Hemophthalmus


Hemophthalmus - është marrë gjak në tejdukshëm. Nuk janë të pjesshme, nëntotali dhe hemophthalmus totale. Total dhe nëntotali hemophthalmus ndodh më shpesh në nepronykayuchyh të rënda ose me thekshëm dëmtime të syrit. Hemophthalmus pjesshëm kryesisht si rezultat i lëndimeve të butë sy, retinopathy diabetik, hipertension, atherosclerosis, degjenerim retinal dhe sëmundjeve të tjera në të cilat enët e gjakut bëhen shumë të brishtë. Hemophthalmus mund të ndodhë edhe për shkak të thyej ose Shkëputja e retinës dhe operacionet e barkut për shkak të shikimet.


Hemophthalmus është i përgjithshëm, nëse gjakderdhja zgjat më shumë se ¾ vëllimi i tejdukshëm, nëse gjakderdhja është nga 1/3 në ¾ e vëllimit, ajo quhet një hemophthalmus Nëntotali, nëse hemophthalmus merr më pak se 1/3 e vëllimit të trupit tejdukshëm, ajo quhet e pjesshme.

Kur hemoftalme në tejdukshëm hyrë në qelizat e kuqe të gjakut, të cilat në disa ditë të fillojnë të prishen. Me to shkon hemoglobinën, e cila është e depozituar në formën e kokrra, dhe membrane qeliza është tretur. Hemoglobina nga ana e tij të bëhet një substancë të veçantë - hemosiderin, e cila ndikon negativisht në retinë. Përveç kësaj, trupi qelqor formuar fillesat që bashkëngjitni në retinë, të cilat pastaj mund të shkaktojë delamination. Kështu, kur ndryshimet hemoftalme ndodhin në strukturën e tejdukshëm, i cili nëse nuk trajtohet mund të çojë në pasoja të rënda.

Si hemophthalmus rezultat reduktuar ndjeshëm mprehtësi vizuale, nga syri i të dots lundrues apo temat, dhe madje edhe për të përfunduar verbëri. Normalisht, mprehtësi vizuale në pacientët me chastichnymhemoftalmom më të mirë në mëngjes kur gjaku natën zgjidh në kokërdhok të ulët.

Në simptomat e lartpërmendura duhet të kontaktoni menjëherë një okulist pa angazhuar në vetë, në kuadrin e pasojave të rënda të kësaj sëmundjeje. Doktor për të thënë se, kur ankesat që ata kanë ndryshuar me kalimin e kohës, të cilat janë trajtuar apo kishte ndonjë lëndime ose ka ndonjë sëmundje. Doktor mban një provim të jashtëm domosdoshmërisht sytë, tërhoqi vëmendjen për dëmin e jashtme të syrit, nëse ka; do të shqyrtojë në sy duke përdorur një llambë çarë, e cila shqyrton më në detaje strukturën e syrit (mund të jetë gjakderdhje nën konjuktiva, mund të jetë hifema pranishëm (gjakderdhje në dhomën e përparme të syrit -. hapësirën midis irisit dhe kornese) dhe të tjerët Pastaj mjeku fillon të oftalmoskopyy Në. Kjo hemoftalme pjesshëm struktura të tejdukshëm mund të gjenden lundrues në lëvizjen e clots gjakut kokërdhok, por detajet mund të shqyrtojë fundus, dhe në hemoftalme plotë fundus syrit nuk është e dukshme, dhe kështu nuk ka refleks të kuqe të fundus.

Shqyrtimi i hemophthalmus pacientit

Gjendja e retinës dhe i tejdukshëm dhe hemophthalmus natyrës mund të përcaktohet nga studimet e ultrazërit; dhe funksioni i retinës mund të vlerësohet duke përdorur metodën e elektroretinohrafii me ngjyra.

Trajtimi hemophthalmus

Në hemoftalme totale dhe Nëntotali është spital i detyrueshëm në një spital. Trajtimi i hemophthalmus pjesshme sjelljes lejueshme në një klinikë. Hemophthalmus Trajtimi varet nga shkaku i shfaqjes së saj. Duhet të theksohet se trajtimi i hemophthalmus pjesshme njëjtë si i përgjithshëm dhe Nëntotali, por më e ulët në intensitet. Trajtimi zakonisht është e gjatë. Për kirurgji të pjesshme hemophthalmus përdorur pothuajse kurrë.

Kur "i freskët" hemoftalme pjesa tjetër shtrat i detyrueshëm me një fashë dhe të ftohtë (2-3 orë) në të dy sytë. Për të parandaluar pacienti i ri gjakderdhje është përshkruar kalcium shtesë me gojë, me injeksion intramuskular (10% f kalcium glukonat) dhe topically si pika sy 3% klorur kalciumi zgjidhje. Gjithashtu për këtë qëllim të përshkruara vitamina C, B2 dhe PP; vikasol dhe dytsynon. Pas 1-2 ditëve pas fillimit të sëmundjes zgjidh barnave të përshkruara. Sy përshkruar pika jodur kalium, 0.1% f lidasa ose ronidaza (enzimat). Për të parandaluar formimin e bende përshkruajnë hormonet (0.1% f dexamethasone ose 0.3% pp prednisolon) si pika sy dhe injeksione subconjunctival (dmth injeksione nën konjuktiva). Gjithashtu për këtë qëllim emërojë parabulbarno (dmth "okolohlaznye") kollalyzyna injeksion (enzimë që shkrin kolagjenit), të cilët kalojnë një ditë në një vlerë prej 10 injeksione për kurs; injeksion fybrynolyzyna, lekozima (enzimat). Gjithashtu e rekomanduar të hyjë nën konjuktiva r-ra heparin (antikoagulant - pengon koagulimit të gjakut) dhe streptodekazy (enzimë që shkrin fibrinë). Përveç kësaj, kur kjo patologji është treguar intravenoz zgjidhje 10% e jodur natriumi (jep efekt absorbable). Mirë provuar autohemoterapyya: vnutrishnom'yazoviin'yektsiyi te 2-4-6-8 ml gjak të marrë nga një venë e pacientit. Gjithashtu ka një efekt pozitiv nga përdorimi i aloe, injeksion tejdukshëm; dobishme si lidasa injeksion nënlëkurës, fybrynolyzyna electrophoresis (enzimë ka thithjen veprim), jodur kalium, lidasa, i tejdukshëm, ndërsa trajtimet e përshkruara fillimisht elektroforezë lidasa 15-20 e 15 minuta, dhe një muaj - elektroforezë jodur tejdukshëm dhe kalium në 15 trajtimet e 15 minuta secila. Trego procedurën tejzanor: phonophoresis jodur kalium, aloe, heparina, dhe trajtim me lazer. Ndër trajtimet popullore për këtë primenimahirudaterapiya patologjisë (p.sh., trajtimi me Leeches).

Kur dështimi i trajtimit terapeutik brenda 7-10 ditëve të para të përshkruara operacioni synonte largimin e gjakut nga zgavrën e syrit.

Vetë-trajtimi i kësaj patologjie nuk është marrëveshje e pranueshme! Në mungesë të trajtimit të duhur rezultuar format e gjakut a fillesat trashë në trup i tejdukshëm, e cila mund të çojë në shkëputja e retinës dhe ndryshimet atrophic e syrit, e cila, sigurisht, i shoqëruar nga humbja e vizionit në syrin e prekur.

Moti në pikëpamje në hemorragji pjesshme është e zgjidh zakonisht favorshme hemorragji dhe vizioni është restauruar, nëntotali dhe hemorragji totale moti i keq.

Hemophthalmus Parandalimi

Për parandalimin e hemophthalmus duhet kohë për të trajtuar sëmundje themelor, dhe ndiqni sigurisë gjatë kryerjes së ndonjë manipulim që mund të çojë në dëmtim të syve (p.sh., përdorni syze mbrojtëse).

Voach okulist Odnoochko EA