Encefalit


Encefalit - inflamacion i sëmundjes trurit. Nuk janë encefaliti kryesore - encefalit epidemi (sëmundja Economo-së), shënoni (pranverë - verë) encefalit, virale Meningoencefaliti dy-valë, leykoentsefality (demyelinating encefalit fëmijërisë) dhe të mesëm - gripi, malaria, lopë.

Encefalit epidemi (i fjetur, Economo encefalit, encefalit A).


Vërejtur së pari në 1915 - 1916 vjet në Francë dhe Austri si shpërthimet epidemike mes ushtarëve. Economo pari përshkruar në vitin 1917, dhe Heymanovych Raymisto në vitin 1920. Pas luftës së parë imperialiste në 1920 - 1926 vjet ishte "forma klasike" pandemi e epidemive encefalit.

Agjent shkaktar i sëmundjes - filtri virus, nuk ndahen deri më sot. Rruga e transmetimit - ajrore. Në fazën akute në thelbin e trurit, ajo shkakton inflamacion, ndikojnë hipotalamusin, bërthamën basal, bërthamën e nervave oculomotor. Në fazën kronike zhvillon toksike - Procesi degjenerative më e theksuar në nigra substantia dhe globit zbehtë.

Për klinikë epidemi encefalit triadë e simptomeve karakteristike:

• Simptomat e përgjithshme - dhimbje koke, ethe deri në 38 gradë, gjendje e sëmurë;

• shqiptuar gjumë shqetësim - nga të qenët i përgjumur në soporoznoho gjendje 7 - 8 ditë në një muaj ose më shumë;
• Çrregullime okoruhovi, ptosis (ptosis), Diplopia (vizion të dyfishtë), oftalmoplehyya (mungesa e lëvizjes së shikimet). Ndonjëherë shkatërrimi i mundshëm i parezë fytyrës nervore të zhvillimit muskujt imitoj, nervore trigeminal në fytyrën e dhimbjes, kapjet e mundshme individuale.

Aktualisht, faza akute - letargjik apo okulo-tsefalichna ndryshuar. Periudhat e ndryshimit të qenët i përgjumur pagjumësi, sleepiness ditën vërejtur dhe pagjumësi gjatë natës. Ka vestibular formë - sulmet e marramendje, vjellje, të vjella, dhimbje koke, fotofobi.

Një tjetër variant modern - formë psevdonevrastenycheskye - nervozizëm dhe dobësia pas një nedomahaniya shkurtër me temperaturë dhe shkelje të lehta okoruhovi. Forma hiperkinetike - Periudha akute të shkurtër (dhimbje koke, ethe, të qenët i përgjumur) dhe 1 -3 muaj shfaqen konvulsione, lëvizje të dhunshme - twitching, hiccups, rra-si lëvizjet e gishtave, kthehet - twitching kokë. Kjo formë është veçanërisht e rëndë. Hrippoidnaya formë - fshirë periudhë akute - 1-2 ditë situatën e gripit dhe pastaj gradualisht në zhvillim Parkinsonism.

Faza kronike e epidemive encefalit - zhvillimi i sëmundjes së Parkinsonit (nga disa javë të sëmundjes në 1 - 2 vjet). Gradualisht të ndryshojë rrit tonin e muskujve, duke çuar në sosje të ngadaltë dhe lëvizjet (brady- dhe olihokineziya). Zhvillimin e mëtejshëm drozhatelnuyu, drozhatelnuyu - ryhydnaya ose akynetyko - ryhydnaya format e sëmundjes Parkinson, ose një kombinim i çrregullimeve të ndryshme gjumit. Lëvizja kufizuar pacientit, duke tundur kokën dhe duart, shprehjeve të fytyrës mungon, rritje jargëzim, të folurit e ngadaltë monoton qetë, personi ëmbëlsi çrregullime të mundshme mendore.

Aktualisht, sëmundja është e rrallë, vazhdon atipike. Sëmurë në çdo moshë, por më shpesh të rinj - 20-30 vjet.

Trajtimi i epidemie encefalit

Pacientët shtrimit subjekt i detyrueshëm. Periudha e inkubacionit nuk u vendos pikërisht për shkak se njerëzit të cilët kanë pasur kontakt me pacientin, ka 3 muaj. Nuk ka asnjë trajtim të veçantë deri më sot. Agjentët simptomatike përshkruajnë antivirale, terapi hormon, dehidratim, vitaminë B, droga antiallergic droga atropinopodibni, antispasmodics.

Parandalimi i epidemie encefalit

Me qëllim të parandalimit të pacientit duhet të jetë i izoluar deri në fund të fazës akute, në dhomën ku ishte, sendet e tij dhe prodezynfetsyrovat veshje.

Encefalit Tick-përballohen

Tick-lindur encefalit (pranverë-verë, tajgë) - infeksion neyrovirusnyh akute, e cila është transmetuar nga rriqrat, është e karakterizuar nga fillimi akute, ethe dhe dëme të rënda në sistemin nervor.
Përshkruar sëmundje në 1934 - 1939 vjet Panov AG, M.B.Krol. Patogjen - virus filtër u zbulua në vitin 1937 nga LA Zilber. E.N.Levkovichem. sëmundja ndodh në Lindjen e Largët, Siberi, Urale, rajon Vollga, Bjellorusia dhe disa vende evropiane.

Encefaliti tik-lindur i referohet një grupi të natyre - sëmundjes fokale njerëzor. Magazinimit kryesor dhe bartës i virusit është marimangat ixodid.

Ixodes tik-tak tik-tak Ixodes dhe thithur.

Një tank shtesë mund të jenë të brejtësve - lepurin, Hedgehog, ketri, miut fushë, zogjtë - Blackbird, klikoni, Finch, grabitqarët - ujku. Njeriu i sëmurë nga kafshimit të shënoni gjithashtu mund infeksion përmes konsumimit të dhive të para qumështit dhe lopët.

Simptomet e encefalit

Periudha e inkubacionit - 10-31 ditë. Virusi hyn në gjak, sistemin nervor dhe zhvillon encefalit. Temperaturë të lartë - 40 gradë, dhimbje koke të rënda, dhimbje të muskujve, dëmtim i mundshëm i vetëdijes, ethe, nauze dhe vjellje, çrregullime të gjumit. Periudha akut - 6 - 14 ditë. Nuk ka skuqje të fytyrës dhe gjoks e pacientit, enët e gjakut të syve. Zhvillimi i mundshëm i bronkit, pneumoni, kardiak - sistemin e enëve të gjakut dhe gastro - traktin e zorrëve. Ka pesë forma klinike të sëmundjes:

• ethshme,
• meningeal,
• meninhoentsefalicheskaya
• Poliomieliticheskaya
• poliradikulonevroticheskaya.

Forma më e favorshme ethshme - 3-5 ditë ethe dhe simptoma neurologjike të shprehura dobët.

Forma më e zakonshme - meningeal - dhimbje koke të rënda me shenja meningeal (ngurtësi qafë, simptomat Kernig - paaftësia për të shpjegoj prirje pozicionin e shtrirë në shpinë në këmbë gju dhe hip joints). Zgjat 7-14 ditë. Rezultati - të favorshme.

Vështirë Forma - meninhoentsefalicheskaya - jep vdekshmërisë të lartë - deri në 20%. Simptomat e etheve, simptomat meningeal shpesh vërehet iluzionet, hallucinations, agjitacion psikomotorike, konfiskimet, hemiparesis, twitching.

Kur Polio pacientët për të formuar sfondin e një ethe zhvillim parezë dhe paraliza e armëve dhe muskujt e qafës - dorës bie, kokën e varur në gjoksin e tij, e atrofi të muskujve prekur.

Forma Poliradikulonevroticheskaya është e karakterizuar nga lezione të nervave periferike - dhimbje përgjatë nervave, ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje. Kjo ndodh më shpesh sesa format e tjera.

Anketa pas kafshimit shënoni

Për të diagnostikuar mostër gjaku është marrë, pijeve. Metoda themelore - serologjik - rritje diagnostike në titrin e antitrupave është 4 herë.

Trajtimi i tik-tak-përballohen encefalit

Pacientëve të hospitalizuar në spitalin infektiv.
Për trajtim përdorimi serum Ig, antibiotikët, dehidratim, vitaminë B, droga Anticholinergic, stimuluesve. Në periudhën e shërimit - duke përdorur neuroprotective shtesë, masazh, ushtrojnë terapi.

Periudha e shërimit zgjat gjatë. Ka efektet e mbetur në formën e atrofi muskujve shpatullës brezin, kozhevnikovskaya epilepsi - twitching i një grupi të muskujve dhe epipristupy periodik vendosur.

Parandalimi i tik-tak-përballohen encefalit

Parandalimi i tik-tak-përballohen encefalit - Mbrojtja e kafshon shënoni njerëzore. Kjo është veshje e duhur (kostume protivoentsefalitnye Biostop) në pyll, klescheotpuhivayuschie përdorin fondet e mirë dhe vzaimoosmotry pas tyre tajgë. Ticks zvarritje deri barin në kërkim të ushqimit - kafshimin.

Ajo duket si një tik-tak mbi bar në madhësinë e plotë.

Pra, ju nuk mund të shkoni pijaneci, gënjeshtra në bar në pyll. Shënoni zbuluar duhet të hiqet menjëherë. Ju nuk mund të shtypur atë. Më mirë të kontaktoni më të afërt spital apo trauma qendër sanitare dhe epidemiologjike. Nëse jo - hiqni shënoni veten - duke marrë atë (piskatore, një pajisje të veçantë, fije), si të afërta me feçkë dhe të rradhës në një aks.

Sharp jo për të tërhequr - ajo mund të shpërthejë dhe të infektohen. Mëngjes duhet të vajosësh jod.

Shënoni studiuar në laboratorët e veçanta për infeksion. Sillni ajo duhet të jetojnë në një kavanoz qelqi me kapak të mbyllur. Vetëm 10 ditë pas kafshimit mund të kontrolloni gjakun mbi encefalit tik-tak-përballohen. Personat që vuanin kafshon shënoni, duhet të futen imunoglobulinë protyklischovyy ose antiviralë për qëllim - Anaferon, yodantypyryn, tsikloferon, Arbidol, remantadin.Aktivnaya imunizimin e popullsisë të mbajtur në rajonin Primorsky, Uralet, Altai, Letonia, Estonia ... - vatra endemike . Para së gjithash, të mësojnë studentët, pensionistët - dashamirët e ecje, mbledhësit kërpudha dhe cirk, njerëz puna e të cilëve përfshin lënë zonën e gjelbër. Në mes të vaksinës duhet t'i nënshtrohet dy muaj, para se të shkojnë në pyll - 3 javë për të zhvilluar imunitet menaxhuar. Kryer në terren arsimor.

Dy-valë Meningoencefaliti viral

Dy-valë Meningoencefaliti viral - një lloj i encefalit klinik variant. Infeksioni ndodh me gëlltitje e dhive qumështit. Emër i njohur - dhi encefalit. Por infeksion i mundshëm dhe pas kafshimit shënoni. Karakterizohet nga një periudhë të shkurtër të ethshme - 2 - 4 ditë, dhe pastaj temperatura bie disa ditë u rrit përsëri. Vala e dytë është zakonisht më e vështirë për herë të parë.

Sezoni korrik-shtator. Periudha e inkubacionit për infeksionin e qumështit 4-7 ditë, kafshimit - 20 ditë. Të ardhurat encefalit butë, të lehta, nuk bëhet fazë kronike. Kursi është i favorshëm.

Influenzal encefalit - Meningoencefaliti

Mes gripit zhvillon dhimbje koke akute, marramendje, nauze, vjellje, shenjat meningeal, duke dyfishuar para syve, shekulli mosveprim. Në të rënda - hemorragjike mund të zhvillojë konvulsione, hemiplegia, çrregullime të folurit, çrregullime të koordinimit.

Trajtimi i encefalit gripit

Trajtimi - antibiotikët, dehidratim, desensitization, dhe vitamina. Mjekësi cakton mjeku.

Parandalimi i encefalit gripit

Parandalimi i sëmundjes - është parandalimi i gripit - shtënë gripit, trajtimi në kohë te mjeku, mbrojtje ngritur - immunostimulants, vitamina, të ushqyerit, përdorimi i natyrore të paqëndrueshme - qepë, hudhër, limon, kontaktet kufi dhe ngjarjet gjatë epidemisë së gripit, duke përdorur garzë zakonshëm, përdorimi profilaktik i vaj oxolinic.

Malarike encefalit

Encefalit malarike (japonez, vjeshtë, encefaliti B) - neyrovirusnyh infeksion akut që shkakton Meningoencefaliti.

Epidemia e tij të parë me vdekshmërinë e lartë e regjistruar në vitin 1871 në qytetet japoneze të Kiotos dhe Osaka. Gjatë 100 viteve Japonia pati disa epidemive të mëdha të encefalit mushkonjë. Vetëm në vitin 1934 themeluar patogjen - një filtër virus dhe transportuesin e saj - mushkonjë.Mushkonja.

Shpërndarja vatra natyrore - Japonia, Kina, India, Koreja, Vietnami, Afrika, Java, Filipinet, Lindja e Largët dhe Primorsky Krai.

Incidenca në mesin e njerëzve varet nga aktivitetin e mushkonjave. Rezervuari i virusit në natyrë janë shpendët e egra. Bardhë në çdo moshë. Pas sëmundja mbetet imunitet të fortë, dmth dy herë perebolet mundur.

Virusi kafshoj e një mushkonjë hyn në gjak dhe përhapet në të gjitha organet e brendshme. Kështu mushkonjë encefalit - një kapilyarotoksykoz përgjithësuar hemorragjike.
Periudha e inkubacionit - 5-14 ditë, dhe ndoshta deri në 21 ditë.

Simptomet e encefalit malaries

Getting sëmundje akute - temperaturë të lartë (deri në 40), dhimbje koke, dhimbje në të gjithë trupin, ethe, vjellje, të vjella, të qenët i përgjumur, t'i shtyer fytyrës, injeksion i anijeve të syve. Pas 3 - 4 ditë do të jetë edhe më keq - në rritje sindromi meningeal. Nxënësit reagojnë sluggishly të lehta, mund të jenë të madhësive të ndryshme. Ndoshta iluzionet, agresionin, duke ndryshuar marramendje dhe gjendje kome. Mund të jetë dhimbje barku, rrit tonin e muskujve, buzët mund të duket eruptions herpetike, frymëmarrje ndërprerë quickens pulsin.

Komplikime të rënda të kësaj periudhe mund të jetë truri ënjtje me herniation në magnum madhe foramen, bie vdekjen kardiak.

Në analizën e gjakut një përmbajtje në rritje të leukociteve, limfociteve dhe eosinophils zvogëluar, ESR rritur. duke u mundësuar të gjitha simptomat e regresit sëmundjes, por procesi i shërimit është i gjatë dhe i vështirë - 4-6 javë. Defektet e mundshme neurologjike - parezë, humbje të koordinimit, çrregullimeve mendore, çojnë në paaftësi. Vdekja - 40-70%.

Për diagnozën llogariten të qëndrojnë në zonat endemike në verë - periudhën vjeshtë, sëmundje klinike të gjakut serologjike dhe lëngut cerebrospinal.

Trajtimi i encefalit malaries

Të trajtimit të aplikojnë serum imunoglobulinë specifike, reanimacion, detoxification, terapi hormon, neuroprotective, droga Anticholinergic, vitamina.

Natyrisht kjo sëmundje trajtohet vetëm në njësinë e kujdesit intensiv spitalor me praninë e të gjitha qëllim e bën një mjek.

Parandalimi i malaria encefalit

Parandalimi - Aktivitetet Protykomaryni në zonat endemike encefalit mushkonjë, mbrojtjen personale kundër mushkonjave, vaksinat, vënë imunoglobulinë kafshuar.

Infeksionet encefaliti

Encefalit mund të zhvillohet në infeksione të ndryshme si komplikime të tyre - herpes simplex, fruthi, vitryantsi, krasnusi.

Rubeola encefalit ndodh në 3 - 4 natës në skuqje krasnusi.
Burimi Rubeola - një fëmijë të sëmurë.
Rruga e transmetimit - ajrore - rënie.
Patogjen - Virus.
Foshnjat të sëmurë. Ajo mund të jetë e lindur dhe e fituar. Rubeola është e rrezikshme për gratë shtatzëna - rrezikun e defekteve të lindjes plada - Greg treshe - humbja e kardio - vaskulare sistemit, sytë dhe aparat dëgjimi. Fluksi i rëndë vdekshmërisë, të lartë. Temperaturë të lartë, çrregullime ndërgjegjes deri në gjendje kome, konvulsione të përgjithësuar, kapjet, hemiparesis.

Nuk ka trajtim të veçantë. Simptomatike përdorur kortikosteroidet, Lasix, droga nootropic - entsefabol, nootropil, cerebrolysin.

Cow encefalit zhvillon në fazën fund të një valë të re të etheve nxituar dhe zhvillimin e vendeve, simptoma të rënda cerebrale - dhimbje koke, të vjella dhe simptomat fokale e - paraliza, hyperkinesis (twitching), ataxia, humbja e vizionit.
Fruthi patogjen - virus.
Rruga e transmetimit - ajrore - rënie.
Sëmurë së shumti fëmijët e moshës 2 -5 vjet. Vdekshmëria është e lartë. Pas sëmundje të sistemit imunitar të qëndrueshme. Kur shërim defektet e mbetura - parezë, konfiskimet, ulur inteligjencës. Nuk ka trajtim të veçantë. Aplikoni Antibiotikët, Anticonvulsants, nootropic, vitamina. Parandalimi - dy herë vaksinimi i fëmijëve të moshës 1 deri në 6.

Trajtuar të gjitha encefalit infektive në spitalet. Pas pësimit encefalit në fazën kronike e encefalit duhet të respektohen në neurolog, për të marrë kurse e trajtimit të drogës që synojnë përmirësimin aktivitetin e trurit, shërimin motorike, ataktychna defekt. Në rastin e sëmundjes Parkinson - një trajtim të përhershëm - pramipeksol (MIRAPEKS), të majtët, Nakom, yumeks.

Konsultimi në temë encefalit

Pyetje: Nëse unë jam vaksinuar kundër tik-tak-përballohen encefalit dhe shënoni kafshuar mua çfarë të bëni?

Përgjigje: tërheq shënoni, të marrë ndonjë ilaç janë të nevojshme.

P: A do të tregojnë sanatorium - trajtim turistik pas pësimit encefalit?
A: Viti i parë nuk është treguar. Në të ardhmen, në varësi të pa deficite neurologjike në sezonin e nxehtë.

Pyetje: A është e mundur për të dalluar jashtë entsefalitnoho noncontagious tik-tak?
Përgjigje: Ju mund të. Ticks infektuar dhe encefaliti virusi painfektuar janë identike në dukje.

Pyetje: kur udhëtojnë në zona që duhet të vaksinohen kundër encefalit?
A: Vaksina kundër encefalit japoneze kur udhëtojnë në vendet e Azisë Jugore dhe Lindja e Largët në fund të verës dhe fillim të vjeshtës, nga encefalit kur udhëtojnë në Austri, Republikën Çeke, Karelia, Uralet, Krasnoyarsk dhe Khabarovsk Krai, rajoni Novosibirsk, rajon Vollga.

Çdo vend ka kërkesat e veta për vaksinim të mbërrijnë ose nisen atë. Organizata Botërore e Shëndetësisë publikon çdo vit kërkesat përkatëse në lidhje me të gjitha vendet.
Nëse ju do të udhëtojnë jashtë vendit dhe nuk e di se cili vaksinat duhet të bëhet, ju mund të kontaktoni ambasadën e vendit ku ju duhet të jepni të gjithë informacionin e nevojshëm.