Keratitis


Keratitis - pezmatimi i kornesë rezulton nga traumat, infeksion apo alergji, manifestohet turbullirave të saj dhe u ul mprehtësi vizuale.

Shkaqet e keratitit:


- (infeksionet virale, bakteriale, fungale, protozoare)
- veshur me lentet e kontaktit
- Lëndim corneal
- alergji
- fotokeratytu (në saldatorëve)
- hypo- dhe beriberi
- Shkelja e innervation në dëmtuar një degë e nervore trigeminal.

Simptomet e keratitit

Keratitis karakterizuar nga i ashtuquajturi Sindromi corneal, duke përfshirë një triadë e simptomeve: marramendës, fotofobi, blepharospasm (pavullnetshme shekullit mbylljes). Për shkak innervation mirë të kornea duke pasur dhimbje të vazhdueshme në sy dhe trup të huaj ndjesi, pacienti nuk mund të hapur sytë tuaj. Ka perykornealnaya (rreth kornea) ose injeksion të përziera. Në frontin e kamera mund të jetë qelb (hypopyon). Në anën e pasme ka precipitates epitelin (ata të përbëhet nga limfocitet, makrofagjet, qelizat plazma, pigmentit "pluhuri" lirshëm lundrues në lagështi dhomës, të gjitha këto elemente të rrinë së bashku dhe të depozituar në sipërfaqen e prapme të kornesë). Reduktohet mprehtësisë vizuale në formimin e trazim në zonën optik.

Keratitis mund të jetë sipërfaqësore (epitelin dëmtuara dhe membrana Bowman) dhe të thellë (në proces inflamator përfshirë shtresat e mëposhtme të kornesë - stroma Destsemetova dhe membrana).

Në varësi të vendndodhjes së inflamacionit dalluar Keratitis qendror dhe periferik, të kufizuar dhe të përhapur. Nga morfologjia trazim pikë shquar, monetovydni, pemë. Ata dallohen nga jashtë me formën, madhësinë dhe vendndodhjen e inflamacionit corneal.

Etiologjik (në varësi të shkaqeve që kanë sjellë Keratitis) izoluar:

- ekzogjene (Viral, bakterial, fungal, të shkaktuara nga protozoa, traumatike, sëmundjet e qepallat dhe konjuktiva, trakti lacrimal)

 

Keratitis Traumatik

- endogjen (infeksionet kronike të tilla si herpes, sifilizi, tuberkulozi, metabolike, autoimune dhe sëmundjeve reumatike, alergjitë).

 

Keratitis endogjen

Shpesh agjenti është Keratitis Virusi herpes. Kjo pemë ndodh në errësirë ​​kornea, sindromi i kornesë theksuar. Dhimbje të fortë. Ndjeshmëria corneal rënë në zonat e sinqertë.

Nëse veshur kontakt mund të ndodhë Keratitis akantamebnoho.  Arsyeja e tij: enë larje me ujë çezme, larjen në ujë të ndotur, duke thyer rregullat e higjienës. Sigurisht karakteristike ngadaltë e dhimbje të forta.

 

Akantamebnoho Keratitis

Keratitis traumatike që rrjedhin nga aderimi i infeksionit të mesme, zakonisht bakteriale. Tipike të gjitha shenjat e inflamacionit. Në depërtojnë kornesë është formuar, dhe pastaj një ulçerë që nuk është i kufizuar nga hapësira, por të thellë, shpesh vjen në destsemetovoy shell dhe ndoshta pushim.

Keratitis alergjik Inflamacion jetëgjatë çon në errësirë ​​corneal. Shpesh, diagnoza duhet të dallohen nga konjuktivit alergjike.

Dëmi (shpesh të lënduar) 1 degë nervore trigeminal mund të ndahen innervation corneal (ulur ndjeshmërinë në një humbje të tërësishme) dhe të jetë Keratitis neyroparalitychnyy. Kjo patologji është e mundur me lagophthalmos (optik çarjes plotë ose të pjesshme nesmykanie). Vetëm simptomë mund të jenë dhimbje dhe ulur mprehtësi vizuale. Infiltrimi bëhet një fatkeqësi që përhapet shpejt dhe është e vështirë për të trajtuar.

hypo- avitaminosis dhe B1, B2, PP mund të zhvillojnë Keratitis, të cilat shpesh ka një lokalizimin dypalëshe.

Simptomat mund të jetë i butë, disa Keratitis me rrymë të ngadaltë. Me inflamacion të ngadaltë dhe kronike të enëve të gjakut në korne shfaqet.

Nëse vëreni ndonjë nga simptomat e mëposhtme, të thirrur mjekun tuaj:

- dhimbje në sy
- sytë e përlotur
- ndjesi të trupit të huaj
- paaftësia për të hapur sytë
- skuqje e syrit

Samodyahnostyka papranueshme sepse vetëm një ekspert mund të bëjë diagnozën e saktë.

Diagnoza Keratitis

Mjeku zhvillon metodat e mëposhtme diagnostikuese:

- shqyrtim të jashtëm,
- provë mprehtësi vizuale,
- eversion qepallë e detyrueshme për të përjashtuar trup të huaj,
- biomicroscopy (mjedise kërkimore sy me një mikroskop)
- errësirë ​​fluorestsyn corneal (për vizualizimi më të mirë të dëmtimit të kornesë)
- analhezimetriya (përcaktimi i ndjeshmërisë dhimbje).

Me rëndësi të madhe në diagnozën me mikroskopi dhe mori shenjat e gishtave të të kornesë, zbulimin e antitrupave ndaj virusit herpes (ELISA, PCR), gjaku në RW, revmoproby, fluoroscopy, test alergjik intradermal.

Jetë i sigurt për kërkime gjurmët slezootvodyaschyh dhe rehabilitimin e tyre nëse është e nevojshme.

Për të përjashtuar infeksion fokale vatra pacient konsultohet Ent, dentisti. Në prani të arsyeve endogjene për të vizituar Internist, rheumatologist, urolog ose gjinekolog, allergist, sëmundje veneriane, TB.

Trajtimi i keratitit

Trajtimi i keratitit duhet të jetë lokale dhe universale, ajo është shpesh kryhen në spital. Ndoshta trajtim ambulator nën mbikëqyrje mjekësore dhe me të gjitha rekomandimet, por vetëm në qoftë se inflamacioni është sipërfaqësore. Vetë-mjekim çon në komplikime.

Përbashkët për të gjithë keratitit:

- terapi detoxification (rheosorbilact 200,0 vena)
- brenda ose parenterale antibiotikët, antivirale dhe droga antifungal në varësi të llojit dhe ndjeshmëri,
- desensitizing terapi (glukonat kalciumi 10% është shtuar tek IV)
- multivitamin 1 tabletë 1-2 herë në ditë.

Trajtimi lokal i keratitit:

- Varrosje dezinfektues (sodium sulfatsil 20% Myramistin) dhe pika antimicrobial (Floksal, Tobreks, Oftakviks) fillimisht çdo 2 orë, pastaj 4 herë në ditë.

- Nëse jo dëmtuar epitelin, varrose pika që përmbajnë hormone (Oftan-dexamethasone, maksydeks) 2 herë në ditë.
- Në pika virale Keratitis përmbajnë interferon (Okoferon) 5 herë në ditë ose Oftan-go (fillimisht çdo orë, duke reduktuar dozën deri në 3 herë në ditë).
- Pika anti-inflamator (Naklof, Indokollir) çdo 4-6 orë.
- Mydryatyky (zgjerohet nxënësin për të parandaluar formimin e mbështjelljes) - Tropykamyd, atropine mezatona.
              Midis pika të ndryshme periudhë futje pikë-pikë duhet të jetë të paktën 5-10 minuta.

              Efekti i mirë i subconjunctival (mydryatyky - mezaton) dhe parabulbarno (antibiotikë - gentamicin, cefazolin, dhe hormonet - deksona) injeksion.
- Korneregel 2-3 herë në ditë ndihmon përshpejtimin epithelialization e kornea.
- Zovyraks vaj 5 herë në ditë për keratitit herpetike. Kur Keratitis herpetike po Acyclovir 200 mg gojë 5 herë në ditë 7-10 ditë.

Nëse i infektuar mënyra përlotur, ata janë të larë çdo ditë zgjidhje 0.25% e chloramphenicol, 0,01% myramystynom furatsillina ose 1: 5000

Nëse Keratitis në shkelje të innervation treguar ointments shpeshta hedhjen (eritromitsinovaya 1% tetracycline 1% Floksal) dhe për të eleminuar shkaqet e inflamacionit neyroparalitychnoho të kornesë.

Për të përshpejtuar rezorbimit e mbresë epithelialization dhe përshkruajnë fizioterapi: elektrofonoforez, magnetike.

Kursi i zgjatur i keratitit herpetike mund të përdorin trajtime të tilla si cryotherapy, lazerkoahulyatsyyu shkoni zonat e dëmtuara diathermocoagulation.

Dietë e rekomanduar me përmbajtje të lartë të proteinave, vitaminave dhe mineraleve, të reduktuar yndyrë dhe karbohidratet.

Komplikimet Keratitis

Trajtimi i keratitit duhet të jetë gjithëpërfshirës dhe në kohë për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve të rënda të tilla si kornea rrugëdalje, iridocyclitis (inflamacion të choroid), scleritis, endoftalmit (lezionet purulent tejdukshëm), glaukoma mesme, të cilat mund të çojnë në humbjen e syve dhe perde corneal, në të cilën zvogëlohet në mënyrë të pakthyeshme mprehtësi vizuale.

Profilaktitka Keratitis

Parandalimi është rregullat e higjienës veshur dhe kujdesin për lentet e kontaktit, duke mbrojtur sytë nga kontakti me organet e huaja, sanitare vatrën e infeksionit dhe trajtimin e sëmundjeve që mund të shkaktojnë Keratitis.