Kalcifikim


Kalcifikimi - inflamacionit akut ose kronik të përfshirjes pasmë choroidal të retinës. Nuk janë të lindura dhe të fituara.

 

Kalcifikim

Shkaqet chorioretinitis


Të çojë në zhvillimin e kushteve të sëmundjes në vijim:

- Infeksioni (toxoplasmosis, tuberkulozi, sifilizi, virusi herpes), duke përfshirë edhe lokale (traktin e sipërm respirator, zgavrën me gojë);
- rrezatimi;
- disa toksina (p.sh., hemophthalmus kohë çon në kalcifikim, sepse elementet razrushyvshyesya e gjakut mund të jetë toksike);
- reaksione alergjike;

- kusht autoimmune;
- (njerëzit HIV-pozitive në njerëz të brishtë pas trajtimit afatgjatë) mungesës së imunitetit;
- plagosje.

Simptomet e chorioretinitis

Në varësi të procesit të lokalizimit të kalcifikim mund të jetë qendror (në zonën makular) peripapillyarnuyu (zona rreth nervit optik), ekuatorial (afër ekuatorit) dhe periferike (afër vijës dhëmbëzuar). Prevalenca e ndarë në fokale, multifokale shpërndarë (lezione të shumta), përhapur. Gjatë rrjedhës janë të mprehta (3 muaj) dhe kronike (shpesh të përsëritet).

Varësisht nga lokacioni ka ankesa tipike. Kalcifikim periferike mund të jenë asimptomatike, ata zbuluan në inspektim rutinë. Çdo dëmtim në zonën e pacientit makular sheh paqartë dhe të reduktuar mprehtësi vizuale, njolla të errëta, flashes (fotopsii), ndez para syve, formën dhe madhësinë e objekteve të shtrembëruar (metamorfopsiyi, mikropsii dhe makropsyy), pacienti është e vështirë për të lundruar në të errët (ditë-verbëri, "verbëri natën") .

Ndonjë nga këto simptoma mund të tregojë një sëmundje të rëndë të vizionit, kështu që ju duhet menjëherë të konsultoheni me një okulist.

Diagnoza chorioretinitis

Për të konfirmuar diagnozën, hulumtimin e mëposhtme:

- mprehtësi vizuale (ul me kalcifikim qendror, nuk rregullohen);
- perymetryya, duke përfshirë kompjuter (mund të shkaktojë bagëti ose njolla të errëta, reduktuar ndjeshmëri kontrast i retinë);
- refractometry - nuk ndryshon me kalcifikim;
- biomicroscopy - të zbuluar ndryshimet tejdukshëm;                                                          
- Hulumtimi në dritë të transmetueshme - trazim të jetë e mundur në trup tejdukshëm;

- ophthalmoscopy me një nxënës të gjerë dhe lente Goldmann. Në varësi të formës dhe të bëjnë një tablo të përzier të fundus. Ndryshimet Klasike: vatra ka filluar të thinjet-verdhë paqartë, duke folur qelqor (në procesin e infiltrimit) përgjatë enëve fluide, hemorragji të mundshme. Kufijtë e mëtejshme janë të qarta, dhe nuk ka pigmentim në zjarr. Përfundimisht zhvillon atrofi e retinë dhe choroid në zonën e prekur. Oftalmoskopicheskaya foto tjetër horioidita do të përshkruhet më tej;

- Angiografia fluoreshente zbulon ndryshime në enët e gjakut të fundus (mikroanevrizmy, ura etj);
- elektroretinohrafiya për të përcaktuar gjendjen funksionale të retinës;
- Tomografia optike koherenca e retinë - të përcaktojë morfologjinë e vatrave inflamatore;
- Ultratinguj zbulon ndryshimet dhe Media turbullt sy

 

Uzi me kalcifikim

Për të instaluar shkaqet chorioretinitis gëzojnë metodat e mëposhtme: të gjakut të përgjithshme dhe testet e urinës, gjakut mbi RW, hepatiti, HIV, toxoplasmosis, herpes, cytomegalovirus, fluoroscopy të gjoksit, test Mantoux nëse tregohet. Nëse është e nevojshme, të konsultoheni me një terapist, pediatër, sëmundje infektive, immunologist, allergist, sëmundje veneriane, TB, mjek Ent, dentisti.

Disa karakteristika klinike horioretinitov

Chorioretinitis Toksoplazmoznyy pothuajse gjithmonë kongjenitale. Infeksioni ndodh në utero. Lezione të gjeni edhe në sistemin nervor qendror dhe organet e tjera. Periudhat e alternativ faljen me acarimin. Vatra kronike kanë kufij të qartë me pigmentim trashë. Me proces aktive e infiltrimit shfaqet në skajet e lezioneve vjetra. Latest promynyruet fokus në tejdukshëm, shkëputje të mundshme retinës, hemorragji retinal me të mëvonshëm membranën formimin neovaskulyarnoy.

 

Chorioretinitis Toksoplazmoznyy

Chorioretinitis tuberkuloz sekondare, që lind ne prani te përqendrim primar, zakonisht në mushkëri. Fundus duket shpërndahen tuberculoma pas trajtimit plagët chorioretinal mbeten. Inflamacion Tuberkulezno-alergjik të choroid kanë karakteristika të ndryshme karakteristike.

 

Chorioretinitis tuberkuloz

Chorioretinitis frëngjyzak karakterizuar nga pikturë "kripe dhe piper" në fundus. Ky fokus pigmentim alternuara me fushat e fibrozë dhe atrofi.

Kalcifikim në infeksionit HIV ndodh në sfondin e imunitetit dhe shpesh tsytomehalovyrusnuyu shkaktojnë. Karakterizohet nga plagë të madhe të përbashkët ka nekrotizues dhe hemorragjike natyrën, vështirë për të trajtuar dhe të çojë në verbëri.

Trajtimi chorioretinitis

Trajtimi duhet të jetë në kohë dhe i projektuar në mënyrë individuale. Terapi lokale është i paefektshëm, përveç parabulbarno dhe retrobulbar injeksione. T'u përdorur grupin e mëposhtëm të barnave;

- etiotropic - që synon eliminimin shkakton chorioretinitis. Kur bakteriale antibiotikët spektrit të gjerë e përdorur për të identifikuar patogjen. Pastaj, në varësi të ndjeshmërisë së antibiotikëve të caktuara të përshkruara. Në virale chorioretinitis përdorur interferoneve, nxitësit interferonohenezu dhe antiviralë. Në chorioretinitis sifilitik përshkruajnë antibiotikët grup penicilinë kurs të gjatë prej 1 muaji (nëse intolerancës, doxycycline, macrolides ose cefalosporinat). Nëse procesi është quajtur toksoplazmoy, pastaj të aplikojnë sulfadimezin me pyrimethamine dhe acidit folik dhe vitaminë B12. Chorioretinitis tuberkuloz trajtohen së bashku me specialistë të tuberkulozit. Lista mostër e barnave në procesin kronike, izoniacid dhe rifampin, stretomocinë, kanamycin dhe agjentëve hormonal. Infeksion herpetike trajtuar me aciklovir 0.2 g 5 herë në ditë, citomegalovirusin - ganciklovir intravenoz

- inflamator, duke përfshirë hormonal. Për shembull, indometacine, Diclofenac dhe dexamethasone ose hydrocortisone gojë, intramuskulare, intravenoze ose topically (parabulbarno përgatitje zgjatur për futjen e 1 çdo 2 javë - diprospan)

- terapi detoxification - për shembull, gemodez ose 5% solucion glukoze 400 ml pikoj intravenoz

- Immunotherapy - në varësi nga shkalla e procesit të përdorura të imunosupresive (fluorouracil aktive kalcifikim, Merkaptopurinë) ose adjuvants (p.sh., Levamisol HIV)

- Terapi hyposensybylyzyruyuschaya është kryer duke përdorur antihistamines (Suprastin, Claritin, Aerius, etj).

- për të rritur rezistencës treguar vitaminat e trupit (C, B, përgatitjet mundësisht multivitamin)

- Enzimat e përdorur në nivel lokal për të përshpejtuar rezorbimit e vatrave inflamatore, fibrinolysin tillë retrobulbarno, hemazy, histohrom ose lidasa

- mungesa e përgjigjes ndaj trajtimit, kohëzgjatjen rënda ose të zgjatur chorioretinitis treguar duke përdorur metoda jashtëtrupor detoxification si hemosorbtion, plasmapheresis.

Trajtimi Fizioterapia është e rëndësishme për një shërim të shpejtë. Efekti i mirë është nga elektroforeza e lydazoy ose fibrinolysin.

Për të ngadalësuar përhapjen e inflamacionit përdorimit retinë lazerkoahulyatsyyu, të përqëndrohet në këtë mënyrë vidmezhovuyuchy chorioretinal në inde të shëndetshme. Në formimin e membranes chorioretinal ose shkëputjen e nevojshme vitrektomia.

Komplikimet chorioretinitis

Kalcifikim - një sëmundje serioze që rezulton në trajtimin e parakohshme ose të papërshtatshme për komplikime të tilla si shkëputja e retinës, membrana neovaskulyarnaya, hemorragji të përsëritura retinës, trombozë retinës venë dhe të tjerët në të cilën ju mund të shkoni të verbër.