Iridocyclitis


Iridocyclitis - kjo sëmundje inflamatore e choroidal mëparshëm, e cila përfshin iris dhe trupin ciliar.

Iridocyclitis

Shkaqet e inflamacionit:


- infeksion (p.sh., gripi, tuberkulozi, sifilizi, herpesi)
- alergji - ushqim, mjekësi, sëmundje serum
- Sëmundjet e trupit sistemike - reumatizmi, spondylitis ankylosing
- dëmtimi sy
- imunitet të ulët
- mosushqim
- hipotermi
- Sëmundjet e traktit të sipërm respirator dhe zgavrën me gojë.

Nga baza etiologjik janë infektive (baktereve, kërpudhave, viruseve, parazitë), alergjike, në sëmundje sistemike (lupus eritematos sistemik, reumatizmi, sëmundje Bechterew-së), sëmundjet traumatike dhe që kanë të bëjnë endokrine dhe çrregullime metabolike.

Simptomat yrydotsyklyta

Lokalizimi në varësi përhapjen e iritis shquar (inflamacion të irisit) tsyklyt (inflamacion i trupit ciliar) iridocyclitis (iris përflakur dhe trupit ciliar), keratouveit (choroid mëparshëm tronditur dhe kornea).

Gjatë rrjedhës mund të jetë akute dhe kronike, Subacute (duke përfshirë korrente).

Natyra e shfrim iridotsiklita ndarë në lëngshëm, i fibrinës, purulent, hemorragjike.

Dëme të rralla apo të izoluar në trupin iris ciliare. Për shkak të furnizimit me gjak ndikon në të dyja në mënyrë të barabartë. Rrjedhjen e gjakut në këtë zonë u ngadalësua për shkak prania e infeksionit në trup është depozituar lehtë në shell anije.

Simptomet e iridocyclitis akute ndodhin papritur dhe të detyruar të kërkojnë kujdes mjekësor. Pacientët të shqetësuar në lidhje me dhimbje të forta në sy, rënduar nga prekje, reduktuar mprehtësi vizuale, skuqje e syve.

Diagnoza yrydotsyklyta

Pas mbledhjes ankesat dhe shqyrtimin e jashtëm mund të vënë një diagnozë paraprake. Për sqimë e saj kërkon metoda të tjera:

- acuity vizual - mund të zvogëlohet në prani të edemë corneal, lëngu në dhomën e përparme;
- matja e presionit intraokular - mund të çohej në formimin e mbështjelljes në kënd rozë-corneal ose për shkak iridohrustalikovoy bllokojë zhvillimin e glaukoma mesëm;

- biomicroscopy - ënjtje të qepallave, perykornealnaya ose injeksion të përziera, edemë corneal, precipiton, lagështi opalestsentsyya dhomën e përparme, hypopyon të jetë e mundur - qelb në dhomën e përparme, hifema - gjak në dhomën e përparme, irisit të plotë me gjak, fryrë, ngjyrë të gjelbër të jetë e mundur, nxënësi ngushtë, të parregullt formë, reagimi i ngadaltë në dritë apo jo, synechia mundur mbrapa (bashkim iris me lente në nxënësit), film exudative në sipërfaqen e përparme të lente dhe ndryshimet tejdukshëm;

Hypopyon

- shqyrtim në dritën - lëngu në trup tejdukshëm;
- ophthalmoscopy - ekzaminimi i fundus shpesh është e vështirë për shkak të ndryshimeve inflamatore në sy mëparshëm;
- Sytë ultrazërit.

Për të përcaktuar shkakun yrydotsyklyta përdorur teknikat laboratorike dhe këshilla të ekspertëve. Mjekët porosis e gjakut (rritur numrin e qelizave bardha te gjakut, ndryshimet në formulën e leukociteve, përshpejtuar ESR) biokimike dhe koagulimit revmoproby (ndryshimi në sëmundje sistemike), analiza alergji (duke përfshirë intradermal për diagnozën e sifilisit, tuberkulozin, herpesi), PCR për zbulimin fragmente të virusit dhe ELISA për zbulimin e antitrupave në një patogjen të caktuar, X-ray e mushkërive dhe sinuseve, mjeku, rheumatologist, specialist sëmundjeve infektive, allergist, dermatolog konsulente.

Features disa lloje yrydotsyklytov:

Në procesin tuberkuloz simptomat janë të butë. No injeksion rëndë dhe dhimbje në sy. Pacientët i kushtoj vëmendje të vizionin e paqartë, pasi që precipiton corneal endothelium duket me yndyrë, i lagësht dhomë opalestsyruet mëparshëm dhe formon një pezullim në trup tejdukshëm. Në irisit formuar mounds të vogla (tuberculoma), me një ngjyrë të verdhë. Ndoshta një bashkim të plotë të nxënësit dhe zhvillimi i glaukoma mesme.

Sëmundje Behçet iridocyclitis karakterizohet nga kursi korrente dhe karakterin purulent. Iris flushed (flushed), ënjtje, ndodh në hypopyon mëparshëm dhomës në opacities tejdukshëm. Shpejt mbrapa synechia formuar midis irisit dhe lente, duke çuar në zhvillimin e glaukomës mesme. Çdo rikthim ndodh para më shumë dhe shpesh rezulton në verbëri.

Precipitates

Kur heterohromnom yrydotsyklyte Fuchs ngjyra rayduzhok dy sytë është e ndryshme, shpesh të lehta në sy prekur. Features - shprehur keq simptomat e inflamacionit dhe precipiton në të gjithë sipërfaqen e endothelium corneal dhe nuk trekëndësh përballet me bazë në rënie.

Sindroma e Reiterit shoqëruar me infeksion klamidia. Treshe karakteristike e simptomeve: iridocyclitis ose konjuktivit, uretriti dhe dëme të përbashkët. Manifestimet e inflamacion të vogla të choroid, kryesisht rrjedhin precipiton në endothelium corneal.

Trajtimi yrydotsyklyta

Trajtimi duhet të synojnë etiologjikë të mundshme (në varësi të trajtimit të arsyeve të ndryshme), nëse është i njohur për të shkaktuar sëmundje, dhe në kohën e duhur.

Emëruar nga grupet e mëposhtme të drogave:

- antibacterial, antivirale dhe antiseptik aktuale dhe sistemike. Për shembull, pika antiseptik (Myramistin, Okomistyn, sulfatsil natriumi 1 pikë 6 herë në ditë), pika antibacterial (Tobreks, Floksal, Oftakviks 1 pikë 6 herë në ditë), pika antivirale dhe ointments (Okoferon 1 pikë 6 herë ditë ose acyklovir vaj 3 herë në ditë për yrydotsyklyte herpetike). Ajo është gjithashtu recetat e mundshme në ose me injeksion. Efekti i mirë është vërejtur nga injeksion parabulbarno (injeksion përmes lëkurës së qepallë më të ulët në një thellësi prej rreth 1 cm drejt ekuatorit e syrit) të gentamicin.

- terapi anti-inflamator - steroid dhe hormonet. Për shembull, bie Indokollir, Naklof, Dyklofen 1 pikë 3 herë në ditë. Sodium intramuskular DIKLOFENAK mund të administrohet. Steroid topically: pika dexamethasone (maksydeks, Oftan-dexamethasone 1 pikë 3 herë në ditë). Parabulbarno përdorur nga deksona 0,5-1,0 ml

- mydryatyky për "gjimnastikë" për nxënësit për të parandaluar formimin e prapmë synechiae. Ju mund të gërmoj mezaton, Irifrin, Tropykamyd, MIDRIATSYL 1 pikë 3 herë në ditë. Subconjunctival injektuar mezaton 1%

- droga antiallergic -antihistaminnye brenda (loratadine, tavegil, Suprastin, Claritin, etj).

- terapi detoxification - përdoret intravenoz Rheosorbilactum, gemodez, 5% zgjidhje glukozës në 200-400 ml 1 në ditë

- adjuvants ose immunosuppressive në varësi të sëmundjes themelore

- - vitamina multivitamins gojë, intramuskulare, vitamina B, vitaminë C është shtuar në një IV me glukozë

- lidasa, hemazy parabulbarno ose nga electrophoresis - në inflamacion me formimin e mbështjelljes zgjidhjen terapi përdoret

- Në shënuar inflamacion përdorimin e mundshëm të metodave detoxification jashtëtrupor - plasmapheresis, hemosorbtion

Mjaft përdorur gjerësisht në fizioterapi trajtim yrydotsyklytov në formën e electrophoresis me drogat (mydryatyky, hormonet, enzimat), terapi magnetike, terapi lazer dhe të tjerët.

Metodat kirurgjikale janë përdorur për ndarjen e mbështjelljes në rastin e glaukomës mesme.

Komplikimet yrydotsyklyta

Iridocyclitis nisur dhe patrajtuar mund të çojë në komplikacione chorioretinitis, optikonevrit, glaukoma sekondare, detashment retinal, mollë optike atrofi dhe të tjerët.