Optic atrofi nervore


Atrofi e nervit optik quajtur shkatërrimin tërësisht apo pjesërisht të fibrave të saj me zëvendësimin e indeve lidhës.

Shkaqet e atrofi optike nervore


Para se shkaqet optike atrofi përfshijnë trashëgim dhe çrregullime të lindura; ajo mund të jetë rezultat i sëmundjeve të ndryshme të syrit, proceseve patologjike në retinën dhe optik nervore (inflamacion, degjenerim, trauma, lëndime toksike, edemë, bllokimet e trafikut, çrregullime të ndryshme të qarkullimit të gjakut, compression optike nervore, etj)., te patologjive te sistemit nervor apo sëmundje të përgjithshme.

Më atrofi optike zhvillohet shkak të patologji të sistemit nervor qendror (tumoreve, humbjes syfylytycheskoe, abscess trurit, encefalit, meningjit, skleroza e shumëfishtë, trauma e kafkës), dehjes, helmimin alkoolit, metanol dhe të tjerë. 

Gjithashtu shkakton e atrofi optike nervore mund të jetë hipertension, atherosclerosis, helmimi kininë, beriberi, uria, gjakderdhje harlisur. 

Atrofi optike nervore shfaqet në pengimin e arterieve retinës qendrore dhe periferike që ushqejnë të nervit optik, dhe ajo është tipar kryesor i glaukoma.

Simptomet e atrofi optike nervore

Ka atrofi fillor dhe të mesëm optike, të pjesshme dhe të plotë, të plotë dhe progresive, të njëanshme dhe bilateral.

Simptomë kryesor i atrofi optike nervore është reduktuar mprehtësi vizuale, nuk mund të jetë e saktë. Varësisht nga lloji i atrofi të këtij simptomë manifestohet në mënyra të ndryshme. Kështu, progresion i atrofi e vizionit reduktohet gradualisht, e cila mund të çojë në një atrofi të plotë të nervit optik dhe si pasojë në një humbje të plotë të vizionit. Ky proces mund të ndodhë brenda disa ditësh për disa muaj. 

Procesi i pjesshëm atrofi është në një pikë ndalur dhe vizioni pushojë të përkeqësohet. Kështu, të izoluara atrofi progresive optike dhe mbi. 

Shkelja e atrofi mund të jetë mjaft e ndryshme. Kjo mund të jetë duke ndryshuar fushat e vizionit (shpesh ngushtimi kur humbi "vizion periferike"), deri në zhvillimin e "vizionit tunel", kur një njeri duket sikur nëpërmjet një kashte, që e sheh objektet që janë vetëm e drejtë në frontin e tij, shpesh atje scotoma, spote që të errëta për çdo pjesë të fushës së vizionit; ajo mund të jetë një çrregullim i ngjyrës. 

Ndryshimi fushat e mendimit mund të jetë jo vetëm "tunel", kjo varet nga vendndodhja e procesit patologjike. Kështu, shfaqja e bagëtive (njolla të errëta) e drejtë para syve tregon një dështim të fibrave nervore afër ose direkt në departamentin qendror të retinë qendrore, ngushtimi i fushave vizuale është shkaktuar nga lezionet e fibrave periferike nervore në lezionet e thella të nervit optik mund të zhduket gjysma e fushës vizuale (ose të përkohshme apo hundës). Këto ndryshime mund të jenë si një, dhe në të dy sytë.

Ekzaminimi i atrofi të dyshuar optike

Të angazhohen në vetë-diagnozën dhe të vetë-trajtimin e kësaj patologjie është i papranueshëm, sepse diçka e ngjashme ndodh në katarakt periferike kur shqetësuar vizion periferike të parë, dhe pastaj nga departamentet qendrore. Gjithashtu atrofi optike mund të ngatërrohet me amblyopia, në të cilën vizion gjithashtu mund të reduktojnë ndjeshëm dhe rezistojnë korrigjim. Duhet të theksohet se patologji më lart nuk është aq e rrezikshme sa atrofi optike. Aatrofiya mund të jetë jo vetëm sëmundje të pavarur apo rezultat i një patologji vendore në sy, por një simptomë e një sëmundje të rëndë dhe nganjëherë fatale të sistemit nervor, kështu që është e rëndësishme për të përcaktuar shkakun e atrofi optike nervore herët.

Nëse keni simptoma të ngjashme duhet të konsultohet menjëherë një okulist dhe neurolog. Të dy specialist të marrë pjesë në trajtimin bazë të kësaj sëmundjeje. Gjithashtu, ka edhe një degë e veçantë e mjekësisë - neyrooftalmolohiya, mjekët - neyrooftalmolohiyi, të cilat janë të përfshirë në diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjeve të tilla. Nëse është e nevojshme, në diagnostikimin dhe trajtimin mund të marrin pjesë si neurosurgeons, internists, Ent, sëmundje infektive, onkologjisë, toksikologë dhe të tjerët.

Diagnoza e atrofi optike nervore zakonisht nuk është e vështirë. Ajo është e bazuar në përcaktimin e ashpërsia dhe fushat e vizionit (perimetry), e tsvetooschuschenyya studimit. Mjeku gjithmonë shpenzon ophthalmoscopy, në të cilën tregon zbehje e nervit optik, fundus vasoconstriction dhe mat presionin intraokular. Ndryshimi konturet e nervit optik sugjeron parësinë ose sëmundje të mesme, që është, në qoftë se konturet e saj janë të qarta, atëherë, ka shumë të ngjarë të zhvilluar sëmundje pa arsye të dukshme, nëse konturet stushёvany, ndoshta poslevospalitelnaya poslezastoynaya ose atrofi.

Nëse është e nevojshme inspektimit X-ray (kraniohrafiya fotografi detyrueshëm të Sella rajon), kompjuter ose rezonancë magnetike të imazhit të trurit, metodat electrophysiological dhe metodën flyuorestsent-anhyohrafycheskye në të cilat duke përdorur një substancë të veçantë, injektuar intravenoz, kontrolloni qenët i qartë Anijet e retinës. 

Mund të jetë metoda informative laboratorike: e gjakut komplet, provë kimi gjakut për sifilis ose Borreliosis.

Trajtimi i atrofi optike nervore

Trajtimi i atrofi optike nervore është një detyrë shumë e vështirë për mjekët. Ju duhet ta dini se fibrat nervore janë shkatërruar nuk mund të rivendoset. Në disa efekteve të trajtimit të vetëm mund të shpresojnë në rikthimin e funksionimit të fibrave nervore në procesin e shkatërrimit që kanë mbajtur jetesën e tyre. Nëse ju shkoni në këtë moment, vizioni për një sy të pacientit mund të humbur përgjithmonë.

Në trajtimin e atrofi duhet të kihet parasysh se kjo shpesh nuk është një sëmundje e pavarur, por një pasojë e proceseve të tjera patologjike që ndikojnë në pjesë të ndryshme të rrugës vizuale. Sepse optike nervore trajtimi atrofi duhet të kombinohet me eliminimin e shkaqeve që kanë sjellë atë. Nëse heqja kohë i arsyeve dhe, në qoftë se atrofi ende nuk ka pasur kohë për të zhvilluar, për 2-3 javë për 1-2 muaj një fundus model normalizimin dhe rivendosjen e funksionit vizuale.

Trajtimi ka për qëllim eliminimin e ënjtje dhe inflamim në nervit optik, për të përmirësuar qarkullimin e tij dhe trofik (ushqim), të rivendosur përçueshmëri nuk shkatërrohet plotësisht fibrave nervore.

Por duhet theksuar se optike trajtimi atrofi nervore është zgjatur, efekti i saj është i dobët, dhe ndonjëherë krejtësisht mungon, sidomos në rastet e avancuara. Prandaj, ajo duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Siç u përmend më lart, gjëja kryesore është trajtimi i sëmundjes themelore, kundrejt të cilave kryejnë trajtim kompleks menjëherë atrofi optike nervore. Të përshkruajnë format e ndryshme të drogës, eyedrops, injeksione, si të përgjithshme dhe vendore; tableta Electrophoresis. Trajtimi ka për qëllim 

  • përmirësimin e qarkullimit të gjakut në enët e gjakut që ushqejnë nervore - Vasodilators (komplamin, acid nikotine, jo-spa, papaverine, dibazol, aminophylline, trental, halidor, sermyon), antikoagulante (heparin, tiklid); 
  • për të përmirësuar proceset metabolike në indet nervore dhe të stimulojë rimëkëmbjen e indeve të ndryshuar - stimulators biogenic (aloe, torfot, tejdukshëm etj), vitamina (askorutin, B1, B2, B6), enzimat (fibrinolysin, lidasa), aminoacidet (acid glutamik ), adjuvants (xhensen, eleutorokokk);
  • të resorption e proceseve patologjike dhe metabolizmit stimuluese (fosfaden, preductal, pirogenal); për lehtësimin inflamacion - medikamente hormonale (prednisone, dexamethasone); për të përmirësuar funksionimin e sistemit nervor qendror (Emoksypin, cerebrolisin, Fezam, nootropil, cavinton). 

Përgatitjet duhet të merren me recetë pas diagnozës. Mjeku do të zgjedhë trajtimin më të mirë, duke pasur parasysh comorbidities. Në mungesë të patologjisë shoqërues somatike vetëm mund të marrë pa-kapanoneve, papaverine, vitaminat, aminoacidet, Emoksypin, nootropil, Fezam. 

Por vetë në këtë patologji serioze nuk duhet të jenë të angazhuar. Gjithashtu përdoret fizioterapi, akupunkturë; metodat e magnetike, lazer dhe stimulimit elektrik të nervit optik.

Përsëriteni trajtim pas disa muajsh.

Atrofi ushqim i optike nervore duhet të jetë e plotë, të ndryshme dhe të pasura me vitamina. Në ushqim duhet të konsumohen sa më shumë fruta të freskëta dhe perime, mish, mëlçisë, produktet e qumështit, drithërat dhe të tjerët.

Me një reduktim të ndjeshëm të çështjes së atribuimit të aftësisë së kufizuar.

Slabovydyaschym emëruar dhe rehabilitimi i verbër për qëllim eliminimin ose kompensim të aftësisë së kufizuar rezulton nga humbja e vizionit.

Mjetet juridike popullore trajtim të sigurta se koha e vlefshme është humbur kur shërohet atrofi dhe rivendosjen e të parit është e mundur. Duhet të theksohet se në këtë sëmundje mjetet juridike popullore janë të efektshme.

Komplikimet atrofi optike nervore

Diagnoza e nervit optik atrofi shumë serioze. Në rënie të vogël në vizion duhet të kërkoni këshilla mjekësore për të mos humbasë mundësinë për shërim. Nëse nuk trajtohet, sëmundja dhe progresi i vizionit mund të zhduken tërësisht, dhe rivendosjen e ajo do të jetë tashmë e pamundur. Përveç kësaj, është e rëndësishme për të identifikuar shkakun e defektit që ndodhi atrofi optike dhe për të zgjidhur atë sa më shpejt të jetë e mundur, për shkak se ajo mund të jetë i mbushur me jo vetëm humbjen e vizionit, por edhe vdekjeprurëse.

Parandalimin e atrofi të nervit optik

Për të zvogëluar rrezikun e atrofi optike nervore, duhet kohë për të kuruar sëmundje, duke i dhënë të rritet në atrofi, për të parandaluar dehje, transfuzioni i gjakut në gjakderdhje e harlisur dhe, natyrisht, në kohë për të parë një mjek në shenjë të vogël të përkeqësimit.