Retinal distrofia


Distrofia retinal - një proces sëmundje shpesh çon në humbjen e vizion.

Shkaqet e degjenerim retinal


Ka lokalizimin lindura apo të mesme (fituar), qendrore (të vendosura në zonën e makular) ose periferike.

Vizioni në CCD

Trashëguar distrofia retinal:

1. përgjithësuar
- pigmenteve (tapetoretynalna) degjenerimi,
- Leber amaurosis kongjenitale,
- verbëri lindur natën (vizion mungesa natë)
- sindromi mosfunksionim kolbochkovoy, ku ka një shkelje e perceptimit të ngjyrave ose tsvetoslepota plotë

2. Peripheral
- X-kromozom retynoshyzysa mitur
- Sëmundje Wagner
- Sëmundje Goldmann-Favre

3. Qendrore
- Sëmundje Shtarhardta (zheltopyatnistaya distrofia)
- Sëmundje Besta (zheltochnaya distrofia)
- degjenerimi makular moshës

Rezultati i mesëm nga plagët e ndryshme dhe sëmundjet e syrit (miopi, glaukoma, etj).

Simptomet e degjenerim retinal

degjenerim të pigmenteve retinal prekura epiteli pigment dhe photoreceptor qelizat. Shenjat e para shfaqen në fëmijërinë e hershme. Simptomet tipike të veçanta: qelizat pigment (qelizat e kockave), disk atrofik optike dhe arterioles ngushtuar.

Degjenerim të pigmenteve

Leber amaurosis kongjenitale verbëri ndodh gjatë lindjes ose fëmijët humbasin vizionin e tyre për 10 vjet. Features: asnjë qendrore vizion, nistagmus, keratokoni, strabismus dhe të tjerët. Të gjithë pjesën e poshtme janë të përcaktuara me sy të ndryshme vatrave degjenerative (të bardhë tip pigmentuar e kripe dhe piper, qelizat e kockave), disk optik të zbehtë, enët e gjakut ngushtuar.

X-kromozom retynoshyzysa mitur vitreohorioretinalnym referohet dystrophies trashëguar. Kjo është një pako periferi retinal formuar cysts, të cilat mund të ndodhin hemorragji. Në hemophthalmus tejdukshëm trupit, grupet që mund të çojë në shkëputje retinës.

Sëmundjeve Wagner miopi manifestuar, degjenerim reshinoshizisom të pigmenteve dhe preretinalnymi membrana trupin tejdukshëm transparente.

Sëmundje Goldmann-Favre - Distrofia trashëguar është sigurisht progresive, manifestimet kryesore të cilat janë qelizat e kockave, retynoshyzysa dhe degjenerimi tejdukshëm.
Sëmundje Shtarhardta - ndikon në rajonin makular. Një tipar karakteristik i fundus - "syri i demit të vogël" në zonën qendrore, zonat dmth errëta me unazë të lehta është e rrethuar nga hyperemia rrumbullakët. Simptomat janë ulur mprehtësi vizuale për 20 vjet, shkelje të ngjyrës dhe ndjeshmëri hapësinor kontrast.

Sëmundjeve Shtarhardta

Zheltochnaya distrofia Besta - Në rajonin e makular formuar një zjarr të verdhë, kujton vezë e verdhë veze. Në moshën rreth 10-15 vjet ka vizion të reduktuara, shtrembërim i objekteve "mjegull" para syve të tij. Të dy sytë janë të prekur në shkallë të ndryshme.

Mosha (ynvolyutsyonnaya, senylnaya), degjenerim qendrore retinal - Një nga shkaqet më të zakonshme të vizionit të reduktuar në njerëzit mbi 50 vjet, me një predispozitë trashëgimore.

Degjenerimi makular mosha

Ka 2 forma:

- neeksudatyvnoyu - karakterizohet rishpërndarjen pigment, miq, shumë degjenerim retinal. Lezione mund të bashkojë, duke kujtuar piktura "hartë gjeografike". Druzët janë nën epiteli pigment dhe të ketë një ngjyrë të verdhë-bardhë, ata mund të prominirovanie në tejdukshëm. Nuk janë të butë (e paqartë), e vështirë (me kufij të qartë) dhe calcified. Kursi neeksudatyvnoyu formë beninje, zhvillohet ngadalë

- exudative - kalon nëpër disa faza: exudative shkëputje epitelit pigment, shkëputja exudative të neuroepithelium, neovaskulyaryzatsyya, exudative-hemorragjike shkëputjes, fazë riparues. Shpejt të çojë në verbëri.

Faktorët e rrezikut për moshën macular degjenerim, sy blu dhe lëkurë të bardhë, një dietë e ulët në vitamina dhe minerale, nivelet e rritura të kolesterolit, pirja e duhanit, hipertensioni, hyperopia, katarakte, shtyhet operacioni në sy.

Ankesat kryesore të pacientëve me degjenerim retinal: Decrease në mprehtësi vizuale shpesh dy sytë, ngushtimi i fushës vizuale ose paraqitja e bagëtive, verbëri natën (vizion të varfër në errësirë), metamorfopsiyi, shkelje e ngjyrës.

Kur ndonjë nga simptomat e mësipërme duhet të kontaktoni një specialist i cili do të vënë diagnozën e saktë dhe të përshkruajnë trajtim.

Një studim në distrofi retinë

Për diagnozën nënkupton hulumtimin e mëposhtme:

- vizometriya - nga mprehtësi vizuale normal (faza fillestare) për të përfunduar verbëri. Korrigjimi nuk është i ekspozuar;

- perymetryya - ngushtim i fushës vizuale, nga pamja e bagëtive në tub;
- Amslera provë - mënyra më e lehtë për të diagnostikuar degjenerim macular subjektive. Pacienti i kërkohet të mbyllë një sy dhe të kërkoni në një pikë në qendër të rrjetit Amslera në gjatësinë e krahut, pastaj ngadalë të sjellë testin pa marrë pamje nga qendra. Normalisht linjat nuk janë shtrembëruar

Test Amslera: Shkalla 1. 2. Patologjia

- refractometry - për të diagnostikuar gabime thyes (degjenerimi i retinë është e mundur me miopi të lartë);
- biomicroscopy zbulon comorbidity;

- ophthalmoscopy kryer pas mydriasis drogës, mundësisht me një lente Goldman për një ekzaminim më të hollësishëm të retinë, duke përfshirë periferi. Kur lloje të ndryshme të mjekut dystrophies sheh një pamje të ndryshme të fundus;
- vizion ngjyra Përkufizimi - Tabela Rabkyna etj
- elektroretinohrafiya - Normat e reduktuara ose të regjistruar në shumicën dystrophies trashëgimore;
- adaptometriyi - studimi i përshtatjes errët - reduktimi ose mungesa në humbjen e kone të errëta;

- Angiografia fluoreshente për të përcaktuar fushat ku është e nevojshme për të koagulimit lazer e retinë;
- Tomografia optike koherenca e retinë

Optik nervore Druzët në tetor

- HRT (Haydelberhskoho retinotomohrafiya);
- Sytë ultratinguj;
- Testet e përgjithshme klinike;
- këshillimi terapist, pediatër, gjenetist dhe specialistë të tjerë në dëshminë.

Trajtimi i degjenerim retinal

Në varësi të fotografisë klinike dhe llojin e trajtimit distrofia përshkruajnë. Trajtimi pothuajse gjithmonë simptomatike si gjithë degjenerimit, përveç mesme, ose të ketë një predispozitë trashëgimore.

Përdorni trajtimet e mëposhtme: konservator, lazer, kirurgjikale (kirurgji vitreoretinal, skleroplombazh me shkëputje, etj).

Trajtim të drogës:

- Agjentët antiplatelet (tiklopidina, klopidogrel, acid acetilsalicilik) - merren me gojë ose parenterale;
- droga vasodilator dhe Anhioprotektory (Jo-Spa, papaverine, complamin, askorutin);
- antysklerotycheskye do të thotë të përcaktuara kryesisht të moshuar - methionine, simvastatin, atorvastatina, clofibrate etj
- vitamina të kombinuara (Okyuvayt-Lutein, boronicë-forte et al.) dhe intramuskular vitaminë B;

- mjete që përmirësojnë microcirculation (pentoksifillinparabulbarno ose vena)
- polypeptides e bagëtive retinë (Retinalamin) parabulbarno çdo ditë për 10 ditë. Në subtenonovo hyjë 1 hapësirën çdo gjashtë muaj;
- stimuluesve biogenic - FiBS aloe, Enkad (për të trajtuar kequshqyerjen tapetoretynalnoyi përdorur intramuskulare ose subkon'yunktivalno);
- topically aplikuar pika Taufon, Emoksypin 1 pikë 3 herë në ditë ose vazhdimisht në diskrecionin e mjekut.

Në formën exudative e moshës makular degjenerimin e 1 ml dexamethasone administruar parabulbarno dhe furosemide vena. Kur përdoret heparin hemorragji, etamzilat, acid aminocaproic, prourokinazy. Theksuar ënjtje në injektuar hapësirë ​​triamcinolone subtenonovo. Rruga e administratës, doza dhe kohëzgjatja e trajtimit varet nga çdo rast.

Fizioterapi gjithashtu efektive në distrofia retinës, duke përdorur elektroforezë me heparin, pa-shpoy, acid nikotine, etj, magnetike, të ulët-stimulimi i retinë nga rrezatimi lazer.

Trajtim më efektive është konsideruar koagulimit lazer të retinës, në të cilën shënon zonat e dëmtuara të indeve të shëndetshme, duke ndaluar sëmundjen.

Në formimin e mbështjelljes vitreoretinalnyh membranave neovaskulare dhe të rekomanduara vitrektomia.

Në mot të trashëguar retinës distrofia të kundërt, pothuajse gjithmonë të çojë në verbëri.

Në moshën macular degjenerim trajtim pacienti treguar 2 herë në vit, dhe rekomandoi veshur syze dielli dhe ndërprerjen e duhanit.