Sarkoidosis


Sarkoidosis - një sëmundje në të cilat mund të jenë të prekur nga shumë organe dhe sistemet, të karakterizuara nga formimi i granuloma në organet e prekura, e cila mund te konsiderohet në nivel mikroskopik. Më së shpeshti të prekur nyjet limfatike, mushkëritë dhe shpretkë. Kjo nuk është ngjitëse dhe nuk transmetohet tek të tjerët. Më parë sarkoidosis u konsiderua si një sëmundje e rrallë, por përmirësuar aftësitë diagnostikuese e sotme, një vështrim të ri në këtë patologji mjekëve ai ka pushuar të jetë një gjë e rrallë.


Shkaqet sarkoidosis

Më sarkoidosis shfaqet në grupe të rinj e 20 deri në 40 vjet. Ka një predominim të lehtë të femrave. Kjo sëmundje është e njohur për më shumë se 100 vjet, por shkaqet e saj janë ende nuk dihet. Ka spekulime se sarkoidosis shkaktojnë viruset e ndryshme, të tilla si herpesvirus. Si ka mundësi që sëmundja është trashëguar ose të shkaktuara nga mykobakteryozom ndryshme (siç angazhuar më parë në sarkoidosis TB, sarkoidosis u konsiderua si një lloj tuberkulozi). Ndoshta ka një numër faktorësh që së bashku çojnë në ndryshime në trup që çojnë në zhvillimin e manifestimeve klinike të sarkoidosis. Në fazën e tanishme të zhvillimit të mjekësisë mund të thuhet se sarkoidosis është një sëmundje e ndarë nga origjina ende nuk sqarohet.

Sipas Klasifikimit Ndërkombëtar të Sëmundjeve të shquar:

1. sarkoidosis i mushkërive
2. sarkoidosis nyjet limfatike
3. sarkoidosis i mushkërive me sarkoidosis e nyjeve limfatike
4. sarkoidosis dhe vende të tjera të specifikuara të kombinuara
5. sarkoidosis paspecifikuara

Simptomet e sarkoidosis

Fillimi i sëmundjes mund të jetë edhe akute dhe gradual, dhe asimptomatike. Sëmundje asimptomatike më shumë i zakonshëm në sarkoidosis nyjet limfatike intrathoracic, pa dëmtimin e organeve të tjera. Në raste të tilla, zbulimi i sëmundjes ndodh kur parandalues ​​x-ray.

Më shpesh sëmundja ndodh gradualisht me simptoma të përgjithshme të tilla si përgjumje, lodhje, të cilat janë tipike për shumë sëmundje. Me përfshirjen e pacientëve mushkërive ankohen gulçim, kollë, mbrapa lënduar. Pas 2-3 javësh, këto simptoma mund të zhduken tërësisht. Në rrjedhën zgjatur e këtyre manifestimeve mund të vazhdojnë për një kohë të gjatë. Një tipik trudnootdelyaemoy thatë kollë. Zhvillimi i mëvonshëm i fibrozë të mushkërive (vulën ind) zhvillon sëmundje të frymëmarrjes dhe pulmonare të zemrës.

Nuk është një kurs urgjente të sarkoidosis - një sindrom Lefhrena. Nuk është e rrallë, në 10% të rasteve. Ajo karakterizohet nga temperatura në rritje në 38-39 ° C, pamjen gunga e eritemë (faqet inflamator, i tmerrshëm mbi lëkurë, zakonisht ndodh në këmbë, parakrahët, më pak njerëz), ënjtje dhe dhimbje të përbashkët, si dhe lezione dypalëshe e nyjet limfatike intrathoracic. Këto simptome mund të duket i paplotë dhe sëmundjet rrjedhje mund të ndodhë në këtë rast më të fshihet.

Eritemë nodosum prysarkoyidozi

Përveç kësaj, ekziston sindromi Heerfordta karakterizuar nga lezione të gjëndrave të pështymës dhe sytë.

Në mesin e procesit extrapulmonary lokalizimit, shpesh të izoluara lezione të nyjet limfatike periferike, lëkurë dhe indin nënlëkuror. Qafa dhe nyjet subclavian, axillary dhe inguinale më pak të zgjeruar, plotnoelasticheskuyu, celular, lëkura mbi ta nuk është ndryshuar, gyp jo e komplikuar. Vetëm mund të vuajnë dhe nyjet limfatike të barkut. Në 5% të shpretkës dhe mëlçisë janë zgjeruar. Në gjak, rrit bilirubin, veprimtarinë aminotransferase. Humbjen e eshtrave është e rrallë, e karakterizuar nga foto tipike radiologjike. Në mënyrë tipike zhvillimin e shumta falangave kockave shkarkimi vatra në duart dhe këmbët për shkak të kullimin e kalciumit dhe është shoqëruar me rritjen e përmbajtjes në gjak dhe urinë. Sistemi nervor qendror është shumë e rrallë, shkon e vështirë.

Në 20-30% të rasteve të sarkoidosis e zemrës gjetur se asimptomatike. Defektet mund të zbulohet nga EKG, ultrazërit zemrës. Ulur sasinë dhe madhësinë e majtë rritet zemrës barkushe të drejtë, aritmisë.

Nëse keni simptomat e mësipërme, pacienti duhet të fillojë të zbatohet për mjekët e përgjithshëm, ku terapisti do të përshkruajnë testet e nevojshme dhe metoda të tjera të hulumtimit. Një sarkoidosis dyshuar dërgoni një specialist - pulmonologist. Zbulimin dhe trajtimin e sëmundjeve në fillim jep një prognozë të favorshme dhe shërim. Përndryshe ka ndryshime bruto në indet e mushkërive, sëmundje të frymëmarrjes dhe pulmonare të zemrës, verbëri dhe çrregullime të tjera që çojnë në paaftësi e pacientit.

Shumica sarkoidosis simptomat e tyre shumë të ngjashme me tuberkulozin, por shkaqet e, dhe për këtë arsye trajtimi i këtyre sëmundjeve ndryshojnë jashtëzakonisht shumë. Dhe anti-drogë TB, dhe ndoshta vetë pacienti mund të çojë në përkeqësimin, dhe në raste të veçanta, vdekjen. Ngjashme, në rrjedhën e saj të sarkoidosis është e njëjtë me sëmundje të tilla si sëmundja Hodgkin, kanceri i mushkërive qendror, toxoplasmosis, brucelozës dhe një grup të sëmundjeve të quajtur yummy "granulomatoz". Prandaj, trajtimi në kohë te mjeku, diagnostikimin dhe trajtimin nga një specialist mund të parandaluar pasojat e padëshiruara.

Testet e kërkuara për sarkoidosis dyshuar

Analiza, e cila do të duhet të kalojnë përfshijnë: numërimin e gjakut komplet, biokimi e gjakut, test Mantoux, Diaskintest, analiza të përbashkët pështymë, analiza e pështymë për mykobakteria, FBS dhe biopsi spirography, radiografi (CT, MRI).

Gjaku mund të zbulohen anemi, leukopenia, lymphopenia, monocitozë, u rrit norma sedimentimi eritrociteve (kurs shpesh akute). Në të njëjtën kohë, në shumë pacientë, sidomos në sarkoidosis nyjet limfatike intrathoracic, ndryshimet në gjak nuk është e rëndësishme, apo të humbur. Kur analizat biokimike mund të zbulojë në rritje fibrinogjenin, lipoproteins, proteina C-reaktive, disa pacientë kanë disproteinemitë. Në 15% - 20% e pacientëve me rritje të dukshme në nivelet e kalciumit në gjak dhe urinë. Si analiza e të na tregoni në lidhje me shkallën e dëmtimit të organeve në sarkoidosis, ashpërsia e procesit.

Në shumicën e pacientëve me sarkoidosis shënuar energji tuberkulozi është pasqyruar shkeljen e imunitetit qelizor. Testi negativ Tuberkulin dhe Diaskintest më shumë i zakonshëm në sarkoidosis të mushkërive.

Analiza e Përgjithshme pështymë dhe analiza e pështymë për mykobakteria të na ndihmojë të kryejë diagnoza diferenciale me sëmundje të tjera të mushkërive, të tilla si të tilla si aspergillozës, tuberkulozi. Në raste të rralla, analiza zbuloi pështymë Mycobacterium tuberculosis (1% e patologjisë kombinuar të sarkoidosis dhe tuberkulozi).

Në pacientët me sarkoidosis FBS mund të ketë ndryshime të ndryshme. Për shkak të nyjet limfatike zgjeruar compression bronkiale është një ngushtim të tubave bronkial. Deformim i mureve të tyre, shpërthejnë muret e lumen bronkial, "Ektaziy sarkoyidozni" - zgjerimi, dredhje, trashje anije si një rrjet të veçantë ose rrjet "merimangat". Në shumicën e pacientëve, gjendet endobronchitis nonspecific zakonisht bilateral. Rrallë janë gunga të shumta. Pllaka, ashpërim.

Kur biopsi në këto fusha duke përdorur metoda citologjike dhe histologjike mund të zbulojë elemente sarkoidnoy granuloma. Në studimin morfologjik të granulomat bronkial janë të ndryshme: sarkoidnye tipike dhe shumë qeliza limfoide skopleniya.Naibolee e zakonshme e përdorur në ditët e sotme: transbronhyalnaya biopsi intrapulmonary Mediastinoscopy, transbronhyalnaya biopsia e nyjeve limfatike intrathoracic, videotorokoskopiya. Gjithashtu kryhet dhe biopsi bronkiale, nyjet limfatike periferike, të lëkurës, mëlçisë, shpretkë dhe organeve të tjera të përfshira në proces. Zbuluar në elemente materiale biopsi lezione sarkoyidozni saktë dhe menjëherë mund të vënë diagnozën.

Studimi i funksionit të frymëmarrjes (spirography, Spirometry) për të ndihmuar në identifikimin e shkeljeve të shkallë të ndryshme në pacientët me sarkoidosis të organeve të frymëmarrjes. Shkalla e pengesave bronkial, rrit rezistencën bronkiale ndaj rrjedhjes së ajrit, duke ndryshuar vetitë elastike të indeve të mushkërive tregon përparimin e dështimit të frymëmarrjes. Natyra shkelje pengues shpesh vizitojnë Marz në pacientët me sëmundje akute, natyrisht kronike restriktivnoho-.

Një nga metodat kryesore të diagnozës së sarkoidosis nyjet limfatike intrathoracic dhe mushkëritë janë të X-ray. Nyjet limfatike janë zgjeruar në të dy anët pothuajse gjithmonë. Zakonisht më shumë të prekur nyjet limfatike bronkopneumonare. Nyjet limfatike hijet shfaqen në radiographs si konhlamerat madhe, por mund të jetë në formën e grupeve të veçanta të nyjet limfatike. Ndryshimet më të mëdha, ndërsa lëndimet e nyjeve limfatike intrathoracic dhe mushkëritë në fazën akute që ndodhin në mes dhe pjesët më të ulta të mushkërive, shënoi përhapjen e qelizave. Ato mund të jenë të madhësive të ndryshme. Në disa raste, ndryshimet e duhura janë më të theksuara se të majtë. Në procesin kronike kurs shënuar: në rritje shenjat e mushkërive, fushat emphysematous mushkërive, edukimin e "demave". Në këtë sfond mund të jetë i freskët dhe vatër.

Nyjet limfatike sarkoidosis intrathoracic në x-ray

Lezionet e izoluara të mushkërive vërejtur rrallë. Pas kurë sarkoidosis mund të zbulohet në radiografi ndryshimet e mbetura si pnevmofybroza shkallë të ndryshme të ashpërsisë, formacionet barkut bulloz sipas llojit.

Fazat e klasifikimit përdorimi i sarkoidosis lidhur me shenjat radiografike mbi të dallohen: Faza 1 - rritur nyjet limfatike intrathoracic, Faza 2 - Zhvillimi i lezioneve të kombinuara të nyjeve limfatike intrathoracic dhe mushkëritë. Faza 3 - lezioni i kombinuar i nyjeve limfatike intrathoracic dhe fibrozë të mushkërive si dhe zhvillimin e njësive të mëdha.

Tërësia e metodave diagnostikuese, historia e sëmundjes, historia e jetës së pacientit duke çuar në emërimin e një diagnozë të saktë.

Trajtimi i sarkoidosis

Ne trajtimin e sarkoidosis janë përdorur: kortikosteroidet, praparaty nonsteroidal anti-inflamator, pentoxifylline, cytostatics (methotrexate, azatioprine) immunosuppressive (cyclosporine), droga immunomodulatory, fizioterapi, plasmapheresis. Aktualisht përdoret numri hormonal i skemave që redukuar inflamimin, për të përmirësuar pamjen klinike. Si rregull, përshkruajnë prednizalon, ose analahov (metipred). Vetëm të aplikojnë kortikosteroidet inhalyatsioonye - budesonid. Bekotid, dipropionat beklometazoni. Ata selektive ndikojnë në mukozën e prekur bronkiale.

Në një skemë komplekse e trajtimit të sarkoidosis përfshijnë delagil ose plakvenyl, ata të zvogëlojë nevojën për oksigjen në indet, pengojnë zhvillimin e indeve kokrrizimi janë immunomodulators. Gjatë gjithë periudhës së trajtimit të përshkruara antioksidantë: vitaminë E, Thiosulfate natriumi, vitaminë C.

Pacientët me fillimin akut dhe një shkelje të microcirculation emërojë Anhioprotektory. Shmangni stresin, për të shmangur ekspozimit të zgjatur diell dhe hipotermi. Në shumicën e pacientëve me simptoma Vetëm dukshme, me rritje të moderuar në nyjet limfatike intrathoracic, në mungesë të lezioneve të mushkërive shpesh të përshkruara vëzhgim për 3-6 muaj me emërimin e NSAIDs dhe antioksidantë, indometacine, vitaminë E, Thiosulfate natriumi, pentoksifillina, droga antimalarial (Chloroquine) . Shpesh, pas një trajtim i tillë ndodh në pacientët me faljen e plotë ose pothuajse të plotë. Ndonjëherë ka një proces të përkeqësimit gjatë trajtimit, duke i detyruar të caktojë trajtimin hormonal. Kur sarkoidosis me lezione të kufizuara të trajtimit tjetër është përshkruar drogës antimalarial doza minimale e hormoneve. Në forma të përgjithësuar të përdorura në mënyrë të njëjtë methotrexate, cyclosporine ose azatioprim.

Vetë-mjekim nuk është i rekomanduar. E gjithë periudha e rehabilitimit duhet të mbahet nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore. Renthenkontrolya mbahet çdo dy muaj.

Në fazën e parë të trajtimit, sidomos në fazën akute të sëmundjes, ne rekomandojmë trajtim pacientit për përzgjedhjen e regimens individuale të trajtimit, doza e përzgjedhjes terapi hormon. Trajtimi zgjat rreth dy muaj, me kalimin në monitorimin e pacientëve të jashtëm. PRIX asnjë trajtim sistematik të gjendjes së pacientit mund të përkeqësohet të përparojë. Kohëzgjatja e trajtimit varet nga përmirësimi i testeve pacientit, metodave të imazhit dhe kërkimet varet nga procesi shkallë. Trajtimi për raste të rënda mund të zgjasë deri në dy vjet.

Ushqimi dhe mënyrën e jetesës prysarkoyidozi

Ushqimi për sarkoidosis nuk janë specifike, por ka disa kufizime. Që procesi ka durimin, dhe i dobishëm karbohidratet rritjen inflamacion, duhet të përjashtohen nga dietë: sheqer, ëmbëlsirat, ëmbëlsira, produkte të bëra nga brumë maja, pije e ëmbël. Çdo inflamacion si dhe rrit në përdorimin e: ushqime të mprehtë, të kripura dhe të skuqur. Është e nevojshme për të përjashtuar produktet që përmbajnë kalcium, si dhe shtesat e përmbajtjes në (qumështi dhe produktet e qumështit, djathë, salcë kosi) e gjakut dhe urinës. Ushqimi duhet të jetë i shëndetshëm dhe lehtësisht të tretshëm, steamed, i gatuar me valë ose stewing. Mirë për të ngrënë frutat e detit buckthorn, e zezë currants, gooseberries, qershi, shegë, qepë, hudhër, alga deti, hikërror dhe tërshërë drithëra, fasule, bizele. Kur terapi hormon duhet të kufizojë futje të kripës, pasi nuk është mbajtjes fluide në trup. Forcuar proteina ndan, kështu që ju duhet të përdorni dietë proteina.

Metodat tradicionale të trajtimit

Trajtimet Njerëz përfshijnë terapi bimor (rrënjë alte, Calendula, gjethe delli, rigon, Sage) në qoftë se ata nuk kanë alergji. Në parim, një trajtim i tillë është e lejuar, kjo nuk do të çojë në një shkelje të organeve dhe sistemeve. Këtu, për shembull, trajtimi me vodka dhe gjalpë, mund të ndikojnë në funksionin e mëlçisë, e cila në sarkoidosis mund të përkeqësohet. Badger yndyrë kontribuon në përkeqësimin në mushkëri, inflamacion rritje, përdorimi i tij në sarkoidosis vetëm përkeqësojnë situatën. Aloe, Mjaltë është një immunomodulators natyrale, kështu që në trajtim kompleks sarkoidosis mund të përdoret.

Rehabilitimi pas trajtimit të sarkoidosis

Drogës pa rehabilitimi: electrophoresis vnutrytkanevoy, terapi magnetike, elektroforezë i heparin ose lidasa, ultratinguj, lazerolechenie, ushtrim terapeutik, terapi manuale. Kohëzgjatja e përgjithshme të trajtimit varet sëmundjes dhe pacientit.

Komplikimet e sarkoidosis

Ndërlikimet më të zakonshme të sarkoidosis përfshijnë: emfizemë rënda, dështim të frymëmarrjes, sëmundje të mushkërive e zemrës, sindromi BRONCHO pengesa, zemrën pulmonare. Kjo është, shfaqja e proceseve të pakthyeshme, e cila pastaj të bëhet kronike dhe të shoqërojnë pacientin ka jeta kërkojnë trajtim. Prandaj, trajtimi në kohë te mjeku, vjetor shqyrtimi kalimi flyorografi ndihmon zbulimin e hershëm të sëmundjes dhe eliminon pamjen e komplikimeve.

Moti prysarkoyidozi

Përafërsisht 60% e pacientëve pas dy vjetësh ka një ndjesë spontan. 25% e pacientëve shërohen plotësisht pas trajtimit. Në 10% të rasteve të arritur faljen dështon. Trajtimi i sarkoidosis extrapulmonary dhe sistemet nervor qendror janë shpesh joefektive. Sarkoidosis është një shkaktar i rrallë i humbjeve të aftësisë së kufizuar të qëndrueshme, sidomos në nivelin e tanishëm të mjekësisë. Paaftësia më e zakonshme e lidhur me zhvillimin e dështimit kardiopulmonare, zemra pulmonare, si pasojë shkaktohet procesin sarkoyidozni të gjatë. Rezultati vdekjeprurës ndodh rrallë - në 0,5-7% të rasteve.

Sarkoidosis Parandalimi

Që nga shkaqet e mundshme të sarkoidosis sëmundjes dhe në fund nuk është i njohur është e vështirë të mendojnë për parandalimin e sëmundjes. Ju mund të flasim për një mënyrë jetese të shëndetshme: eliminimin e duhanit dhe alkoolit, ekspozimit të zgjatur diellit, për të shmangur kontaktin me kimikate, tymi, substancat që ndikojnë në funksionin e mëlçisë dhe mushkërive. Një studim vjetor x-ray.