Endometrial hyperplasia


Endometrial hyperplasia - një gungë beninje e shtresës së brendshme të mitrës - endometrium, që të çon në trashësi të rritur dhe volumin e saj. Baza e procesit është rritur riprodhimin e elementeve të gjëndrave dhe stromal e endometrium.

Në varësi të mbizotërimit të elementeve të caktuara, ka disa lloje të hyperplazyy endometriale:


- gjëndrave (rritje e indeve të gjëndrave);
- gjëndrave - cistike (ind gjëndrave në kombinim me cysts);
- atipike (një sinonim për "adenomatosis") qeliza atipike c. Ky lloj i hyperplasia precancerous atribuohet sëmundjeve. Rreziku i adenomatosis degjenerim në kanceri endometrial është rreth 10%;

- polyps gjëndrave, gjëndrave-fijor dhe fijor e endometrium (rritje endometrial qendrore përbëhet nga gjëndra, indeve gjëndrave në kombinim me stroma lidhës ind apo vetëm e indit lidhor) .Tsey shkruani hyperplazyy më të zakonshme se të tjerët.

Polyps gjëndrave dhe gjëndrave-fijor rrallë ekspozuar ozlokachestvlenyyu, por mund të shërbejë si një sfond të favorshëm për zhvillimin e kancerit endometrial.

Shkaqet hyperplasia endometrial

Hyperplasia endometrial në gratë e të gjitha moshave, por shumica janë në një moshë të tranzicionit, kur ka ndryshime të hormoneve në trup (në vajzat adoleshente apo gratë në moshë premenopausal).

Për arsyet e mundshme që çojnë në zhvillimin e hyperplasia endometrial përfshijnë:

- çrregullime hormonale - tepërt mangësi estrogjenit progesterone në sfond;
- Sëmundjet shoqëruese extragenital - diabeti, presioni i lartë i gjakut, obeziteti, gjëndër tiroide, gjëndër qumështit dhe veshkave gjëndra;
- sëmundjet inflamatore gjenitale;
- dhe aborti curettage diagnostike;
- adenomyosis dhe fibroids mitrës;
- sindromen policistike te vezoreve;
- predispozicion gjenetik.

Simptomet e hyperplasia endometrial

Simptomë kryesor i të gjitha llojeve janë netsyklycheskye gjakderdhje hyperplazyy endometrial. Izolimi i hyperplasia shfaqet periudhë intermenstrual ose pas një periudhe të shkurtër vonesë. Ndryshe nga menstruacionet normale, ndarjen moderuar, nganjëherë mazhuschye. Rrallë janë përparim pasur gjakderdhje me mpiksjen, e cila është e adoleshencës tipike hyperplazyy. Gjakderdhje të zgjatur çon në anemi (anemi).

Estrogjenit tepërt të çon në varfëri për shkak të anovulation (pa ciklit ovulacionit). Shumë rrallë, hyperplasia nuk tregon në vetvete dhe mungesa e shtatzënisë shumëpritur është arsyeja kryesore për ankesë tek gjinekologu.

Në çdo rast, në çdo gjakderdhje shqetësuese dhe mungesa e shtatzënisë brenda një viti me jetë të rregullt seksuale pa predohraneniya- nevojshme gjinekolog konsultimi me kohë të plotë, për shkak se sëmundja në vetvete nuk është. Në mënyrë tipike, simptomat janë ngatërruar shpesh me rrezik hyperplazyy e abortit në fazat dhe simptomat e fibroids mitrës hershme, në qoftë se diagnoza ishte instaluar paraprakisht.

Diagnoza e hyperplazyy endometrial

Diagnoza e hyperplazyy endometrial përfshin:

- ekzaminim gjinekologjik;
- Ultratinguj legenit me dhënës vaginale (përcaktuar trashje endometrial në prani të polyps vizuale formimin ovale në uterusit);

Ultratinguj diagnoza e hyperplasia endometrial duhet të konsiderohet si shqyrtimit, pasi që të dhënat ultratinguj vetëm trashësia e endometrium.

Trashësia e endometrium me ultratinguj.

Struktura e endometrium

Trashësi endometrial, mm

I pandryshuar

9,8 ± 2,1

Hyperplasia

15,4 ± 0,4

Adenocarcinoma

20,12 + 2.04

- hysteroscopy (shqyrtimi i mitrës duke përdorur një pajisje të veçantë optik) me curettage veçantë diagnostik të mitrës. U scraping dërguar në studim histologjik të opredeniya tipit hyperplasia. Scraping kryer rregullisht marrin prag të menstruacioneve pritur. Pra, kjo metodë është më e besueshme dhe më të mirë, sepse ai ua mundëson të dy diagnozë të saktë dhe për trajtim kirurgjik. Hysteroscopy informative me hyperplasia endometrial është vlerësuar në 94.5%, sonography Transvaginal (ultratinguj hetim vaginale) - në 68,6%;

- biopsi endometrial aspiratë - një pjesë e indeve është marrë dhe dërguar në Histologji endometrial;
- Hulumtimi hormonal - kontrolloni nivelin e estrogjenit dhe progesterone, hormonet duhet të shqyrtojë tiroide dhe gjëndra veshkave.

Trajtimi i hyperplasia endometrial

Hyperplasia trajtojnë endometrial duhet në çdo rast, pavarësisht nga mosha e pacientit dhe shkallën e manifestimeve klinike të sëmundjes. Siç u përmend, hysteroscopy dhe curettage veçantë diagnostike - është metoda më efektive kirurgjike për trajtimin dhe diagnozën e hyperplasia endometrial. Nëse një grua e moshës riprodhuese ose primenopauzal dhe në situatat emergjencës - me humbje të madhe gjakut ose prani te nje polip me ultratinguj, preference duhet të jepet imeenno metode operacionale. Për scraping sëmurë dërguar në spital për kirurgji të planifikuar apo emergjente.

Trajtimi kirurgjik i hyperplasia endometrial

Nga scraping mjeku mitrës zgavër kyuretkoy heq endometrium hyperplastic nën kontroll vizuale Hysteroscope. Polyps janë hequr me gërshërë të veçanta ose pincë, nën kontrollin e tyre "heq kapakun" ose srezayut.Operatsiyu për të hequr polip quajtur "polypectomy".

Pastaj, pas marrjes rezultatet e Histologji në varësi të llojit të hyperplasia, mosha durueshëm dhe comorbidities zgjedhur terapi të hormoneve (me përjashtim të polyps fijor që nuk kërkojnë trajtim hormonal). Qëllimi i terapisë hormoneve - për të shtypur përhapjen e mëtejshme (përhapjes) e endometrium dhe rregullojnë mosbalancim hormonal.

Foto endometrial hysteroscope Electrosurgical heqje nën kontroll

Për trajtimin e hiperplazisë endometrial, grupet e mëposhtme e hormoneve;

- COC - kontraceptive oral kombinuara (Regulon, Jeanine, Yasmin) të caktojë, brenda gjashtë muajve të skemës kontraceptive. Përgatitjet përshtatshme për gratë e moshës riprodhuese në 35 vjet dhe vajzave adoleshencë me të rënda dhe / ose periudha të parregullta menstruale me lloje të gjëndrave dhe gjëndrave-cistike hyperplazyy ose polyps.
Coca mund të përdoret për të "hemostasis hormonal" (hormonet që marrin në doza të mëdha) në vajzave në raste urgjente për të ndaluar gjakderdhje, që të mos përdorë scraping. COC emërojë 2-3 tableta në ditë, pastaj të zvogëlojë dozën, duke çuar në 1 tabletë në ditë. Kursi i trajtimit është 21 ditë. Kur dështimi i hemostasis hormonal -nëse gjakderdhje vazhdon dhe kërcënon jetën e fëmijës drejtuar në scraping zgavrën e mitrës.

- progestins (Duphaston, Utrozhestan) nga cikli menstrual 16 deri 25 ditë 3-6 mesyatsev.Podhodyat obligim për gratë e çdo moshe me çdo lloj hyperplazyy. Hestahensoderzhaschye përdorur me sukses pajisje kontraceptive intrauterine "Mirena", e cila jep efekt lokal në endometrium ndryshe progestogjenet, të përdorura me gojë, të cilat kanë një ndikim sistematike. Spiral vënë 5 spirale let.Minus që shpesh ndodh si një mezhmenstrualnyh efekt anësor gjakderdhje për 3-6 muaj pas postakovki spirali.K Përveç kësaj, shumë pacientë hutuar mazhuscheysya natyrës Myreny menstrual në sfond dhe praninë e një trupi të huaj në të mitrës;

- aGnRH agonist e Gonadotropin-liruar hormon (Zoladex, Buserelyn) -naybilsh grup efektiv të hormoneve. Aplikoni në gratë mbi 35 vjet dhe gjatë perimenopause 3 deri në 6 muaj në çdo formë hyperplazyy. Një efekt anësor i barnave të pakëndshme në këtë grup, simptomat e hershme menopauzë (flashes nxehtë). Gonadotropik lëshimin e hormoneve të prodhuara në qelizat nervore të mëparshëm dhe hypothalamus mesme dhe rregullojnë sintezën dhe lirimin e gonadotrophins hipofizë indirekt - formimin e hormoneve seksuale në vezore. Mekanizmi i veprimit të GnRH agonist (dhe natyrore) është e lidhur me receptorët e qelizave hipofizë secreting Gonadotrophin. Si rezultat foto, të ngjashme me vërejtur në amenorrhea hypogonadotrophic. Ky fenomen është quajtur edhe "Tredhja e drogës." Procesi është i kthyeshëm: pas ndërprerjes së aGnRH nëpërmjet 14-21 ditë restauruar të gjithë funksionin e sistemit hypothalamic-hipofizë-ovarian në gratë e moshës riprodhuese. Përgatitjet aGnRH përdorur gjerësisht në klinikë gjinekologjike, sidomos kur estrogjenit patologjinë: hyperplasia e endometrium, fibroids mitrës, Endometrioza, kanceri i gjirit. Droga administruar çdo 28 ditë për 3-6 muaj në varësi të natyrës së procesit patologjike.

Pacientët me hyperplasia atipike endometrial kërkojnë veçantë follow-up gjinekolog. Kontrolloni me ultratinguj duhet të kryhet përmes 3,6 dhe 12 muaj pas scraping dhe të fillojnë marrjen e hormoneve për të vlerësuar efektivitetin e trajtimit. Përsëritet adenomatosis rikthim treguar hysterectomy.

Kur përsëritje e polyps endometrial format gjëndrave dhe gjëndrave-cistike hyperplazyy, mungesa e efikasitetit të terapisë hormoneve - në qoftë se pacienti nuk është i interesuar në lindje - është treguar ablatsyya (operim) të endometrium - shkatërrimin e plotë të endometrium. Për këtë qëllim përdoren Electrosurgical (me prerjen lak) dhe metodat lazer ablatsyy kontrolluar hysteroscope. Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme intravenoz.

Pas scraping mitër dhe / ose pacientit endometrial heqje mund të shkarkohet në shtëpi ditën e operacionit, ose ditën e ardhshme. Brenda 3-10 ditëve pas manipulimeve mund të jetë gjakderdhje të pakta nga trakti gjenital. Pas ablatsyy zakonisht me sekrecione jashtë mbetet e indeve resected. Ndarja e tillë është normale dhe nuk duhet ngatërruar.

Paralelisht me hormon për shërim të shpejtë tregon duke marrë vitaminat: acid Askorbik, vitaminë B, suplemente hekuri për anemi (Sorbyfer, Maltofer). Terapia Designed qetësues (tretësirë ​​sanëz ose Leonurus). Fizioterapi dobishme (electrophoresis) dhe akupunkturë.

Pushteti duhet të jetë i plotë, duhet të respektojnë punën dhe të pushoni. Ne gjithashtu rekomandojmë maturi për 2 javë pas scraping.

Mjetet popullore për trajtimin e hiperplazisë endometrial

Mjekësisë tradicionale është përdorur edhe për të trajtuar hyperplazyy. Primenyatnarodnye dobishme sredstvav periudha e rehabilitimit pas scraping. Të plotësoj nivelin e hemoglobinës dhe hekurit në serum pas humbjes përdorur gjakut rëndë tretësirë ​​të nettles. Bimore ka një tonik dhe tonik efekt. Megjithatë, ju lutem vini re se mjetet juridike popullore të ketë ndonjë efekt në sëmundje-ato janë përdorur vetëm si një terapi simptomatike. Phytotherapy tepruar pa trajtim kirurgjik dhe mjekësor mund të çojë në komplikacione të sëmundjes.

Komplikimet e hyperplazyy endometriale:

- Shko në forma atipike të kancerit endometrial;
- përsëritje të sëmundjes (Komplikimi më e zakonshme);
- infertilitetit në moshë riprodhuese;
- anemia kronik.

Parandalimin e hiperplazisë endometrial:

- Vizitat e rregullta tek gjinekologu dy herë në vit;
- Refuzimi i abortit;
- trajtim në kohë të sëmundjeve inflamatore të sëmundjeve gjinekologjike gjenitale dhe të tjera (fibroids matkm, adenomyosis);
- kontraceptivëve hormonal;
- trajtimin e sëmundjeve oportune extragenital -control glukozës në gjak në diabet, të reduktojë presionin në hipertension, humbje peshe në trashje dhe kështu me radhë;

- stërvitje të rregullta, palestër.

FAQ obstetër-gjinekolog në temën e hyperplasia endometrial.

- Unë do pas scraping në hyperplasia endometrial merrni agjërimin shtatzënë?
Pra, nëse nuk ka cikli menstrual;

- I kishte diktim. Diagnostikuar me hyperplasia endometrial dhe scraping rekomanduar. Por ndarja e zhduk veten nëse do të bëjë scraping?
Gjithmonë. Përfundimi shkarkimit - nuk është një shenjë e shërimit;

- Mund të me hyperplasia shkojnë në banjë ose sauna?

Padëshirueshme çdo Procedurat termike janë kundërindikuar;

- Unë jam 25 vjeç, unë nuk lindin. A është e mundur për të trajtuar hormonet hyperplasia pa scraping?
Jo, ai është i paefektshëm. Hormonet ndaluar rritjen e shtimit endometrial, por nuk eliminojnë endometrium hyperplastic;

- Nëse shtatzënia shpallur endometrial polip - që e bëjnë atë? Si ajo ndikon fetusin?
Kur polip shtatzënisë nuk është trajtuar. Efektet negative në polip fetusit nuk;

- Unë kam dyfishtë scraping në hyperplasia endometrial dhe unë u trajtuar me hormone. Tani gjeti përsëri. Pse trajtimi i paefektshëm?

Disa arsye mund të hiqet plotësisht, e cila endometrium hyperplastic gjatë scraping ose kanë çrregullime endokrine që kontribuojnë për rikthim;

- Mund të bëj hysteroscopy ambulator ose detyrimisht të shkojë në spital?
Idealisht hysteroscopy kryhet në spitale të jetë në gjendje për të ofruar ndihmë emergjente nëse është e nevojshme. Nëse gjithçka shkon mirë, mund të shkruani në të njëjtën ditë;

- Mund të ketë seksuale në prani të hiperplazisë endometrial?
Po mundeni.

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos.