Retinal venë trombozë


Retinal venë trombozë - një çrregullime akute qarkullimit në venë qendrore apo degët e saj.

Qendrore bllokimi i venes retinale

Shkaqet trombozë retinal venë


Nuk është për shkak të bllokimit të enëve të gjakut, të cilat mund të shkaktojnë atherosclerosis, hipertension, diabet, më shpesh në garat e presionit të gjakut dhe sheqerit në gjak. Të rinjtë trombozë mund të çojë në infeksione, të tilla si gripi, septikemi, infeksionet fokale e zgavrën me gojë dhe sinuseve paranazale. Gjithashtu në zhvillimin e trombozës venë retinës janë oftalmohipertenziya rëndësishëm (presion ngritur intraocular), ënjtje të nervit optik, presionit të jashtëm të syrit (tumoret).

Faktorët e rrezikut:

mënyrë jetese i ulur, trashje, sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut, çrregullime endokrine, sidomos kur trajtimi i papërshtatshëm.

Simptomet e trombozës venë retinal

Sëmundja zhvillohet gradualisht të çon për të përfunduar humbjen e vizionit vetëm në trajtimin e filluar me vonesë. Trombozë nga degët qendrore venë shpesh gjenden aksidentalisht gjatë inspektimit rutinor.

Llojet e okluzion: jo-ishemike (mprehtësi vizuale sipër 0.1) dhe ishemike (hemorragji të mëdha në retinë, angiografi ndriçim fluoreshent përcaktohet nga mungesa e zonave të mëdha të perfuzionit kapilar).

Ka disa faza:

1. Faza pretromboza - Të avancuara, i ndërlikuar, venat ndënjur kalibrit pabarabartë, hemorragji të vetme shtrihoobraznye, zonë makular edemë të jetë e mundur. Ankesat mund të mungojnë, nganjëherë reduktuar pak mprehtësi vizuale dhe ka vizion periodike paqartë.
2. Qendrore bllokimi i venes retinale ose degë - Fundus duket shtrihoobraznye hemorrhages gjithë retinë (në qoftë se goditi venë qendrore) ose në një pishinë të një ose më shumë degë, eksudate butë, kufijtë e nervit optik të paqarta ose jo të përcaktuara, ënjtje në zonën makular, hemorragji të mundshme në të tejdukshëm. Ka ankesa tipike: zvogëluar mprehtësi vizuale çojnë në gishta, pamja scotoma (humbja e syve) qefin e mjegull para syve të tij.

Temat trombozë

3. Retinopati Posttrombotychnyy - Ka disa muaj pas venë trombozë. Visual mprehtësi është restauruar ngadalë. Fundus përcaktuar hemorrhages vjetra, eksudate vështirë, enët e sapo formuar. Në qendër ënjtje kistovidnyy zonë e macula, e neovaskulyaryzatsyya nervit optik (përhapjes parregullt e enëve të gjakut, ku ata zakonisht nuk duhet të jenë).
4. mundshme qendror mbyllje dytë venë retinës ose degë.

Diagnoza venë retinal trombozë

Diagnoza nuk është punë e madhe. Përdorni metodat e mëposhtme:

- vizometriya - mund të jetë një mprehtësi vizuale e standardeve të kredisë për gishtat,
- perymetryya - mund të shkaktojë scotoma,
- biomicroscopy - mundur turbullt e trupit tejdukshëm,
- ophthalmoscopy, duke përfshirë edhe një pasqyrë të lente Goldman - fundus - sindromi "grimcuar domate" -shtrihoobraznye hemoragji në të gjitha ose një pjesë e retinë, ënjtje, venat Dilated dhe dredha-dredha, enët e krijuara rishtazi,
- Fluoreshente Angiografia - për diagnozën definitive.

Ndriçim fluoreshent angiografi

- Tomografia optike koherenca e retinë,

- Analiza e përgjithshme e gjakut, urinës, sheqerit në gjak, koagulimit, kohën e koagulimit, kolesterolit, lipideve, pjesë e proteinave,
- tensioni i gjakut, EKG,
- konsultimit mjek, kardiolog, neurolog, endokrinolog treguar.

Trajtimin e trombozes venoze retinal

Trajtimi duhet të fillojë menjëherë pas diagnozës. Grupet e barnave që janë të përshkruara për trombozë retinal venë:

- droga antihipertensive. Shpesh shkaku i trombozës është tensioni i lartë i gjakut. Cakto nifedipin ose fenihidin 1 tabletë nën gjuhë, papaverine intravenoze dhe dibazol, intramuskulare Lasix, e cila, përveç uljen e presionit të gjakut, redukton ënjtje e retinë. Për të reduktuar presionin mbi enët e gjakut të retinës nga jashtë, varrosur pika antihipertensive, për shembull timolol 0.5% (Arutymol, Kuzimolol).

- fibrinolitik për të rivendosur rrjedhën e gjakut në enët e prekura - plazminogjenit parabulbarno (injeksion nën syrin) në 0.5 ml në ditë për 1-2 javë
- anticoagulants direkte, të tilla si heparin, treguar pas trajtimit fybrynolytykamy administruar 500 IU parabulbarno 5 ditë.
- Agjentët antiplatelet përdoret për të parandaluar trombozë periodik. Për shembull, acid acetilsalicilik (aspirina), klopidogrel (Plavyks) dhe të tjerët. Gjithmonë nën kontrollin e parametrave të koagulimit.
- hormonet aplikuar topikale dhe sistemike. Ata redukuar inflamimin dhe ënjtje. Parabulbarno futur deksona 1-2 ml në ditë për 7-10 ditë. Ajo është gjithashtu e mundur pikoj intravenoz çdo ditë të tjera për 1-2 javë.

- për të përmirësuar microcirculation reopoliglyukinu përdoren lëngjet intravenoze dhe pentoxifylline (trental).
- Anhioprotektory (Etamzilat, dytsynon, Emoksypin).
- antispasmodics (Papaverine, jo-spa, Riabal).
- vitamina (C, B).

Disa muaj kryejnë retinë lazerkoahulyatsyyu, duke rritur edemë makular shënon zonën qendrore të enëve të prekura.

Ndërlikim

Prognoza me trajtimin në kohë të favorshme. Me terapi joadekuate mund të zhvillojë subatrophy dhe atrofi optike nervore, degjenerimi i rajonit qendror, hemorragji neovaskulyaryzatsyy retinës dhe hemophthalmus korrente retinalnyh, glaukoma mesme.