Astigmatizëm


Astigmatizëm - një gjendje në të cilën një thyerjes sy kombinon lloje të ndryshme apo shkallë të ndryshme të thyerjes së një specie.

 

Thyerjes në astigmatizëm

Nuk është një gjë e tillë si meridianet kryesore - dy pingul me planin e syrit. Varësisht nga astigmatizëm tyre thyes dallohen:
- drejtpërdrejtë - më bends meridian vertikale,
- kundërt - më refracts kulm horizontale
- me sëpata zhdrejtë

Sipas llojit të astigmatizëm mund të jetë e saktë dhe e pasaktë (zakonisht corneal, për shkak të mposhtur proceset e saj traumatike, degjeneruese dhe inflamatore). Lloji i parë në një pushtet kulm të njëjtë thyes.


Astigmatizëm saktë:

- thjeshtë - kur është një nga emmetropiya meridianët (përthyerje normal)
- Kompleksi - në të dyja meridianet, i njëjti thyerjes (miopi ose hyperopia)
- të përzier - në lloje të ndryshme të meridianet refraktive

Astigmatizëm normale saktë për 0,75 dioptri konsiderohet fiziologjike, nuk ndikon mprehtësi vizuale dhe kërkon korrigjim.

Simptomet e astigmatizëm

Simptomat, të cilat mund të dyshuar praninë e sëmundjes: Pacienti ngatërrojnë letra të ngjashme, nganjëherë rearranges e tyre, i sheh gjërat të shtrembëruar, reduktohet mprehtësi vizuale. Simptomat Asthenopia (lodhje të shpejtë vizuale, ndjenjë e plotësi, "rërë", në sytë), ka pikë jotoleranca dhe zëvendësimin e tyre të shpeshta. Pothuajse gjithmonë e kombinuar me astigmatizëm gabime thyes, miopi ose hypermetropyey.

Pra, një person me astigmatizëm sheh:

 

Zakonisht, shenjat e para të astigmatizëm shfaqen në moshën shkollore, por shpesh në të rriturit. Shqyrtim i kujdesshëm për të sunduar nga sëmundje të tilla të rënda si keratokonit.

 

Keratokonusi

Diagnoza astigmatizëm

Metodat e diagnozës:

- vizometriya (mprehtësi vizuale), me dhe pa korrigjim. Për të vënë një kornizë test. Para një sy është ekran i errët vendosur në frontin e lente të tjera të forta të ndryshme (në astigmatizëm cilindër që thyej vetëm një kulm) dhe të arrijë mprehtësi maksimal vizuale

- skiaskopiya (Testi hije) - përcaktohet me anë të thyerjes hijet në lëvizje nga ana e lëvizjes nxënës që shkëmbinj Ophthalmoscope indirekte gjatë inspektimit janë të lehta,
- refractometry mydryaza gjendje jep rezultatet më të sakta,
- biomicroscopy për të identifikuar shkaqet e mundshme të astigmatizëm (sëmundje inflamatore ose degjenerative kornesë)
- Sytë oftalmometriya dhe me ultratinguj për të përcaktuar segmentin anteroposterior si astigmatizëm në shumicën e rasteve të kombinuara me miopi dhe hypermetropyey,

- ophthalmoscopy për të zbuluar tejdukshëm Patologjia dhe fundus,
- kompjuter keratotopohrafiya për të përcaktuar shkallën e astigmatizëm corneal. Gjatë studimit matur trashësinë dhe fuqinë thyes më shumë se 8,000 pikë. Identifikimi shkeljen më të vogël të thyerjes.

Trajtimi i astigmatizëm

Astigmatizëm është e nevojshme për të korrigjuar menjëherë dhe të trajtohen për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve. Korrigjim: Spektakli, kontakt, lazer dhe microsurgical. Indikacionet: ulja e mprehtësisë së të pamurit, simptomat asthenopia dhe përparimin e nearsightedness ose largpamje.

Lloji i parë (syze) Shumë pacientë tolerohet dobët, por në shumicën e preferojnë veshur syzet. Lente bërë të veçantë me komponentin cilindër. Pikët janë të zgjedhur në mënyrë rigoroze në mënyrë individuale. Ata nuk mund të blejnë në optikë ose në treg. Fuqia e lente cilindrike duhet të përputhet me shkallën e astigmatizëm, dhe sferike përputhet me rregullat e miopi apo korrigjim hyperopia. Këto syze janë të përshkruara për veshin konstante.

Korrigjim Kontakt me anë të lente rendësi. Përparësia e saj është e formuar nga një sistem të vetëm optik të syrit, ndryshe nga syzet, të cilat janë disa larg. Për të përdorur lente Toric kërkojnë aftësi të veçanta, e cila mëson okulist. Night (ortokeratolohicheskie) lente gjetur edhe përdorimin në shkallë të vogël të astigmatizëm.

Nëse ka një ndryshim në pushtet optik apo trashësinë e kornesë, pas keratotopohrafiya mundshme astihmotomiya, ku aplikohet mikronasichkoyu që dobësojnë meridian fortë në periferi. Indikacionet: më shumë se 6 dioptri të astigmatizëm, fëmijët nën 18 vjeç, një kornea hollë (lazer kirurgji nuk është e mundur) dhe thyerjes në meridianet e ndryshme.

Indikacionet Kirurgji eksimerlazernoy kanë astigmatizëm deri në 4 dioptri. Ky pacient i jashtëm, procedurë praktikisht pa dhimbje, pas së cilës pacienti menjëherë të vini re një përmirësim të dukshëm në mprehtësi vizuale. Thelbi i saj qëndron në faktin se pas formimit të valvulave, kornea bluaj në vende të mirëpërcaktuara në një thellësi të caktuar. Pas operacionit, është e nevojshme për të kufizuar ngarkesën fizike dhe vizuale, të mbrojtur sytë nga dëmtimi (veshur syzet, për shembull), Vaskë nxehtë, sauna dhe alkool për një muaj. Recommended instalimin pika të dexamethasone (dexamethasone-Oftan, maksydeks) para 3 herë në ditë, duke reduktuar në 1 ditë, 3 javë; antibacterial (Tobreks, Floksal, Oftakviks) 3 herë në ditë për një javë, dhe hidratues pika situationally (Oftagel, Oksial, sisteyn). Detyrueshme komente okulist rregullt.

1-2 herë në vit duhet të kalojnë kurse vitamina (VITRUM, Okyuvayt-lutein, boronicë-forte et al.) Dhe Trajtimi hardware (Stimulim Laser, programet kompjuterike).

Komplikimet astigmatizëm

Vonesat dhe trajtimi i pamjaftueshëm mund të çojë në komplikacione të tilla si mprehtësi vizuale reduktuar në zhvillimin e amblyopia (syri dembel "" në të cilin vizion nuk është përmirësuar nga korrigjim), strabismus.

Astigmatizëm Parandalimi

Më të rëndësishme për shëndetin - një parandalimin e sëmundjeve. Në lidhje me dozë e nevojshme e astigmatizëm ngarkesës vizuale, por alternativ e tyre me ushtrime fizike dhe gjimnastikë për sytë. Rreptësisht e ndaluar të gënjyer apo duke lexuar në dritë të dobët. Ndoshta përdorimi i syzet perforations të veçanta.