Kirurgjike të kataraktës


Cataracts - turbullt e lente, duke mbuluar atë pjesërisht apo plotësisht. Ajo mund të jetë e lindura dhe të fituara.

Shkaqet katarakt


Cataracts fituara janë mosha, komplikime (sëmundje sy të lidhura) për shkak të sëmundjeve të përgjithshme, toksike (efektin e barnave të caktuara) dhe traumatike, që rrjedhin nga veprimi i fizike, kimike apo faktorë termike dhe rrezatimit.

Me moshën (zakonisht pas 50 vjet), fibrave lente kompakt dhe ndoshta turbullirë e saj. Gjithashtu, zhvillimi i cataracts shkaktojnë sëmundje të syrit si iridocyclitis korrente, chorioretinitis, glaukoma, degjenerim retinal, miopi të shkallë të lartë. Kur të gjitha këto kushte të ndodhin ndryshimet degjenerative në lente.

Quite një numër të sëmundjeve të zakonshme që çojnë në zhvillimin e cataracts. Për shembull, diabeti, lodhje për shkak të urisë, sëmundjeve infektive (malaries, tifos). Efektet toksike në lente të sigurojë hormonet.

Cataracts traumatike mund të ndodhë kur të dobësuar dhe të thekshëm plagët e syrit. Shumë shpesh ka një të ashtuquajtur unazë Fossiusa (reflektim unazë iris pigment, e cila zgjidh me trajtim adekuat). Me zhvillimin e një vizioni të vërtetë të kataraktit në mënyrë të qëndrueshme në rënie.

Që prej lente të aftë për të thithur rrezet e padukshme infra të kuqe, cataracts mund të zhvillojë punonjësit e rrezatimit të dyqaneve të nxehtë dhe orbitë rrezatim, pa përdorimin e veshje mbrojtëse (syze, maskë).

Cataracts lindura lidhur me shkeljen e diferencimit gjatë lente embryogenesis dhe papërgjegjshëm për trajtim konservativ.

 

Cataracts lindura

Simptomet e katarakt

Varësisht nga lokacioni prodhojnë katarakte:

- polare (para dhe mbrapa) - ndodhet në polin e përparme ose të pasme
- fusiform - vendosur në aksin mëparshëm-posterior në qendër të lentes

- layered - rreth bërthamës
- KS (nën ovale kapsulë)
- bërthamore - të marrë të gjitha kernel
- plotë - turbullt gjithë lente

Shkalla e zhvillimit të cataracts fazë të izoluara: fillestare, të papjekur, të pjekur dhe të pjekur.

Në ndryshimet e para fillojnë në periferi, vizionin reduktuar ose mungon papërfillshme. E përshtatshme për trajtim konservativ.

 

Duke filluar katarakt

Kur niveli i papjekur i rritet trazim dhe ul vizion. Zhvillimi i mundshëm i shtohet katarakt, duke çuar në komplikacione (fakohennaya glaukoma).

 

Cataracts papjekur

Mature karakterizuar mbyllur masat errët kryshtalykovyh dhe rënie të vazhdueshme në mprehtësi vizuale. Ne kemi nevojë për trajtim kirurgjik.

 

Katarakt pjekur

Kataraktit pjekur (të qumështit, morhanievyh) është e rrallë. Kjo e thyen thelbin cortical, thelbi i dendur ndarë nga kapsulë dhe "zgjidh" në fund të saj. Ajo mund të jetë i komplikuar nga glaukoma (sepse nuk ka inflamacion) dhe yrydotsyklytom në kapsula të thyer dhe masat kryshtalykovyh prodhimit në pjesën e përparme dhe dhomën e pasme të syrit. Trajtimi vetëm operative.

 

Katarakt pjekur

Simptomat, të cilat mund të jenë të dyshuar në zhvillimin e cataracts dhe kërkojnë këshilla mjekësore:

- reduktim në vizual acuity deri në dritë. Nëse trazim zë pjesën qendrore, pacienti sheh më mirë në errësirë, kur nxënësi zgjerohet dhe zona e paprekur e rritet lente;
- lente mund të marrë gri.

Kur simptomat e mësipërme duhet të konsultoheni me një mjek për diagnozën e mëtejshëm.

Diagnoza e katarakte

Metodat e hulumtimit:

- mprehtësi vizuale (nga normale në dritë dhe verbëri). Në retinë normale svetooschuscheniye me projektim të saktë. Përndryshe, vizion operacioni nuk kthehen, por mund të të shpëtojë në sy si një organ.

- perymetryya për të përcaktuar gjendjen e retinë dhe diagnoza e komplikimeve të mundshme;
- Përcaktimi i presionit intraokular për përjashtim glaukoma. Nëse tonohrafiya e nevojshme;
- Hulumtimi në dritë të transmetueshme. Kur një katarakt në sfondin e fundus rozë refleks vendosur hijen e lente me re;
- biomicroscopy për të përcaktuar vendndodhjen dhe shkallën e perde;
- Ekzaminimi fundus për të përjashtuar comorbidity.

Bazuar në këto studime një mjek mund të bëjë një diagnozë, por për të përcaktuar shkaqet dhe metodat nevojë për këshilla shtesë:

- Testet e përgjithshme klinike, duke përfshirë të sheqerit në gjak;
- këshillimi terapist, Ent, dentisti për përjashtimin e comorbidity dhe të identifikojë contraindications për trajtim kirurgjik (inflamacion aktiv, sëmundje të rënda decompensated).

Trajtimi i kataraktit

Trajtimi duhet të fillojë menjëherë, ajo mund të jetë konservative dhe kirurgjikale.
Trajtimet konservatore përfshijnë emërimin bie për të ndihmuar në përmirësimin e metabolizmit (metabolizmi) lente për të ngadalësuar përparimin e perde. Këto përfshijnë Taufon, Kvinaks, Oftan-katahrom. Bury 1-2 pika në harar conjunctival 3 herë në ditë vazhdimisht. Breaks në trajtimin e të kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes.

Përdorim më të zakonshme të trajtimit kirurgjik të cataracts. Me zhvillimin e mjekësisë as nevojë për të shkuar në spital. Disa operacione kryhen pa shkurtime, jashtë-pacient, dhe pacienti në të njëjtën ditë të shkuar në shtëpi.

Metodat e trajtimit kirurgjik të kataraktit:

- Katarakt nxjerrjes Intrakapsulyarna - Metoda historike nuk është përdorur për shkak të traumave të lartë dhe zhvillimin e komplikimeve. Kjo lente është hequr tërësisht nga kapsulë;

- katarakt nxjerrjes ekstrakapsulyarna - heqja e masës errët me ruajtjen e kapsulë dhe zëvendësimin e tij intraokular lente (IOL), e cila kryen të gjitha funksionet e lente. IOLs janë të ngurtë dhe fleksibile. Tani përdoren pothuajse gjithmonë e kaluar.

Një nga trajtimet më të zakonshme - katarakt phacoemulsification me IOL transplantim. Përdorimi mikrorozriz, masat lente janë hequr duke përdorur ultratinguj dhe futur IOL. E gjithë procedura zgjat rreth 10 minuta. Anestezi lokale, e cila zvogëlon rrezikun e komplikimeve. Patient emëruar rënie, dhe ai është dërguar në shtëpi nën mbikëqyrjen e një okulist në komunitet.

Trajtimi postoperative:

- pika antibacterial (Floksal, Tobreks, Oftakviks) fillimisht çdo orë, pastaj 4 herë në ditë për 10 ditë,

- pika inflamator (Indokollir, Dyklofen) 2 herë në ditë për 2 javë,
- pika hormonale (Oftan-dexamethasone, maksydeks) çdo 12 orë 2 javë
- në lot sy të thatë emërojë zëvendësues (lot artificial, sisteyn, Oksial) - Drip nevojshme.

Pas operacioni është i kundërindikuar në peshë heqjen, duke qenë në zonat me pluhur dhe jashtë në kushte me erë, hipotermi, banje.

Ka edhe tretmane të njohura të tilla si instalacioni në sytë e mjaltë holluar, duke marrë në tretësirë ​​e Calendula, i urtë dhe të tjerët. Por efektiviteti i tyre nuk është provuar, dhe disa substanca mund të dëmtojë.

Komplikimet e katarakt

Në komplikime me vonesë apo të pavarura të trajtimit mund të ndodhë:

- amaurosis
- fakohennaya glaukoma
- fakoliticheskiy iridocyclitis
- zhvendosja e lente

Katarakt - shkaku kryesor i verbërisë, por në kohë për të filluar trajtimin pothuajse gjithmonë të jetë e mundur për të rivendosur parit.