Sëmundjet e mitrës - polip qafës së mitrës


Përmbajtje
Sëmundjeve qafës
Hyperplasia i mukozën e kanalit të qafës së mitrës
Polip qafës
Erozioni i qafës së mitrës
Pseudo (ectopia)
Endometrioza qafës
Ectropion
Leukoplakia
Erythroplakia
Kushtet precancerous e qafës së mitrës. Dysplasia
Trajtimi i qafës së mitrës
Faqja 3 nga 11

Polip qafës


Feature:

Në mesin e lezioneve të ndryshme beninje të polyps qafës së mitrës është rreth 20-25%. Në 70% të rasteve polyps mukozës kanalit cervikal dhe të shënuar nga prania e sëmundjeve të tjera gjinekologjike.

Shkaqet e polyps nuk janë instaluar. Është sugjeruar se një rol në edukimin e tyre duke luajtur çrregullime hormonale. Studiues të tjerë janë të një rëndësie primare në shkaktimin e polyps bashkëngjitni inflamacion mukozën e kanalit cervikal. Polyps Endocervical janë të rrallë të shumta, ata janë izoluar zakonisht.

Llojet e polyps:

Në varësi të epitelit mbulon polip, polyps dalluar këto specie.

Polyps mbuluara nga epiteli kolone në 50% të rasteve të kombinuara me ectopias, e cila komplikon diagnozë. Kolposkopycheskaya foto korrespondon ektopike dhe zonë e konvertimit. Shihet zakonisht në gratë e moshës riprodhuese përsëritet në 12-13% të pacientëve.

Diagnoza diferenciale duhet të bëhet me prolabuye gjëndra cistike Dilated dhe shqyer copë e indeve të qafës së mitrës.

Për të përcaktuar prognozë duhet të qartësojë shenjat squamous metaplazi; kur ju hiqni polip është e rëndësishme të kujtojmë në lidhje me pluralizmin mundësinë e polyps, kështu scraping është e nevojshme për kanal.

Polip mbuluar me epitelit të shtresuar squamous, vërehet zakonisht në gratë postmenopausal kur linja "udhëkryq" epiteli squamous dhe kolone është e lartë në endocervical si të domosdoshme për të scraping Mukoza e kanalit cervikal.

Ndonjëherë sfond i zbehtë mbuluar kuq epiteliale parë drevovydno anijeve të degëzuar. Kur qarkullimi i gjakut është polip ndryshme kaltërosh-ngjyrë vjollcë me ënjtje të rëndë të indeve.

Polyps mbuluar epitelin cilindrik lartë dhe (ose) epitelin papjekur metaplastic ndryshuar, një zgjidhje e jodit nuk është pikturuar. E kombinuar shpesh me polyps zonën konvertim, islets ektopike, e mbyllur dhe gjëndra të hapura. Në përgatitjet citologjik qeliza squamous dhe epiteli lartë kolone, disa elemente celulare mund të ketë atributet diskarioza.

Polip Endocervical me metamorfozës fokale detsidual'nym ​​ndodh vetëm në gratë shtatzëna. Pamja mund të ngjajnë polip nekrotycheskuyu zgjidhje jod indeve kthehet pak. Taktika të varet nga natyra e indeve, madhësia polip, lokacionit saj (abort kërcënuar për shkak të acarim refleks të polyps qafës së mitrës është një tregues për largimin e tij).

Foto klinike:

Pacientët shpesh ankohen për dhimbje, tërhequr, të bardhë trashë i lëngshëm apo sero-purulent karakter dhe miqve gjakderdhje.

Diagnoza:

Madhësia dhe forma e polyps janë të ndryshme, ato janë kryesisht të vogla (me diametër 0,2- 0,4 cm.), Ovale ose të rrumbullakët, pak yazykoobraznyy ose hrozdevidnoy formë, varur në vaginë. Polyps zonë të qetë, cilësi të butë, por mund të jenë më të dendura, për shkak të një përmbajtje të lartë të indeve fijor. Në mënyrë tipike, polyps errët ngjyrë rozë, për shkak të translucence e anijeve nga veshja cilindrike epitelin. Kur qarkullimi i gjakut ata mund të marrin ngjyrë të errët vjollcë. Sipërfaqe më pak polip është bardha, për shkak të qëndruar në epitelin sheshtë multilayered. Baza është një polyps hollë apo këmbë të gjerë. Polyps janë të vendosura zakonisht në OS të jashtme dhe të qartë të dukshme me sy të lirë, por shpesh baza e polip është në mes apo e sipërme të tretën e kanalit cervikal. Ndonjëherë inspektim vizual i polyps vogla mbeten të pazbuluara dhe janë vetëm në provim kolposkopisë.

Polyps struktura histologjike të ngjashme me strukturën e mukozën e kanalit të qafës së mitrës. Enët e gjakut janë të trasha, sklerozirovannymi dhe gjendet në Divizionin Qendror ose në bazë të polip. Varësisht nga raporti i gjëndra dhe stroma e polyps endocervical ndarë në fijor, gjëndrave-fijor, gjëndrave. Ata mund të përjetojnë ndryshime morfologjike hyperplasia tillë mikrozhelezistoy fokale, reagim decidual. Shpesh polyps endometrial vërejtur ndryshime inflamatore, nekrozë dhe ulçerë sipërfaqësore. Këto ndryshime në masë të madhe varet nga fakti nëse polip vepron në nofullat e jashtme të mitrës, si në këtë rast është e ekspozuar më shpesh për të traumave dhe infeksionit të mëvonshëm.