Amblyopia


Amblyopia - ulja e mprehtësisë së të pamurit të një ose të dy sytë që sfidon korrigjim optik që ndodh për asnjë arsye të dukshme (fillore) ose për shkak të mungesës së kushteve normale për funksionimin e retinë (e mesme).

Shkaqet e amblyopia


Baza e patologjisë qëndron inhibimin cortical, e cila "kthehet" me audiencën e sheh procesin e syrit të keq, duke parandaluar zhvillimin e Diplopia (vizionit të dyfishtë).

Amblyopia kryesor shfaqet në shkelje të syrit gjatë periudhës së paralindjes.
Shkaqet e mesme e amblyopia në varësi të formës:

- obskuratsyonnoy (për shkak të jetëgjatë perde media optike të syrit, zakonisht lente).
- postobskuratsionnye (amblyopia ruhen pas eliminimit të shkaqeve që kanë sjellë obskuratsyonnoy). Për shembull, pas zëvendësimit të lente lente intraokular mprehtësi vizuale nuk përmirësohet
- strabizmaticheskie (dalin në sy, e cila mows). Në këto raste, leh suppresses imazhin nga një sy për të shmangur Diplopia, dhe përfundimisht neuronet nuk mbajnë impulset nervore në tru.
- thyes (në faza të ndryshme të thyerjes në të dy sytë, ku ekziston një dallim i madh mes tyre dhe korrigjimin joadekuat Ametropia).

- ahromaziynye (e lidhur me të koneve hipoplazise, ​​kështu që ka tsvetoslepota). Vetëm njëanshëm.
- kombinuar.

Simptomet e amblyopia

Efraktsionnaya amblyopia është asimptomatike. Ajo rezulton kur shqyrton (provimet profilaktike) më shpesh tek fëmijët 3-7 vjet. Ndodh kur anyzometropyy hipermetropicheskoy, astigmatizëm, miopi të lartë. Kur anyzometropyy myopycheskoy është më pak për shkak se syri i keq është përdorur për vizionin e afërt. Zhvilluar në amblyopia ardhshëm thyes: ndryshim hypermetropic dy sytë se 0,5 dioptri, astihmaticheskimi-mbi 1,5 dioptri në çdo meridian, më shumë se 2,0 dioptri dritëshkurtër.

Ametropicheskaya amblyopia zhvillimin mungesën e thyerjes të ndryshme në të dy sytë, por me shkallë të lartë të miopi hypermetropyy (më shumë se 8 dioptri bilaterale) (më shumë se 5 dioptri në të dy anët) dhe astigmatizëm (më shumë se 2.5 dioptri në çdo kulm). Duket kryesisht tek fëmijët deri në 7 vjet, rrallë shoqërohet me strabismus.

Obskuratsionnaya amblyopia ndodh në mungesë të funksionimit normal të faktorëve retinë, të tilla si ptosis, perde corneal, katarakt, hemorragji të tejdukshëm.

Strabizmaticheskaya zhvillimin praninë e strabismus. Opsionet janë të pakta. Shëndetshëm Sytë kap imazhe në fovea qendrore, dhe squinting ose vetëm jashtë qendrës apo, herë pas here ose përgjithmonë, apo edhe me mungesën e fiksimit.

Shkalla e amblyopia, në varësi nga shkalla e parë:

- ulët (0,4-0,8)
- Mesatarja (0,2-0,3)
- lartë (0,1-0,05)
- shumë e lartë (mbi 0,04)

Manifestime të ndryshme të amblyopia mund asimptomatike. Acuity reduktuar vizuale (ka përmirësim me korrigjim), perceptimi i shqetësuar ngjyra dhe përshtatja temnovaya, ka strabismus (shodyascheesya, shanset, dhe të tjerët.). Nuk mund të ketë shumë shkaqe organike të tilla si ptosis (të plotë ose të pjesshme të shekullit mosveprim), katarakte (turbullt e lente), distrofia corneal, hemophthalmus (hemoragjia tejdukshëm).

Diagnostics e amblyopia

Për diagnozën, metodat e mëposhtme:

- mprehtësi vizuale me korrigjimin dhe pa. Fëmijët të cilët nuk e dinë letra, përdorni tabelë me foto (psh tabela Orlova)
- perymetryya nëse është e mundur
- tsvetooschuschenyya përkufizim duke përdorur tabelat polychromatic Rabkin

 

Tabela Polihromoticheskie Rabkyna

- temnovaya përshtatja është e vendosur për adaptometriyi
- tonometryya
- biomicroscopy
- përcaktimin e kënd e metodës strabismus Hirshberha - refleks normal të Ophthalmoscope vendosur në qendër të nxënësit. Me hedh një sy asimetrike

- të përcaktojë llojin dhe kendin e strabismus në synoptofore

 

Sinoptofor

- refractometry në tsykloplehiyi plotë (mundësisht atropinizatsiya brenda 3-4 ditësh)
- skiaskopiya - përcaktimin e karakteristike hijen thyerjes trafikut në nxënësin
- Hulumtimi në dritën transmetuar për të përcaktuar transparencën e syrit të mediave
- Shqyrtimi i lente syrit Goldmann ditë
- elektroretinohrafiya për të përcaktuar gjendjen funksionale të retinë
- kritike ndezje frekuenca bashkim - shtetet e neuroneve eksploruar. Tregues është numri minimal i flashes e dritës, e cila është perceptuar si një e tërë

- Sytë me ultratinguj - eksploruar gjendjen e mjedisit në perde e tyre sy dhe gjatësinë e segmentit mëparshëm, pasmë të syrit (e rëndësishme me gabime thyes)
- tomography llogaritur, terapi magnetike rezonancë, neurolog konsultuar për të sunduar nga patologji e sistemit nervor

Trajtimi i amblyopia

Trajtimi i pamundur pa një okulist dhe trajtimin e parakohshme e rezultateve amblyopia në një humbje të vazhdueshme të funksionit vizuale.

Së pari, marr optimale korrigjim, Fëmijët më të vjetër mund të përdorin lentet e kontaktit apo natën, korrigjim lazer, sidomos kur anyzometropyy (thyerja e të dy sytë ndryshme). Obskuratsyonnoy eliminuar shkaqet e amblyopia (qepallë me ptosis, kirurgji fotorefraktsionnaya në perde corneal, phacoemulsification dhe IOL implantimin gjatë katarakt, të shpërndarë terapi ose vitreektomiya në hemoftalme).

Nëse amblyopia është përdorur strabizmaticheskoy pleoptiki pasiv dhe aktiv.

 

Pleoptiki

Pasiv i kryer nga mbyllje syri kryesor (rritjen e mprehtësi vizuale në kositje), dhe mbyllje të ndryshueshme për të lëvizur në alternuara strabismus (vrimë në imazhin qendrore është e regjistruar në një apo syrin tjetër). Pastaj, duke përdorur metoda aktive pleoptiki. Me korrigjim adekuat ngarje të ngushtë dhe të stimulojë retinën që mows (të lehta, lazer, pulses elektrike dhe programe të veçanta kompjuterike). Trajtimi Pleopticheskoe kryhet 3-4 herë në vit për të arritur efektin e dëshiruar.

Trajtimi Hardware është një i madh kur amblyopia. Për shembull, trajnimi mbi "Ambliokor", ndërsa në varësi të aktivitetit të lëvore cerebrale që është regjistruar me electroencephalography, duke ndryshuar karakteristikat e imazhit në kompjuter.

 

Ambliokor

Gjithashtu në dispozicion ASO-stimulim (Me pulses me ngjyra të lehta) KEM, AC-1, AC-2 mozaik, Panorama etj ..

Fëmijët të cilët nuk mund të tolerojë mbyllje, të zbatohet një metodë atropine penalyzatsyy sheh në sy të mirë. Mollë e madhe në mënyrë dramatike zvogëlon mprehtësi vizuale, duke detyruar "punojnë" sy amblyopic. Atropine është futur 1-2 herë në javë dhe të shikojnë për të në mënyrë që mydriasis ishte konstante.

Masazh Vibro, reflexology - gjerësisht metodat e përdorura fizioterapi.

Trajtim pas përfundimit të arritur për të njëjtën mprehtësi vizuale në të dy sytë. Nëse strabismus është atëherë kirurgjike hiqni atë.

Amblyopia Moti në të rriturit të pafavorshme, fëmijët kanë nevojë për trajtim adekuat me korrigjim të plotë.