Glaukomës


Glaukoma - një grup i sëmundjeve që shpesh karakterizohet nga rritja e presionit intraokular (IOP), por jo gjithmonë, ndryshimet në fushën vizuale dhe patologjisë optike nervore (gërmimi deri atrofi).

Pra, një person me glaukoma sheh:

 

Shkaqet e glaukomës


Faktorët e rrezikut për sëmundje:

- rritur IOP (oftalmohipertenziya)
- mosha mbi 50 vjet
- etnia (zezakët në glaukoma është më e zakonshme)
- sëmundjet kronike e syrit (iridocyclitis, chorioretinitis, cataracts)
- sy historisë lëndimit

- Sëmundje e përgjithshme (ateroskleroza, hipertensioni, obeziteti, diabeti)
- stres
- përdorimi afatgjatë i barnave të caktuara (ilaqet kundër depresionit, substancave psikotrope, antihistamines, etj).
- trashëgim (në familje, ku dikush nga të afërmit që vuajnë nga glaukoma, rreziku i sëmundjes)

Glaukoma është kongjenitale dhe fituar. Lloji i parë është e lidhur me çrregullime të syrit në periudhën embrionale të zhvillimit. Shpesh ky infeksion intrauterine - Rubeola, gripi, toxoplasmosis, shytave, ose sëmundja e nënës dhe ndikimin e faktorëve (patologjisë rënda endokrine, efekti i temperaturave të larta dhe rrezatim rreze).

Llojet kryesore të glaukoma blerë - është kryesor (investime të hapura, mbyllja, të përziera) dhe të mesëm (inflamatore, fakohennaya, vaskulare, traumatike, postoperative).

Simptomat e glaukomës

Shenjat e glaukoma përfshijnë oftalmohipertenzii (rritje periodike ose të vazhdueshme të presionit), humbjen e syve (personi sheh një pjesë të mjedisit të saj).

Glaukoma me kënd të hapur

Glaukoma me kënd të hapur është i ndarë në faza (shkalla e shenjave klinike) dhe nivelit të presionit intraokular.

Fazat e glaukoma me kënd të hapur fillor:

Faza I (fillestare) - ndryshimet në yjet periferike mungojnë, por ka pak në qendër (scotoma paracentral në zonën Berruma, spote verbër extension), gërmimeve papilla e nervit optik nuk arrijnë buzë saj.
Faza II (i avancuar) - një ngushtim i fushës periferike e parë prej më shumë se 10 gradë nga ana e hundës ose ngushtim koncentrik që nuk arrijnë 15 gradë nga pika e fiksimit, gërmimeve Dzn (rajonale)
Faza III (një avancuar) - karakterizohen nga ngushtimi koncentrik të fushës së vizionit në një ose më shumë segmente të më shumë se 15 gradë nga pika e fiksimit, Dzn gërmimit

Faza IV (terminal) - mungesa e plotë e vizionit apo opinion e projektimit të parregullt mund të temporalnoy vizion mbetur në zonë. Nëse sy mjedisi transparent dhe të dukshme fundus syrit, atrofi optike është i pranishëm.

 

Fazat e glaukomës

Niveli i presionit intraokular dallojmë 3 faza:

A-normale IOP (deri në 27 mm Hg. Art.)
Në IOP moderuar (28-32 mmHg)
Për shkak të IOP lartë (mbi 33 mmHg)

Më vete të izoluara glaukoma me presion normal intraokular. Kjo pranishëm karakteristikë humbje vizuale fushë zhvillon gërmimi ndjekur biberon atrofi e IOP optik nervore, por normale.

Glaukomë

Glaukoma ndodh në rastet e iridokornealnohouhla plotë apo të pjesshëm bllok, nëpërmjet të cilit rrjedhjen e humorit ujore. Shkakton: Sytë e vogla (shpesh zhvillon largpamje), dhoma e vogël e përparme, prodhimi i tepërt i lëngjeve intraokular, lente të madhe, kënd të ngushtë iridokornealnyy (LPP). Rritja manifestuar periodike në IOP, manifestimi i skajshëm i cili - një sulm akut i glaukomës, e cila mund të çojë në një qëndrim të gjatë në një dhomë të errët apo në errësirë, një sasi e madhe e lëngjeve ju pini, stresi emocional. Ka dhimbje të forta në sy, të cilat japin gjysmën përkatëse të kokës, skuqje, qarqet ylbertë kur shikon në burim drite.

 

Sulm akut glaukoma

Kjo gjendje kërkon trajtim të menjëhershëm.

Gjithashtu ndahen në varësi të progresion e stabilizuar dhe unstabilized glaukoma (në thellësi dhe fushën e parë).

Në varësi të shkallës së kompensimit glaukomës mund të kompensohen (ka dinamikën negative) subkompensyrovannaya (një dinamikë negative) dhe decompensated (sulm akut Glaukoma me një përkeqësim të mprehtë në funksion vizuale).

Glaukoma mund të kenë pacientët gjatë asimptomatike dhe kërkojnë ndihmë kur disa funksione vizuale janë të humbur pakthyeshme.

Simptomat, të cilat duhet të shfaqen në mjeku për të ndaluar sëmundjen:

- humbja e syve (jo e dukshme disa artikuj)
- rrethi ylber kur shihet nga një burim drite
- vizion të paqartë
- ndryshimet e shpeshta në syzet
- dhimbje në zonën ballë

Diagnostifikimi glaukoma

1. Ekzaminimi oftalmologjike:

- vizometriya (madje edhe në agim të mprehtësisë tuba vizual mund të jetë 100%)
- perymetryya, duke përfshirë kompjuter. Identifikimi ndryshim të vogël në sytë.
- kampimetriya - Studimi spot verbër (zona e fushës, që një njeri zakonisht sheh) - zakonisht 10 × 12 cm

- biomicroscopy (konjuktiva vasodilatation emisarët Simptomë e dukshme (depozitat pigment përgjatë enëve ciliar përparme), simptomë cobra (venat zgjerim episkleralnoho në një gyp para sclera tyre rrugëdalje) dhe degjenerimi i precipiton iris pigmentuar)
- kënd honioskopiya Rishikimi iridokornealnoho përdorur honiolinzy (të përcaktuar madhësinë e kënd mëparshëm dhomës)
- tonometryya në Maklakova (normë 16-26 mm Hg.) tonometry kontakt (asnjë metodë e saktë e përdorur sondazheve masive)

- tonohrafiya - tonometryya për 4 minuta duke përdorur një tonohrafa elektronike. Performanca Normal:
           P0 = 10-19 mmHg (Presioni REAL intraocular)
           F = 1,1-4,0 mm 3 / min (minutë vëllimi i lëngut intraokular)
           C = 0,14-0,56 mm 3 / min / mm Hg (Faktori lehtësi dalje)
           CB = 30-100 (koeficient = P0 Becker / C)
- ophthalmoscopy (përcaktojnë gërmimet e nervit optik) dhe të shqyrtojë Goldmann me një lente

 

Gërmimet e nervit optik

- Tomografia optike koherenca e retinë (përcaktojnë ndryshimet vogël në optik nervore)

- Haydelberhskoho retinotomohrafiya
- reooftalmohrafiya (të përcaktuar shkallën e ishemi ose gipervolemii çdo sy)
- Testet e ngarkimit (të ndihmojë në diagnostikimin e glaukomës-temnovaya, ortoklinostaticheskie me mydryatyky). Kjo zgjeron nxënësit, kënd mëparshëm dhomë është e mbyllur dhe ka simptomat e një sulm akut.

2. Testi i përgjithshëm - numërimin e gjakut dhe sheqerit, kimi gjak, mjek konsultuar, kardiolog, neurolog, endokrinolog për të identifikuar comorbidities që mund të shkaktojnë fillimin ose zhvillimin e komplikimeve në pacientët me glaukoma.

Trajtimi Glaukoma

Nga glaukoma nuk mund të shërohet, ju mund të ndalet vetëm me përparimin e sëmundjes. Trajtim të emërojë një mjek.

Llojet e trajtimit të përdorura në glaukoma:

1. Trajtimi drogës lokale:
- derivatet e prostaglandins (rritur rrjedhjen e lëngjeve intraokular) - TRAVATAN ®, XALATAN - ushqeu 1 pikë në secilin sy para se të shkojnë në shtrat
- β-blockers - të zvogëlojë prodhimin e humorit ujore - (nonselective (jo të ushtrojë efekte negative në zemër dhe bronke, janë kundërindikuar për njerëzit me bronchospasm) dhe selektive) - Timolol (Arutymol, Kuzimolol 0.25% ose 0.5%), dhe Betoptyk Betoptyk S . Varrosur çdo 12 orë.

- miotiki - pilocarpine 1% - përdoret në glaukoma kënd-mbylljes (nxënës të ngushtë, iris rrënjë larg nga këndi mëparshëm dhomës, duke hapur atë) - 1 pikë 3 herë në ditë.
- frenuesit anhydrase karbonike të reduktuar prodhimin e lëngjeve intraocular (Azopt, Trusopt) - 1 pikë 2 herë në ditë.

Së pari, të marrë 1 drogë (më shpesh një derivat prostaglandin). Nëse ka asnjë efekt, shtoni më shumë pika, të tilla si β-blockers. Trajtimi zgjedh një mjek për shkak se disa barna janë toksike dhe kanë shumë contraindications.

Pika antihipertensive përdorur vazhdimisht për të ngadalësuar përparimin e glaukoma.

2. Përbërësit neuroprotective si glaukoma prek indet nervor. Nuk janë direkte dhe indirekte (të përmirësuar microcirculation dhe indirekt veprojnë në neuronet). Drejtpërdrejtë përfshijnë vitamina C, A, B, Emoksypin, meksydol, histohrom, neuropeptides (retinalamin, Cortexin), indirekt, theophylline, Vinpocetine, pentoxifylline, nootropics, droga hypocholesterolemic. Pacienti 1-2 herë në vit duke kaluar nëpër terapi të drogës në spital.

3. Trajtimi Fizioterapia përfshin përdorimin e teknikave të tilla si stimulimit elektrik të optik nervore, terapi magnetike, terapi lazer.

4. Në qoftë se terapi të drogës është i paefektshëm, trajtimi kirurgjik është treguar (lazer apo tradicionale).

Sulmi i glaukomës

Një sulm akut i glaukomës kërkon trajtim të menjëhershëm. Ka arching dhimbje në sy, radiating në rajonin fqinje, nauze dhe vjellje mund të jetë sindromi okulokardialnyy. Në provim të zbulojë një injeksion të përzier otechnuyu kornea, dhomën e përparme të vogla, nxënësit Dilated, bombazh (fryrë) i irisit, fundus syrit mund të shihet qartë, të nervit optik nga hemorragji. Syri bëhet Dendësia rock.

Para së gjithash, kërkoni pacientin kur herën e fundit ishte karrige dhe urinar, të matur presionin e gjakut (BP). Këto kushte të kontribuojnë në presionin e lartë të gjakut. Kur zorrë hequr vrull e enëve të gjakut, dhe ka mundësi të madhe që IOP bie shpejt.

Jetë i sigurt për të varrosur shpesh pylokarpyn 1% dhe timolol 2 herë në ditë. Anesthetics intramuskular (Promedolum, Analgin). Aplikoni terapi distracting (p.sh., Llaçe mustardë mbi kokën e tij). Merrni diakarb e asparkamom, presionin e gjakut intramuskulare Lasix nën kontroll. Pas trokitur kirurgji sulmuar rekomanduar.

Trajtimi kirurgjik i glaukomës

Llojet kryesore të terapisë me lazer: Laser corectomy (Shape vrimë në iris) trabekuloplastika (Përmirësimi pėrshkueshmėrisė trabeculae).

 

Corectomy

Mënyrat trajtim microsurgical shumë. Më të përdorur gjerësisht metoda - një sinustrabekulektomii, në të cilat formojnë rrugë të re e daljeve të humorit ujore nën konjuktiva, dhe pastaj të lëngshme është zhytur në indet përreth. Gjithashtu në dispozicion janë operacione të tjera - iridotsikloretraktsiya (Expand kënd dhome) sinusotomiya (Përmirësimi dalje) tsiklokoahulyatsiya (Reduced prodhimi i humorit ujore).

Mjetet juridike popullore paefektshëm. Pacientët vetëm shpenzojnë kohë të çmuar në trajtimin e tyre, ndërsa sëmundja përparon.

Komplikimet e glaukomës

Komplikimet e trajtimit të parakohshme apo të paarsyeshme, verbëri, glaukoma terminal të zbehta të çon në heqjen e syrit.

Parandalimi i glaukomës

Parandalimi është zbulimin e hershëm të sëmundjes. Në prani të faktorëve të rrezikut duhet rregullisht vizitojnë një okulist për ekzaminimin dhe matjen e presionit intraokular.

Pacientët me glaukoma duhet të respektojnë punën dhe pjesa tjetër, ushtrimi dozë jo kundërindikuar, eliminohen zakone të këqija, ju nuk mund të pini shumë lëngje, veshin rroba që mund të pengojnë rrjedhjen e gjakut në kokë (neckties shtrënguar, collars).