Konjuktivit


Konjuktivit - Sëmundjet lidhur me inflamacion i konjuktiva (rreshtim epitelit cipë e shekullit dhe mbulon të bardhët e syve).

Shkaqet e konjuktivit:


1. Infeksionet
- bakteriale (staphylococci, gonococci, Pseudomonas aeruginosa)
- chlamydial (chlamydial konjuktivit trachoma porsalindur)
- virale (adenoviral, herpes)
- fungale (aktinomikozës, aspergillosis, kandydomikoz, spirotrihelёz)

2. alergjike (veshur TC, atopik, mjekësore, sezonale)

3. distrofike

Faktorë të favorshme: Mënyra e kontaktit me duart e pista (duke përfshirë të infektuar pasi marrëdhënia seksuale është infeksion honokokkovoho, klamidia dhe të tjerët.), Nasopharyngitis, otitis media, sinusit.

Simptomet e konjuktivit

Konjuktivit streptokoksike: 

Simptomet kryesore të mëngjesit sytë mezi hapur nëpërmjet tharjes Muco-purulent shkarkimit. Skuqje përcaktohet objektivisht dhe ënjtje të qepallave, i shoqëruar nga kruarje, djegie, fotofobi, dhe një ndjenjë e një trupi të huaj në shekullin (përmes formimit të follicles ose papillae). Së pari një sy është e prekur, pastaj i dyti (nëpërmjet transmetimit të kontaktit). Por simptomat e konjuktivit nuk staafilokokkovoho patohnomanichny, kështu që ju duhet për të bërë PAP-shenjë për të përcaktuar patogjen dhe ndjeshmërinë ndaj AB (antibiotikëve). Trajtimi etiologjik: ndjeshmëri zbulimin AB - përdoret Pikloksidin 3p / ditë. Pas themelimit të patogjen - Eritromitsynovaya vaj 2p / ditë. Terapi simptomatik (NSAIDs) -Diklofenak nga 2P / dite. Ju nuk mund të lidhin sytë e tij, jo për të krijuar kushte anaerobe për zhvillimin favorshme e patogjenëve. Komplikimet: Keratitis (inflamacion kornesë).

Konjuktivit Pseudomonas:  

Simptomat: fillimi akut i shoqëruar nga një ndjenjë Rize, fotofobi, hyperemia, shkarkimin purulent lacrimation bollshëm dhe të fortë. Trajtim: lomefloxacin + = tobramicina në 2 ditet e para tek 6 g / dite pas 3 g / ditë. Nëse keni ndonjë erozion të kornesë (duke rezultuar në vonuar fillimin e trajtimit) duke përdorur levofloxacin ceftazidime + sistem aplikimit. Kur edemë -Diklofenak 2p / ditë. Komplikimet: Keratitis me formimin e shpejtë të ulcerat dhe perforations në kërcënimin e "depërtimit tunel" me humbjen e mëvonshme të vizionit. Për të parandaluar pasoja të tilla të tmerrshme të fillimit të nevojshme në fillim të trajtimit.

Honokokkovoho konjuktivit:

- Porsalindur Honoblennoreya, e cila ndodh 2-5 ditë vjetër. Simptomat: ënjtje të qepallave nuancë Bogrov-kaltërosh, sero-diktim pas 3 ditësh ndryshon shkarkimin purulent dhe më vonë bëhet ngjyrë të gjelbër. Ka limfadenopati regjionale nyjet limfatike (BTE, qafës së mitrës).

Honokokkovoho konjuktivit

Trajtimi: larje 2% borik om-ti + Eritromitsynovaya vaj ose lomefloxacin 2p / ditë + ceftriakson (trajtim sistematik / m) + Diclofenac (ënjtje dhe inflamacion) + Taurina 2p / ditë (me keratitit). Komplikimet: ulceration e kornea me rrezikun e vrimë.

Konjuktivit Chlamydial

shkakton sapolindur trachoma (infektim ndodh kur kalon nëpër kanalin e lindjes një nënë e infektuar s), klinike dukshme 5-10 ditë pas lindjes dhe ndodh në të rriturit, por më të butë. Simptomat: (a simptomat phasic, është e rëndësishme në diagnozën dhe nuk ndikojnë në udhëzimet e trajtimit): prania e papillae ose follicles në konjuktiva dhe dhëmbëza tyre të mëvonshëm (prania e tyre shkakton ndjesi të trupit të huaj nën moshën); ka skuqje, marramendës dhe shkarkimin e mukozës-purulent. Trajtimi: Për foshnjat nga dita një përdorim sistematik të levofloxacin në Tabelën 1 në të teknologjisë + 7 ditë Eritromitsynovaya vaj 4p / ditë nga 3 javë deri në 3 muaj (në varësi të dinamikës së sëmundjes në përgjigje të trajtimit) Diclofenac + 2p / ditë + dexamethasone (nëse në sfond më lart nuk është efekt i pritshëm) + Oksial ose analoge të saj (përgatitja e lot artificiale) 2p / ditë, jo më shumë se 60 ditë. Komplikimet: shëmtuar qepallë (në proces Rrënojat) - trajtohen vetëm kirurgjike; Trihiaz (rritja e gabuar e qerpikët) madaroz (alopecia resnytchatoho buzë), Keratitis (pezmatimi i kornesë).

Konjuktivit bakteriale dhe chlamydial më tipike për të sapolindur.

Konjuktivit adenoviral:    

Simptomat: Prerje dhimbje, ndjesi të trupit të huaj, pas shekullit, marramendës, shkarkimi i lëngshëm, skuqje, të identifikuar hemorragji. Simptomat e mësipërme shoqëruar me simptomat e zakonshme e lezioneve të traktit respirator dhe limfadenopati. Trajtimi: IF (interferoni) në ditët e para të 6 herë, pas - 3 g / ditë plus Diclofenac + Olopatodin 2p / d + 2 javë sëmundjes Oksial brenda 6 javësh nga 2-4 herë në ditë. Komplikimet: rrallë ndodh turbullt corneal, shkelja e filmit lotsjellës (droga penguar lot artificial).

Herpes-virus:  

Simptomat: limfadenopati regjionale dhe përgjigje folikulare duhet të shkaktojë një ndjenjë e një organi të huaj. Humbjen shpesh mbështeti me sekrecionet pakët mukozës. Trajtimi: NESE + Diclofenac + antibacterial bie për të parandaluar lezione dytësore bakteriale (pikloksidin ose argjendi nitrat) + trajtim sistematik në spital (immunomodulimi dhe ymmunostymulyatsyya zgjedhjen individuale të drogës). Komplikimet: rifillimi shpeshta - dhëmbëza.

Konjuktivit fungale:   

Simptomat: 1. Kur aktinomikozës (shfaqet në lëkurë dhe mukozës) - fytit / purulent konjuktivit përgjatë buzë e shekullit. 2.Asperhilёz (për lëkurë të shëndetshme dhe kon'nktive) - simptoma të lehta të zakonshme të limfadenopati dhe konjuktivit; Trajtimi: Amfotericina B 0.15% - 4p / ditë + Dexamethasone ose Olopatodin Pikloksidin + ose + nitrat argjendi në të rënda decompensated techenii- sistemike drogës përdorimit këpurdhëvrasës. Komplikimet: Sigurisht favorshëm, nëse nuk ka përhapja e kornea.

Conjunctivitis alergjik;

Simptomat: kruajtje të padurueshme dhe fotofobi djegia + + + lotim skuqje dhe ënjtje. Trajtimi: Olopatodin 2p / ditë për 2 javë + Tsitirizin + Ketotifen. Komplikimet: nuk ka. Mësoni më shumë për konjuktivit alergjike

Diagnoza e konjuktivit:

Duke kaluar simptomat objektive (edemë, bllokimet e trafikut, etj) është e nevojshme për të identifikuar patogjen për të përcaktuar zgjedhjen e trajtimit. Metodat specifike diagnostike për konjuktivit e etiologies ndryshme përfshijnë:

1. Metoda Mikroskopichesiky i kërkimit - ka për qëllim të identifikojë patogjen dhe ndjeshmëri me antibiotikë për të. Kjo metodë mund të përdoret në të dyshuar streptokoksike, Pseudomonas, gonokoksik, fungale.

2. RIF - immunofluorescence; Me këtë metodë, antitrupave zbuluar në egra të antigjeneve të njohura (Rif drejtpërdrejtë) ose NRIF (RIF indirekt). Kjo metodë mund të aplikohet për klamidia, honokokkam, viruset (vetëm NRIF = përgjigje fluoreshente e antitrupave).
3. PCR (reagimi polimeraza e vlefshme) - i përshtatshëm vetëm për zbulimin e virusit.
Nëse është e mundur, ju mund të dërgoni vija për disa metoda diagnostike. Referimi ndaj UÇK-së (e gjakut komplet) japin rrallë - vetëm një dekompensimi përgjithshme të trupit, të panevojshme kur ndryshimet lokale të aparatit vizual, kjo analizë tregon vetëm një pamje të inflamacionit.

Trajtimi i konjuktivit:

Duke vizituar mjekun, veprimi kryesor është përdorimi i syrit antiseptik pika (albutsida 20%) dhe antibiotikët shirokospektornyh (vaj tetracycline dhe pika sy lovomitsetinovym 0,25%), në praninë e qelb - larë rrethit om furatsillina 1: 5000 (ajo është shitur në një farmaci ) çdo 3 orë, por kanë nevojë për përdorimin më sistematike Tsefatoksima për kilogram peshë trupore (për një fëmijë nën 12 vjet). Megjithatë kërkon mbikëqyrje nga një specialist apo edhe shtrimin në spital, ka përdorur risi të panevojshme të shtrenjta të drogës dhe vëzhgimet lavanderi për ofrimin e ekspertizës së specializuar.

Trajtimet kryesore sipas nats.proekta "Shëndeti"

1. përgatitjet Antiseptikum: Pikloksidin dhe albutsida 20%
2. Antibiotikët (terapi shkakësore):
- aureus, gonokoku, klamidia (vaj Eritromitsynovaya)
- Aeruginosa Pseudomonas (tetracycline vaj dhe / ose pika levomitsetinovyy)
- konjuktivit virusassotsiirovannyy (duke përdorur trajtim imunostimulues immunocorrective dhe sistematike dhe shirokospektornye nivel lokal aplikuar antibiotikë për të parandaluar lezione dytësore bakteriale)

3. drogë anti-inflamator (ose steroide ose origjinë nesteroydnoho) përdoren topically dhe edemë sistemike dhe hyperemia, Diclofenac, dexamethasone, Olopatodin, Suprastin, Fenistyl në pika.  
4. sindromi i "syrit të thatë" (Postinfectious ndodh si një plagë e mesme apo sistem lacrimal ose qelizave kupë të prodhojnë gjëndrat mukozë ose meybomiyevyh humbjen parandaluar avullimit të lotëve) - droga përdoret lot artificiale (Oksial)
Trajtimet e mësipërme kombinohen me njëri-tjetrin dhe dallimet në trajtimin në arsim dhe fëmijë të rritur, si i tillë, nuk është vërejtur.

Trajtimi sistemik me antivirale, agjentët antibacterial dhe këpurdhëvrasës kryer me kg pritje, parenterale dhe vetëm në një spital. Ka disa grupe të barnave që nuk janë të dëshirueshme në pacientët pediatrik, por përdorimi i tyre është i mundshëm në qoftë se rreziku i paaftësisë nga sëmundje infektive peshon më shumë rrezikun e komplikimeve.