Mitrës jofunksionale gjakderdhje dub, gjakderdhje në mes të ciklit menstrual - Shkaqet, symp


Mitrës jofunksionale gjakderdhje (Dub për të shkurtër) - është gjakderdhje nga mitër që nuk janë të lidhura me ndryshimet anatomike në organet gjenitale të femrave.

Frekuenca e shfaqjes së KVK në gjinekologjisë moderne mjaft i lartë - rreth 15-20% të numrit të përgjithshëm të sëmundjeve gjinekologjike. Dub ndodh në gratë e grupmoshave të ndryshme, por më shpesh në periudhën e mitur (12-18 vjeç) në moshën premenopausal (45-55 vjet). Më pak SCC në gratë e moshës riprodhuese (18-45 vjet). Kjo ndarje në grupmoshat - Nuk është rastësi, sepse luhatjet hormonale specifike për çdo moshë, pasqyrojnë thelbin e sëmundjes.


Arsyet MQM

Arsyet kryesore për zhvillimin e KVK, përfshijnë:

- shkelje formimin dhe shkarkimin e Gonadotropin hormonet që rregullojnë funksion ovarian hormonal. Në periudhën për të mitur, SCC lind nga funksioni dështuar gonadotrophic në vajzave dhe në menopauzë dhe funksioni është i shqetësuar nga proceset involutive mosha (zhdukjen e funksionit riprodhues tek gratë);
- sëmundjet inflamatore të organeve gjenitale, infeksionet gjenitale;
- scraping shpeshta, duke përfshirë edhe abortin;

- Sëmundje endokrine, diabet, hyperthyroidism, hypothyroidism;
- marrjes së drogës psikotrope, stresi shpeshtë;
- një ndryshim të mprehtë në kushte klimatike, sidomos në pushime dimërore në vende ekzotike tropikale.

Varësisht nga prania ose mungesa e ovulacionit KVK janë:

-ovulimit (me ovulacionit) - tipike për gratë e periudhës riprodhuese;
-anovulatory (nuk ka ovulacionit) - janë vajza periudhë të mitur dhe në moshën premenopausal, rrallë ndodhë në gratë e periudhës riprodhuese.

Ovulimit Dub mund të jetë mezhmenstrualnye ose MQM që e ka shkaktuar "korpus luteum vazhdueshme" (një aktivitet të gjatë funksionale e korpus luteum).

Çfarë mezhmenstrualnye DMK? Normalisht, çdo grua në mes të ciklit është e ovulacionit, e ndjekur nga një rënie në nivelet e estrogjenit, por nuk ka gjakderdhje, sepse korpus luteum mbajë nivele normale të hormoneve. Por në qoftë se ka një rënie të ndjeshme dhe të mprehtë në hormonet, gruaja menjëherë pas ovulacionit mund të ndodhin gjakderdhje mezhmenstrualnye që zgjat rreth 2-3 ditë.

Këmbëngulja e korpus luteum është për shkak se funksioni korpus luteum shumë e gjatë për arsye të ndryshme, për shembull, në qoftë se ka një formacion funksional në vezore, të tilla si një cist. E gjithë kjo çon në faktin se niveli progesteronit bie shumë ngadalë, ose të ndarë. Si rezultat i reduktuar ton të mitrës, ka refuzuar shtresë funksional dhe ka gjakderdhje gjatë.

Anovulatory Dub Dub ndarë në giperestrogeniey me absolute (kundër "gjëndër e vazhdueshme", është ekzistenca e gjatë neovulirovavsheho gjëndër) dhe giperestrogeniey MQM relative (kundër "atresia e folikulit," dmth gjëndër regresionit).

Vazhdimësia gjëndër është për shkak se ndalesa ciklin menstrual të ovulacionit. Kjo gjëndër, e cila ka arritur pjekurinë, vazhdon të prodhojë estrogjenit, duke zhvillim dhe hyperestrogenia absolut. Një numër i madh i estrogjenit shkakton procese proliferative dhe ndryshimet vaskulare në endometrium. Më tej, si rezultat i rënies së hormonal, nuk është gjakderdhje nga mitra.

Kur gjëndër atresia ndodh gjithashtu të ndaluar zhvillimin e follicles në çdo fazë të ciklit menstrual, follicles vazhdojnë të bien, duke e kthyer në cysts të vogla. Hyperestrogenia relativ si edhe absolute, çon në proliferativ proceset në endometrium dhe rënie hormonal shkakton gjakderdhje.

Simptomet e KVK

Ashpërsia dhe natyrën e simptomave në KVK varet nga ndryshimet në vezore. Në çdo rast, simptomë kryesor i të gjitha MQM është çrregullime menstruale, të cilat mund të ndodhin në format e mëposhtme:

- Periudhat e rregullta të rënda ose të parregullt, që zgjasin më shumë se 7 ditë;
- intervale mujore mbi 35 ditë ose më pak se 21 ditë;
- Mungesa e femrave mujorin riprodhues më shumë se 6 muaj në qoftë se gruaja nuk është shtatzënë dhe nuk laktacionit.

Anovulatory Dub zakonisht manifestohet si çrregullim menstrual për më shumë se 1.5 muaj, pas së cilës ka gjakderdhje që zgjasin më shumë se 7 ditë.

Ndonjëherë është e vështirë për të dalluar nga KVK normale menstruacioneve, sidomos në qoftë se menstruacioneve është në kohë ose me një vonesë të vogël. Ju duhet të dini se kohëzgjatja normale e menstruacioneve normal duhet të jetë rreth 2-7 ditë, dhe hëna nuk duhet të jetë shumë e madhe. Kohëzgjatja e ciklit menstrual është në përgjithësi 21-35 ditë (duhet të konsiderohet nga dita një muaj!).

Nëse ju gjeni veten ciklit menstrual, keni nevojë për një kohë të plotë konsultuar gjinekolog.

Diagnoza SCC përfshijnë:

- ekzaminim gjinekologjik;
- Aspirati Citologjia e mitrës;
- Ultratinguj legenit;
- studiojnë profilin hormonal (nivelet e LH, FSH, PRL, progesterone dhe estrogjenit);
- Studimi i hormoneve tiroide (TSH, T4, T3);
- hysteroscopy (shqyrtimi i mitrës duke përdorur hysteroscope), nëse është e nevojshme, të bëjë një curettage veçantë diagnostike e kanalit cervikal dhe zgavrën e mitrës;

- Studimi histologjike scraping marrë nga mitrës dhe qafës së mitrës;
- hipofizës kërkimore: radiografi, tomography llogaritur dhe rezonancë magnetike e trurit.

Trajtimi MQM

Taktika e trajtimit varet nga lloji i SCC, mosha e pacientit dhe patologjinë gjinekologjike shoqërues. Trajtimi mund të jetë konservative dhe kirurgjikale. Në Dub ovulimit kryer trajtim konservativ. Në anovulatory Dub nevojshme si trajtim kirurgjik dhe konservatore. Përjashtimet janë anovulatory gjakderdhje periudhë të mitur kur përdorur për kirurgji vetëm në rast emergjence.

Terapia konservative përfshin përdorimin e KVK drogës hormonale për të ndaluar gjakderdhje, normalizimin e ciklit menstrual, restaurimin normal pjellorisë dhe parandalimin e KVK në të ardhmen.

Grupet kryesore të hormoneve për trajtimin e KVK:

- estrogjenit - kontraceptive progestin oral -prybl (Jeanine, Logest, Regulon, Yasmin) - vajza të përshtatshme me periudhën e mitur DUB dhe gratë në moshë riprodhuese në 35 vjet. Kursi i trajtimit është rreth 3 muaj.

Nëse gjakderdhja është shumë e rëndë dhe të çojë në anemyzatsyy mprehtë tregojnë patsientki- e "hemostasis hormonal." OK Cakto 4-6 tableta në ditë, pastaj të zvogëlojë gradualisht dozen në një pilulë në ditë. Hemostaza hormonale shpenzojë jo më shumë se 3 javë.

- progestins (Utrozhestan, Duphaston, norkolutom) administrohet 16-26 ditë ciklit menstrual për 3 muaj. I përshtatshëm për gratë e të gjitha moshave;
- aHnRH- agonist i Gonadotropin liruar hormon (Buserelyn, Zoladex, Dyferelyn) të përshkruara nga 3-6 muaj. Përshtatshme mosha gra perimenopausal, sidomos me relapses përsëritura dhe gratë që MQM kombinuar me fibroids mitrës apo Endometrioza.

Trajtimi kirurgjik me anovulatory Dub.

Trajtimi kirurgjik me anovulatory Dub - një curettage veçantë mjekësor-diagnostikuese e mitrës dhe të mitrës me hysteroscopy. Kjo metodë të besueshme të diagnostikuar patologjinë intrauterine dhe shpejt të ndaluar gjakderdhje nga scraping rreshtim mitrës. Scraping dërguar për studim histologjike. Nëse nuk ka contraindications, pas scraping terapi hormon të caktuar. Nëse një grua është mosha premenopausal dhe rezultatet e Histologji dyshohet patologjinë e kancerit (kanceri endometrial ose hyperplasia atipike) është treguar një hysterectomy.

Në periudhën e rehabilitimit të kryer masa tonik për shërim të shpejtë të pacientit, pasi rëndë DMK duhet të përshkruajnë suplemente hekuri (Sorbyfer, Ferropleks) për korrigjimin e hemoglobinës, hekuri serum. Ushqimi duhet të jetë i plotë, dietë duhet patjetër të përfshijnë enët e mishit, viçi, mëlçisë, dhe bishtajore ushqimore dhe fruta.

Në gjakderdhje të ulët dhe të moderuar mund të përdoret me mjete të mjekësisë alternative si një shtojcë për trajtimin themelor. Tretësirë ​​e përdorur gjerësisht e impiantit krapivy- ka një tonik dhe tonik efekt, përmban vitaminë C, vitamina B, kripëra hekuri. Futje të rregullt të tretësirë ​​përmirëson nivelin e hemoglobinës, normalizimin përmbajtjen e hekurit në gjak.

Prirje RËNDËSISHME popullor në trajnimin e jo-tradicionale medytsyni- vumbildinh- muskujt vaginale. A vumbuilding përdorur Simulators të veçanta për të përmirësuar rrjedhjen vaginale gjakut në organet pelvike që beneficially ndikojnë në funksionimin e vezoreve. Si rezultat, menstruacionet janë, emisionet ciklike pa dhimbje dhe më pak të bollshme të rregulluara.

Komplikimet SCC:

-infertilitetit në moshë riprodhuese; në gratë shtatzëna me një histori të dështimeve MQM janë më shpesh në fillim se sa në gratë shtatzëna të shëndetshme;

-anemi kronike; gjakderdhje akute dhe adresën parakohshëm te mjeku mund të zhvillojë shok me fatale;
- në anovulatory gjatë Dub shkaktuar nga proceset hyperplastic mund të zhvillojnë kancer endometrial.

Parandalimi SCC:

- Mbikëqyrja e rregullt nga gjinekologu;
- kontraceptivëve hormonal;
- Refuzimi i abortit;
- jeta e rregullt seksi, vumbuilding punësimit;
- ushtrim, kontrollin e peshës;
- korrigjim të lidhura me çrregullime endokrine.

FAQ obstetër-gjinekolog në temën e KVK.

1. Mund të jetë e bollshme nëpër spirale mujore?
Spirale bakrit mund të provokojë forcimin menstruale, gratë me menstruacioneve të rënda më të përshtatshme spirale hormonosoderzhaschih e "Mirena" ose kontraceptivëve oral.

2. Unë gjithmonë vijnë të vonuar mujore për disa ditë. Kjo është një patologji?
Jo, në qoftë se periudha e humbur më shumë se 5 ditë, vetëm atëherë ne mund të flasim për mosfunksionim ovarian.

3. Si të instaloj menstruacioneve të rënda apo jo?

Nëse zgjedhja e clots dhe ju të ndryshojë jastëk ose tampon në intervale prej më pak se 2 orë, menstruacionet pastaj-të bollshme dhe ky rast për t'iu referuar një gjinekolog.

4. Mund Prishtinë në 16 vjet në curettage bëni DMK?
Zakonisht në raste të tilla, të përshkruajnë Hemostaza hormonal, por nëse situata është urgjente dhe e nevojshme për të bërë më të madhe humbjen e gjakut mitrës curettage. Për të shmangur cipë e virgjërisë razryvov- novokaina obkolyuyut.

5. Pas scraping diagnostike në KVK emëruar mua norkolutom. Në mes të menstruacioneve të drogës më të zgjatet dhe mujore të shkojnë më shumë se 10 ditë. Çfarë duhet të bëni? Kjo do të thotë norkolutom nuk përshtaten mua?

Në pacientët marrjen progestogjenet, në këtë rast norkolutom, të jetë e mundur diktim afatgjatë të gjakut. Kjo nuk është një tregues për ndërprerjen e drogës.

6. Unë kisha një vonesë 2-javor, atëherë nuk mazhuschie gjakderdhje. Çfarë mund të jetë?
Merrni një test shtatzënie dhe kontaktoni gjinekologun tuaj. Ndoshta ky rreziku i gabim ose KVK.

7. Për çfarë periudhe kohore duhet të themelohet vajza menstruacioneve të rregullta?
Mbi 1.5 - 2 vjet pas menstruacioneve të parë mund të jetë gjakderdhje aciklik. Ky është një variant i normës, në qoftë se zgjedhja nuk është shumë e rëndë. Nëse cikli do të vendoset nga gjinekologu aktualisht-shfaqet konsulente.

8. A duhet të kalojnë në KVK apo hysteroscopy mund ta bëni vetëm scraping në mitër?
Është e këshillueshme për të kryer curettage me hysteroscopy për shkak se ajo lejon për të vlerësuar gjendjen e mitrës, të identifikuar comorbidity (nodules miomes, polyps endometrial lëvizje dhe kështu me radhë). Kjo është e rëndësishme të dini për diagnozë më të saktë dhe përcaktimin e trajtimit.

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos.