Vaginitis vaginitis, vulvovaginitis, vulvitis


Vaginitis (vaginitis), vulvovaginitis, vulvitis - Kjo është inflamim i organeve gjenitale femërore. Vaginitis - inflamacion të vaginës. Sinonim vahinita- coleitis.
Vulvyt- inflamacion i vulvë (emri mjekësor organeve vulva- jashtme femra gjenitale). Vulvovaginitis - inflamacion i vulvë dhe vlahalischa.Po statistikat vulvity vulvovahynity dhe më shpesh në vajzave dhe colpites gratë më të rinj të moshës riprodhuese.

Vaginitis (vaginitis), vulvovaginitis, vulvitis referuara si sëmundjet inflamatore të organeve gjenitale ulta. Incidenca Naseleniyavulvovahinitami femër është rreth 60-65% e të gjitha patologjive gjinekologjike.


Varësisht nga lloji i agjentit të gjitha sëmundjet inflamatore të pjesët e poshtme të aparatit gjenital mund të jenë etiologji specifik apo nonspecific. Nga grupi të veçantë përfshijnë inflamacion të shkaktuara nga klamidia, gonokoku, mykoplazmat, Ureaplasma, Trichomonas, Candida apo viruset. Nga grupi jospecifik përfshin inflamacion të shkaktuara nga Stafilokoket, Pseudomonas ose Escherichia coli dhe Streptococcus.

Shkaqet e vaginitis (trashje), vulvovaginal, vulvyta

Duke nxitje faktorët dhe shkaqet themelore të sëmundjeve inflamatore të organeve gjenitale femërore të ulëta përfshijnë:

- higjiena jo gjenitale;
- infeksionet, infeksionet seksualisht të transmetueshme (IST), ndryshimi i shpeshtë i partnerëve seksualë, refuzimi i prezervativit përdorin shkaqet -Kjo kryesore të sëmundshmërisë etiologji specifike sëmundjeve inflamatore (klamidia, gonorre, etj);
- Sëmundjet endokrine (diabet, hypothyroidism);
- dëmtimi traumatik gjenitale (marrëdhënia ashpër seksual, marrëdhënia e parë seksuale, lotët gjatë lindjes, dhe veshur ngushtë të brendshme sintetike, të veshur me pajisje intrauterine);

- Infeksionet e fëmijëve në vajzat (fruthi, fruth i keq);
- shkaqet fiziologjike: shtatzënia, menstruacioneve;
- Ndryshimet hormonale, shtatzënia, menopauza;
- antibiotikët, hormonet pakontrolluara;
- Kimioterapia dhe rrezatimi terapi për kancerin;
- Imuniteti ulur dhe mungesës së imunitetit (HIV);
- mangësi vitaminë;
- sëmundjeve të traktit gastrointestinal dhe sëmundjeve alergjike;
- aborti, curettage për arsye mjekësore.

Simptomyvahinita (trashje), vulvovaginal, vulvyta

Simptomet e vaginitis (trashje), vulvovaginal dhe të ngjashme vulvyta kënaqur.

Simptomyvahinita kryesor (trashje), vulvovaginal, vulvyta:

- kruarje dhe organet gjenitale djegur;
- shkarkimit të rënda vaginale (qumësht, purulent, shkumëzuar, dobët, në raste të rënda - të gjakut). Në vaginitis pleqërie, në të kundërt, Mukoza tipike e thatë vaginale;
- shkarkimi erë;
- skuqje dhe ënjtje e vulvë;
- dhimbje dhemb barku, dhimbje gjatë seksit;

- urinim i shpeshtë;
- ethe.

Këto simptome mund të shprehet në një masë më të madhe apo më të vogël varësisht nga shkaqet dhe format e inflamacionit.

Vaginitis klinikisht (vaginitis) dhe vulvovaginitis vulvyt mund të ndodhë në formë akute ose kronike.

Në formevahinita akut (trashje), vulvovaginal, vulvyta theksuar simptomat. Varësisht se çfarë ishte shkaku i trashje, vulvyta ose vulvovaginal do të dominojnë simptomat caktuara ose të gjithë së bashku. Për shembull, kur candidiasis vulvovaginal në fazën akute do të shqetësojnë bollshme dobët shkarkimit, kruarje dhe djegie; në vulvovaginitis shkaktuar nga trichomoniasis janë shkarkimit purulent. Kur etiologies jospecifik vaginitis mbizotërojnë në simptomat akute skenike: kruarje në vaginë dhe shkarkimin e rëndë, nganjëherë me një erë faull. Shpesh simptomamivahinita (trashje) dhe vulvyta vulvovaginal janë çrregullime dizuricheskie (urinim i shpeshtë).

Në inflamacion të rëndë të ndonjë temperaturë origjinës, pamjen e shprehjeve të vogla pika e mukozës së vulvë dhe / ose vaginë. Kur gërvishtjet mund të jetë gjakderdhje. Të tjera të rëndësishme për vajzat për shkak të karakteristika anatomike dhe fiziologjike të strukturës së vulvë dhe vaginës në fëmijëri (liri, cenueshmërisë) promovuar depërtimit të shpejtë dhe të thellë të infeksionit.

Në formevahinita kronike (trashje), vulvovaginal, simptomat vulvyta e inflamacionit më "paqartë", që është i butë. Ënjtje dhe skuqje të organeve gjenitale reduktuar, përzgjedhja më pak të bollshme, temperatura dhe dhimbje, zakonisht jo. Më konstante simptomë - po kruhet, rënduar kur ecin, pas raportit seksual gjatë menstruacioneve.

Foto Vulvyt 5 vjeçar vajzë e vjetër

Kur lyubyhsimptomahvahinita (trashje), vulvovaginal, vulvitaneobhodimo kontaktoni gjinekologun tuaj.

Diahnostikavahinita (trashje), vulvovaginal, vulvyta

Shumë gra janë të vetëdijshëm për simptomat e inflamacionit gjenital, por trajtimi Reklamim në dijeni të "Flucostat - mëllenjë Mirupafshim". Por, duke gjetur veten në një simptomvahinita veçantë (trashje) ose vulvovaginal nuk keni nevojë për t'u ulur në shtëpi dhe të pini antibiotikë për syrin edhe gjinekologun më me përvojë nuk mund të përcaktojë shkakun e shkarkimit, kështu që zgjedhja e antibiotikut që ju mund të bëni një gabim. Për më tepër, zakonisht një droge lechenievospalitelnyh sëmundje nuk është i kufizuar.

Për të përcaktuar strategjinë e trajtimit të kërkuar gjinekolog plotë konsultimi, i cili përfshin:

1. Ekzaminimi gjinekologjik në pasqyrë (vajza nuk kalojnë). Kur shihet në pasqyra në gratë shenja të inflamacionit, vaginë mukoza dhe vulvë fryrë, hyperemic përcaktuar, sipërfaqja është e mbuluar me filmat dendur gri vaginale, të bardhë me bollëk rrjedhin (shkarkimit anormale). Rishikimi dhe pasqyrë input shkakton një dhimbje të mprehtë.
2. shpifjeve mbi florën e vaginës, mitrës dhe uretrës (uretrës). Vajzat të marrë vetëm swabs nga pasme e kupën e vaginës dhe uretrës duke përdorur një lugë të veçantë Volkmann.

3. diagnostifikimi PCR për infeksionet e mëdha urogjenitale (trichomoniasis, gonorre, mycoplasmosis, ureaplasma, gardnerellez, Human Papilloma Virus (HPV), infeksionit citomegalovirus (CMV), Klamidia, herpes gjenital).
Microflora 4. sowings bakteriologjike vaginale për të përcaktuar ndjeshmërinë ndaj antibiotikëve.

Duke vënë analiza e dëshirueshme për të filluar trajtimin, pasi kjo do të zvogëlojë saktësinë e rezultateve.

Lechenievahinita (trashje), vulvovaginal, vulvyta

Trajtimi i çdo orhanovdolzhno inflamatore zabolevaniyzhenskih seksuale të jetë e nevojshme, pavarësisht sëmundjes (akute ose kronike), moshës dhe comorbidities. Për sukses lecheniyavahinita (trashje), vulvovaginal, vulvyta një qasje të integruar:

1) Përdorimi në trajtim të etiotropic, pra ndikojnë drejtpërdrejt agjentë patogjen. Etiotropnoelechenievahinita (trashje) dhe antibiotikët vulvovaginal vulvitapodrazumevaet. Ata janë përdorur topikale në formën e supozitorëve dhe vajrave ose antibiotikët oral siç tabletok.Vybor varet kryesisht në llojin e sëmundjes (vulvitis, vaginitis, vulvovaginitis) dhe shkakut te infeksionit.

Kur vulvity me të butë, veçanërisht eslipatsient-fëmijë, zakonisht nuk përshkruajnë antibiotikët, por proyavleniyahvulvita rënda me etiologji të veçantë pa antibiotikë lecheniine bëni. Me trashje dhe antibiotikët vulvovaginal të përshkruara në çdo rast. Lecheniyavahinita efektive (trashje) dhe medikamente vulvovaginal vulvyta përshkruara vetëm pas përcaktimit të ndjeshmërisë ndaj antibiotikëve.

Antimicrobials Arsenal përdorur në gjinekologjisë për trajtimin e sëmundjeve inflamatore të organeve gjenitale, i madh. Më e parapëlqyer: antibiotikët seri penicilinë i gjerë-spektrit (amoxiclav), macrolides (Pimafucin), cefalosporinave (Cefazolin), nitroimidazole (Trihopol, tinidazole, Klion D, Metrohyl) droga polyene seri (Nystatin) dhe drogë antifungal (Flucostat, Mikosist). Për efekt më të mirë dhe lecheniyavahinita integruar (trashje) dhe droga përdorimit vulvovaginal me grupe të ndryshme.

2) Aplikimi lokal i zgjidhjeve antiseptik dhe dezinfektues të përdorura për të lehtësuar simptomovvahinita (trashje), vulvovaginal ose vulvyta me diagnoza konfirmuar. Për këtë qëllim primenyayutpri vaginitis vulvovaginal dhe - suppositories vaginale (Yodoksid, Betadine), douching, larje, kur vulvity - dush me zgjidhje të sode, acid borik, peroksid hidrogjeni, Permanganat kalium ose të veçantë vaginale antiseptik tantum Rosa. Ne rekomandojmë përdorimin e antiseptics jo më pak se 2 javë.

3) Trajtimi i comorbidities që janë Shkakton dhe ulin effektivnostlecheniya inflamacion (ndryshime hormonale gjatë menopauzës, diabeti dhe trashje, infeksionet e fëmijërisë në vajzat). Gjatë paraqitjes menopauzës vaginitis jospecifik për shkak të nivelit të ulët të estrogjenit. Në raste të tilla, duhet të përshkruajnë terapi zëvendësimi të hormoneve (Ovestyn, Estrokad). Në diabetin tregon korrigjimin e sëmundjes themelor - monitorimin e sheqerit në gjak, obeziteti - treguar humbje peshe në praninë e një infeksioni fëmijëve fëmijëve - kryejë trajtimin e duhur e infeksionit. Në këto raste, të eliminuar shkakton gjendje për të ardhur në një izlecheniyuvahinita qëndrueshëm (trashje), vulvovaginal, vulvyta pa përsëritje.

Mjetet juridike popullore lecheniyavahinita (trashje), vulvovaginal, vulvyta

Mjetet juridike popullore gjithashtu mund të përdoret si një antiseptik, sidomos për fëmijët. Për banja, lavazheve vagjinore dhe aplikimet duke përdorur shkallën e 1 lugë çaji kamomil, i holluar në një gotë me ujë të valë.

Sa për ilaç i ri dhe shumë efektive popullore për t'u marrë me ndonjë sëmundje inflamatore - një fitotampony kineze "Jeta Beautiful", që përmbajnë më shumë se 26 bimeve medicinale. Fitotampony futet në vaginë për 72 orë, vret bakteret dhe thith toksina. Metoda është e besueshme dhe të sigurt, nuk ka efekte anësore.

Duhet të kuptohet se të gjitha mjetet juridike popullore nuk japin 100% garanci trajtim, ata janë të dizajnuara vetëm për të lehtësuar dhe për të lehtësuar simptomat. Nëse simptomat mjetet juridike popullore aplikimi zhdukur, kjo nuk do të thotë se ju jeni shëruar. Përkundrazi, sëmundja vetëm u zhvendos në një formë kronike.

Rekomandimet gjatë lecheniyavahinita (trashje), vulvovaginal, vulvyta

Është e nevojshme për të mbajtur një mënyrë jetese të caktuar për trajtimin e plotë:

- përjashtimi i jetës seksuale me trajtimin e plotë (për parametrat laboratorike) dhe jo në simptomovvahinita zhdukjes (trashje), vulvovaginal ose vulvyta;

- zbulimin e infeksionit në etiologji të veçantë të partnerit seksual duhet trajtuar të dy partnerët;
- vendet intime dush higjienike dy herë në ditë, gjatë menstruacioneve më shpesh, pas çdo pads ndryshim ose tampona.
Nëse një fëmijë të sëmurë - kujdes duhet të jenë më të kujdesshëm: vajzë pas çdo nevojë për të larë larg në banjë me ujë të ngrohtë, me kujdes të lajë rrobat pastrues fëmijë, sigurohuni që fëmija nuk krehje veten në prani të kruhet, ose të merrni ri-infeksionit;

- Dietë: përjashtimi nga pikante dietë dhe ushqimeve të kripura dhe alkoolit.

Oslozhneniyavahinita (trashje), vulvovaginal, vulvyta

Komplikimet e mundshme të sëmundjeve inflamatore të gjenitale në mungesë të ndërhyrjes mjekësore kohë:

- tranzicioni nga sëmundjet akute në një formë kronike. Forma kronike trajtuar komplekse dhe shpesh i jep reditsivy;
- Infeksioni i sistemit urogjenital sipërme;
- colpites vulvovahynity dhe të provokojë formimin e erozionit qafës së mitrës;
- mund te zhvillohet endometritis - inflamacion i shtrese te brendshme te uterusit;

- sëmundje inflamatore të çojë specifik etiologji te infertilitetit;
- Fëmijët janë formuar shpesh synechia (bashkim në mes të organeve) Labia vogla dhe të mëdha. Synechia rritet gjatë hyrjes në uretrës dhe për të parandaluar fëmijën normale urinim;
- në gratë më të vjetra me mure vaginitis vaginale ka hipoksi (furnizim të dobët të gjakut), dhe si pasojë, nuk janë ulcerat e vogla në muret e vaginës.

Profilaktikavahinita (trashje), vulvovaginal, vulvyta

Parandalimin e sëmundjeve inflamatore të gjenitale poshtme:

- Besnikëria partner seksual;
- Përdorimi i kondomit me partnerët e rastit (jo 100% e garancisë);
- gjenitale mëngjes higjiena dhe në mbrëmje;
- gjatë menstruacioneve duhet të përdorni pads dhe tampona me sipërfaqe të butë, pa flavorings;
- As pads ispolzuyteezhednevnye për arsye higjienike - ata janë një terren ideal të mbarështimit për bakteret;
- veshur të brendshme të bëra nga pëlhura natyrore, rrobat duhet të jenë të rehatshme dhe të mos pengojnë lëvizjet;
- Të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme dhe për të forcuar sistemin imunitar: ushtrimet e rregullta, duke marrë vitaminat me mangësi vitamina;

- shikojnë peshën tuaj;
- mos abuzojnë ujitjes -Ajo çon në mungesë ekuilibri vaginale microflora.

FAQ obstetër-gjinekolog në temevahinit (vaginitis), vulvovaginitis, vulvitis

1. A mund të trajtojë rrezatimit ultravjollcë vulvovaginitis?
Ju mund të, kjo metodë është përdorur shpesh në gjinekologji pediatrike.

2. A mund të vaginitis shkak Pharmatex qirinj apo vajra kondom?
Ndoshta, nëse ju keni një reaksion alergjik ndaj tyre.

3. A mund të veshin sandale me një gisht në coleitis?
Po mundeni.

4. Unë menjëherë pas seksit duket kruarje në vaginë unless'm shkuar në banjo. Fillova për të larë Permanganat kalium, por pasi që ka pasur një evidentim të gjelbër dhe kruarje intensifikuar. Ç'është kjo?

Ju duhet të kalojnë një shpifje mbi florën. Ndoshta kjo është manifestime vaginitis e alergji.

5. Unë kam vaginitis dhe erozionin qafës së mitrës. A mund të djeg erozion?
Për të filluar për të shëruar vaginitis, atëherë vetëm të marrë trajtimin e erozionit.

6. Unë vaginitis, mund të merrni të dashurin tim prej meje? Mos përdorni prezervativ.
Ne duhet të fillojmë të kuptoj për shkak të asaj që ju keni vaginitis. Nëse vaginitis shkaktohet nga infeksioni seksual, mund të bëhet partner të infektuar.

7. Unë jam shtatzënë, unë candidiasis vulvovaginal. Mund të marrë antibiotikë?

I sigurt, por vetëm në nivel lokal.

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos.