Sëmundjet e mitrës - leukoplakia


Përmbajtje
Sëmundjeve qafës
Hyperplasia i mukozën e kanalit të qafës së mitrës
Polip qafës
Erozioni i qafës së mitrës
Pseudo (ectopia)
Endometrioza qafës
Ectropion
Leukoplakia
Erythroplakia
Kushtet precancerous e qafës së mitrës. Dysplasia
Trajtimi i qafës së mitrës
Faqja 8 nga 11

Leukoplakia


Feature:

Procesi Leykoplakiya- patologjike lidhur me departamentet sipërfaqësore keratinization shtresuar epitelin squamous e mitrës.

Shkaqet dhe mekanizmi i leukoplakia qafës së mitrës studiuar sa duhet. Shumë besojnë se baza e këtij procesi janë ndryshimet hormonale, veçanërisht e mangësi estrogjenit. Megjithatë, shumica e pacientëve gjetur shkeljet e sekretimit basal e estrogjenit dhe ciklike estradiol dominuar fraksion.

Struktura e sëmundjeve të qafës së mitrës në pacientët me ritëm ruajtur të menstruacioneve leukoplakia është rreth 3%, me ciklin menstrual të ndryshme - nga 11 në 13%.

Llojet e leukoplakia:

Ka dy lloje të leukoplakia:

  1. Easy - hollë, nuk i tmerrshëm mbi epiteli shtresuar squamous;
  2. luspa - dendura, i tmerrshëm përsipër nga­verhnostyu sipërfaqe epiteli i qafës së mitrës.

Foto klinike:

Në shumicën e pacientëve, sëmundja ndodh pa simptoma klinike dhe diagnostikuar në inspektim rutinë apo ekzaminim gjinekologjik në sëmundje të tjera të sistemit riprodhues të femrës. Me fjalë të tjera, ankesat shkaktohen zakonisht nga sëmundje shoqëruese gjinekologjike.

Diagnoza:

Në një studim të pacientëve me leukoplakia e mitrës duhet të përdoret Colposcopic, studim citologjik dhe histologjik, edhe pse kolposkopisë më informative dhe sidomos morfologjik indeve bioptirovannoy studim. Mbani në mend se diagnoza përfundimtare e proceseve precancerous, dyshohet në colposcopy ekzaminim të mundshme vetëm histologjike të biopsi e zonës së prekur të qafës së mitrës.

Kur shihet me sy të lirë leukoplakia përcaktohet si një ose shumë pllaka të dendura të bardha në një sfond të mukozës pandryshuar me hypertrophy butë të rënda zonën e qafës së mitrës transformimit.

Dallojnë leukoplakia duhet gunga e bastisjeve mukusit mëllenjë, zonat squamous metaplazi, kupola të mëdha gjëndrat cistike Dilated (inflamacion mund të zgjasë dhe leukoplakia).

Në zgjatur brirë colposcopy imponuar leukoplakia janë zakonisht në sfond të pabarabartë ystonchennoho epitelin shtresuar squamous. Baza leukoplakia syri i zhveshur nuk është e njohur. Kolposkopycheskaya foto: Toka bardha rozë me pika të kuqe të errët; kur zbatohet zgjidhje 3% e acidit acetik shfaqet ndihmës dhe kufitare freskët fushat e sjelljes; fireplace yodnehatyvni. Foci leukoplakia bazë mund të jetë e vetme dhe të shumëfishta, kundër mitrës pandryshuar dhe në fushën e transformimit.

Colposcopy janë dy lloje të bazë leukoplakia:

  1. Easy - Niveli epiteli shtresuar squamous;
  2. papyllyarnaya - tmerrshëm mbi epiteli, kujton kore portokalli, anije shtoporoobrazno ose në glomeruli.

Dallojnë bazën e leukoplakia duhet përhapur trashje, lehtësim papilare në gratë shtatzëna (bazuar në testin Schiller), lythat qafës së mitrës (vetëm nga ekzaminim histologjik).

Citologjike Smears leukoplakia studim të zbulojë një numër të madh të qelizave jo-bërthamore squamous, peshore, të cilat janë transparente, në mënyrë të qartë konturyruetsya pllaka të madhësive të ndryshme dhe forma të përcaktuara nga skajet. Shkallët janë grupe të vogla individuale apo të grupimeve të mëdha dhe shtresa, plotësisht mbulojnë gjithë fushën e mendimit. Një panoramë e ngjashme është e shoqëruar nga prania e qelizave të epitelit sipërfaqësor ndërmjetme shtresë e mitrës me shenjat e keratinization fillon. Këto qeliza janë të formave të ndryshme, me një bërthamë të vogël, ata nuk e perceptojnë ngjyrën në granulat e tyre citoplazmë grumbulluar keratohyalyna (keratinization jo i plotë i citoplazmë). Një model i ngjashëm është tipike për formën citologjike të thjeshtë të leukoplakia.

Kur përpunimit zgjidhje e leukoplakia jodit yodnehatyvni. Zakonisht rreth dukshme me sy të lirë leukoplakia janë komplot yodnehatyvni të rëndësishme duke treguar madhësinë e vërtetë të mukozës së prekur, të përfshira në procesin e keratinization.

Mjekimi:

Për të trajtuar leukoplakia përdorur gjerësisht energji elektrike dhe metodat e Cryo-lazerohirurhicheskie.

Diatermohyrurhycheskoy operatsiihotya dhe janë shumë të efektshme, por kur zbatohet komplikime vërejtura në formën e rritjes së gjakderdhjes gjatë operacionit, gjakderdhje kore refuzim, çrregullime riprodhuese për shkak të stenozë e kanalit cervikal, zhvillimi i "sindromi i qafës oahulirovannoy" dhe Endometrioza e mitrës.

Metodat më efektive të trajtimit duhet të konsiderohet cryosurgical duke përdorur oksid azoti dhe përdorimin e saj e me intensitet të lartë dhe laser CO2.

Lazer koagulimit të jetë e thjeshtë metodë, e sigurt, ajo nuk është e shoqëruar me gjakderdhje strupoobrazovaniem dhe dëmtimin e indeve të shëndetshme. Lazerokoahulyatsyya lezioni i kryer në klinikën e të grave, pa anestezi, në gjysmën e parë të ciklit menstrual, mundësisht 4-7 ditë. Kohëzgjatja përcaktohet nga prevalenca e procesit patologjike shërimit.

Për trajtimin aktuale e leukoplakia qafës së mitrës nganjëherë përdoret drogës Solkovahin. Në zbatimin e saj në gratë e reja nulliparous efekt pozitiv terapeutik arrin 96%.

Çdo monoterapi, duke përfshirë metodën e ndikimit radikal në epiteli patologjikisht ndryshuar qafës së mitrës (cryosurgical elektro, Lazerovaporizatsiya) do të jetë i paefektshëm. Trajtimi duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​domethënë antibacterial (në varësi të sëmundjeve infektive të gjenitale më të ulët), imunostimulues, hormonal, apo Cryo lazerodestruktsiya plagë, microbiota korrigjim.

Në tendosje dhe hypertrophy ashpër përdorimin e duhur të trajtimit kirurgjik (kirurgji plastike rindërtues, amputim të mitrës).

Mos harroni se pa atypyzma leukoplakia (leukoplakia e thjeshtë) është një sëmundje beninje dhe leukoplakia me atipizm referohet lezione precancerous. Varësisht nga mjeku dhe duhet të zhvillojnë një strategji të trajtimit.