brendshme. Mukusit, i cili ra në peritoneum, mund të shkaktojë peritonit zhvillimi slypchyvoho, klinikisht ardhurat malinje nga mbirjes vaskulare masave depozitimi studnepodobnyh. Në pacientët me peritonit pas ndodh studnepodobnyh rikthim depozitat Shkarkimi slypchyvoho, zhvillon parezë të zorrëve, në rritje dehje, kaheksia, rrit në mënyrë dramatike stomak, diafragma mbledh të lartë, e cila shkakton dështim cardiopulmonary, përkeqësuar gjendjen edhe ashtu të vështirë e pacientit.

Në rrjedh cystoma nuk duhet të kapur instrumentet e saj kapsulë, pasi ajo lehtë mund të thyhen. Por polypouses apo pincë ovarian mund të kapë tuba fallopiane, shpesh shtrirë për tumor, ose një e lidhjes që menaxhon më pak. Tërhequr pincë tumorit dhe në të njëjtën kohë shtyjnë duart e saj duke shtypur në skajet plagë lehtëson heqjen cystoma. Print tumor më e lehtë në qoftë se murit të barkut është i relaksuar.

Kur tumor rrjedh nga zgavrën e barkut, plaga kirurgjike është futur ranorasshiritel, shtyrë në buzë të plagë në krah dhe izoluar veprojnë napkins në terren.

"Leg" e tumorit mund të clamped lehtësisht një apo dy Kocher clamps ose Mykulychi dhe prerë menjëherë jashtë (Figura A). Aplikimi më shumë klip vetëm ngadalëson përparimin e operacionit. Megjithatë kystomoy hequr zakonisht dhe Tubi fallopian. Për këtë nuk ka nevojë për të përdorur mjete shtesë. Mbi brirët e tubin fallopian mitrës të jetë "prerë" pa goditjen (Figura b), dhe fuqia e mitrës imponojë ketgutovyh knotted qepje. Pastaj të shqyrtojë mitër dhe shtojca e saj nga ana tjetër. Klip (ose një clip) me "bisht" cystoma zëvendësojë lyhaturamy siç tregohet në figurë. Kjo ligation mënyrë të favorshme me të tjerët, siç është i shpejtë, për më tepër, ligatures enët e besueshme çikë, mbajtur me forcë.

Trungu duhet të jetë me kujdes peritonizirovat. Kjo është më e lehtë për të bërë me anë të ligament raundin e mitrës, e cila është qep vazhdueshëm ketgutovyh shtresë me fletë pasme ligament të gjerë të mitrës vetëm nën trungu dissected komunikimit (të komunikimit, varur ligament vezore dhe ovarian vet) (Figura d) . Perytonyzatsyyu në prerë tubat fallopiane zakonisht nuk prodhojnë, dhe në qoftë se ka nevojë për këtë, ajo mund të bëjë ligament raundin e mitrës, disa shtresë shtrirë, të cilat mbulojnë lidhjen trung.

Pas kësaj, tërheq fshin barkut, kontrolloni nëse të gjitha mjetet në vend, hiqni ranorasshiritel dhe plagë kirurgjike qepen në shtresa.

Kështu, pikat kryesore ovariectomy pas hapjes zgavrën e barkut janë si më poshtë:

 1. të shqyrtojë dhe tërheqja e tumorit;
 2. goditjen "këmbët" e saj një ose dy Kocher clamps (Mykulychi);
 3. prerja off tumor;
 4. Zëvendësimi clips lyhaturamy dhe peritonizatsiya;
 5. Rishikoni pjesën tjetër të legenit;
 6. Plagët qepur.

Ovariectomy operacion në tumoret e komplikuar ovarian

A tumor i vezore "të kërcell" mund të jetë në prani të inflamacionit të grave të mitrës. Inflamim mund të zhvillohet edhe pas shfaqjes së tumoreve, të tilla si cystoma ovarian. Dhe në të dy rastet, zakonisht nuk ka bashkim e tumorit me organet fqinje dhe shpesh me muret e pelvisit, me omentum, sythe e zorrë e vogël me sigmoid dhe cecum dhe shtojcën.

Kur ekzemë tumor rreth cystoma krijuar gjithmonë adhesions të omentum, zorrës së trashë, mitrës, shtojca e saj dhe muret e pelvisit.

Arsyeja për formimin e mbështjelljes, përveç kësaj, të jetë shtrembërim "këmbët" cystoma (treguar si: 1 - ligament ovarian vet 2 - tub mitrës, 3 - ligament raundin e mitrës, 4 - fshikëz 5 - mitër). Kështu, qarkullimi i gjakut, shtohet capsule cystoma, vende nekrotyzyruetsya shpejt dhe ngjit nga parietal ngjitur dhe organeve të organeve të brendshme peritoneum ndryshme.

Shtresë e parë (spikes) butë dhe të lirshme, me kalimin e kohës, bëhet shumë e dendur dhe tumor humbet lëvizshmërinë. Ndonjëherë vrarë bark apo rënien në këputje të tij në stomak mund të ndodhë kapsula cystoma. Nëse pacienti ishte operuar menjëherë në, kapsulë shqyer bashkon me muret e pelvisit dhe organet e ndryshme defekt kapsulë i madh kystoma formuar përsëri.

Fusion cystoma në indet përreth janë malinje dhe Rilindja e saj si rezultat i tumori përhapur në organet e afërta.

Në mënyrë tipike, kirurg para operacionit nënkupton adhesions, duke shkaktuar reduktuar lëvizshmërinë ose palëvizshmëri e plotë të tumorit ose prezenca e dyshuar e mbështjelljes. Në raste të tilla operacion të bërë prerje mesatare gjatësisë midis kërthizës dhe pubis. Nëse tumori është përkrahës të murit të barkut mëparshëm, vështirësi mund të lindin tashmë në hapjen e peritoneum. Në ndarjen tumoret nuk e dëmtojnë kapsulë, me prerje më të mirë zgjeruar deri në vendin ku tumori nuk është përkrahës të peritoneum, dhe nga atje të fillojë shumë kujdes otseparovyvat atë nga murit të barkut. Tufa e indeve fijor mes kapsulë tumorit dhe murit të barkut duhet të pres gërshërë dhe të lirshme tupferom damar shkyçin ose në raste shumë të rënda - butësisht me gishtat tuaj. Pas hapjes zgavrën e barkut duhet me kujdes të hetojë lidhjen e tumorit me organet fqinje. Më të sigurta të ndarë vulën e parë, dhe nëse ajo dështon për shkak të një mbështjelljes shumë të fortë dhe të gjerë, është e nevojshme rezetsyrovat para clamps perezhavshy. Departamenti i tumoreve shtojcë lehtëson aksesin në të. Fusion e guxim më të sigurt dhe më e lehtë për të ndarë duke përdorur gërshërë, gradualisht prerja spikes shtrirë; ndërsa gërshërë BRANCHE duhet rrëshqitje në murin e kapsulës. Tupferom zorrë butësisht zbyth nga tumori, dhe gërshërë prerë me anë të mbështjelljes vetëm në mënyrë të qartë të dukshme, sa më afër murit të tumorit. Në tumoret shumë të dendur nga dy pika bashkua vijë si padallueshëm mes të mureve të tyre dhe të ndajnë ato dështon, ne duhet të largohet shtresa e jashtme e kapsulë në zorrë. Bashkim në mes të mitrës dhe tumorit gjithashtu pres gërshërë. Për këtë qëllim, mitra nuk duhet të nxjerr një përfundim një plagë kirurgjike, duke gjetur pincë (ose pe), pasi që kjo qasje e teknikës në tumor jo vetëm më të lehtë, por më e komplikuar për shkak të mbylljes së fushës kirurgjikale; më të mirë për të nxitur tupferom tumor të mitrës ose barkun e tumorit dhe spikes tendosura prerë. Shpesh vështirësi shumë të mëdha lindin në muret ndarje tumor të pelvisit. Nëse tumori është madhësia e vogël, ngadalë mund të shtyjnë atë nga muri legenit, ndajnë gërshërë tensionuara dhe spikes shumë të dukshme. Në raste të tilla, ndarja e tumorit më të lehtë kur ulur fundin kokë e tabelës operativ. Tumoret më të ulët pol dispozicion për ndarje të mprehtë e mbështjelljes me mure rectouterine thellimin sepse spikes duhet me kujdes të shtresuar "polurukoy", e cila gradualisht dhe me kujdes zhytur thellë në legen, duke bërë një lëvizje të ngjashme me ato të cilat ndarë placentën nga mitër. Autopsi papranueshme padukshme e mbështjelljes dhe grupet, pasi kjo mund të prerë dhe uretër. Pas shkarkimit nga mbështjelljes tumor larguar nga zgavrën e barkut dhe për të hequr (Figura B).

Nëse ndarja e kapsulë tumorit u shqye aksidentalisht apo të prera, ju duhet menjëherë të ngrejë kokë fundin e tabelës operativ dhe për të hequr të mpirë bark lëngun e saj (tumorët përmbajtje). Kjo është bërë e mirë elektrovidsmoktuvannyam, dhe në qoftë se ajo nuk është e - fshin sterile. Pas uljes kapsulë tumor barkut zgavër duhet dalluar me kujdes napkins dhe tabela operativ përsëri të përkthehet në një pozicion horizontal. Tërhequr Clamps kapsulë tumor, gradualisht, mundësisht me akute dhe ku ka spikes lirshme - dhe të gjithë të prodhojnë kapsulë tërësisht tupferom. Në raste të rralla, ku ju nuk mund të ndajnë bashkim kapsulë me muret e legen dhe zorrët, e përdorur marsupyalyzatsyy metodë. Kjo kapsulë nxjerr një përfundim plagë kirurgjike dhe vesh peritoneum parietal për të krejtësisht të izoluar zgavrën e tumorit nga zgavrën e barkut, dhe preu kapsula tepërta; zgavër tumoreve tamponyruyut. Plagë kirurgjike të ngjitura pjesën tjetër. Trajtimi i mëtejshëm është shumë e gjatë, për shkak se në shumicën e rasteve, acarohet pashmangshme. Damar Zapustevanie dhe tumoret zgavër mund të përshpejtohet në masë të madhe në qoftë se menjëherë pas delimitimin e zgavrën e tumorit tërësisht thith përmbajtjen e saj, dhe një epiteli brendshme sipërfaqja e mbuluar setsernyruyuschyh për yndyrat e saj refuzimin (preferohet dy herë) 30-50% zgjidhjen e klorid zinku.

Nëse përmbajtja nuk është i infektuar tumor, plagë kirurgjike sewn deri të shtrënguar. Ju mund të provoni otseparovanno kapsula brendshme shell. Nëse kjo dështon, nuk ka nevojë tampon tumoret zgavër apo trajtojë atë koahulyruyuschey lëngshme. Kur nahnoyvshyhsya tumoret apo infeksion dyshuar zgavrën e barkut duhet të drenazhuar. Për ta bërë këtë, përdorni të diplomuar me tuba, përmes cili rrjedh mirë dhe barkut përmbajtjen drejtpërdrejt në zgavrën e tumorit të hyjë antibiotikët. Alumni tuba 5-6 ditë zakonisht nxjerrë. Ju gjithashtu mund të hyjë veç e veç të diplomuarit me tuba polietileni shpuar me një diametër prej 1 cm. Dhe mikroirrihator me gome ose plastike tubave me një diametër prej 0,3-0,5 cm., Për futjen e antibiotikëve.

Fazat kryesore në operacionet e komplikuara ovariectomy tumoret ovarian janë si më poshtë:

 1. hapjen zgavrën e barkut;
 2. ndarja e mbështjelljes dhe krijimit të qasjes në tumoret;
 3. hequr tumor nga bark dhe cut-off;
 4. peritonizatsiya dhe kullimit e zgavrën e barkut;
 5. Mbyllja e plagë.

Largimi i cysts ovarian Paraovarialni

Kur mezhsvyazochno vendndodhja anatomike e vlerës së tumorit pelvikut mund të dëmtohet në mënyrë dramatike. Uterus është shtyrë tumor që rritet në drejtim të bazës së ligament gjerë të mitrës, në drejtim të kundërt, shpesh njëherësh dhe lart, tuba fallopiane shtrirë në sipërfaqen e parë të tumorit, uretres mund të shtyhet në drejtimin anesor, shpesh shtrihet mbi sipërfaqen e përparme e tumorit. Tumor është e vendosur në mes të fletëve ndihet tuba fallopiane, quhet cist parovarialnyh zakonisht mjaft lëviz dhe nuk shkakton ndryshime të rëndësishme në topografi të pelvisit.

Për të hequr tumor intralihamentarnaya (kist Paraovarialni), ju duhet të zgjidhni atë, duke hyrë në të indit yndyror në mes gjethet e ligament të gjerë të mitrës. Preferuar të zbulojë peritoneum e tumorit në mes tubave fallopiane dhe ligament raundin e mitrës, siç tregohet edhe. Pastaj, duke tërhequr buzë të pincë peritoneum, gërshërë prerë përmes tufa e fibrave midis tumorit dhe peritoneum, gradualisht që ndan pjesën e përparme dhe pjesën anësore të tumorit në dispozicion për manipulim (Figura B). Pas kësaj, këndi i sipërfaqes së mitrës excised fallopiane tub dhe vezore pres komunikimet e tyre, në të njëjtën mënyrë otseparovyvayut fletë pasme ligament të gjerë të mitrës (në foto). Ligament raundi i mitrës më mirë të mos pres.

Për të izoluar pol më të ulët të tumorit duhet të "polurukoy" shenjë midis otseparovanno fletë pasme ligament të gjerë të mitrës dhe polin e sipërme të tumorit dhe ndan me kujdes tumorin nga muret legenit, për të arritur sipërfaqen e saj e poshtme. Nëse kjo dështon, atëherë tërhiqet tumor në plagë kirurgjikale nuk është punë e madhe. Vetëm atëherë mund të tërhequr mirë, vuaj Kocher pirg dhe të prerë komunikimin, lidhur vezore. Në gratë të përmuajshmet e grave moshë në mungesë të transformimit malinje të tumorit nuk duhet të prerë vet vezore e tyre të komunikimit dhe të komunikimit, i lidhur vezore, më të mirë otseparovanno tumor i vezores dhe me kujdes të lidhë deri enët gjakderdhje. Nëse zgjedhja kapsulë tumor yntralyhamentarnoy ajo shpërtheu, provoni pa dhëmbë clamps për të mbyllur defektin në kapsulë dhe për të shpëtuar të paktën disa nga të lëngshme, duke lehtësuar kapsulë mëtejshëm ndarjen. Në qoftë se kjo dështoi, ju duhet të zgjidhni me kujdes të gjitha kapsulë ose të paktën shell saj të brendshme; përndryshe, pjesa e mbetur e rreshtim brendshme sapo formuar cystoma tumorit. Kur ju zgjidhni yntralyhamentarnoy tumoret mos harroni se topografia uretër mund të ndryshohet në mënyrë drastike, kështu që nuk do të shkurtojë asnjë lidhje lidhur subjektet vezore as ndonjë të tjera, pa sqarimin e plotë të topografisë. Përveç kësaj, ne duhet të kujtojmë se jo të gjitha tumoret kanë intralihamentarnaya "këmbët". Në raste të tilla, për të hequr tumorin mjaftueshme për yntralyhamentarnoy vyseparovki e saj, ndarjen e fibër mezhsvyazochno. Pas heqjes së tumorit duhet të shqyrtojë me kujdes shtrat e saj (foto d) dhe me kujdes të lidhnin anijeve gjakderdhje. Parovarialnyh tumor që ka "këmbët" ose vyluschuyut ose hiqet me tuba fallopiane nëpërmjet autopsi të mesentery.

Perytonyzatsyyu pas heqjes së tumorit yntralyhamentarnoy ketgutovyh prodhojnë shtresë e vazhdueshme që lidh gjethet e ligament të gjerë të mitrës, dhe pas prerë tumoreve parovarialnoy e tub mitrës - përmes ligament raundin e mitrës. Nëse shtrat tumorit indeve ekziston një gjakderdhje të konsiderueshme kapilar, i cili nuk mund të ndalet nga ligation, për të parandaluar formimin hematoma në periudhën postoperative duhet kjo të bëhet për 1-2 ditë kullimit tuba. Plagë kirurgjikale qepen në shtresa. Pas largimit nga napkins barkut zgavër dhe zorrët pikiatë dhe bulën e majme lë ligament të gjerë të mitrës konvergojnë mbi ish shtratin e tumorit, e cila kontribuon për të lidhjes së tyre të shpejtë.

Pikat operacion pas hapjes zgavrën e barkut janë si më poshtë:

 1. vendin zgjedhja e duhur autopsinë ligament të gjerë të shpërndarjes mitrës dhe tumoret;
 2. prerja off tumor;
 3. Hemostaza në shtrat indeve;
 4. peritonizatsiya dhe qepur e plagë.

Heqje vezore

Indikacionet për këtë operacion është një dashamirës tumor folikulare kist, fibromë, dhe vezore kystoma në gratë e moshës riprodhuese. Disponueshmëria e vezores paprekur është kushti kryesor për heqje të saj operacion.

Operacioni vezore heqje kryer në këtë mënyrë. Pas laparotomy tumori është hequr nga zgavrën e barkut, dhe nëse kjo dështon, ai tregon një plagë kirurgjike; zorrët bashkëngjitur fshin.

Tumor (kist, furçë ose fibra) excised në afërsi të sipërfaqes, por brenda indit shëndetshëm e vezores. Ketgutovymi knotted sutures të çojë në një konflikt të sipërfaqes plagë të vezores. Për të plagosë indeve më pak ovarian, mundësisht përdorni raund ose ndarje gjithë hala zorrëve dhe zorrë të hollë. Seams duhet të lidhin me kujdes, gradualisht, si forcimin e shpejtë dhe drastike, ata mund të prerë lehtë nëpër inde.

Gjatë operacionit është e nevojshme për të shqyrtuar të dy tubat fallopiane dhe vezoret e dytë.

Pas tualetin plagë të barkut kirurgjikale qepen në shtresa dhe linja e qepje të imponojë fashë pa mikrobe.

Pykë heqje e vezore

Indikacionet: vezoret sklerokistoz. Kjo vezoret rritur 2-5 herë, nganjëherë më pak normale, të mbuluara me mill dendura fibroze trasha bardha ose gri.

Tiparet karakteristike janë edhe nuk ka lutea ovarian korporata, një numër shumë i vogël i follicles vogla papjekur.

Sindromi Sclerogangliac ovarian, pavarësisht masës së tyre të madhe, shumë herë pesha e funksionit normal ovarian e hormonit është reduktuar shpesh. Klinikisht është shpesh mosfunksionim menstrual, sindromi hypomenstrual ose amenorrhea. Në disa pacientë ndonjëherë ka pjekur dhe këputje të gjëndër. Në këto raste, fertilitetit mund të preken, edhe pse zakonisht sclerogangliac sindrom ovarian vërehet mosfunksionim menstruale, dhe varfëri.

Metoda përgjithësisht e njohur e trajtimit kirurgjik të sclerogangliac Ovarian Sindromi është heqje margjinale shufrën prej dy vezore; rekomanduar prerë dy të tretat e masës së çdo vezore.

Teknika kirurgjikale është e thjeshtë. Pas laparotomy barkut me tregon një të parë, atëherë vezore tjetër. Vezore Tube thur fund (marrë "racks") për manipulim të lehtë dhe të marrë pjesën kryesore të operacionit.

Mbajnë gishtat vezore e dorës së tij të majtë, drejtë në buzë të lirë excised pjesë të konsiderueshme të indeve të saj - gjysmë deri në dy të tretat. Kjo është bërë e mirë me një bisturi. Mbani në mend se në qoftë se një teh bisturi do të depërtojnë thellë në drejtim të portës së vezore, ajo mund të jetë dëmtuar enët e gjakut, e cila shkakton zhvillimit të ligation mbetur ishemi indeve ovarian. Ky ndikim të menjëhershëm negativ në rezultatet e operacioneve. Nëse lëndimi ovarian vaskulare gjatë operacionit të shkojnë pa u vënë re, në periudhën postoperative do të ketë gjakderdhje të brendshme, për të ndaluar të cilat në mënyrë të pashmangshme do të duhet të kalojnë anijet gjakderdhje relaparotomii dhe ndezje. Kur qepur vezore nuk duhet të përpiqet për të lidhur në buzë të plagës tërësisht.

Nëse ata pajtohen pak - më lehtë do të vazhdojë të ovulating.

Pas tualetin barkut të fillojnë për të rivendosur integritetin e mëparshëm shtresës barkut mur nga shtresa qepur skajet e plagës dhe në fund të imponojë fashë pa mikrobe.

Pikat transaksion Kufiri heqje ovarian pykë pas laparotomy përfshijnë:

 1. ekzaminimi i mitrës, dy tuba fallopiane dhe Yachnik;
 2. proshyvanye fund tub i çdo vezores (marrjen e tyre për të "racks");
 3. heqje margjinale pykë nga dy të tretat e masës së dy vezoret në melkokistoznyh degjenerimit të tyre, të shkaktuara nga follicles të vazhdueshme, ose në sclerogangliac degjenerim sindrom ovarian (Stein - Leventhal);
 4. zbulimin e tumorit gjatë një operacioni është kryer prerje brenda indeve të shëndetshme;
 5. ylli ose diatermopunktura follicles të vazhdueshme;
 6. shërim vezoret paprekur imponuar ketgutovyh vazhdueshëm ose seams knotted thur;
 7. Bark WC;
 8. layered qepur plagën;
 9. fashë pa mikrobe.

Medullektomiya dypalëshe

Plagë kirurgjikale shtyjnë ranorasshiritel dhe të shqyrtojë organet e brendshme. Të vezoreve larguar nga zgavrën e barkut, në fund tub dhe thur ato ligatures kapur clips që të përcjellë asistentë. Fiksimin gishtërinjtë e dorës së tij të majtë një nga vezoret, sipas buzë të lirë të bëjnë prerje gjatësore me një bisturi. Çështja duhet të bisturi për të shkurtuar membranë të trashë proteinave dhe materiale cortical. Pra, bëni vezore dytë. Stroma ovarian mund të ndahet; në këtë rast është vyluschivaetsya lehtë, enukleiruetsya që duhet të bëhet. Dy gjysmat e vezore, tani i lirë nga stroma dhe, për këtë arsye, e përbërë vetëm nga lëvore, të mbuluara me belesovatoy dendur gri ose shell proteinave stitched ketgutovymi knotted sutures ose ketgutovyh vazhdueshëm qepje, skajet e plagë nuk duhet të jetë e saktë për të krahasuar, zhvendoset atyre një pak më të mirë. Kjo metodë e thjeshtë krijuar kushtet më të favorshme për maturimin e plotë folikulare dhe ovulacionit.

Nëse Stroma ovarian enucleated pamundur për shkak të një lidhje të fortë me lëvore, pronësi kamxhiku saj pothuajse plotësisht, të paktën 70-80% të peshës totale. Qepje imponojë njëjtë si pas enucleation e stroma ovarian.

Është e këshillueshme për të përfunduar çojë këtë operacion omentoovariopeksiyu.

Omentoovariopeksiya

Omentoovariopeksiya treguar në të gjitha rastet, përfundimin e operacionit në vezore në gratë e moshës riprodhuese në qoftë se ata nuk kanë contraindications për këtë të veçantë, domethënë:

 1. Kist ovarian mirë dhe kystoma.
 2. Kist Dermoid.
 3. Vezoret Sclerogangliac.
 4. Hipoplazise e vezoreve.
 5. Steriliteti shkaktuar nga mungesa e ovulacionit.

Vyluschivanie operacionale tumoret beninje ovarian nuk është teknikisht ndërhyrje komplekse. Vendimi për të kufizuar fushën e vyluschivanie operacion tumor, kirurgu duhet të bëjë një përpjekje për të ruajtur lëvore ovarian, e cila përshkruan pjesën e mëposhtme të shtresës së sipërme të kist apo cystoma, që lëvore ystonchennoho duhet vyseparovat tumor, pa cenuar integritetin e kapsulës, dhe nëse kjo ka ndodhur, është e nevojshme Sigurohuni që të vyseparovat dhe për të hequr membranën e brendshme të tumorit. Lëvore Teprica excised. Pastaj ju mund të rivendosur integritetin e gonads apo të kujdeset për ruajtjen e lëvore dhe modelimin e këtyre vezores të ri, për të përmirësuar mbështetjen organin trofik dhe të mbajë e saj funksion omentoovariopeksiyu.

Omentoovariopeksii operacion tjetër me synim për të rritur qarkullimin në ruajtur apo mbulohen nga mbeturinat e indeve të vezoreve. Kjo, nga ana tjetër, kontribuon në ruajtjen apo restaurimin e një menstrual dhe pjellshmërisë së grave.

Me zhvillimin e cysts dhe cysts shpesh të gjithë indet e vezoreve për shkak të compression dhe shtrihen transformuar plotësisht në kapsulë tumorit; atrofi ovarian gjëndër ose konvertuar në dhomat e cysts të veçanta. Trajtimi konvencional kirurgjik i tumoreve beninje ovarian zakonisht i kufizuar në heqjen ose, në disa raste, për heqje ovarian, qoftë ind mbetur makroskopychesky pandryshuar atë. Nëse nga vezore ishte vetëm një shell hollë bardha pranë buzë e saj mezenteriale, pranë portës tumor ovarian shtrirë përmbajtjes, operatori nuk hezitoi për të hequr vezore tillë. Gjithashtu, mos hezitoni te heq dhe në kist dermoid. Pas heqjes së një vezores në një numër të konsiderueshëm të pacientëve kanë fenomen dështimi karakteristika të lënë, dhe pas heqjes së dy vezore shpesh shpejt të zhvilluar çrregullime të rënda menopausal dhe plakjen e parakohshme ndodh, për të mos përmendur humbjen e pjellorisë.

Sindromi Sclerogangliac ovarian pas tipike heqje margjinale pykë e vezoreve, kur metoda konvencionale ekzistuar 2/3 peshën e secilit nuk është arritur gjithmonë rezultatet e pritura. Shpesh, pas një përmirësim të shkurtër në gjendjen e përgjithshme të pacientëve dhe normalizimin e funksionit menstrual zhvillohet sindromi hypomenstrual, në të cilën të gjitha masat terapeutike janë të efektshme.

Në infantilism përgjithshme dhe lokale seksual stimulimin e hormoneve ciklit terapi sigurisht të dobishme, por efektiviteti i saj është rritur dukshëm pas omentoovariopeksii.

Teknika kirurgjikale omentoovariopeksii e thjeshtë dhe është si më poshtë. Pas heqje tumor vyluschivanie (Figura a) zjarri i vezores deri në sipërfaqen e plagës ose mbeturinat e lëvore e buzë mezenteriale e shumës ovarian përkatëse buzë të ulët të vulë të naftës me anije të zhvilluara mirë dhe ketgutovymi hollë paraqitur knotted sutures (Figura B). Ngritur fillimisht për të nënshkruar fletë e pasme mbetur indeve ovarian, nga frika paraqitjen e mundshme të një lak e zorrë e vogël. Pastaj paraqiti bilancin e saj të para. Si rezultat i kësaj, lë hedh lëng midis lëvore ovarian duket fikse buzë fund të asaj anë të appendage.

Kur paraqitjen shtojcë në sipërfaqe plagë mbetur indet ovarian ose shell e jashtme e tumoreve të braktisura kapsulë (ystonchennoho ovarian lëvore) duhet të imponojë seams në mënyrë që nuk ishte clamped këmbën vaskulare.

Operacioni synonte omentoovariopeksii në ruajtjen e lëvore ovarian, jo në lidhje me tumoret e brendshme këllëf, dhe rivendosur atë për të indeve të vezoreve natyrshme proceseve normale ciklike fiziologjike që janë të rëndësishme në trajtimin e grave në moshë riprodhuese.

Hapat e ardhshëm pas trajtimin e cysts ovarian

Ndiqni kryesisht i varur nga lloji i kist. Cysts në premenopausal të cilët tregojnë shenja të kancerit dhe më pak se 4 inç në diametër mund të vërehet brenda 2-4 javësh.