Vaginosis bakterial - Trajtimi për Vaginosis bakterial - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Përmbajtje
Vaginosis bakteriale
Simptomet e vaginosis bakteriale
Trajtimi i Vaginosis bakterial
Komplikimet dhe parandalimi i vaginosis bakteriale
Faqja 3 nga 4

Trajtimi i Vaginosis bakterial


Të gjitha gratë me simptomat e trajtimit bakteriale vaginosis. Ajo është gjithashtu i nevojshëm trajtimi i vaginosis bakteriale asimptomatike ndaj abortit dhe kirurgji.

Sot, më moderne - një trajtim dy-hap i vaginosis bakteriale. Objektivat e trajtimit - krijimin e një mjedisi të favorshëm për rifillimin e ekosistemit normale vaginale.

Faza e parë e trajtimit të vaginosis bakteriale

Faza e parë është kryer një trajtim lokal antibacterial, pH të ulët (parashikuar për këtë acid laktik), dëshminë - immunocorrectors, estrogjenit, antihistamines, Prostoglandin. Për të lehtësuar simptomat e djegur dhe kruhet anastetyky parashikuar.

Skema trajtim vaginosis bakteriale për gratë shtatzëna dhe jo-shtatzëna janë të ndryshme, dhe trajtimin e vaginosis bakteriale në tremujorin e parë të shtatzënisë nuk është e rekomanduar, trajtimi administruar pas vlerësimit të rrezikut për nënën dhe fetusin.

Faza e dytë e trajtimit të vaginosis bakteriale

Për trajtimin e përgatitjeve bakteriale të përdorura për të rivendosur microflora e vaginës. Eubiotics Trajtimi fillojnë 2-3 ditë pas trajtimit me agjentët antibacterial.

Faza e dytë e trajtimit të pa parë në mënyrë efektive!

Në trajtimin e vaginosis bakteriale duhet provoditlechebnye masa që synojnë adresimin e faktorëve që kontribuojnë në zhvillimin dhe përsëritje të vaginosis bakteriale. Nëse ka shenja është e domosdoshme që të përdorin eubiotics, stimuluesve biogenic, vitamina dhe mjete të tjera që ndihmojnë për të normalizuar microbiota vaginale dhe gut.

Efektiviteti i trajtimit të vaginosis bakteriale është vlerësuar nga ana e zhdukjen e ndjenjave subjektive, dinamikën e simptomave klinike dhe normalizimin e parametrave laboratorike. Parë ekzaminim klinik dhe laboratorik duhet të kryhet një javë pas trajtimit të vaginosis bakteriale, të përsëritura - në 4-6 javë.

Gjatë trajtimit të vaginosis bakteriale dhe ndiqni-rekomanduar përdorimin e metodave pengesë të kontracepsionit. Partnerët seksual i femrave me bakteriale vaginosis inspektimit këshillueshme dhe, nëse është e nevojshme, trajtimin. Megjithatë, nekotoryevrachi preferojnë për të kryer një trajtim të tillë në rastet e sëmundjeve të vazhdueshme ose periodike në femra.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e vaginosis bakteriale

Në mjekësinë popullore gjë të tillë si vaginosis bakteriale nuk ekziston (emri i shfaqur relativisht vonë), nuk janë receta vetëm të popullarizuara trajtimi i lengjet vaginale (Beley) mjete popullore aq e zakonshme lecheniyabeley si sode Dush, douching zierje e bimëve (kamomil, Calendula, etj ), përdorimi i infuzione anti-inflamator në vaginosis bakteriale vetëm të përmirësojë simptomat, lehtësimin e kruarje dhe djegie, të reduktojë numrin e bardhë, por problemi themelor i mjeteve juridike popullore nuk e zgjidh.

Por mjetet juridike popullore janë të mira për heqjen e imunitetit - një vitaminë TEAS dhe infusions, ato mund të merren gjatë gjithë trajtimit.

Një keqkuptim i zakonshëm është që ju duhet për të rivendosur vaginale kos microflora spryntsyuvatysya - në çdo rast! Përveç baktereve të nevojshme kos soderzhetsya peshë padëshiruar (duke përfshirë edhe kërpudha) është koha, më i ujitjes nuk do të zhvillojnë microflora normale - kjo 2.B Në ditët e sotme, ka shumë të sigurt dhe jo më shtrenjtë se kos, eubiotics që ju përshkruajnë një mjek faza e dytë e trajtimit të vaginosis bakteriale (pas trajtimit me antibiotikë detyrueshme).