Apopleksi vezore


Në vezore e pjekur e grave është në rritje follicles pjekur vezë në to, që është përgatitja për shtatzënitë e ardhshme. Që nga fillimi i ciklit menstrual fillon në rritje gjëndër dominuese, e cila nga mesi i ciklit menstrual arrin madhësinë e saj maksimale - rreth 20 mm. Pastaj derdh ruptures gjëndër, i liruar veten vezë e pjekur - ovulacioni ndodh. Në vendin e folikulit hov formuar formacionin përkohshëm - korpus luteum, e cila prodhon hormonet e caktuara që përgatisin trupin e një gruaje për të shtatzënisë. Ky është kursi normal i ciklit ovarian.


Në distrofike dhe ndryshimet sklerotike ovarian indeve që ndodhin në proceset akute dhe kronike inflamatore në mitër, sindromi i polycystic vezore dhe disa sëmundje të tjera, si dhe ovulacionit stimulimit ilaçeve ka parregullsi të caktuara në procesin e ovulacionit dhe corpus luteum formimit. Si rezultat, enët e gjakut në vendin e shpërthimit të ovarian reduktuar keq, vazhdoi dhe u rrit gjakderdhje brenda barkut dhe një trup të verdhë formuar nga anije brishtë hemorragji - hematoma. E gjithë kjo është e shoqëruar nga sindromi dhimbje, dobësi, marramendje, nauze, vjellje, lëkurë të zbehtë, i dobët. Pa menaxhimi i duhur i gjakderdhje të brendshme mund të rritet, duke krijuar një kërcënim real për shëndetin dhe jetën e grave. Duke provokuar thyerje e faktorëve ovarian përfshijnë gjithashtu trauma barkut, stresin e tepërt fizike, marrëdhënie të shpejtë seksuale, hipur mbi kalë, etj

Shpeshtësia dhe forma e apoplekii ovarian

Vezore apopleksi (këputje ovarian) - këputje e papritur (shkelje e integritetit) e indeve ovarian, shoqëruar me gjakderdhje në zgavrën e barkut dhe dhimbje.

Ndër arsyet intraperitoneal gjakderdhje 0,5-2,5% për apopleksi ovarian.

Ka 3 forma të apopleksi ovarian, në varësi të simptomave mbizotëruese:

 1. Dhimbja formë kur ekziston një sindrom dhimbje, por nuk ka shenja të gjakderdhjes brenda barkut.
 2. Forma e dobët, kur të vijë simptomat e para të brendshëm (intra) gjakderdhje.
 3. Forma të përziera kombinon tiparet e dhimbjes dhe forma anemik vezore apopleksi.

Megjithatë, të dhënat aktuale, ky klasifikim konsiderohet i pamjaftueshëm si i pamundur pa gjakderdhje ovarian këputje.

Prandaj, aktualisht, kjo patologji është e ndarë në disa nivele të ashpërsisë: butë, të moderuar dhe të rëndë (në varësi nga sasia e humbjes së gjakut).

Simptomet e apopleksi ovarian

Simptomat klinike të apopleksi lidhur me mekanizmin kryesor i kësaj sëmundjeje:

 1. Dhimbja që ndodh kryesisht në mes të ciklit ose pas një menstruacioneve vogël vonesë (në pushim Korpus luteum kist, për shembull). Dhimbja është lokalizuar shpesh në bark të ulët. Ndonjëherë dhimbja mund të japin në zorrën e trashë të mesit ose zonë kërthizës.
 2. Gjakderdhje në bark që mund të shoqërohet me:
 • rënie presioni
 • rritje në normën e zemrës,
 • dobësi dhe marramendje,
 • të fikët,
 • dridhura, temperaturë deri në 38 ° C,
 • të vjella unitar,
 • goja e thatë.
 1. Nuk mund të jetë gjakderdhje mezhmenstrualnye apo diktim pas një periudhe vonesë.

Shumë shpesh, apopleksi ovarian ndodh pas raportit seksual, ose trajnim në palestër, që në rrethana të caktuara, kur u rrit presionin në bark dhe në shkelje të mundshme të integritetit të indeve ovarian. Megjithatë, këputje ovarian mund të ndodhë në sfondin e shëndetit të plotë.

Shkaqet e apopleksi ovarian

Arsyet që kontribuojnë në shfaqjen e apopleksi ovarian:

 1. Ndryshimet patologjike në enët e gjakut (variçe skleroze).
 2. Inflamacion i mëparshëm i indeve ovarian.
 3. Momenti i ovulacionit.
 4. Faza vaskularizim e korpus luteum (mes dhe fazën e dytë të ciklit).

Faktorët e rrezikut që kontribuojnë në shfaqjen e apopleksi ovarian:

 1. Trauma.
 2. Ngritje peshe apo aktivitet të rëndë fizik.
 3. Marrëdhënie të shpejtë seksuale.

Diagnoza e apopleksi ovarian

Sipas literaturës saktë diagnozës klinike të apopleksi ovarian është vetëm 4-5%.

Gabime diagnostike kryesisht për shkak të faktit se kjo klinikë sëmundje ka një model karakteristik dhe po zhvillon një lloj tjetër patologji akute në bark dhe legen.

Pacienti sjellë në spital me një diagnozë e "barkut akute". Qartësimi arsye të kryera në spital.

Vezore parë apopleksi duhet të dallohet nga shtatzënisë ektopike dhe apendiksit akute.

Në mënyrë tipike, në rastin e klinikës "abdomen akut" gjithashtu duhet profesionistë këshilla të lidhura (kirurgë, urologists).

Sepse apopleksi ovarian është një patologji akute kirurgjikale, diagnoza duhet të vënë shumë shpejt, siç u rrit koha para operacionit rrit sasinë e humbjes së gjakut dhe mund të jetë jeta gjendje kërcënuese !!!

Metodat më të informative e hulumtimit janë:

 1. Ankesat tipike e dhimbje të forta të barkut, i cili u shfaq në gjysmën e mesme apo të dytë të ciklit menstrual.
 2. Në provim treguar ndjeshmëri të dukshme e vezores prekur dhe të bëhet simptomat pozitive të acarim peritoneal.
 3. Në testin e përgjithshëm të gjakut mund të jetë një rënie në hemoglobinës (në format anemik dhe të përziera të apopleksi ovarian)
 4. Culdocentesis, duke e lejuar ju që të konfirmojë apo mohojë praninë e gjakderdhjes brenda barkut.
 5. Ultratinguj që ju lejon të shihni në trup prekur vezore e madhe të verdhë me shenjat e hemorragji në të dhe / ose të lëngshme pa pagesë (gjakut) dhimbje.
 6. Laparoscopy, e cila i lejon jo vetëm diagnoza 100%, por edhe për korrigjimin e ndonjë patologjie.

Diagnoza përfundimtare e apopleksi ovarian instaluar pothuajse gjithmonë gjatë operacionit.

Veprimet juaj apopleksi duhet:

 1. Menjëherë të marrë pozitën horizontale.
 2. Thirrje urgjente "Ambulancë" për shtrimin në spital në një spitale kirurgjikale ose gjinekologjike.

Trajtimi i apopleksi ovarian

 1. Trajtimi konservativ është e mundur vetëm në rastin e apopleksi butë ovarian, i shoqëruar nga gjakderdhje të vogla në zgavrën e barkut.

Pacientët me apopleksi butë parë u ankua për dhimbje në bark.

Megjithatë, të dhënat e shumë studiuesve argumentojnë se menaxhimi konservativ të këtyre pacientëve në 85,7% të rasteve në mbështjelljes legen janë formuar, dhe 42.8% e infertilitetit regjistruar.

Pothuajse çdo grua të dytë pas menaxhimin konservatore mund të shkaktojë rikthim (ri vezore apopleksi). Kjo është për shkak të faktit se gjaku dhe clots që grumbullohen në bark pas shpërthimit të vezores (apopleksi vezoreve) nuk lahen si laparoscopy, mbetet në zgavrën e barkut, e cila organizon dhe promovon formimin e mbështjelljes në legen.

Trajtimi konservativ mund të rekomandohet vetëm për gratë tashmë e implementuar funksionin e tyre riprodhues (dmth tashmë kanë fëmijë dhe nuk kanë në plan të kenë ata), nëse ata të zbuluar apopleksise butë ovarian.

Nëse një grua është e moshës riprodhuese dhe është duke planifikuar një shtatzëni, taktikë edhe në qoftë se apopleksi butë ovarian duhet të rishqyrtohet në favor të laparoscopy.

 1. Trajtimi kirurgjik është thelbësore, jo vetëm për shkak se ajo ndihmon për të qartësuar diagnoza, por edhe për të kompletuar korrigjimin.

Në të gjitha rastet e laparoscopy apopleksi mundshme !!!

E vetmja contraindication për përdorimin e kësaj qasje është shoku hemorragjike (p.sh. një hemorragji shumë të madhe me humbje të vetëdijes).

Operacioni duhet të kryejë në mënyrën më të butë të ruajtjes vezore.

Mbajtur zakonisht hequr kapsulë kist, koagulimit ose suturing e vezores. Në raste të rralla, hemorragji masive të nevojshme për të kryer oophorectomy.

Gjatë operacioni duhet të jetë me kujdes larë zgavrën e barkut, hiqni mpiksjen dhe gjak, për të parandaluar formimin e mbështjelljes dhe infertilitetit.

Aktivitetet e rehabilitimit Vezore apopleksi

Duhet të bëhen aktivitete rehabilituese pas shtatzënisë ektopike për të rivendosur funksion riprodhues pas operacionit. Këto përfshijnë: parandalimin e mbështjelljes; kontracepsioni; Normalizimi i ndryshimeve të hormoneve në trup. Për të parandaluar mbështjelljes përdorur gjerësisht fizioterapi:

 • impuls ndryshueshme fushë magnetike të frekuencave të ulëta,
 • ultratinguj frekuencë të ulët,
 • Rrymat frekuencave nadtonalnoy (ultratonotherapy)
 • Terapia lazer nyzkoyntensyvnoy
 • Tubat fallopiane elektrike;
 • UHF-terapi,
 • electrophoresis lidasa zink,
 • ultratinguj në mënyrë pulsuese.

Në rrjedhën e terapisë anti-inflamator dhe ende brenda 1 muaji pas kontracepsionit rekomanduar, dhe çështja e kohëzgjatjes së saj është vendosur në mënyrë individuale në varësi të moshës së pacientit dhe karakteristikat e funksionit të tij riprodhues. Sigurisht, ajo duhet të jetë dëshira e gruas për të ruajtur funksionin riprodhues. Kohëzgjatja e kontracepsionit hormonal si thjesht individuale, por zakonisht kjo nuk duhet të jetë më pak se 6 muaj pas operacionit.

Pas masave rehabilituese para rekomanduar pacientin të planifikojë shtatzëninë tjetër, është e këshillueshme për të kryer laparoscopy diagnostike për të vlerësuar gjendjen e tubave fallopiane dhe organeve të tjera pelvike. Nëse ju nuk e kontrollojnë laparoscopy zbuluar ndryshime patologjike, duke lejuar pacienti për të planifikuar shtatzëninë në ciklin e ardhshëm menstrual.