Miopi Miopi - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Miopi - gabim thyes në të cilën rrezet janë refraktar dhe mbledhur shumë përpara retinës (normalisht në retinën e syrit). Në mesin e pacientëve tjetër emër miopi të përbashkët - nearsightedness. Kjo gjendje karakterizohet nga distanca dobët vizion.

 

Vizioni me miopi

Shkaqet e nearsightedness (miopi)


Ndonjëherë miopi kongjenitale dhe fituar. Merret para me shkelje të syrit në periudhën e paralindjes.

Faktorët e rrezikut për miopi të fituara:

- trashëgim (sidomos në qoftë se të dy prindërit miopi)

- mënyrë jetese i ulur,
- tendosje sy tepruar (p.sh., puna afër)
- parregullsitë lexim dhe shkrim (në distancë, kohëzgjatja e ngarkesës së vazhdueshme)
- shkeljet e organit të vizionit (strabismus, astigmatizëm).

Trashëgim, megjithatë, është një faktor kryesor në formimin e miopi dhe faktorë të tjerë të provokuar miopi vetëm predispozicion të tashmë ekzistuese të saj, sidomos në të rritur. Por formimi i Fëmijëve dhe Adoleshentëve ndikojë në të gjithë faktorëve.

Simptomet e miopi

Sipas shkallës së thyerjes dalluar 3 gradë të miopi: dobët (-3 dioptri), të mesme (deri në -6 dioptri), të larta (më shumë se -6 dioptri).

Gjatë nearsightedness është fikse dhe progresive (nëse viti miopi rritur me 1 diopters ose më shumë).

Për një kohë të gjatë për miopi asimptomatike. Zakonisht Ekspozita nearsightedness gjatë ekzaminimeve profilaktike, dhe pacienti nuk është në dijeni të sëmundjes së tij. Manifestuar-distancë të shkurtër vizion të ulët. Në shkollë, fëmija pyet transplantuar në tavolinë para, njerëzit nuk e shohin numrat e taksive, tags çmimeve në dyqane, është e pakëndshme për të shikuar televizion.

Nuk është një gjë e tillë si miopi rreme. Ajo është e lidhur me vrull të akomodimit - mosfunksionim të muskujve ciliar, dhe shfaqet një shkelje të qartë të distancës. Diagnoza pas refractometry tsykloplehiyi aftë (zgjerimin nxënësin). Mydryatyky kundërindikuar për njerëzit me rritjen e presionit intraokular, dhe mund të provokojnë një sulm akut i glaukomës.

Diagnoza e miopi

Për diagnozën kërkon studimet e mëposhtme:

- vizometriya (mprehtësi vizuale me korrigjim)

- perymetryya (me miopi të ndërlikuara mund të ndryshojnë)
- skiaskopiya (përmes mjeku Ophthalmoscope indirekte shqyrton lëvizja e hijes në nxënësit përcakton thyerja)
- refractometry (pas mydriasis mund të përcaktojë gabimet e vërtetë thyes)
- tonometryya-masë presion intraokular për përjashtimin glaukoma,
- ophthalmoscopy dhe ekzaminimi fundus me lente Goldmann (spot Fuchs, kon myopycheskyy mund të jetë stafiloma-fryrë e sclera, hemorragji të mundshme, degjenerim retinal)

- Sytë me ultratinguj dhe të përcaktojë segment anteroposterior (zakonisht rreth 24 mm).

Një studim objektiv përcaktohet reduktuar mprehtësi vizuale, e cila korrehyruetsya lente shpërndajnë, rritje segment mëparshëm, pasmë të syrit, fundus, formimin e spote Fuchs (me miopi të lartë pigment fireplace në macula) për shkak të rritjes së brishtësisë së enëve të gjakut, koni myopycheskoho ose përmes stafilomy sclera hyperextension, hemorragji.

Trajtimi i miopi (miopi)

Ka disa lloje të korrigjimit dhe trajtimin e miopi:

- konservator
- Spektakli dhe kontakt korrigjimi
- kirurgji
- lazer

Trajtim të drogës e miopi

Kursi është i rekomanduar i nënshtrohet trajtimit mjekësor për të gjithë pacientët me miopi 1-2 herë në vit për të parandaluar përparimin e miopi. Caktojë mënyrën e përgjithshme të butë, vitamina (C, B) për heqjen e vrull e akomodimit mydryatyky (Irifrin, dhomë mezatona PO1. Në natën gjatë muajit, shtojcave kalcium (p.sh. klorur kalciumi vena), terapi indeve (FIBS, i tejdukshëm, aloe brenda vendit muskujve), droga që përmirësojnë rrjedhën e gjakut cerebrale (piracetam, pentoxifylline me gojë). Trajtimi Fizioterapia ndihmon për të ngadalësuar sëmundjen (terapi magnetike, terapi lazer, zonën e qafës masazh).

Spektakli dhe kontakti korrigjimin e miopi

Treguar korrigjim spektaklit ose kontaktoni një pacient i veçantë varet nga vullneti i pacientit dhe rekomandimet e mjekut. Sila kap lente në mënyrë që dioptriynist tolerohet ishte thyerjes më të dobët. Shumë njerëz preferojnë të veshin syzet. Por ata nuk janë gjithmonë të rehatshme (vjeshtë, qelqi i errët pista). Në të kundërt, lentet e kontaktit kanë avantazhin e cilësisë së jetës, por ata kanë shumë contraindications, duke përfshirë sëmundje inflamatore sy, intolerances, alergji. Në qoftë se ju përdorni të shkaktojë komplikime të gabuar si keratitit.

Pothuajse gjithmonë përdorni korrigjim të pjesshëm për të ruajtur strehim rezervë. Kur një -3 dioptri e miopi të caktojë dy çifte ose gota me dy vatra. Për të punuar rreth në 1,5-2,5 dioptri më pak. Në gota të lartë miopi përshkruara në varësi të tolerancës së tyre.

Relativisht u shfaq kohët e fundit lente ortokeratolohicheskie, që vishen për vegim nate dhe 100% arritur 24 orë. Duke treguar nga 6 vjeç me shkallë të ulët dhe të mesme miopi. Ata nuk shkaktojnë reaksione alergjike dhe mangësi corneal oksigjen. Efekti është i njëjtë si nga lazer kirurgji, por të përkohshme.

Kur trajtimin e miopi përdorur ortoptychnyy muskujt të tilla ciliar trajnimi përmes lenteve negative dhe trajtimin e hardware që synojnë rritjen e strehim rezervat dhe stimulimin e nervit optik. Sidomos treguar për amblyopia. Llojet e trajtimit hardware: Accommodotrainer, trajtimit tsvetoimpulsnoy lazerstimulyatsiya dhe të tjerët.

Trajtimi kirurgjik i miopi

Trajtimi kirurgjik është treguar në miopi progresive për të ndaluar zhvillimin e saj. Skleroplastikoy kryer qoftë në rritje të madhësisë së sclera më shumë se 1 mm. Në miopi të lartë të aplikojnë heqjen lente me lente intraocular zëvendësuar fuqinë e dëshiruar thyes. Chance thermocoagulation corneal prerje-prodhuar (mikroozhoh) në meridianet caktuara.

Korrigjim vizion laser

Në vitet e fundit të bëhet kirurgji ose vizion lazer thyes korrigjim të përbashkët.

Indikacionet:
- në -12 dioptri miopi
- myopycheskyy në 10 dioptri astigmatizëm
- largpamje për 8 dioptri
- hypermetropic astigmatizëm deri në 8 dioptri
- profesionale (profesion, në të cilat ju nuk mund të përdorni syze ose lente kontakti - pilotët, atletët)
- mjekësore (anisometropia, abuzimi binocular vizioni)
- shërimi (perde corneal, kequshqyerja)

Kundërindikacionet:
- mosha 18

- progresion të miopi
- sy të vetme
- kornea hollë (më pak se 450 mikron)
- glaukomë
- katarakt
- keratokoni
- sëmundjet inflamatore të syrit (akute dhe kronike)
- Sëmundjet e zakonshme (diabeti, autoimune dhe sëmundje sistemike)

Fotorefraktsionnaya keratectomy (PRK) - Metoda e parë e trajtimit lazer e miopi. Në të njëjtën epiteli kornesë është hequr me një thikë, pastaj avulluar me një lazer dhe një sasi të caktuar të veshin pëlhurë lentet e kontaktit. Pas operacionit, mund të zhvillohet astigmatizëm corneal gabuar sepse epitelit të pabarabartë.

LASEK-a keratomilёz epiteliale lazer - epiteli trajtuar me alkool dhe të ndara. Pas avullimit kthimin e tij në vendin (ajo ndihmon shërimin dhe redukton dhimbjet). Veshin lente.

LASIK (Laser Keratomileusis KLINIKË) - duke përdorur forma microkeratome e epiteliale-stromal panik corneal në këmbë, e cila është refuzuar larguarit kryer të epitelit dhe kthyer atë në vend. Nuk ka nevojë për të përdorur lente kontakti. Kundërindikimet - kornea hollë. Lloj-epiLASIK, kur formuar përplasje epiteliale.

Më moderne dhe më të shpejtë metodë - Femto - ose IntraLASIK. Kjo përplasje është formuar duke përdorur një lazer femtosekond dhe larguarit duke përdorur rrezatimin excimer. Më pak traumatike, metoda më fiziologjike, pak efekte anësore.

 

Korrigjim vizion laser

Përqindja e komplikime është i vogël dhe të gjitha shtetet kompensohen shpejt.

Efektet anësore të kirurgjisë lazer:
- Pritjet jorealiste, që pacienti fillimisht nuk mund të përdoren për të pamje normale
- hiper -, Hypokorrektsyya,
- astigmatizëm corneal,

- sindromi thatë sy në 1 nga 5 persona
- Keratitis, konjuktivit.

Komplikimet e miopi

Me trajtim jo në kohë ose të pasaktë të korrigjimit miopi është shfaqja e mundshme të progresin e sëmundjes dhe komplikime të tilla si amblyopia (vizual rënie acuity nekorrektiruemyh), sclera stafilomu arsimit (zgjatje), kequshqyerja dhe hemoragji në retinë dhe trupin tejdukshëm, në raste të rënda të shkëputje retinës.

 

Komplikimet e miopi

Parandalimi i miopi

Rëndësi të madhe është dhënë për parandalimin e miopi, veçanërisht studentëve:

- Libri chytaemaya duhet të jetë në gjatësi të armëve nga syri (e njëjta gjë vlen edhe për kompjuter), TV-të paktën 3 metra,
- Ju nuk mund të lexoni shtrirë apo në transport,
- ndriçim adekuat (të përgjithshme dhe lokale)
- korrigjim vizion të duhur, nëse është e nevojshme.

Në të rriturit parandalimin e tillë, përveç për korrigjimin e më pak efektive.