Gjëndër Bartolini abscesi Bartholin dhe kist


Bartolini - një inflamacion i kancerit të mëdha bartolynovoy. Bartolinovaya gjëndër - është çiftëzohet organ vendosur në nënlëkurës yndyrë në Majora Labia. Kur inflamacion i madh gjëndër mikroorganizmave holl ndikojë gjëndër ductless (kanalikulit) dhe gjëndër vetë.

Kryesore kanceri Funksioni bartolynovoy është që të zhvillojë një sekret i cili mban një lagështia e vazhdueshme të vaginës. Pse është e nevojshme? Ky sekret është lëshuar në sasi të mëdha gjatë stimulimit gjatë raportit seksual për të lehtësuar futjen e chlena.Krome seksual të përzgjedhjes të fshehtë është shumë e rëndësishme gjatë lindjes. Falë tij, të shtrirë dhe muskujt vaginale dhe fëmija mund të lindë pa dëmtuar murin vaginal. Nëse Bartolinovaya gjëndër nuk do të prodhojë numrin e saktë të fshehtë, vagina do të bëhet siklet suhim-, kruarje dhe ndjenja të djegjes në perineum dhe dhimbje gjatë raportit seksual. Normalisht, kjo është e mundur vetëm nëpër menopauzë në uljen e moshës së hormoneve femërore, estrogjenit.


Arsyet Bartolini

Bartolini e infeksionit rezulton në gjëndrës Bartholin nëpërmjet një ductless ngushtë hapjes në sipërfaqen e brendshme të minora Labia. Pasi brenda kancerit, bakteret aktive shtohen. Kjo çon në inflamacion dhe qelbëzim kancerit bartolynovoy.

Jo të gjithë Infeksionet urogjenitale shkaktuar BARTOLINI. Në shumicën e rasteve Bartolini provokojnë infeksion të transmetueshme seksualisht. Më shpesh, gonorrea, klamidia dhe trichomoniasis rrallë. Është shumë e rrallë etiologji nonspecific Bartolini - në këtë rast të veprojë si bakteret patogjene - Staphylococcus, Escherichia coli, streptokokeve dhe kështu me radhë. Kjo është e mundur jo-pajtueshmërisë me rregullat e higjienës personale.

Ajo gjithashtu duhet të kihet parasysh se edhe me infeksione gjenitale Bartolini jo të gjithë dhe jo zhvillim gjithmonë. Një rol të rëndësishëm në zhvillimin e sëmundjes luan imunitet në qoftë se ai është i dobësuar, shanset e BARTOLINI kontraktuese rritur.

Simptomat BARTOLINI me foto

Varësi kursit klinike të sëmundjes, Bartolini mund të jetë akute ose kronike. Akute Bartolini karakterizohet nga formimi i gjëndrës abscesi vërtetë apo e rreme Bartholin-së (xhepat e qelb e kufizuar).

Në formimin e abscesit rreme fillimisht ndezi gjëndër ductless ("kanalikulit" shkencërisht). Lëkura inflamacion mbi të kuqe dhe bymehet. Nëse ju klikoni në zonën e përflakur, ajo do të lëshojë qelb. Më tej ka një bllokim i gjëndra ductless dhe qelb nuk është lëshuar dhe grumbullohet në gjëndrën bartolynovoy. Për shkak të kësaj gjëndër është shumë e shtrirë dhe bulges, duke formuar arsimin dhimbshme në formën e "gunga". Gjatë lëvizjes, ecje, vrapim, dhimbje gjatë rritjes seksual akte-, ka një ndjesi djegie në perineum. Ndonjëherë rritur pak temperaturën e trupit. Nëse një adresë të gjatë në gjinekologu, sëmundja bëhet kronike.

Nëse infeksioni vërtetë abscesi depërton drejtpërdrejt në gjëndër dhe gjëndër Bartholin parenchyma shkrirë. Në këtë rast, simptomat janë më të theksuara se në abscesit gabuar. Labia mëdha dhe të vogla bymehet rëndë. Temperatura e trupit rritet mbi 38 gradë, duke rritur nyjet limfatike inguinale, ka një ethe, dobësi, "ngrirë" një dhimbje të mprehtë në huby.Vozmozhno Labia, i pavullnetshëm hapjen abscesit me lirimin e qelb të verdhë-gjelbër, e cila çon në dobësimin e simptomeve. Por në qoftë se nuk trajtohet, inflamacion recurs përsëri dhe i jep komplikime apo edhe si një abscesi i rremë bëhet kronik.

Në formën kronike simptomat BARTOLINI largohem përkohësisht dhe ri-rënduar. Në vend të kësaj abscesi formuar në kist gjëndër (formimit të lëngshme e exudate inflamatore).

Në asnjë formë Bartolini në asnjë rast nuk duhet të vetë-mjekoj, duke u përpjekur të shtrydh një absces apo cist - kjo mund të çojë në helmim të gjakut. Nëse keni ndonjë nga këto simptoma duhet të kontaktoni menjëherë gjinekologun tuaj.

Kanalikulit (abscesi false gjëndër Bartholin s)

Kur kanalikulit (abscesi false Bartholin gjëndër) Gjendja e përgjithshme e grave ndryshon pak. Rreth jashtë vrimë ductless një njollë e kuqe rrethuar nga folësit inflamatore rul, duke klikuar mbi ngushticën lëshuar një shpatull rënie, të cilat janë për studim bakteriologjike.

Kur clogging ndodh gjëndra psevdoabstsess ductless. Kjo ënjtje forma ovoydnoy shfaqen në prag të mesëm dhe të ulët të tretat e buzët Labia, skuqje, ënjtje të lëkurës lëvizin.

Abscesi False vypynaye sipërfaqen e brendshme të buzëve Labia dhe mbyll hyrjen në vaginë.

Temperatura është zakonisht e ulët të keq (37.2 - 37,5˚S) dhimbje shkaku kur ecin.

Abscesi origjinal Bartholin gjëndër

Penetrimi i mikroorganizmave në gjëndër parenchyma dhe indeve përreth të çon në gjëndër parenchyma abscesi vërtetë Bartholin-së është shkrirë. Bymehet labia të mëdha dhe të vogla. Rritjes nyjet limfatike inguinale. Edhe në krevat shënime sëmurë një dhimbje të mprehtë në labia e jashtme, nuk mund të ecin. Temperatura e trupit febrile (sipër 37,5˚S) vëzhgoi rritur ESR, leukocytosis.

Nga dhimbjet rreme abscesi reale të ndryshme të vazhdueshme, ënjtje buzët rënda gjenitale, lëkurën mbi abscesit e pasurive të patundshme, temperaturë të lartë.

Kujdes Mos filloni sëmundje, si dhe në hapjen spontan të abscesit zbrazjes shpesh i plotë ndodh dhe ju keni për të prodhuar ndërhyrje kirurgjikale.

Përpjekje shumë e rrezikshme për të shtrydh abscesit, ajo mund të ndodhë në gjakun e infeksionit dhe zhvillimin e sepsë. Prandaj, sa më shpejt që ju të konsultoheni me ndihmë profesionale, aq më shpejt sëmundja do të shërohet.

Kronike Bartolini

Kronike Bartolini shpesh recurs (përsëritet) fenomenet Vetëm dukshme karakterizuar nga inflamacion, dhimbje të vogla, struktura e dendura të kancerit.

Ekzistenca e zgjatur e gjëndrës kronike BARTOLINI grumbullohet në zgavrën e lëngjeve të lëngshme, i formuar tumor pa dhimbje - gjëndër cist Bartholin s.

Diagnoza Bartolini

Diagnoza Bartolini nuk paraqet shumë vështirësi. Mjeku Diagnoza mund të vihet në marrjen e parë në shqyrtim. Në praninë e një abscesi është përcaktuar ënjtje dhe skuqje gjëndër bartolynovoy probing arsimin shkakton dhimbje të mprehtë. Në formën kronike Bartolini (nëse Bartholin e gjëndër kist) është formimi tumor, pa dhimbje në prekje.

Në pikëpamje, duhet të kalojnë testet:

- shtupë zakonshëm nga vagina;
- Diagnostifikimi PCR infeksionet kryesore seksualisht të transmetueshme (хламидиоз,гонорея,трихомониаз,микоплазмоз,уреаплазмоз, herpes, virusi lyth njeriut);
- Sowings bakteriologjike e ndjeshmërisë vaginale vendosjen për anitibiotikam;
- Ekzaminimi bakteriologjik të Breakout e qelb apo abscesi sekret mund të merren nga gjëndra ductless nga presioni lehta.

Trajtimi Bartolini

Bartolini Trajtimi varet nga faza e sëmundjes. Për fat të keq, për shkak të përparimit të shpejtë të sëmundjes dhe trajtimit fund, trajtimi kirurgjik është përdorur më shpesh sesa konservatore.

Konservativnoelechenie kanalikulit

Konservativnoelechenie përdoret për trajtimin kanalikulit në fazën akute të sëmundjes të procesit të shpejtë eliminimi vosspalitelnoho.

Për këtë qëllim, përdorni:

-paketë akull në site përflakur;
-topically aplikuar terapi anti-inflamator, sepse zonat e përflakur të Levomekol vënë tampona, Vishnevsky vaj ose yhtyolom; përdorin zgjidhje me chlorhexidine, myramystynom etj
-Terapia me antibiotikë. Varësisht nga lloji i patogjen preferencë një mënyrë ose në një tjetër grup preparatov.V shumicën e rasteve, të përshkruajnë antibiotikët cefalosporinet (ceftriakson, Tsyfran), disa penicilina (amoxiclav), fluoroquinolones (ofloxacin, Ciprofloxacin) dhe përgatitjet e imidazole (Trihopol, tinidazole). Kursi i trajtimit me antibiotikë është jo më shumë se 7-10 ditë;

-multivitamina.

Trajtimi kirurgjik Bartolini

Në prani të abscesit apo kist Bartholin gjëndër trajtim rreptësisht kirurgjikale.

Trajtimi kirurgjik i gjëndrës abscesi Bartholin-së

Kur asbtsessa vatër ekzemë zbulojë përmbajtjen e saj hiqet. Zgavër trajtohet me solucion dezinfektues (peroksid hidrogjeni 3%). Në zgavrën e injektuar tub gome kullimit për shkarkimin rrjedhjen e plehut organik që është larguar 5-6 ditë pas operacionit. Së bashku me antibiotikë trajtim kirurgjik të përshkruara, vitamina. Plaga postoperative larë çdo ditë me peroksid hidrogjeni në zgavrën e abscesit është injektuar me një shtupë garzë Levomekol ose vaj Vishnevsky.

Trajtimi kirurgjik i gjëndër kist Bartholin-së

Trajtimi i gjëndër kist Bartholin së kryer pa rëndim të inflamacionit. Në këtë rast ka dy opsione, cysts kirurgji marsupializatsiya (krijuar kanal artificial gjëndër për rrjedhjen e sekrecioneve) ose hysterectomy (heqja) kancerin bartolynovoy.

Në kryerjen mjekun marsupilizatsii zbulon prerje kist kapsulë lineare. Kapsulë Land ngritur sutures të veçanta të lëkurës plagë skajet, duke formuar vrima e jashtme. Ne kemi prezantuar një tub kullimit apo kateter rrjedhje për cysts përmbajtjes. Pas operacionit për dy muaj jashtë Narrows vrimë, është formimi i një kanal të ri të prodhimit.

Hysterectomy kryhet nëse kanceri përsëritje BARTOLINI. Për ta bërë këtë, të kryejnë pjesën gjatësore brenda buzëve të vogla gjenitale. Gjëndra sekretojnë një bisturi dhe me kujdes hequr, plaga imponojë seams kethutovye.

Kur çdo lloj BARTOLINI pas operacionit dhe eliminimin e plotë të inflamacionit në 3-4 ditë fizioterapi përshkruara - rrezatimit magnetike dhe ultravjollcë.

Të gjithë pacientët janë të rekomanduara për të abstenojnë nga seksi deri trajtim të plotë për shkak se shanset infektuar partner seksual. Për të parandaluar përsëritjen përsëritet Bartolini, është e rëndësishme për të hequr shkakun e sëmundjes është shëruar plotësisht nga infeksionet shoqërues (klamidia, gonorre, etj), përndryshe Bartolini mund të ndodhë përsëri. Të gjithë pacientët duhet të respektojë higjienë të mirë personale: lahen dy herë në ditë; veshin rroba të rehatshme, mundësisht pambuk; gjatë pads ndryshimit menstruacioneve dhe tampona çdo 3-4 orë për të shmangur një përsëritje të infeksionit.

Gjatë shërimit është e rëndësishme që të përdorin mjete që rrisin sistemin imunitar. Kjo përfshin vitamina, të ushqyerit, dhe disa immunomodulators bimor.

Mjetet juridike popullore Bartolini

Fondet nga mjekësisë tradicionale mund të përdoret gjithashtu në bartolynyte - ata kanë efekt anti-inflamator dhe për një kohë të lehtësojë simptomat e mërzit. Në formebartolinita kronike pa rëndim treguar banja ulur me infuzion i kamomil, Calendula, eukalipt për 15-20 minuta. Në përkeqësimin e simptomave që ata mund të përdoret në lidhje me trajtimin primar (për shembull, në kombinim me antibiotikë) për simptomat e shpejtë e tërheqjes. Megjithatë, mbani mend se të gjitha mjetet juridike popullore janë vetëm efekt të përkohshëm dhe nuk shërojnë BARTOLINI.

Komplikimet Bartolini:

- përsëritje të sëmundjes;
- Arsimimi gyp të pashëruara (protivoestestestvennoho vrimë);
- përhapja e infeksionit të organeve fqinje të sistemit urogjenital (colpites, uretritin);
- sepsa (infeksion i rëndë) mund të zhvillojnë një infeksion nëse hyn në gjak kur dobësuar imuniteti.

Parandalimi Bartolini:

- Vizitat e rregullta tek gjinekologu;
- mbrojtja nga infeksionet seksuale prezervativëve -zastosuvannya, jetesës monogame;
- Trajtimi i hershëm i infeksioneve;

- forcimin e sistemit imunitar, të ushqyerit, stërvitje, refuzimi i shprehive të këqija.

Konsultatsiyachvracha obstetër-gjinekolog ngjashme Bartolini:

1. Kam gjetur cist gjëndër Bartholin gjatë shtatzënisë. Çfarë duhet të bëni? Hiq tani apo prisni derisa lindjes?
Hiq pas lindjes.

2. Unë Bartholin gjëndër abscesi, ai hapi dhe çdo gjë shkoi. Pastaj një muaj më vonë u rishfaq dhe gjinekologe sugjeruar të shkojnë për kirurgji. Ndoshta presim dhe ai iu shfaq përsëri dhe të kalojë?
Në asnjë rast nuk duhet të presë. Abscesi pa operacion do të dështojnë dhe do të shfaqet përsëri dhe përsëri.

3. Hiq abscesi gjëndër Bartholin kryhet nën anestezi të përgjithshme?
Kështu, në bazë të përgjithshme apo lokale, por më në përgjithësi.

4. kist gjëndër I. Bartholin-së. Mund të bëni heqjen e flokëve në këtë sektor?
Ju mund të trajtojnë vetëm lëkurën para depilim antiseptik Myramistin chlorhexidine apo jo për të shkaktuar inflamacion.

5. Mund zaberemet pas kancerit heqjen bartolynovoy?
Ju mund të, heqjen e kancerit bartolynovoy nuk ndikojë në fertilitetin në të ardhmen.

6. 3 muaj më parë kam hequr abscesit gjëndër Bartholin, por ende nganjëherë ndjeni dhimbje të mprehtë gjatë raportit seksual. Ç'është kjo? Pra, ajo duhet të jetë?

Kjo nuk është normë, të konsultoheni me një gjinekolog. Ndoshta ju keni kist gjëndër një Bartholin e formuar.

7. A mund të në mënyrë të pavarur të marrë antibiotikë kur kanalikulit?
Jo, ju nuk mund. Antibiotikët mund të jetë vetëm gjinekolog pas testit.

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos