Giperprolaktinemii


Giperprolaktinemii - një gjendje ku përmbajtjen e Hormoni hormon rrit në gjak. Shfaqja e një situatë të tillë është e mundur si normale (hyperprolactinemia fiziologjike) dhe patologjisë, e cila në raste të tjera ajo mund të jetë një shenjë paralajmëruese e sëmundjeve të rënda.

Për të kuptuar se problemi është kryesisht zbatohet për fiziologjinë normale dhe të kuptojnë se çfarë është Hormoni, ku ajo vjen nga dhe çfarë është roli i saj në një grua?

Hormoni njerëzor - një hormon proteinë të përbërë nga 198 aminoacide e cila është prodhuar në tre forma: të vogla - në sasi më të madhe, të mesme dhe të mëdha (mono-, poli- dhe dimers). Funksioni kryesor i këtij hormoni është rregullimi i laktacionit.


Adenohypophysis Prolaktinvydelyaetsya, por pjesa më tepër posterolateral saj. Hipofizës (ose hekur pituitarnaya) është si poshtme "shtojcë" i trurit, i vendosur në bazën e saj, dhe me hipotalamus vepron si rregullator kryesore te sistemit endokrin ose (organi kryesor endokrine). Hipofizës është e lidhur ngushtë me hypothalamus dhe të kontrolluara prej tij. Ajo ndahet në dy pjesë - adeno- dhe neyrohypofyz.

Në neurohypophysis prodhuar substanca të tilla si vasopressin - një hormon që rregullon reuptake e lëngjeve në veshkat; oxytocin - është e nevojshme për ciklin normal mujor, shtatzanisë, lindjes.

Në adenohypophysis bërë: STH - hormonit të rritjes; hormon tiriotropnyy - rregullon veprimtarinë e gjëndrës tiroide, etj Duke përfshirë, i formuar menjëherë dhe Hormoni.

Kontrolli i Hormoni është bërë nga veprimi i dopamine - një substancë të prodhuar nga hipotalamus. Ajo mund të pengojnë tajitje e Hormoni, dhe kontrollojnë atë në një nivel.

Norma Hormoni

Normalisht, përmbajtje mesatare në Hormoni gjakut jo më shumë se 15 ng / ml e pulses sekretuar, reduktimi mesatar është 14 në ditë. Ajo arrin vlerat maksimale 5:00-07:00, minimale - disa orë pas zgjimit (në këtë kohë të marrë gjakun për studim). Kur një grua fillon të gji stimulim të receptorëve të dalë është transmetuar në tru, hypothalamus fillon faktorët Hormoni-liruar, e cila nga ana kontribuojnë në sasi të madhe të Hormoni nga hipofizë (më shumë se norma e zakonshme e 15 ng / ml). Përveç kësaj, sekretimi i niveleve Hormoni ndikojnë në estrogjenit, hormonet tiroide tjerët. Shkeljet në çdo nivel të rregullimit mund të çojë në rritjen e Hormoni. Nivelet e hormoneve mund të përmirësojë stresit fizik dhe emocional, studim, administrimin e barnave.

Nivelet Standardet Hormoni i vendosur në ng / L (nanohramm / litër) në Miu / L (njësi ndërkombëtare milje / litër). Megjithatë, matja më e zakonshme në ng / l. Standardet më të zakonshme:
Gratë rritur 64-395 miu / L ose 1 * për 27-29 ng / ml
Burra rritur 78-380 Miu / L ose 1 * 18 ng / ml
* - Sipas autorëve të tjerë nivelet e Hormoni nuk duhet të jetë nën 10 ng / ml.
Për më tepër, nivelet e Hormoni në gratë dhe të marrë parasysh fazat e ciklit:
Folikulare 252-504 miu / L 4,5-33 ng / l
Periovulyatorny 361-619 miu / L5 - 42 ng / l

Lyuteynovaya 299 - 612mME / l4,9 - 40 ng / l

Këto rregulla janë shumë relative.

Me funksionin kryesor të Hormoni, siç u përmend më lart, do të sigurojë procesin normal të ushqyerit qumësht të gjirit fëmijëve. Për më tepër, Hormoni ndalimin e nevojshme për ciklin e ovulimit dhe "zgjatja e jetës" të verdhë të trupit - mënyra trupi i grave për të mbrojtur veten nga shtatzënia në kohën e të ushqyerit; promovon gjirit; ka efekt analgjezik; promovon orgazmë etj Nuk është edhe supozimi i pjesëmarrjes së saj në kontrollin imunitar.

Shkaqet e hyperprolactinemia:

Shkaqet kryesore të hyperprolactinemia përfshijnë:

1.Fiziolohicheskie
A. porsalindur
B. thithit Stimulimi
B. Shtatzënia, paslindjes gjithë (në nënat nekormyaschih - nga 1 në 7 ditë)
G. Ushqimi, gjumi, stresi, marrëdhënie seksuale.

2. jonormale
A. Patologjia e hypothalamus dhe hipofizës kërcell (sindromi Sella bosh, cysts, tumoret, neyrosyfylys, hystyotsytoz X, sarkoidosis, tuberkulozi, dëmtime mekanike)
B. Patologjia e hipofizës
• hipofizës adenoma (prolactinoma, somatotropinoma, kortikotropinoma, adenomas hormonally pasiv)

• Kraniofarinhioma
• Hypothyroidism fillore
• Kanceri metastases
• sarkoidosis, TB
Kirurgji B. Major, anestezi të përgjithshme
G. Patologjia gjoks (djeg, herpes zoster)
D. cerozë
E. dështimi kronik i veshkave - në 20-75% të femrave. Niveli i transplantimit të veshkave normale.

3. mjekim
A. blockers dopamine receptor
B. Mjetet, të cilat reduktojnë dopamine (metildofa, Reserpine, estrogjenit, verapamil, etj)
B. Fenotiaziny (thioxanthenes, butyrofenony, amoksapin etj)

G. Kontraceptivëve oral

Hyperprolactinemia funksionale shpesh vërehet në gratë me sëmundje të ndryshme gjinekologjike, veçanërisht në Endometrioza, fibroids mitrës, proceset inflamatore. Itdue interoreceptors vazhdueshme acarim proces patologjik dhe impulset në sistemin nervor qendror, si stresi kronik si endogjen.

Në vitet e fundit, lëshojnë ashtuquajtura hyperprolactinemia rastit, shpesh shoqërojnë varfëri, manifestohet efekt lyuteoliticheskim në trup Hormoni verdhë. Hyperprolactinemia funksionale vërejtur në rreth një e treta e grave me PCOS, për shkak të shkeljes së kontrollit dopaminergjik jo vetëm sintezë dhe lirimin e GnRH, por PRL. Përveç kësaj, hyperestrogenia kronike me PCOS ka një efekt stimulues në sintezën e Hormoni. Së fundi, një efekt klinik fakt i njohur në trajtimin Bromkriptin normoprolaktinemii, për shkak të rritjes së niveleve të Hormoni bioactive immunonereaktivnoho.

Mekanizmi i çrregullimeve riprodhuese në sfondin e hyperprolactinemia:

  • në hipotalamusi nën ndikimin zvogëlon sintezën Hormoni dhe lirimin e GnRH dhe, në përputhje me rrethanat, LH dhe FSH duke ulur ndjeshmërinë e hypothalamus të estrogjenit;
  • Hormoni ovarian pengon sintezën e steroid honadotropinzavisimyy zvogëlon ndjeshmërinë e vezoret në ekzogjene Gonadotropin, zvogëlon sekretimin e progesterone luteum.

Arsyet e mësipërme tregojnë se si një numër të madh të shkaqeve të hyperprolactinemia. Shkaqet më të zakonshme janë mikroprolaktinomy (tumor beninj hipofizës, më të vogla se 1 cm) dhe hipofizës hyperplasia. Mikroprolaktinomy rrallë rritet dhe të bëhet makroprolaktin. Racionale çmontimit ato. Në shumicën e rasteve të tjera hiperprolaktinemiya luan një rol të vogël dhe është eliminuar me eliminimin e sëmundjes themelore. Kështu, heqja e drogës në hiperprolatinemii mjekësore apo normalizimin e funksionit të tiroides në hypothyroidism zakonisht menjëherë ndihmon për të normalizuar situatën.

Simptomet e hyperprolactinemia:

Simptomet kryesore giperprolaktinemii përfshijnë:

1.Amenoreya (jo mujore) - rreth 15% të rasteve. Ka anovulation dhe ndërprerja e menstruacioneve dhe si rezultat, probleme konceptues. Pacientët ankohen se ata nuk mund të merrni shtatzënë për një kohë të gjatë.
2.Halaktoreya - rrjedhje anormale e pavullnetshme e qumështit nga gjiri jashtë procesit të ushqyerjes me gji. Pavarësisht nga fakti se ky është simptomë më karakteristike, nivelet e Hormoni në pacientët me gjysmën galactorrhea kthehet normale dhe numri i shkarkimeve nga gjiri (pika colostrum kur presion për t'i dhënë fund pavullnetshëm qumështit) nuk drejtpërdrejt varet nga numri i Hormoni. Kjo mund të jetë për shkak të faktit se hyperprolactinemia ishte i rrufeshëm, por çoi në galactorrhea qëndrueshëm.

3.Hiperestroheniya - thatësi vaginale, dyspareunia (marrëdhënia e dhimbshme), ulur epsh. Kur zgjatur kohëzgjatja mund të zhvillojnë osteoporozën.
Pikëpamja 4.Uhudshenie - është rezultat i një rritje në madhësinë e tumorit hipofizës që fasha nervat optike.
Zhvillimi seksual 5.Zaderzhka - Nevoja për të kontrolluar nivelin e njëjtë të TSH.
6.Vozmozhno kombinim giperprolaktinemii i hyperandrogeny - si rezultat i forcimit Hormoni rrit aktivitetin e indeve veshkave.
7.Krome e hiperprolaktinemiya mund të ndodhë në meshkuj. Ajo të çon në një rënie në epsh dhe impotencë.

Galactorrhea - simptomë më karakteristike hiperprolaktinemii

Në vitet e fundit tregojnë se 30-40% e femrave me nivele hyperprolactinemia larta të androgens veshkave - DEA dhe DEA-C. Vërtetuar se niveli i tyre zvogëlohet gjatë trajtimit Bromkriptin. Në zonën reticular e veshkave gjëndra janë gjetur receptorët për Hormoni; Përveç kësaj, hyperproduction i androgens mund të shpjegohet me një rregullore të përbashkët të hypothalamic Hormoni-secreting dhe ACTH-secreting funksionin e hipofizës. Reduktimi shpjeguar efektin PSSH drejtpërdrejtë të Hormoni në mëlçi, ku ata janë të sintetizuara.

Mbi efektet e tjera të interesit Hormoni diabetohennoe efektin e saj lidhur me efekt të drejtpërdrejtë stimuluese e Hormoni mbi β-qelizat e pankreasit që mund të çojë në rezistencën periferike insulinës, hyperandrogenism vezoreve dhe formimin PCOS. Për më tepër, Hormoni promovon demineralization e kockave duke pengon tajitje e calcitonin dhe të reduktuar sintezë estrogjenit në vezore. Prandaj, në gratë me hyperprolactinemia është rreziku i osteoporozës.

Diagnoza hyperprolactinemia:

Pas marrjes së historisë dhe sqarimin e detajuar të pacientit mjek ankesave zakonisht kryen masat e mëposhtme diagnostikuese:

1.Zabor gjakut për të përcaktuar nivelin e hormoneve në gjak - bëri ciklin 5-8 ditë, nga 9 në 12 am të një stomak bosh, mbasi kishin mbetur seksuale para. Nëse ju gjeni nivelin varur - të marrë 3 dele, për të përjashtuar gabime. Kufiri i sipërm i normave normale mund të jetë 15 në 25 ng / ml (në laboratorë të ndryshëm në mënyra të ndryshme).

2.Vyznachennya i hormoneve tiroide - një ndryshim të nivelit të mund të flasin e patologjisë në hipofizë, ku Hormoni prodhohet. Siç u përmend më lart, formimi tiriotropnoho hormon është në adenohypophysis. Për hypothyroidism është e karakterizuar nga ndryshon sjellje (apati, indiferencë, zhvlerësimi kujtesës) për shkak të rënies së mprehtë në proceset metabolike në sistemin nervor qendror rezulton ulje në përqendrimin e hormoneve tiroide. Ka edhe dobësi të rënda, lodhje me shkeljen e kapacitetit, edemë, lëkurë të thatë, thonjtë i brishtë dhe humbjen e flokëve, dhe kapsllëk. Ndonjëherë manifestimi i parë i hypothyroidism janë galactorrhea cikël tjetër spontan menstrual, për të cilën pacientët të kthehet në një gjinekolog. Roli vendimtar i takon kërkimit hormoneve në gjak në të cilën ka një rritje dhe rënie në hormonet tiroide TSH - T3 dhe T4 në sfondin e niveleve të larta apo normale të PRL.

3.Proby i metoklopromidom dhe tyrolyberynom (kundërshtarët dopamine).

Kur ju të hyjë metoklopromida (10 ug në përcaktimin e niveleve Hormoni gjakut në 0, 15, 30, 60 dhe hulumtim minutë 120y) nivele normale Hormoni rritet 10-15 herë, ndërsa ajo është e qëndrueshme në patologji. Në nivel të giperprolaktinemii fiziologjik vazhdon të rritet.

Typing liruar hormon (200-250 mg në të njëjtën kohë me matjen e niveleve Hormoni në 0, 15, 30, 60, studimi minutë 120y) kështu që ju mund të sqaruar natyrën e hyperprolactinemia, sikur të shkaktuara nga i dyti (nuk hypofizarnymi) Faktorët nivele Hormoni shumë më të larta se në prolactinoma, ku pas hyrjes liruar nivelet e Hormoni hormon më poshtë.

Duhet të theksohet se këto teste utratilisvoyu vazhnostv shfaqjen e metodave më të sofistikuara të diagnozës kompjuter.

4.Kraniohramma (X-ray e kafkë në 2 parashikimet) - me Sella mundshme diagnozën (vendndodhja e hipofizës rajon në kockë në formë pyke e kafkës).

5. Studim fundus dhe vizuale fusha domosdoshmërisht provimit kompleks i grave me hyperprolactinemia, sidomos në prani të oligo-, amenorrhea. Ndryshoni anijeve fundus dhe / ose bitemporalnoe ngushtim të fushave vizuale në të bardhë, të kuqe, jeshile dhe blu mund të tregojë praninë e tumoreve hipofizë, të vendosura në shalë turke, suprasellyarno.

Tomography 6.Kompyuternaya (CT) dhe rezonancë magnetike (MRI) - MRI sot është metoda e zgjedhur për diagnozën e hipofizës patologji. CT nuk pasqyron gratë planifikimin e shtatzënisë.

Prolactinomas të scan

Madhësive Sella në microadenoma normale. Me dimensione të vogla të adenomas Sella janë: 12-15 mm. sahyttalnyy dhe 10-12 mm. vertikale, ndërsa madhësia macroadenomas rritur në 15-17 dhe 12-14 mm. respektivisht. Ajo rezulton "bosh" Më shaloni turke.

Është e rëndësishme të theksohet se të CT dhe MRI, si dhe kranyohrafyy ka kuptim vetëm nëse nuk është diagnostikuar ka parë patologjinë e sistemeve të tjera të organeve, një simptomë e cila është hipreprolaktinemiya. E njëjta gjë është e vërtetë për barnat që marrin - është e qartë se emërimi i trajtime të shtrenjta nuk kanë kuptim në praninë e të dhënave të historisë pacientit në mjekim shkaktuar hyperprolactinemia. Prandaj, diagnoza e kësaj gjendje luan një rol të rëndësishëm të mjekëve. Kryesisht vetëm duke vizituar një gjinekolog, endokrinolog ose endokrinolog cili nga ana e tij mund të referohen pacientit për një radiolog kualifikuar për vlerësimin cilësor të shtëna.

Sonography Trasvahinalnaya kryer me përjashtim të metodave speciale të diagnozës, ndihmon në diagnozën diferenciale të PCOS. Giperprolaktinemii MFYA qenësishëm karakterizohet nga madhësia normale dhe qëllimit të shumë follicles me një diametër prej 4-8 mm. Përhapur vendosur në stroma.

Laparoscopy është kryer për gratë me hyperprolactinemia dhe infertilitetit me ciklin menstrual të rregullt ovulimit, pasi që ky grup i grave rritjen PRL nuk është shkaku i infertilitetit lind përsëri në sfondin e sëmundjeve të ndryshme gjinekologjike. Kur laparoscopy është Endometrioza më i shpeshtë patologji të jashtëm, salpingjitit kronike, të ngjitet në legen.

Kriteret klinike diagnostike për disa forma të hyperprolactinemia

Hiperprolaktinemiyaharakterizuetsya funksionale nuk Sella ndryshim në radiographs dhe CT me nivelet në rritje të PRL deri 2000 Miu / L dhe teste pozitive funksionale. Cikli menstrual është i rregullt në 32% të grave oligomenorrhea - 64%. Galactorrhea zbuluar në rreth 30% të pacientëve. Hyperplasia endometrial dhe gjirit 2 herë më shpesh se në gjenezën e tumorit giperprolaktinemii. Në 80% e pacientët janë të lidhur proceset patologjike, PCOS, endometriosis jashtë, semundja inflamatore dhe ngjitet në legen.

Për hipofizës microadenoma karakterizuar nga mungesa e ndryshimeve në radiographs dhe praninë e formimit rrethojnë në hipofizës sipas CT. Niveli i PRL - 2.500-10.000 Mìü / L, testet funksionale janë negative. Çrregullime menstruale sipas llojit të amenorrhea në 80% të grave olyhomenorey - 20%. Frekuenca Galactorrhea arrin 70%. Patologji shoqërues gjinekologjik ndodh në 15% të rasteve. Efekti i trajtimit Bromkriptin - deri në 85%.

Për hipofizë macroadenomas ndryshime karakteristike patologjike në radiographs, rritjen e madhësisë, fund të dyfishtë, shenjat e sklerozës, shkelje të qarqeve integritetit dhe / ose zgjerimin e hyrjes në shalë turke. Në zonat me dendësi të lartë CT në hipofizë. Niveli PRL sipër 5000 Miu / L. Testet funksionale janë negative. Amenorrhea në 100% të grave galactorrhea në 96% të rasteve.

Në "bosh" shalë turke është një divergjencë e parametrave klinike dhe radiografike dhe hormonale. Në nivelin e PRL në 3000 Miu / L ephippium X-ray nuk është ndryshuar, dhe foto CT e një tipike "bosh" Sella. Testet funksionale janë negative. Menstrual çrregullime të oligomenorrhea te amenorrhea, me ose pa galactorrhea.

Trajtimi i hyperprolactinemia

Lecheniehiperprolaktinemii drogës

Hapi i parë është për të përjashtuar hypothyroidism primare, trajtimi është droga tiroide është kryer nën mbikëqyrjen e një gjenerali endokrinolog, kundër nivele të tilla trajtimi Hormoni janë në përgjithësi në rënie.

Kur hyperprolactinemia shkaktuar mikroprolaktinemiey ose hipofizës hyperplasia në pacientët të cilët nuk planifikojnë të kenë fëmijë për të vazhduar në mungesë të mbikëqyrjes së ciklit menstrual të kufizuar. Në shkelje të ciklit menstrual tek gratë të tilla tregon terapi zëvendësimi të hormoneve.

Trajtimi kryesor për hyperprolactinemia është një derivat gjysmë-sintetike e ergot një - Bromkriptin (Parlodel). Ajo pengon sekretimin e Hormoni, aktiviziruyuya receptorët dopamine dhe lirimin e dopamine. Përshkruara zakonisht për 1.25 mg / ditë, pastaj çdo javë të tretë shtuar në 1.25 mg / natën, dhe çdo javë 4 1.25 mg / në mëngjes nën kontrollin e Hormoni në gjak. Kundërindikuar për sëmundjet e mëlçisë. Tërheqja e mundur në 2-3 vitet e drogës. Të jetë i sigurt për të kontrolluar Ultrasonografi (6-12 muaj. Pas normalizimin e Hormoni). Ovulacionit është restauruar, zakonisht në 4-8 javësh të trajtimit. Mungesa e shtatzënisë në rimëkëmbjen e cikleve menstruale ovulimit kërkon përjashtimin e infertilitetit peritoneal faktorit kur HSG apo laparoscopy. Në anën effektovlecheniya sëmundjeje Parlodel, dobësi, marramendje, zalisur, kapsllëk, kongjestion i hundës, vjellje.

Për më tepër, trajtimi regjimi i propozuar më poshtë medikamente: lizuryd, terhurid, cabergoline (1 mg në javë) - një efekt afat-gjatë, dhe meterholin dihidroerhokriptin - më pak efekte anësore, por efikasiteti i ulët. Emërimi i drogës të kryera nga Endocrinologists kualifikuar.

Kur Bromkriptin makroprolaktinomy mund të reduktojnë ndjeshëm madhësinë e tumorit (deri në 30% të origjinalit). Ndërsa MRI çdo 6 muaj. Për shkak se arsimi mund të rritet përsëri.

Kurse të shkurtra Aplikimi Bromkriptin në shtatzëni, gji me gji nuk është i kundërindikuar. Është konstatuar se shtatzënia gjatë trajtimit me Parlodel në pacientët me hipofizës mikroadenomoy vazhdon në mënyrë të sigurtë. Gjatë shtatzënisë domosdoshmërisht neurolog vëzhgimit dhe okulist. Rreziku i zhvillimit të tumorit kundër sfondit të shtatzënisë mund të shmanget trajtimi paraprak nga Parlodel për një vit ose më shumë. Dëshmuar se trajtimi nga Parlodel në sfondin e shtatzënisë është i sigurt për nënën dhe fëmijën.

Në hyperprolactinemia funksionale përkundër sfondit të sëmundjeve të ndryshme gjinekologjike në gratë me shterpësi primar duhet të jetë trajtimi i sëmundjes themelore. Pastaj, kur planifikon një shtatzëni mund të jepen doza të vogla të Parlodel (mg 1,25-2,5 në ditë) kontrolluar nivelet PRL dhe temperaturën e trupit basal. Gratë me SPKYalechenie Parlodel është mbajtur kundër sfondit të stimuluar ovulacionit në një dozë mg 1,25-2,5 në ditë dhe të anuluar gjatë shtatzënisë.

Trajtimi i hypothyroidism fillore në bashkëpunim me endokrinolog; droga emëruar tiroide: tireoidina, L -tiroksin ose tireokomb. Mjekimi është zakonisht e gjatë dhe nën nivelin e hormoneve të kontrollit dhe shëndetin e përgjithshëm të pacientit. Shfaqja e shenjave tipike të mbidozë të drogës (palpitations, nervozizëm, tearfulness, nervozizëm, të dridhura, dhe kështu me radhë. D.) kërkon një ulje e dozës. Trajtimi përmirëson shëndetin e përgjithshëm, ndalesa laktacionit dhe ciklin normal të ovulimit menstrual. Në sfondin e shtatzënisë duhet të vazhdojë duke marrë medikamente tiroide, si hypothyroidism është shkaku i shtatzënive dhe keqformime fetale.

Trajtimi kirurgjik i hyperprolactinemia

Kur dështim Bromkriptin, si edhe përparimi i qëndrueshëm gjatë procesit (p.sh., prishje e fushave) tregon trajtimin kirurgjikale, e cila fatkeqësisht nuk pengon recurrences. Qasje të shpejtë zakonisht përmes sinus hundës, për të hequr inde parregullt. Operacioni i kryer në një spital të specializuar, ekip të aftë të kirurgët si komplikime të mundshme të rënda: lëndim i arteries karotide brendshëm, meningjitit, paralizë nervore oculomotor, etj Megjithatë, nëse një vendim mbi operacionin, trajtimi Bromkriptin është ndalur, kështu që pas indet është ndërhyrja kompakt dhe i vështirë.

Efekti pozitiv i trajtimit kirurgjik urovnyaprolaktina konsiderojnë normalizimin brenda 2 orëve pas operacionit dhe se brenda 40 ditëve, provë ovulacionit.

Komplikimet hipreprolaktinemii:

Zhvillimi 1.Mozhlyvist i hipofizës pamjaftueshmërisë, dhe si rezultat, dështimi i sistemit endokrin - ai mund të kenë nevojë të përdorin terapi hormonale që synon korrigjimin dështimin e një organi endokrine - veshkave, tiroide, etj
2.Sdavlenie optike - tregon një rënie në fusha vizuale, përkeqësimin mprehtë dhe humbjen e vizionit për heqjen e një ndikim compressing tumor.

3.Osteoporoz - Procesi i zgjatur nekorehirovannom.
4.Vozmozhnost ozlakochestvlenie tumoreve beninje e hipofizës - kërkon hospitalizimin në një onkologjisë në spital, rrezatimi dhe kirurgjikale (kur është e mundur) trajtimi

Hiperprolaktinemiya - një kusht që kërkon trajtim të menjëhershëm nga një specialist i kualifikuar. Në asnjë rast nuk duhet të angazhohen në vetë në mënyrë të pavarur të emëruar përgatitjet e tij dhe të anulojë ato. Siç u përmend më lart, kjo gjendje mund të jetë një shënues të një numri të madh të proceseve patologjike, prandaj vizita parakohshëm për një mjek mund të çojë në pasoja katastrofale.

Giperprolaktinemii Parandalimi

Kryetari i bashkisë nuk është parandalimi specifike. Gjendja shumë e nuk kërkon ndonjë rehabilitimi dhe spa trajtim.

Një dietë e veçantë dhe rregulla të ushqyerit atje. Gruaja jetesës mund dhe duhet të kryejë të rregullt, çdo tendosje psiko-emocionale dhe fizike të papranueshme (shih. Mbi).

Vështirësia është zgjedhur një metodë të kontracepsionit në gratë proshedshihlechenie giperprolaktinemii dhe përfunduar heneratyvnuyu funksionojë si estrohenvmisni kombinuar kontraceptivëve më popullore orale, të cilat rrisin Hormoni, ata janë të kundërindikuar. Përveç kësaj, ka prova se pavarësisht pajisjes intrauterine si një rritje Hormoni, i cili është i lidhur me një stimulim të vazhdueshëm receptorin e endometrium. Bazuar në sa më sipër, mënyra e zgjedhjes është sterilizimi laparoskopike apo kontraceptive oral që përmban progestins të pastër dhe të zgjatur - Depo-Provera, popullariteti i të cilit është i ulët për shkak të efekteve anësore në formën e gjakderdhjes aciklike.

Burrat Hiperoprolaktinemiya

Ajo një kontakt pak fjalë dhe ky shtet. Hiperoprolaktinemiya ndodh shumë më shpesh në meshkujt, por burrat janë shpesh shkaku i macroadenomas hipofizë dhe jo madhësia e "madhe". Rritja nivelet e Hormoni në gjak, zakonisht jo shumë më lart 25-30 ng / ml. Kur kjo shifër arrin në 200 mund të me besim të flasim për kancerin.

Manifestimet më të zakonshme klinike të hyperprolactinemia në meshkuj janë: ulur epsh dhe impotencë, shkaku i të cilave ishte konsideruar fillimisht "faktorët psikogjenike." Dallojnë lejon testiseve zbutje, gynecomastia (gungë gji). Përveç kësaj, më pak se femrat, por ende e mundur osteoporozën. Laktoreya ndodh në 20-25% të rasteve. Tipar i tmerrshëm është humbja e fushave vizuale - mund të flasim për rritjen e tumorit.

Diagnoza shpesh është e njëjtë si është përshkruar më lartë, duke i lejuar për të trupit dhe të dhënave mashkull historisë. Trajtimi zakonisht është ashtu siç duket, me synimin për karakteristikat e mësipërme.

Prognoza për hyperprolactinemia

Moti në metodat moderne të diagnostikimit dhe trajtimit të hyperprolactinemia si të dobishme për shëndetin, dhe për të kryer funksionin gjeneruese. Duhet mbikëqyrje klinike, veçanërisht në prolactinoma hipofizës, për të parandaluar rikthim. Për këtë qëllim, rekomandohet një herë në vit për të kryer një hetim CT, shqyrtimit okulist, dy herë në vit për të përcaktuar Hormoni në gjak.