Blepharitis


Blepharitis - Kjo është shpesh një inflamacion kronik bilateral të qepallave të origjinës infektive apo irrituese.

Shkaqet e blepharitis


Arsyet për shfaqjen e një numër të sëmundjeve. Ata janë të ndarë në lokale dhe të përgjithshme.

Lokale përfshijnë sëmundjet kronike të syrit (konjuktivit, Keratitis), mosfunksionim meybomiyevyh gjëndër. Një nga arsyet e rëndësishme lëshojnë demodicosis shekullit, e shkaktuar nga një gjini mite Demodex. Në të gjitha rastet e mësipërme, nuk ka pothuajse gjithmonë agjent infektive (virale, bakteriale, fungale apo insekteve).

Nëse blepharitis alergjik ndodh ndezjen e duhur. Ametropia ndreqen (vizion të paqartë) shpesh nuk shkaktojnë sëmundje dhe për të ruajtur për shkak të ndryshimeve degjenerative në sy.

Shkaqet e përbashkëta të blepharitis shumë më tepër. Ky pushtim hlystyani, dhe çrregullimet e metabolizmit (diabet, avitaminosis), sëmundjeve të traktit gastrointestinal (gastrit, koliti, pankreatitit, cerozë), imunodeficiencës (kjo përfshin kushte pas kirurgjisë dhe mbas trajtimit të zgjatur shumë barnave), të ndryshme kushtet e lëkurës (fytyre, seborrhea, psoriaza, ekzema), traktin e sipërm respirator (rinitit kronike, sinusit) dhe dhëmbët. Kur këto kushte burim aktual i infeksionit, i cili mund të përhapet përmes gjakut dhe sytë, apo imunitet të ulët dhe të bashkohet patogjen.

Shumë shpesh ka blepharitis në të moshuarit për shkak të ndryshimeve në trup që çojnë në atrofi të epitelit dhe, rrjedhimisht, imunitet të reduktuar lokale.

Simptomet e blepharitis

Ka disa lloje të inflamacion i qepallat, me luspa, ulceroz, meybomievyh, blepharitis Demodectic.

Kur bie (seborrheic) Epiteli sluschivaetsya dhe foto kujton zbokth, të lokalizuara vetëm në qepallat.

 

Luspa blepharitis

Në ulcerative (streptokoksike) kore formuar, të cilat ndodhin kur krehje ulcerat që mund të ndihmojnë të shëruar dhëmbëza, duke çuar në deformim të rritjes së shekullit dhe të pasakta e qerpikët.

 

Blepharitis ulcerative

Kur meybomyevom shqetësuar rrjedhjen e sekrecion nga gjëndra, qepallat hiperemirovanny. Në skajet e dukshme e gjëndra intramarhinalnom gojë të përparuara.

 

Meybomievyh blepharitis

Blepharitis Demodectic karakterizuar nga thekon, trashje buzë e shekullit dhe formimin e muftochek bardhë mbi qerpikët.

 

Blepharitis Demodectic

Në varësi të procesit të lokalizimit lëshojnë para, pasme dhe këndore (këndit) blepharitis. E para është e lidhur shpesh me sëmundje themelor të lëkurës (seborrhea, ekzemë, puçrra fytyre) dhe të lokalizuara për ciliar shekullin edges. Mosfunksionim pasme meybomiyevyh është shkaktuar nga gjendra në trashësinë e shekullit dhe shpesh çon në komplikime. Kur inflamacion është i lokalizuar në qoshet këndore e syve.

Simptomat, të cilat mund të jenë të dyshuar inflamacion i qepallat:

- kruajtje ose djegia;
- skuqje;
- sytë e përlotur;
- formimi i peshore gjatë krehje gjakderdhje e tyre të mundshme;
- brishtësia dhe humbjen e qerpikët;
- Shkarkimi skupchuvannya në qoshet e syve;
- lodhje të shpejtë vizuale.

Kur ndonjë nga simptomat e mësipërme duhet të konsultohet menjëherë një specialist sy në banesën apo në një klinikë private. Vetë-mjekim mund të jetë jo vetëm i paefektshëm, por edhe të dëmshme për shëndetin.

Diagnoza blepharitis

Për diagnozën profesional nuk është e vështirë. Ajo vetëm kërkon një histori dhe diagnostike manipulime të thjeshta mjekësore, të tilla si një provim të jashtëm dhe biomicroscopy (provim me një mikroskop).

Por shkaqet e sëmundjes dhe trajtimit nevojë për metoda të tjera, të tilla si kontrolluar mprehtësi vizuale, gabimet thyes këtë arsye mund të komplikojë dhe të mbajë sëmundjen, studimi i fundus të përjashtojë comorbidities mund scraping peshore nga zonat e prekura me mikroskopi të mëvonshëm zbulimi i mundshëm i patogjen. Konsultimet e nevojshme specialistë të lidhura (Ent, dentist, dermatolog, endokrinolog, etj.) Për të përjashtuar vatra e infeksionit (e detyrueshme në identifikimin e sanitare të tyre), imunitar dhe çrregullime metabolike që mund të shkaktojnë blepharitis.

Në diagnozën demodicosis qerpikët mikroskopi të rëndësishëm. Konsiderohet normale brenda 2 rriqrat rreth përgatitjes (4 rëna nga çdo moshë - vetëm 16)

Diagnoza laboratorike përfshin teste të përgjithshme klinike, duke përfshirë sheqerit në gjak, zbulimin e metodave bakteriale, virale ose parazitare blepharitis mbjellje në media ushqyese, ELISA, dhe të tjerët.

Trajtimi i blepharitis

Trajtimi duhet të jetë etiologji komplekse dhe mundësisht të drejtuar, pra për të eliminuar shkakun e sëmundjes. Kerkohet WC zonat e dëmtuara 2-3 herë në ditë.

Simple blepharitis peshore larguar me një shtupë pambuku të lagur me një zgjidhje të furatsillina ndjekur nga të përpunimit të kujdesshëm zgjidhje alkoolike të shkëlqyer gjelbër 1%. 2-3 herë në ditë deksametazonovuyu vaji është aplikuar në qepallat. 

blepharitis ulcerativezbutur korja është duke përdorur krem ​​(tetracycline 1% eritromitsinovaya 1%) dhe të trajtohen me një zgjidhje të antiseptics. Ointments hormonale kundërindikuar.

mosfunksionim meybomiyevyh gjëndër shpenzojnë shekullit të përpunimit nga metoda e përshkruar më sipër dhe masazh me shufër qelqi pas instalacioni i pikave anestezisë (Dikain, Alkain).

Në të gjitha rastet është e nevojshme për të varrosur zgjidhje antiseptik në harar conjunctival (SOLUTION sulfatsil natriumi 20% zgjidhje e chloramphenicol 0,25%), për të parandaluar përhapjen e inflamacionit.

Blepharitis Demodectic kerkon trajtim të zgjatur (të paktën 1.5 muaj). Lëkura Dehtyarnyy fytyrës trajtohen me sapun. Zonat e dëmtuara trajtohen me antiseptics. 2-3 herë në ditë aplikuar xhel metrohyl. Nëse ka alergji (kruarje, djegie) përdorimi bie me dexamethasone (maksydeks, Oftan-dexamethasone).

Trajtimet Fizioterapia të ndihmojë të përshpejtojë procesin e shërimit. Nëse blepharitis përdoret:

- electrophoresis me antibiotikë dhe vitamina;
- UHF-terapi;
- UV-terapi;
- magnet;

Dietë duhet të jetë e lartë me proteina, me përjashtim të alergeneve të mundshme. Vlen të marrjes përgatitjet multivitamin. Në disa sëmundje, të tilla si diabeti, kërkon një dietë të rreptë.

Ndoshta trajtuar mjetet juridike popullore nje blefarit, nje dhe disa prej tyre kanë çdo të drejtë për të ekzistuar. Për shembull, qepallat fshij kamomil supë dhe Calendula, jeshile të fortë dhe çaj të zi.

Blepharitis Parandalimi

Blepharitis - një sëmundje kronike, të prirur për rikthim. Prandaj, higjienën personale, duke eliminuar shkaqet e inflamacionit dhe forcimin e sistemit imunitar janë metodat kryesore të parandalimit.

Komplikimet blepharitis

Trajtim vonuar te mjeku mund të shkaktojë komplikime të rënda të tilla si keratitit, në të cilat ka nevojë për trajtim spitalor. Ajo është gjithashtu e mundur dhëmbëza dhe deformim i qepallat, qerpikët çrregullime të rritjes, dukuri e abscese.