Kist ovarian - kist endometrioid


Përmbajtje
Kist ovarian
Kist folikulare
Korpus luteum kist
Kist hemorragjike dhe paraovarialni
Kist Dermoid
Kist Endometrioid
Simptomat dhe shkaqet e cysts ovarian
Komplikimet e cysts ovarian
Diagnoza e cysts ovarian
Trajtimi i cysts ovarian
Parandalimi cysts trajtim dhe prognozë
Faqja 6 nga 11

Endometriomaili kist endometrioid:


Kjo është pjesë e një gjendje e njohur si endometrioz.Endometrioidnaya kist është formuar kur endometrial indeve (mukoza, e cila është shtresa e brendshme e murit të mitrës) rrit yaichnikah.Endometroidnye uzhenschin cysts ndodhin në moshë riprodhuese dhe kjo mund të çojë në dhimbje kronike pelvike lidhur me menstruacioneve (cm. Endometrioza). Mbushur shpesh me përmbajtje të errët, gjak të kuqe-kafe, kist mund të ndryshojnë në madhësi 0,75-8 inç.

o Prania Endometriozproyavlyaetsya e gjëndra endometrial dhe ehotkaney jashtë mitrës.
o Në gratë me Endometrioza mund të kenë probleme konceptues.

Vezoret polycystic:

Polikistozyaichnikov diagnostikuar osnoveuvelichennoho yaichnikov- permasa zakonisht është dy herë normale dhe prania e cysts ovarian. Këto simptoma mund të shfaqen gratë iuzdorovyh dhe gratë me çrregullime endokrine. Ultratinguj është përdorur për të parë vezore në diagnostikimin e kësaj gjendje.

Vezore polycystic me sa duket nuk janë të ndryshme nga sindromoma polycystic vezore (PCOS), e cila përfshin simptome të tjera dhe çrregullime fiziologjike, përveç pranisë së cysts ovarian. Sindromen policistike te vezoreve përfshin metabolike dhe crregullimeve kardiovaskulare te lidhura rezistenca e insulinës. Etinarusheniya përfshijnë rritjen e tolerancës glukozë, diabet tip 2 dhe presionit të lartë të gjakut.


Sindromen policistike te vezoreve është e lidhur me infertilitetit, gjakderdhje anormale, abort dhe komplikime shtatzënisë lidhura.

Sindromi polycystic vezore është një patolohieyi shumë e zakonshme besohet të ndodhë y4% -7% e grave të moshës riprodhuese dhe është i lidhur me një rritje të rrezikut të kancerit endometrial.

Për diagnozën e sindromi polycystic vezore është përdorur jo vetëm me ultratinguj, por kërkime hormonal.

Tsystoadenoma:

Tsystoadenoma një lloj i tumorit beninje që zhvillohet nga indet yaichnika.Takie kistymohut zhidkostyu.Tsistoadenoma të mbushur mukusit mund të bëhet shumë i madh dhe mund të arrijnë 12 inç ose më shumë në diametër. Tumor mund të degjenerojë në malinje.