Syri Herpes


Infeksioni herpetike mund të ndikojë në të gjitha organet dhe sistemet, duke përfshirë edhe sytë. Sëmundja më e zakonshme - herpes, lezione të lëkurës qepallat, konjuktivit, Keratitis, një inflamacion i choroid (iridocyclitis dhe chorioretinitis), pezmatim nervi optik, retinopathy herpetike, nekrozë akute retinës. Të gjitha këto sëmundje janë në shumicën e rasteve kronike dhe shpesh të çojë në komplikacione.

Shkaqet sëmundje herpetike sy


Deri në kohën e herpesit është fituar dhe lindur. Sores Ftohtë janë shkaktuar nga një virus 1, tipi 2 dhe lisë së dhenve zoster. Faktorë të favorshme:

- hipotermi
- stres
- sëmundje shoqërues të rënda, të ulur imunitetin tuaj, duke përfshirë infektive
- mungesës së imunitetit
- mosushqim
- Përdorimi i zgjatur i antibiotikëve

Herpetike infeksion - sëmundje vysokozaraznoe. Transmisionit: ajrore, kontakt, seksuale, në rritje (me agjencitë e tjera), transplacental.

Simptomat e herpesit në frontin

Herpes zoster me shfaqjet para ndodh kur përfshirë në procesin inflamatore e dege e parë të nervit trigeminal. Fillimisht shqetësuar në lidhje me dhimbje në anën e prekur, gjendje e sëmurë, mund të ngrejë temperaturën e trupit. Pastaj në lëkurën reddened shfaqet flluska me përmbajtje të qartë, atëherë ajo mutniye dhe formojnë crusts që mund të lënë plagët.

Ndikon në lëkurën e sipërme rajonit qepallë dhe vetull, qepallë rrallë të ulët (në 2 degë të lezioneve nervore). Rritja dhe të bëhet nyjet limfatike të dhimbshme rajonale. Nëse procesi i përfshirë nasociliaris nervus, karakterizohet nga skuqjen shfaqet në këndin e brendshëm të syrit dhe kornea. Pothuajse gjithmonë virus prek gjysmën e fytyrës.

Simptomat e herpesit në frontin

Kur mosha e lëkurës herpes tregohet kruarje të rënda dhe djegie në hyperemic (kuqur) blisters lëkurës duket, përmbajtja e tyre mutniye pastaj formuar kore. Kur krehje plagët e tyre mbeten.

Ka 3 format e konjuktivit herpetike: folikulare, fytit dhe ulcerative dhe fshikëzor.

Lloji i parë një kurs i ngadalshëm karakterizohet skuqje nerezkim e syve dhe sekrecionet mukoze pakët. Simptomat karakteristike nuk janë të pranishëm.

Forma Bluetongue Ankesat më të theksuara, të mprehtë-kurs.

Shenjat Classic konjuktivit vezikular herpetike - Eruptions në formë të fshikëzave, crusts formimin pa dhëmbëza.

 

Forma Vezykulyarnaya e konjuktivit virale

Keratitis, shkaktohet nga virusi herpes, është i ndarë në pemë, margjinale, erozionit të kornesë, diskor, bulloz, metaherpeticheskiy. Simptomat e të gjithë të ngjashëm. Blepharospasm karakterizuar (nuk mund të hapur sytë tuaj), fotofobi dhe lacrimation, dhimbje. Ndjeshmëria corneal ul, e cila mund të çojë në plagosje aksidentale dhe bashkimit infeksion sekondar. Në korne shfaqen skuqje dhe infiltrime. Më patognomonike herpetike Keratitis - Tree. Ajo flluska shfaqet përgjatë fibrave nervore të kornea. Lopayuchys, ata shkaktojnë dhimbje.

 

Keratitit shkaktuar nga virusi herpes

Keratitis diskor referohet thellë. Ka rrumbullakosura opacities stromale të kornesë. Paraqitja e rrudhave destsemetovoy cipë dhe endothelium pretsypytatov në. Shpesh shkon në iridocyclitis. Moti i keq, sa më shpesh të mbeten perde kornesë.

Deep Keratitis trajtojnë keratouveitis. Në këto raste, simptomat e inflamacionit të kornesë bashkohet simptomat yrydotsyklyta.

Iridocyclitis, shkaktuar nga virusi herpes mund të ndodhë në akute, Subacute dhe mënyrë të ngadaltë. Natyra e procesit është i lëngshëm dhe sero-fibrinës. Karakterizohet nga dhimbje në akut dhe subakut, perykornealnaya injeksion conjunctival, precipiton dhjamor në endothelium të kornesë, mëparshëm opalestsyruet lagështi dhoma (nëse lidhen florën dytësore, hypopyon) mund hifema (lagështi eritrociteve në dhomën e përparme), synechia pasme (iris Nuk zgjerimin ose nëse ka një formë të parregullt), formimin e mbështjelljes midis irisit dhe lente ose në cep të dhomës së përparme (rritet në përputhje me rrethanat e presionit intraokular). Iris është plot me gjak, edematous, zbutur foton e saj.

Nekroza akute retinal - Një lloj i chorioretinitis, është konsideruar si një virus të jetë e mundur të shkaktojë herpes. Kjo ndodh më shpesh në njerëz me imunitetit (p.sh. HIV pozitiv). Simptomat: humbja e vizionit, nëse procesi i përfshirë rajonin qendror. Njëri sy është prekur në fillim, por pas disa muajsh dhe të dytë. Ka lezione inflamatore, e para në periferi, atëherë ata shkrihen, dhe kjo mund të çojë në shkëputje exudative retinës. Paraqitja e infiltrimit në trup tejdukshëm. Më vonë mund të formojnë fillesat që çojnë në traktsyonnoy retinës detashmentit. Më shumë se gjysma e njerëzve me nekrozë akute retinës, zbehet.

Sëmundje të tjera të syrit nuk kanë manifestime të veçanta të infeksionit herpes. Prania e virusit është vetëm i pranishëm gjatë kontrollit.

Diagnoza e virusit herpes

Për diagnozë kërkon:

- rishikimi i jashtëm i moshës fytyrës lëkurës dhe mund të karakterizohet nga skuqje,
- vizometriya - pamje mund të zvogëlohet drastike në prani të depërtojnë corneal, ose chorioretinitis neurit optik,
- perymetryya,
- analhizemetriya - me infeksion herpes ndjeshmëri kornesë rënë,
- biomicroscopy, duke përfshirë edhe pas errësirë ​​fluorescein,

- shqyrtimi për të përcaktuar në dritën e syrit të mediave transparencës,
- ophthalmoscopy, dhe një pasqyrë e lente Goldman për të zbuluar vatra e infeksionit në fundus.

Në shumicën e rasteve, simptomat nuk janë specifike për virusin, kështu që nuk ka konfirmim laboratorik për diagnozën e pamundur. Një metodë e diagnostikimit - zbulimin e antitrupave ndaj virusit në gërryerjeve nga konjuktiva nga antitrupave fluoreshent. Në testit përgjithësi gjak nivele të larta të qelizave të bardha të gjakut dhe limfocite (nëse mungesës së imunitetit është reduktuar), infeksioni primar kryer testin alergjik intradermal. Explore statusin imunitar për një imunomodulatoreve duhur qëllim. Në egra e kornea dhe konjuktiva nga PCR mund të identifikojë virusin e ADN-së.

Metoda më e besueshme e diagnozës - virologjisë (virusi rritur në embrionet e pulës apo media të veçanta ushqyese) - por ajo është shumë e shtrenjtë dhe afatgjatë (3 javë), e përdorur aq shpesh për qëllime kërkimore dhe jo për qëllime të trajtimit.

Të përcaktojë antitrupa në nivele herpes. Nivele të larta të IgG tregon një infeksion të mëparshme më herët. Nëse keni zbuluar IgM, pra, procesi është akute. Ato shfaqen në 5-7 ditë të sëmundjes, sepse më parë nuk ka kuptim për të shqyrtuar antitrupa (p.sh. ELISA - enzimë Immunoassay).

Dermatolog detyrueshëm konsultimi, specialist infektive sëmundje, një neurolog.

Trajtimi i syrit herpes

Trajtimi duhet mbajtur nën mbikëqyrjen e një okulist mjek. Çdo dëmtim të lëkurës dhe qepallat flluska smeared vaj Acyclovir 3% në 4 herë në ditë për 2 javë. Për tharje elemente nxitëse mund të përdorni në vend ngjyra (zgjidhje e shkëlqyer e gjelbër, një zgjidhje e fukortsyn jodit).

Në harar conjunctival varrosin Oftan-IMU 4 herë në ditë për 10 ditë për të parandaluar përhapjen e infeksionit.

Kur zoster herpes dhe dhimbje të forta të bëjnë bllokadën novokaina dhe për të marrë drogë antiherpetic brenda gjatë javës (Acyclovir 5 herë në ditë për 0,2 gram, 0.5 gram valaciclovir 2 herë në ditë). Për të shpejtuar shërimin aplikuar topically trajtimet fizioterapi (UHF, UVR).

Kur konjuktivit herpetike emërojë drogat e mëposhtme:

- Pika antivirale dhe ointments - Oftan IMU-1 pika 6 herë në ditë, Okoferon 1 pikë 6 herë në ditë, 3% Acyclovir krem ​​2-3 herë në ditë

- pika antiseptik - Myramistin, Okomistyn 1 pikë 6 herë në ditë
- pika inflamator - Indokollir, Naklof, Dyklofen 1 rënie 3 herë në ditë
- pika antibacterial pranimit të florës bakteriale të mesme (Floksal, Tobreks, Oftakviks 1 rënie deri në 6 herë në ditë)
- pika antihistamine - Kromoglikate sode ose OPATANOL ® 1 pikë 3 herë në ditë me pamjen e një reaksion alergjik.

Mjekimi i gjatë, të paktën 3-4 javë nën mbikëqyrjen e një okulist.

Komplikimet e herpesit në sy:

Infeksioni (Keratitis), reaksione alergjike.

Herpetike Keratitis - Infeksioni më i zakonshëm virusal që prek sytë. Dhe trajtimi i plotë i kryer në spital. Regjim vlerësuar, futur në syrin e prekur 6 herë në ditë 1 drop-Oftan IMU, Okoferon, Okomistyn, Floksal; 3 herë në ditë Indokollir dhe vajin Acyclovir 3%. Me Keratitis thellë përshkruar mydryatyky për të parandaluar synechiae (Tropykamyd, MIDRIATSYL 2-3 herë në ditë). Nëse epiteli kornesë është i paprekur, atëherë përdorni pika hormonale dhe vaj (hydrocortisone vaj 1%, 0.1% deksametazonovoy pika 2-3 herë në ditë). Disa droga janë më të mira ose të hyjë subkon'yunktivalno parabulbarno, të tilla si interferoni, mezaton, dexamethasone, antibiotikët. Trajtimi lokale kombinuar me një terapi të përgjithshme, antivirale (Acyclovir 0.2 g deri në 5 herë në ditë), vitamina (acid Askorbik, vitamina B). Gjithashtu tregon prodhimin e nxitësit interferon, skemë të tillë Cyclopheron ose Amizon. Nëse immunologist nevojshme emërojë immunomodulators. Terapia fizike përshpejton shërimin, UHF, UV, terapi magnetike, terapi lazer, phonophoresis.

Nëse trajtimi konservativ është i paefektshëm, përdorni Cryotherapy lazerkoahulyatsyyu apo lezione inflamatore. Komplikimet Keratitis, uveitis, reaksione alergjike, errësirë ​​corneal deri në cataracts.

Trajtim uveitisi herpetike (yrydotsyklyta dhe chorioretinitis) kërkon Acyclovir intravenoz në një dozë prej 5-10 mg / kg çdo 8 orë mund intravitrealne valaciclovir administratës apo famciclovir. Në raste të rënda, ndryshimet proliferative në trup i tejdukshëm dhe rreziku i shkëputjes retinal kirurgjisë tregon - vitrektomia dhe koagulimi lazer nga zonat retinën prekur. Komplikimet: humbja e vizionit, shkëputje retinës.

Parandalimi Herpes

Herpes impresionuar 95% të popullsisë. Virusi jeton në trup dhe nuk mund të shprehin vetveten, por nën kushte të pafavorshme të rikthim të sëmundjes. Prandaj, parandalimi është për të forcuar imunitetin, trajtim në kohë dhe acarimin, dietë të ekuilibruar dhe mënyrë jetese të shëndetshme, vaksinimin në faljen.