Amenorrhea


Amenorrhea - Mungesa e menstruacioneve.

Amenorrhea mund të jetë sëmundje gjinekologjike një shenjë, neurologjike dhe endokrine, por mund të jetë normale. Amenorrhea duhet të konsiderohet si një gjendje normale fiziologjike, në rastet e mëposhtme: Gjatë shtatzënisë, gjatë laktacionit, derisa pubertetit (dmth, zgjidhja koha e çiklizmit menstrual në vajzave) dhe pas menopauzës (pas 45 vitesh). Në të gjitha rastet e tjera, amenorrhea është patologji.


Amenorrhea është:

- Primar - nuk ka shenja të pubertetit dhe të menstruacioneve të vajzave në moshën 14 vjeç, ose shenjat e pubertetit (zgjerimit të gjirit, rritja e qimeve pubike dhe sqetull), por me mungesën e menstruacioneve për 16 vjet;
- Sekondar - ndërprerja e menstruacioneve në gratë me themeluar periudhës së menstruacioneve për më shumë se 6 muaj.

Shkaqet e amenorrhea

Shkaqet e amenorrhea fillore:

- anomalitë gjenetike;
- përçarje e hipofizës, hipotalamusi dhe truri t.e.narushena marrëdhëniet ciklike në sistemin hypothalamic-hipofizë, i cili rregullon ciklin menstrual (hipotalamus-hipofizë-vezore-mitrës);

- Anomalitë anatomike të organeve gjenitale (mungesa e mitrës, vaginë shkrirjes ose qafën e mitrës, nuk ka vrimë në himenit, etj). Kjo çon në "amenorrhea rreme", në të cilën të vezoreve janë absolutisht funksion normal, cikli menstrual rregullohet, por ka pengesa për lirimin e gjakut menstrual jashtë.

Hypothalamic-hipofizë sistem që rregullon funksionin menstrual

Shkaqe të mundshme të amenorrhea mesme:

- Aktiviteti i rëndë fizik, në veçanti, kjo vlen për sportistet profesionale;

- varfër dietë - kapjen e mono-dietë (të hahet vetëm një lloj të produktit), humbje peshe papritur, anoreksi (e drejta për ushqim);
- gjëndër tiroide - hypothyroidism, hyperthyroidism;
- Tumoret hipofizës - prolactinoma (tumor beninj, i cili çon në një rritje në Hormoni hormoneve në gjak);
- sëmundjet ovarian me çrregullime endokrine, sindromi policistik ovarian, sindromën e sindromit rezistente vezore, konsumuar, tumoret ovarian ovarian të ndryshme;
- vagina zaraschenyya, qafën e mitrës, damar mitrës në rrugën e amenorrhea mesme të rreme;

- Problemet psikologjike, stresi të rënda.

Foto polycystic vezore Sindromi

Simptomet e amenorrhea

Simptomat janë të shprehur, siç është thënë, në mungesë të menstruacioneve. Si pasojë, ndërpreu funksionin riprodhues, nuk ka varfëri. Steriliteti dhe nuk kanë simptoma menstruatsiy- themelore dhe të përhershme të përbashkëta për të gjitha llojet e amenorrhea. Të gjitha simptomat e tjera -Duke përdorur një të veçantë dhe specifike për një lloj të veçantë të amenorrhea.

Kur amenorrhea false shkaktohet nga çrregullime anatomike fromfor akumulimin e gjakut menstrual në mitër, duket cramping dhimbje barku në ditët e parashikueshme e menstruacioneve, e cila zgjat rreth 2-3 ditë. Paralelisht me këtë, pacienti mund të shqetësojnë dhimbje koke, vjellje, zgjerimin e gjirit.

Kur amenorrhea shkaktuar nga tumoret hipofizë, simptomat kryesore plyusuetsya galactorrhea (rrjedhjet e qumështit nga gjiri), nervozizëm neurologjike symptomy-, dhimbje koke, paqëndrueshmëria emocionale.

Në amenorrhea fillore me anomali gjenetike të përcaktuara me moszhvillimin e organeve gjenitale. Vajzat me patologjisë ngjashme disproporcional të ndryshme - i gjatë, krahët e gjatë dhe këmbët dhe një trung të shkurtër.

Në amenorrhea e mesme për shkak të çrregullimeve endokrine mund të shqetësojnë "simptoma klimaterike" në moshë të re riprodhuese - Tides ngrohjes, lodhje e vazhdueshme, dhimbje të zemrës. Për pacientët me vezore polycystic karakterizohet nga trashje dhe rritjen e nivelit të insulinës, flokët e tepërt trupore dhe trup dhe fytyrë.

Në qoftë se shenjat e amenorrhea, në qoftë se kjo nuk zbatohet për opsionet rregulla duhet të konsultohen dhe shqyrtimi i hollësishëm nga gjinekologu.

Diagnostifikimi amenorrhea

Diagnostifikimi amenorrhea përfshijnë:

- Gjinekolog shqyrtim në një karrige;
- Ultratinguj legenit;
- Testi i gjakut për hormonet (të jetë i sigurt për të kontrolluar nivelet e hormoneve FSH, LH, E2, PRL, me vezore polycystic gjithashtu kontrolloni nivelin e TST të lirë);
- Testi i gjakut për hormoneve tiroide (TSH, T4, T3);
- Analiza biokimike e përcaktimit të glukozës në gjak, trashje dhe sindromi i polycystic vezore duhet të testojë për tolerancë glukozë;

- dyshohet tumor hipofizës neurolog -neobhidnyh konsultimi, tregon X-ray vizualizimi i Sella kafkës, CT dhe MRI të trurit;
- nëse është e nevojshme me çrregullime endokrine testet ovarian hormonale kryera me progestins, estrogjene ose Clomiphen;
- në amenorrhea fillore përcaktuar Karyotype (Struktura seksi kromozonale);
- në prani të mbështjelljes ne uterus me ultratinguj tregon një hysteroscopy (ekzaminimin e hysteroscopy mitrës);
- Laparoscopy diagnostikues tregohet për sindromen policistike te vezoreve.

Vëllimi i testeve diagnostike të përcaktojë gjinekologun pas shqyrtimit të hollësishëm dhe marrjen historisë së pacientit.

Trajtimi i amenorrhea

Taktika e trajtimit të amenorrhea varet formën dhe peshën e sëmundjes. Për të gjitha llojet e amenorrhea zëvendësimit të vazhdueshme është emëruar - terapi të hormoneve (HRT) për të nxitur funksionin normal ovarian.

Përdoret për të trajtuar grupin amenorrhea e drogës:

- estrogjene (Prohinova, Folikulin, Dyvihel, estrofem) gratë -pidhodyt me çrregullime endokrine ovarian dhe vajzave me të vonuar pubertetit (nëse nuk ka çrregullime neurologjike);

- progestins (norkolutom, pregnin, Duphaston, Utrozhestan) - e përdorur gjerësisht si primar dhe sekondar dhe amenorrhea;
- analoge të Gonadotropin-lëshimi i hormoneve GnRH (tsyklomaty) -Zastosovuvaty për trajtimin e pacientëve me sindromi polycystic vezore për të nxitur ovulacionin dhe për të ndihmuar një grua të bëhet me barrë. Gjithashtu, ky grup përdorur për të trajtimin e çrregullimeve amenorrhea fillor i detyruar i sistemit hypothalamic-hipofizë;
- Kombinuara estrogjenit-progestin kontraceptive oral (COCs) të përcaktuara për sindromi i polycystic vezore. COCCI Preferencë me efekt anti-androgenic (Jeanine, Diane- 35);

- Drogat sintetike steroidal - antiestroheny (Clomiphene) - që përdoren për trajtimin e infertilitetit në gratë me amenorrhea mesme, drogës shkakton hiperstimulimin ovarian.

Kohëzgjatja e trajtimit hormoneve ndryshon në varësi të situatës. Në disa raste, hormonet mund të administrohen kurse në -preparaty tjetër të caktuar në moshën e menopauzës.

Paralelisht me terapi të hormoneve në diagnoza mund të përdoret në mënyrë të pavarur bimeve homeopatik (Remens, Klymadynon, Mastodinon) - ata rregullojnë sistemin hypothalamic-hipofizë, normalizes ciklit menstrual. Përveç medikamente kanë një efekt qetësues qetësues. Tolerability mirë dhe efekte anësore minimale lejon përdorimin e drogës në afat të gjatë.

Përveç terapi hormonale dhe homeopatik në disa forma të amenorrhea kanë nevojë për trajtim kirurgjik. Kjo kryesisht i referohet amenorrhea shkaktuar patologjitë neurologjike, të tilla si një tumor hipofizë. Pas një shqyrtimi paraprak nga një neurokirurgu kryer indikacione hipofizektomiya (heqja kirurgjikale ose shkatërrimin e Hipofiza) ose terapisë rrezatuese është emëruar. Vetëm atëherë mbahet terapi hormonale.

Kur amenorrhea false detyruar sraschenyyamy në mitër, kanale- qafës së mitrës edhe nevojë për kirurgji. Në sjelljes së supozuar histerorezektoskopiyi ditën e menstruacioneve (bashkim i kufizuar). Më përshkruajnë hormoneve terapi -estroheny dhe progestins ciklikisht.

Për trajtimin e pacientëve infertilitetit me sindrom polycystic vezore tregon një laparoscopy - metodë microsurgical e cila është mënyra më efektive për të stimuluar ovulacionit. Gjatë operacionit të vezoreve janë hequr ndryshuar ("heqje pykë" i vezoreve). Pas operacionit, shtatzënia ndodh në rreth 70% të pacientëve.

Sa për pacientët të cilët kanë amenorrhea është shkaktuar nga çrregullime funksionale, humbje peshe t.e.rezkim apo tendosje të tepërta fizike dhe stresit, në këtë rast, trajtimi duhet të synojnë në eliminimin e shkakton, pastaj restauruar menstruacioneve veten. Nëse jo, atëherë përshkruajnë hormonet. Për funksion të plotë normal menstrual është e nevojshme për të peshës gratë kishin të paktën 44-46 kg.

Është e rëndësishme që një mënyrë të caktuar të jetës për një shërim të shpejtë. Kur amenorrhea shkaktuara nga çrregullime endokrine, pacientët me rritjen e trupit rekomanduar masiv dietë dhe ushtrim. Në vezore polycystic është veçanërisht e rëndësishme për shkak se rritet pesha e rrit më tej çrregullime hormonale, dhe mund të çojë në zhvillimin e hershëm të diabetit, hipertensionit dhe atherosclerosis, për të mos përmendur faktin se trajtimi nuk mund të jetë plotësisht efektive.

Një e plotë të ngrënë dhe relaksohuni! Mundohuni të eliminuar emocionet negative Nëse ka amenorrhea për shkak të stresit të rënda, ajo është e dobishme për të vizituar një terapist.

Në periudhën e rehabilitimit është e dobishme për të kombinuar me terapi fizike dhe terapi hormonale që lejon për të rregulluar metabolizmin normale dhe normalizes ciklit menstrual. Aplikoni Electrophoresis intranasal e novokaina, zink, thiamine. Electrophoresis dobishme në jakë dhe qafën dhe zonën e fytyrës me vitamina, kështu që ka një efekt të drejtpërdrejtë në rajon hypothalamic-hipofizë dhe rregullohet nga qendrat nervor.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore amenorrhea

Në mjekësinë popullore, ka shumë receta për tinktura për të luftuar amenorrhea. Para se të përdorni ndonjë recetave popullore duhet të bëni një test shtatzënie dhe për të eleminuar atë.

Shumica e fondeve amenorrhea iznarodnyh dispozicion për recetave laik:

- 3 lugë copëtuar majdanoz mbyllur për litër katin e ujit dhe të lënë në një termos për 10-12 orë. Pastaj le supë nëpërmjet një sitë dhe për të marrë 3 herë në ditë për një gjysmë gotë në ditë para ushqimit. Supë duhet të pini rreth 3 javë -x për efekt më të mirë;

- qepë zhvishem simmered të errësuar ujë. Pas ftohjes - të kalojë nëpër një sitë. Merrni një gjysmë gotë para ngrënies 3 herë në ditë.

Mjetet juridike popullore mund të ketë efekt shumë të mirë, veçanërisht në qoftë se amenorrhea shkaktohet nga faktorë psikologjike, por ndryshe nga hormoniv- ata vetëm të lehtësojë simptomat e sëmundjes dhe të ketë një efekt të përkohshëm, nuk e eliminuar rrënjët e sëmundjes. Prandaj, gjinekolog në çdo rast duhet të shkoni dhe tinktura mund të përdoret vetëm si një mjet shtesë.

Komplikimet amenorrhea:

- infertilitetit dhe çrregullime menstruale të cilat nuk i përgjigjen trajtimit. Në këtë drejtim, shpesh duhet të mbështetet në teknologjitë riprodhuese të asistuara - në fertilizimi in vitro (IVF), mbarësimit spermës ose ovulacionit induksion. Në raste të rënda, dëshira për të pasur një fëmijë përdorur zëvendësimit;
- zhvillimi i hershëm i "moshës" sëmundjeve extragenital nga mangësi estrogjenit (osteoporozën, sistemin kardiovaskular, diabetit);

- rrezik më të lartë nga kanceri endometrial dhe proceset hyperplastic në mitër;
- Shtatzënia në gratë me amenorrhea shkaktuar çrregullime endokrine shpesh ndodhin në dështime të hershme, lindja e parakohshme, diabeti, gratë shtatzëna, shenjat e preeclampsia
(Presioni i lartë i gjakut, proteina në urinë, etj).

Amenorrhea Parandalimi

- Vizitat e rregullta tek gjinekologu; në prani të endokrine comorbidities ose sistemit nervor-dinamik monitorimit një endocrinologist ose një neurolog;

- mënyrë jetese të shëndetshme: ushtrimi i rregullt, një dietë të ekuilibruar, veçanërisht e vërtetë gjatë pubertetit, të mbështetur peshën normale, eliminimin e stresit;
- jeta e rregullt seksi.

Pyetje dhe përgjigje.

1. Unë u ndal në 14 muaj pas humbje peshe të mprehtë. Fituar peshë, hëna rishfaqur. Tani unë dua të merrni shtatzënë, por dështon. Mund të jetë kjo për shkak të amenorrhea?
Shans që të jetë shterpë është në çdo grua, nuk është i lidhur domosdoshmërisht me amenorrhea në të kaluarën. Një tjetër gjë pa të shkaktojë humbje peshe dramatike - kjo mund të flasim për sëmundjet endokrine, dhe të cilat nuk i japin ju bëhet me barrë. Ju duhet të kontaktoni gjinekologun tuaj nëse ju nuk mund të merrni shtatzënë brenda një viti të aktivitetit të rregullt seksual pa mbrojtje.

2. Unë fillova duke pasur periudha, por u ndal të nesërmen, pas një muaji atje mujore. Çfarë mund të jetë?
Merrni një test shtatzënie, ajo mund të tregojë një kërcënim të abortit në mosfunksionim të hershme apo ovarian. Në çdo rast, ju duhet të shkoni tek gjinekologu.

3. Sa kohë pas lindjes amenorrhea?
Varet nga ajo që ju ushqyer fëmijën hrudyu.U nekormyaschih gra cikli juaj menstrual mund të shërohen pas 6-8 muajsh dhe në infermieri në disa muaj apo edhe një vit. E gjithë kjo është normale.

4. Unë jam 38 vjeç, mujore për një vit si një mysafir. Simptomet e menopauzës nuk e mërzit, nuk duan të lindin. A kam nevojë për trajtim?
Është e nevojshme që të trajtohet. Menopauza e hershme mund të shkaktojnë sëmundje serioze.

5. Unë kam sindromi polycystic vezore. Pa sukses likuyusya hormonet infertilitetit për disa vite, por efekti i ndonjë që bëni?
Më shumë gjasa, ju treguar një stimulim kirurgjik ovulacionit ose duhet të përdorë për të mbarësimit artificial. Në çdo rast, strategjia trajtimi duhet të përcaktojë me mjekun tuaj.

6. Unë jam 16 vjeç dhe ende nuk ka menstruacioneve. A mund të kenë marrëdhënie seksuale?
Ju mund të, por edhe për të vizituar një gjinekolog dhe për të gjetur shkakun e mungesës së menstruacioneve.

7. A mund amenorrhea nga përdorimi afatgjatë i kontraceptivëve hormonal?
Po, mundeni. Ky është një efekt anësor i rrallë i kontraceptivëve hormonal kur zhvillim hipertormozheniya Ovarian Sindromi. Ju duhet të ndalet duke marrë hormonet, funksioni menstrual restauruar në mënyrë të pavarur disa muaj pas ndërprerjes.

8. A mund të merrni shtatzënë gjatë laktacionit, në qoftë se jo çdo muaj?

Laktacionit amenorrhea - metodë të besueshme kontraceptive, shtatzënia të jetë e mundur, edhe në qoftë se ju nuk keni menstruacionet.

Obstetër-gjinekolog, MD Christina Frambos.