Elb në sy


Elb - një inflamacion i gjëndër e flokëve apo të rëna dhjamor gjëndër në rrënjët e rëna.

 

Arsyet për këto elb


Elb ndodh për shkak të infeksionit (Staphylococcus aureus) në gjëndra dhjamor, të ndihmuar nga fërkim shekulli gishtat. Duke ulur imunitetin në të njëjtën mënyrë nuk është një terren i favorshëm ushqyes për marimangat (Demodex) në follicles flokët, e cila gjithashtu mund të çojë në elb. Në laborator janë viyu dhe shikoni nën mikroskop prania e larvat Demodex.

Simptomet e elbi në sy

Sëmundja ardhurat fillon me dhimbje akute dhe të moderuar, kruajtje, skuqje dhe ënjtje e shekullit skajet e lëkurës. Pak ditë më duket se kufizuar ekzaltimin patologjik të tip verdhë - është inflamator depërtuar me kokë elbi. Pas një kohë, 3 - 4 ditë, do të ketë elbi pavullnetshëm seksioni dhe të gjithë përmbajtjen e tij, domethënë, qelb dhe copa indet nekrotike, shpëtojnë. Dhe menjëherë ulur dhimbje, skuqje, ënjtje dhe të shekullit buzë të lëkurës. Shërim të plotë ndodh pas 7 ditësh.

Elbi trajtim.

Nëse i kushtoj vëmendje koha për dhimbje të moderuar në vendin e shekullit, kruajtje, skuqje dhe ënjtje të lëkurës edges shekulli, ajo është mjaft shpesh (4-5 herë në ditë) për të lyej dëmtuar vend 1% zgjidhjen e gjelbër të shkëlqyer me 70% alkool ("Zelenka") . Në prani të depërtojnë inflamatore (lartësimin kufizuar patologjik) tregon ngrohjes ose UHF terapi thatë. Aplikohen fasha dhe kremra lagësht nuk janë të rekomanduara për shkak të rrezikut të infeksionit në gjëndra fqinje kanalet nxjerrës. Si ju mund të përdorni kripë thatë ngrohjes, drithëra, rërë apo të ngrohtë zier vezë.

Nxehtësia pan kripë derdhur në një goditje të pastër dhe aplikuar në vendet e përflakur. Kripa duhet të jetë e ngrohtë, kështu që nuk djeg. Kur procesi i tërhequr procedurë elb termike nuk mund të bëhet, për shkak të ngrohjes rrit qarkullimin e gjakut dhe inflamacion përhapet në një zonë më të madhe. 

Shumë shpesh, elbi mund të kombinohet me inflamacion bakterial të Mukoza e syrit (konjuktivit), në raste të tilla duhet të bëhet në një laborator në mbjellëse Klinika e syve bakterial nga syri për të përcaktuar ndjeshmërinë e infeksionit ndaj antibiotikëve. Sipas rezultateve mjeku do të përshkruajnë një antibiotik të përshtatshëm. Nëse bakposev bëni, përshkruajnë spektrin e gjerë antibiotikët (Floksal, TOBREKS ® et al.), Syri ushqeu çdo 4 orë për 5-7 ditë zgjidhje 30% e sulfatsil natriumi (albutsida). Në mënyrë të pavarur antibiotik është më mirë të mos dalë, pasi futje pikë-pikë zgjatur i antibiotikëve çon në shumëzimit të infeksionit fungale në sy.

Ndonjëherë Depërtojnë inflamator mund të ketë disa krerë elbi dhe shoqërohet me dhimbje koke, ethe, rritje në nyjet limfatike të qafës së mitrës në anën e prekur. Për të vetë-mjekoj nuk është e nevojshme, paraqituni te mjeku sy për diagnostikimin dhe për të përcaktuar trajtimin e duhur.

Elbi shtrydh është krejtësisht e papranueshme!

Oslozhneiya elbi

Të përshpejtojë procesin e hapjes së një nxjerrje të pavarur elb nuk rekomandohet, pasi ajo dispels infeksion në rreshtim të syve, qepallat, orbitë dhe të çon në komplikime të tilla si meybomit, orbitë celuliti. Në mënyrë të ngjashme, infeksioni mund të merrni në gjak (sepsë) dhe përhapet nëpërmjet enëve të gjakut në membranën e trurit (meningjit).

Një nga komplikimet më të shpeshta të elbi është meybomit. Meybomit- një inflamacion i shekullit të kancerit kërc. Inflamacion purulent gjithmonë. Shekulli kërc është një pjatë konveks, i cili formon formën e shekullit. Në shekullin e kërc është meybomievye kanceri. Këto gjëndra janë skolemized gjëndra dhjamor. Infeksioni merr në nxjerrës kancerit kanal meybomyevoy dhe nuk ka inflamacion i gjëndra - meybomit. Sëmundja mund të jenë të dy akute dhe kronike. Klinika e klinikës meybomita akute të ngjashme me elb (dhimbje, skuqje, ënjtje shekulli), por infiltrimit është i thellë në kërc dhe të dukshme në mukozën e shekullit, kur kthyer shekullit. Ajo zbulon infiltrat inflamator përmes mukozën. Meybomit kronike vazhdon ndryshe: në buzë të shekullit shënuar skuqje, trashje; karichnevatye verdhë-kafe lindin nëpërmjet intensiv kancerit meybomyevoy puna. Infeksioni me gjëndra yndyrë lirimin meybomyevoy bie në rreshtim e syrit shkakton inflamacion kronik - konjuktivit kronike. Trajtimi i akute meybomita i njëjtë me trajtimin e elbi. Meybomit kronike trajtohet me antibiotik që përkojnë pas mbjelljes bakterial nga syri. Parandalimi është nxjerrje meybomita periodike (të paktën 2 herë në vit) gjëndra Sallo meybomiyevyh përmbajtje përmes masazh ndonjëherë. Kjo procedurë e bën mjeku sy ose të trajnuar posaçërisht infermiere duke përdorur një shkop qelqi. Kurs- 10 herë.

Kur elbi shpesh shfaqen studim nevojshme përgjithshme të mjekut dhe të trajtimit te mjeku-immunologist për trajtimin Qëllimi tonik (vitaminë, autohemoterapyya).

Elbi Parandalimi

Elbi Parandalimi është shumë e thjeshtë - Rregullat e higjienës personale: duar të pastra, mos e përdorni grim të dikujt tjetër dhe peshqir huaj. Dietë e duhur me shumë vitamina (zarzavate të freskëta dhe fruta në dietën duhet të jetë e përditshme).