Ektopike Shtatzënia


Fekondimi - bashkim i spermës dhe vezës ndodh në tubën fallopiane. Veza e fekonduar zbret në mitër, bashkangjitur në mur - kështu fillon zhvillimin e një shtatzëni normale. Por veza e fekonduar nuk mund të merrni në mitër, duke pushuar në një nga tubat fallopiane, ndonjëherë - rrallë - shtatzënia zhvillohet në zgavrën e barkut të lirë ose vezore, shtatzëni ektopike ndodh.

Shtatzëni ektopike (sinonim ektopike shtatzënisë) - një formë e shtatzënisë jonormale në të cilat implantimin (shtojcë) dhe zhvillimi i vezën ndodh jashtë mitrës.


Frekuenca e shfaqjes së shtatzënisë ektopike është rreth 2-3% të të gjitha shtatzënive. Ka pasur tendenca e rritjes së kësaj sëmundjeje.

Shkaqet e shtatzënisë ektopike:

Për shkaqet e mundshme që provokojnë shtatzëni ektopike përfshijnë:

- Sëmundjet infektive dhe inflamatore shtojca mitrës dhe fshikëzës;
- anomali të lindura të strukturës së tubave fallopiane nëpërmjet të cilave veza e fekonduar nuk mund të arrijnë në mitër;
- Kirurgji në tubat fallopiane;

- çrregullime hormonale;
- shpeshta scraping zgavrën e mitrës, duke përfshirë abortit;
- veshur pajisje intrauterine;
- përdorimi afatgjatë i hormoneve për infertilitetit;
- Endometrioza jashtme gjenitale (përhapja e indeve endometrial jashtë mitrës);
- të ngjitet në legen;
- tumoret e tubave fallopiane dhe vezore;
- TB e tubave fallopiane.

Të gjitha këto kushte mund të çojë në një shkelje të reduktimin tubat fallopiane apo bllokimin që të çon në zhvillimin e shtatzënisë ektopike. Jo nuk e gjeti eliminuar shkakun që çoi në një shtatzëni ektopike - një premtim të përsëritjes së saj.

Në varësi të lokacionit vezën, të dallojë llojet e mëposhtme të shtatzënisë ektopike:

- shtatzënisë Tubal - lloji më i zakonshëm i shtatzënisë ektopike (rreth 98%). Kjo vezë e fekonduar në rreshtim bashkangjitur tubën fallopiane. Varësisht nga ana e tuba fallopiane, e cila është futur fekonduar yaytse- shtatzënia Tubali mund të jenë: ampulyarnoy, istmicheskoy, intersticiale dhe fimbrialnoho;
- shtatzënisë ovarian - implantimi i vezën në zgavrën ovarian gjëndër;
- shtatzënisë barkut - veza e fekonduar është fiksuar në zgavrën e barkut;

- sheechnaya shtatzënisë, veza e fekonduar është bashkangjitur dhe zhvillohet në kanalit cervikal.

Ovarian, barkut dhe shtatzënia sheechnaya janë jashtëzakonisht të rralla.

Simptomet e shtatzënisë ektopike

Simptomet e shtatzënisë ektopike zhvillohet gradualisht me rritjen e harar gestational në vendin e gabuar.

Pain simptomë - një nga simptomat kryesore të shtatzënisë ektopike. Në shtatzëninë e hershme, dhimbja është e tolerueshme në natyrë - i shqetësuar zvarritje dhimbje në bark, e cila mund të japin një prapa dhe rektumit. Nëse ju nuk e shihni një mjek menjëherë, shteti është përkeqësuar me shpejtësi - dhimbja bëhet karakter të mprehtë me gjemba. Shfaqet marramendje, dobësi, të përzier, të vjella.

Tensioni i gjakut ul, pulsi quickens, i dobët të jetë e mundur. Rëndim i simptomave është për shkak të thyej tuba fallopiane dhe filloi gjakderdhje të brendshme. Më shpesh kjo ndodh në 6-8 javë të shtatzënisë (në qoftë se ju numërimin ditën e parë të periudhës së fundit menstrual) kur një embrioni fillon të rritet. Mos e merrni ilaçe dhimbje (të tilla si jo-spa), pasi ata mund përkohësisht lehtësimin e dhimbjeve dhe të qetë foto klinike, por gjendja e gruas do të përkeqësohet me shpejtësi.

Karakterizohet nga pamja e errët gjakderdhje diskreditimi të kuqe, e cila mund të jetë e përkohshme dhe do të takohet ditën e pritshme të menstruacioneve. Por më duket se pas vonesë ndarja alokimin menstruacioneve. Nuk janë "kontakt" gjakderdhje, dmth pamjen e shkarkimit menjëherë pas marrëdhënieve seksuale. Nëse dhimbja nuk është shprehur, shtatzëni ektopike mund të ngatërrohet lehtësisht me shtatzëni normale dhe gjakderdhje mitrës shpesh perceptohet si një kërcënim për abortit, veçanërisht në qoftë se testi i shtatzënisë është pozitiv. Në çdo ashpërsia e këtyre simptomave duhet menjëherë të apelojë tek gjinekologu dhe shtrimit në spital urgjente.

Diagnoza e shtatzënisë ektopike

Shtatzëni ektopike shkakton në gratë të njëjtat ndryshime si mitrës shtatzënisë: periudhën e humbur, bllokimi i qumështit të gjirit, pamja Colostrum, vjellje, shije, etj izvraschenie Mitra është zbutur, është formuar edhe në trupin vezore verdhë të shtatzënisë. Që trupi në fazat e hershme të shtetit patologjike percepton atë si normë dhe përpiqet për të shpëtuar atë. Kjo është arsyeja pse shtatzënia progresive Tubali diagnoza jashtëzakonisht e vështirë. Diagnostike disponueshmërinë gabime ndërprerë shtatzëninë tubave kryesisht për shkak të faktit se kjo klinikë sëmundje ka një model karakteristik dhe po zhvillon një lloj tjetër patologji akute në bark dhe legen.

Para shtatzënisë ndërprerë Tubali duhet të dallohet nga apopleksi vezoreve dhe apendiksit akute.

Në mënyrë tipike, në rastin e klinikës "abdomen akut" gjithashtu duhet profesionistë këshilla të lidhura (kirurgë, urologists).

Që nga shtatzënia ndërprerë Tubali është patologji akute kirurgjike, diagnoza duhet të kërkojë shumë shpejt, pasi rriti koha para operacionit rrit sasinë e humbjes së gjakut dhe mund të jetë jeta gjendje kërcënuese.

Diagnoza e shtatzënisë ektopike përfshijnë:

- Gjinekolog shqyrtim. Në provim bark i fryrë dhe e tensionuar, ekzaminim mjekësor është e dhimbshme. Drejtë ose të majtë, në varësi të vendndodhjes së vezën, prekje e puhlynopodibneosvita bark detektueshme. Ndryshe nga një shtatzëni normale, madhësia e mitrës shtatzënisë ektopike nuk përkon me kohëzgjatjen e vërtetë të shtatzënisë, ka një madhësi të pazgjidhura. Qafën e mitrës në pasqyra kaltërt ngjyra, si në një shtatzëni normale. Kur shyeyechnoy shtatzënisë qafën e mitrës rritur ndjeshëm në madhësi;

- numërimin e plotë të gjakut. Rënia karakteristike në hemoglobinë, qelizat e kuqe të gjakut, hematokriti; Nivele të larta të leukociteve dhe ESR;
- Ultratinguj legenit me datchykom- vaginale zbulon vendndodhjen jonormal te vezes, gjak në bark, kur këputje tub fallopian;
- përcaktimin e nivelit të hormonit hCG (Gonadotropin chorionic njeriut) nivelet. Nëse shtatzënia është normale, niveli i hCG në gjak duhet të rritet dy herë në ditë. Në shtatzënisë ektopike - Niveli hCG në mënyrë të konsiderueshme më e ulët se në shtatzëni normale;

- Laparoscopy diagnostike (microsurgical teknikë provim legenit nën anestezi) - metodë shumë informative për diagnozë të saktë në mënyrë të besueshme;
- çaj përmes pasmë vaginale shkop - gjilpërë administruar në thellimin zorrës së trashë-mitrës. Gjaku Bold errët me mpiksjen e hala tregon gjakderdhje të brendshme;
- situatsiyah- treguar në konsultim të diskutueshme kirurgjikale për të përjashtuar patologji akute kirurgjike.

Edhe nëse diagnoza e shtatzënisë ektopike në dyshim, manifestimet klinike të sëmundjes butë, dhe metoda të tjera (ultratinguj dhe birë) uninformative - tregon monitorimin rënda dinamike e pacientit në spital për të kontrolluar nivelin e hCG në gjak. Në qoftë se ka përkeqësim të pacientit, nivelet e hCG mësipërme normale, por jo niveli i shtatzënisë normale - tregon laparoscopy emergjente për të konfirmuar diagnozën dhe trajtimin. Shtatzënia shpejt do të diagnostikuar ektopike dhe një operacion, aq më shumë gjasa për të ruajtur funksionin riprodhues të grave dhe për të shmangur ndërlikimet e pakëndshme, kështu që diagnoza e hershme është shumë e rëndësishme.

Në rast urgjence, kur masat sindromi kompleks dhimbje diagnostike reduktuar për ekzaminim gjinekologjik, ultrazërit dhe shprehin - diagnostifikimit të gjakut, dhe pastaj operon pacientin urgjentisht.

Çfarë dyshuar shtatzëni ektopike

Para së gjithash, nëse ka dhimbje dhe gjakderdhje - telefononi menjëherë "I shpejtë". Para ardhjes së bërë mjekut asgjë. Nuk ka dhimbje, nuk ka hrilok ose akull mbi barkun e tij dhe pa enemas.

Nëse këputje fallopian tube dhe gjakderdhje të brendshme kirurgji emergjente me rëndësi jetike.

Trajtimi i shtatzënisë ektopike

Metoda e trajtimit të operacionit jashtë mitrës shtatzënisë rigoroze. Ka dy lloje të trajtimit kirurgjik të shtatzënisë ektopike - laparoscopy (operacion microsurgical) dhe laparotomy (seksioni barkut operacioni i murit).

Laparoscopy:

Gjatë laparoscopy nën anestezi të përgjithshme (anestezi me humbje të plotë të ndjeshmërisë) bëri 3 punctures të vogla në bark me një diametër prej 1 cm. Në bark injektuar dioksidit të karbonit. Futet troakar (mjete pune) - laparoscope veçantë dhe laparoskopike tuba, përmes të cilit ju mund të parashikoj gjendjen e monitoruar legenit. Varësisht nga tuba fallopiane, madhësia dhe vendndodhja e kirurgut vezë mund të çojë tubotomiyu (seksioni tub fallopian) ose tubektomiya (heqja e tubave fallopiane).

Kur tubotomii shkurtuar nëpër tubën fallopiane dhe për të hequr vezën e pjelluar. Pastaj të marrë në tubën fallopiane, ose mpikset. Tubotomiya mund të shpëtojë "shtatzënë" tuba fallopiane dhe kjo është përparësi kryesore e kësaj metode. Operacioni u krye për gratë që duan të kenë një fëmijë në të ardhmen, por vetëm nëse tub prekur mitrës në shtetin e magazinimit, dmth, nuk ka ndryshime thelbësore strukturore ndryshe papërshtatshme ruajtur tubën fallopiane.

Tubektomiya kryhet në rastet kur ndryshimet në tubin fallopian pakthyeshme (shtatzënisë kur ngacmuar Tubali) dhe në rast të përsëritjes së shtatzënisë Tubali në tubin fallopian të njëjtën Pas tubotomii. Ngjitet theksuara në legen edhe më të përshtatshme për të tubektomiya. Gjatë tubektomiya mpikset sekuenciale dhe zonën e kufizuar të ligament të gjerë të mitrës, ngjitur me tuba fallopiane ("mezosalpynks") dhe Departamenti istmicheskoho tubën fallopiane. Vezë me tub largët fallopiane është nxjerrë nga zgavrën e barkut. Kryerja e një riorganizim të plotë të zgavrën e barkut.

Bëni një vendim në favor ose tubektomiya tubotomii gjatë laparoscopy ndihmon salpinhoskopa -Dokladnyy të shqyrtojë edhe një tub paprekur fallopiane, e cila lejon për të vlerësuar funksionet e saj (tuba pėrshkueshmėrisė, prania ose mungesa e mbështjelljes, etj).

Laparoscopy ka disa avantazhe në krahasim me laparotomy: mungesën e plagët pas operacionit, një humbje të vogël të gjakut gjatë operacionit, kështu që në shumicën e rasteve, trajtimi për shtatzëni ektopike është përdorur laparoscopy.

Laparotomy:

Përdorur Laparotomy në raste të jashtëzakonshme, në situata të vështira. Treguesit kryesorë për laparotomy në shtatzënisë ektopike - një humbje e madhe e gjakut, të cilat mund të rrezikojnë të pacientit. Gjatë laparotomy nën anestezi të përgjithshme kryer një prerje të murit të barkut mëparshëm. Kirurgu heq dorë mitrës me një tub shtatzënë dhe vezore në plagë kirurgjike. Në fund të mitrës tub mengene imponuar. Paralele të imponojë një tjetër clip në kontakt vezore. Më tej, në vende clamps kryq tub dhe kravatë. Mezosalpynks, kapur mbajtës thur. Defekt mbyllë peritoneum duke imponuar sutures gri-lëngshëm në mezosalpynks dhe ligament raundin e mitrës. Tub fallopian shtatzënë hequr.

Nëse pacienti ka pësuar laparotomy dhe para largimit të një tubi fallopian, atëherë ajo duhet të rekomandohet laparoscopy për të vlerësuar ndarjen mbetur tub e mbështjelljes në legen që do të zvogëlojë rrezikun e shtatzënisë ektopike përsëritur në një tub të vetme fallopiane.

Sa për forma të rralla të shtatzënisë ektopike - një qasje individuale. Operative accesses njëjtë me atë të shtatzënisë Tubali. Përjashtim bën sheechnaya shtatzënisë.

Kur shtatzënia ovarian hequr pjesë të vezores në të cilën veza e fekonduar implantuar. Kur shtatzënia barkut veza e fekonduar është hequr dhe Hemostaza kryer (të ndaluar gjakderdhje).

Kur situata shyeyechnoy shtatzënia është më e komplikuar. Operacion kryhet rigoroze akses laparotomicheskim ndjekur nga heqja e uterusit. Shtyrja kirurgji mund të çojë në gjakderdhje bollshëm me një përfundim fatal. Për fat të mirë, ky lloj i shtatzënisë ektopike është shumë e pazakontë.

Zhvilluar kohët e fundit metodat e trajtimit të barnave tubave shtatzënisë (p.sh. hormonet), por fizibilitetit nga këto metoda nuk kanë konfirmuar ende.

Treat mjetet juridike popullore shtatzënisë ektopike në asnjë rast nuk mund! Kjo nuk është thjesht e dobishme, por edhe të rrezikshme për jetën. Vetëm trajtimi në kohë të gjinekologu për të ndihmuar të shmangur komplikimet.

Rehabilitimi pas shtatzënisë ektopike:

Postoperatively kërkohet monitorimin dinamike të pacientit në spital. Të jetë i sigurt për të shpenzuar terapi infuzion si një pikoj për të rivendosur ujë dhe ekuilibër electrolyte pas humbjes së rëndë të gjakut (zgjidhje crystalloid reopolyglukine, plazma e freskët të ngrirë). Për të parandaluar antibiotikët komplikime infektive përdorur (cefuroxime, Metronidazole). Duhet të bëhen aktivitete rehabilituese pas shtatzënisë ektopike për të rivendosur funksion riprodhues pas operacionit. Këto përfshijnë: parandalimin e mbështjelljes; kontracepsioni; Normalizimi i ndryshimeve të hormoneve në trup.

Për të parandaluar proceset ngjitës duke enzime (lidasa) intramuskulare.

Periudha e rehabilitimit zakonisht shkon pa probleme. Pas operacionit, pacienti duhet të ndjekë një dietë të veçantë - rekomandohet ushqim i pjesshëm (drithëra, burgers, supë). Për një shërim të shpejtë, brenda një jave pas normën operacionit tregon fizioterapie (magnetotherapy, elektroforezë, terapi lazer).

Fizioterapia në periudhën e rehabilitimit;

  • impuls ndryshueshme fushë magnetike të frekuencave të ulëta,
  • ultratinguj frekuencë të ulët,
  • Rrymat frekuencave nadtonalnoy (ultratonotherapy)
  • Terapia lazer nyzkoyntensyvnoy
  • Tubat fallopiane elektrike;
  • UHF-terapi,
  • electrophoresis lidasa zink,
  • ultratinguj në mënyrë pulsuese.

Në rrjedhën e terapisë anti-inflamator dhe ende brenda 1 muaji pas kontracepsionit rekomanduar, dhe çështja e kohëzgjatjes së saj është vendosur në mënyrë individuale në varësi të moshës së pacientit dhe karakteristikat e funksionit të tij riprodhues. Sigurisht, ajo duhet të jetë dëshira e gruas për të ruajtur funksionin riprodhues. Kohëzgjatja e kontracepsionit hormonal si thjesht individuale, por zakonisht kjo nuk duhet të jetë më pak se 6 muaj pas operacionit.

Pas laparoscopy shkarkuar rreth datë 5 prill, pas operacionit, dhe pas laparotomy 7-10 ditë. Sutures postoperative janë hequr 7-8 ditë pas operacionit.

Të gjithë pacientët të cilët kanë pasur një shtatzëni ektopike, shtatzëni duhet të shmanget për gjashtë muajt e ardhshëm pas operacionit për të shmangur përsëritjen e shtatzënisë ektopike përsëritura dhe të përgatisin trupin për shtatzëni normale.

Pas masave rehabilituese para rekomanduar pacientin të planifikojë shtatzëninë tjetër, është e këshillueshme për të kryer laparoscopy diagnostike për të vlerësuar gjendjen e tubave fallopiane dhe organeve të tjera pelvike. Nëse ju nuk e kontrollojnë laparoscopy zbuluar ndryshime patologjike, duke lejuar pacienti për të planifikuar shtatzëninë në ciklin e ardhshëm menstrual.

Komplikimet e shtatzënisë ektopike:

- gjakderdhje brenda barkut për shkak të shpërthimit të tubin fallopian - me humbje të madhe të gjakut që çojnë në shok hemorragjike dhe rezultatin e mundshme fatale;
- të ngjitet në legen;
- infertilitetit;
- komplikime postoperative infektive mund të jetë dhe pengim zorrëve;
- rikthim (më shpesh pas tubotomii operuar në tubën fallopiane).

Parandalimi dhe për të parandaluar shtatzëni ektopike:

- trajtimi në kohë i sëmundjeve infektive dhe inflamatore të organeve pelvike, duke përfshirë infeksioneve gjenitale. Duke shtatzënisë planifikuar duhet të bëni shqyrtimit gjithëpërfshirës për klamidia, mykoplazmat, ureaplasma dhe patogjenëve të tjera për të shpejt të të shpëtoj prej tyre. Ky test është me ju njerëz duhet të shkojnë (ose partneri i rregullt seksual);

- abortov.V rast të refuzimit të padëshiruar operacionit shtatzënitë duhet të jetë në kohë optimale (gjatë 8 javëve të para të shtatzënisë), domosdoshmërisht në një strukturë mjekësore dhe mjeku shumë të aftë me të mëtejshëm të detyrueshëm rehabilitues emërimit pas abortit;
- duke shmangur përdorimin e pajisjes intrauterine;
- kontraceptive hormonale për parandalimin e shtatzënive të padëshiruara.

FAQ obstetër-gjinekolog në temën e shtatzënisë ektopike:

1.Mozhno trajtuar pilula ektopike shtatzënisë?

Jo, ju nuk mund. Kjo është kërcënuese për jetën.

2. Sa shpejt mund të merrni shtatzënë pas një ektopike?
Menjëherë, por do të jenë të mbrojtura për 6 muaj për të normalizuar nivelet e hormoneve.

3.Naskilky laparoscopy dhimbshme për shtatzënisë ektopike?
Operacioni është kryer tërësisht nën anestezi të përgjithshme dhe me pacienti ndjen asgjë.

4. Kur mund të ketë marrëdhënie seksuale pas laparoscopy?
Një muaj pas operacionit.

5. A mund të vendos një spirale pas një shtatzëni ektopike?
Kontracepsioni padëshirueshme hormonal preferuar.

6. A mundet një test shtatzënie për të përcaktuar shtatzëni ektopike?
Jo, vetëm nelzya.Test përcakton mungesa ose prania e shtatzënisë.

7. Si tregues hCG për të dalluar nga një fallopiane ektopike shtatzënisë?
Vetëm niveli i hCG nuk mund të bëj diagnozë. Ju duhet të bëni një ultratinguj shtesë.

8. Unë vonojë menstruacioneve për 2 ditë, testi është pozitiv dhe vezën në mitër të ultrazërit të dukshme. Kjo do të thotë unë kam një ektopike?
Në një periudhë kaq të vogël nuk ka gjithmonë tregojnë vezën e pjelluar gjatë shtatzënisë normale. Ju duhet të kontrolloni nivelin e hCG.

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos