Encefalopati - Encephalopathy dystsyrkulyatornaya


Përmbajtje
Encefalopati
Encefalopati dystsyrkulyatornaya
Encefalopati alkoolike
Encefalopati perinatale
Traumatik Encephalopathy
Faqja 2 nga 5

Encefalopati dystsyrkulyatornaya


Dystsyrkulyatornaya Encephalopathy - një grup i ndryshimeve progresive organike indeve të trurit për shkak të çrregullimeve të ndryshme cerebrovascular.

Simptomat.

Atje aterosklerotycheskuyu, hipertension, të përziera (ateroskleroza dhe hipertensionit), dhe encefalopati venoz.

Encefalopati qarkullon atherosclerotic ndodh më shpesh. Ka tre faza të encefalopati.

Faza I - moderuar të rënda (offset). Sindromi manifestohet tserebrastenycheskym (humbja e kujtesës, paqëndrueshmëri emocionale, nervozizëm, dhimbje koke, marramendje), reagimet dystonic vegjetative-vaskulare, versione të ndryshme të syndromes psiko: astenodepressivnyy, astenoipohondricheskiy, paranoyyalnyy, emocional. Simptomat rezistente neurologjike fokale nuk mund të zbulohet, por mund të lehta rastit, çrregullime paroksizmal. Në formën fillestare encefalopati dyscirculatory fazë dominuar giperdinamicheskim tserebrasteniyi që shfaqet rastormozhennostyu, nervozizëm, mosmbajtjeje, humor ndryshueshmëri, shqetësuese fle.

Faza II - i shprehur (subkompensyrovannaya). Rritje ndryshim organik strukturore nuk është vetëm simptoma rënda të gjysmës, por më të qëndrueshme. Dhimbje koke është pothuajse konstante, ka një zhurmë të vazhdueshme në kokën time, sindroma thellë psiko tserebrasteniya hipodinamicheskoy merr formë (letargji, lodhje, duke qarë, humor depresion, dobësimin e vëmendjes, humbje të kujtesës, çrregullime të gjumit). Pamjaftueshmëri Shperndare cerebrovascular çon në lezione strukturat VOGLA trurit, duke formuar sindromi përshtatshme klinike neurologjike. Të pseudobulbar më të zakonshme, sindromi amiostaticheskie dhe piramidale insuficienca (dysarthria, dysphonia, reflekset e automatik me gojë, shkelje e innervation e fytyrës më të ulët dhe të fjalës - devijimit, ngadalësia e lëvizjeve, hypomymychno, ngurtësi, dridhje ritmike të duarve dhe të kokës, discoordination, lëvizjet e çuditshme në gishta , vizion të paqartë si fotopsyy, humbjen e dëgjimit, dzheksonovskye epileptiform sulmeve anyzorefleksyya, reflekset e parregullt shybatelnoho lloji).

Faza III - shqiptuar (decompensated). Karakterizohet nga ndryshime të rënda shpërndara morfologjike e indet e trurit, i formuar lacunae perivascular, atrofi granulous mund të zhvillojnë lëvore cerebrale. Kg dhe MRI përcaktuar fushat e densitetit të ulët të materies bardhë rreth ventricles anësore dhe rajonet nen-kortikale e hemisferat e trurit (leykoarioz).

Ka pasur thellimin dhe kompleksitetin e simptomeve ekzistuese, të fillojë të dominojë shenja të ndonjë zone të trurit, çrregullime cerebellar, parezë, fjalim, kujtesës vuan në mënyrë dramatike, zhvillimin Parkinsonism vaskulare. Më shpesh se në fazën II, ka epileptiform konfiskimet. Ndryshime të rënda mendore shpesh të çojë në çmenduri të thellë. Së bashku me ndryshimet e rënda në sistemin nervor shumë vuajtje dhe gjendjes somatike. Në këtë fazë, mund të zhvillohet aksident akut cerebrovascular.

Encefalopati hypertensive, ndryshe nga atherosclerotic fillon në një moshë më të re, shkon më shpejt, veçanërisht kundër krizave cerebrale hypertensive, simptomat e reja shpesh ndodhin akute gjatë krizave. Në mesin e ndryshimeve mendore në disinhibition dukshëm, azhitirovannost, paqëndrueshmëri emocionale, eufori.

Encefalopati përziera. Ajo karakterizohet nga një kombinim i aterosklerotike oriz dhe hypertensive encefalopati.

Venoz Encephalopathy është një speciale encefalopati lloj dyscirculatory dhe ndodh në kushte që çojnë në çrregullime kronike të rrjedhjes venoz nga zgavrën e kafkës (ton primar venoz çrregullim rregullimit - dystonia cerebrale venoz, sëmundje pulmonare të zemrës, kraniostenoz, ngjeshja jashtëmartesore venat intracranial e proceseve patologjike). Në çështjen e trurit zhvillohet me edemë kronike venoz pezëm. Foto klinike dominohet sindromi hipertensionit kronik-remyttyruyuschyy presion dhimbje koke e shurdhër, të rënduara nga kollitjes, teshtitjes, lodhje, shpeshherë - marramendje, dobësi, përgjumje, pagjumësi, simptomat e shpeshta të dëmtimit të shumëfishtë të trurit imët në raste të rënda - të përzier dhe të vjella, ngecje në fundus, shenja meningeal.

Diagnoza diferenciale.

Në fillestar të encefalopati dystsyrkulyatornuyu fazë duhet të dallohet nga neuroza (zhvlerësimi funksionale) dhe dystonia vegjetative-vaskulare, në fazat e mëvonshme - të hapësirë-zënë lezioneve të trurit (tumor, kist), origjina e Parkinsonit nesosudistoho (postentsefaliticheskiy, toksike, tumor, sëmundja e Parkinsonit) i presenile dhe dementia senile, fazat e hershme e sëmundjes Alzheimer dhe Pick, epilepsi vonuar. Disa opsione çmenduri enëve të gjakut (sëmundje Binswanger) duhet të dallohet nga periaksialnoho encefalit Schilder.

Trajtim.

Aplikoni grupet e mëposhtme të drogës.

Hypocholesterolemic dhe droga hipolipidemik (clofibrate ose miskleron, polisponin, Tribusponin, tsetamifen, Essenciale, Phytin, acide yndyrore polyunsaturated, Methionine dhe lipamid etj.) Tregohet me aterosklerotike encefalopati.

Droga antihipertensive (Enap, Clonidine, prestarium, Atenolol, kapoten, aryfon, vinkopan) tregoi për presionin e lartë të gjakut.

Droga Flebotonicheskie (AESCUSAN, esflazid, Troxevasin, anavenol, aminophylline, rederhin kokarboksilaza / v, hlivenol, caffeine) tregoi për distsirkulyatsii venoz.

Anhioprotektory (parmidin, anhinin, etamzilat - tregoi për presionin e lartë të gjakut, askorutin, vazobral).

Agjentët antiplatelet (Courant, aspirina në doza të ulëta, trental, SERMION, anturan, tiklid) është përdorur për të përmirësuar qarkullimin, parandalimin e mikrotrombozy.

Droga Vasoactive, duke përfshirë Kalciumi channel blockers (cavinton, Vincamine, komplamin, tsynnaryzyn ose stuheron, nifedipin, flunarizin, halidor, jo-SPA) - për të përmirësuar rrjedhjen e trurit gjakut, parandalojnë angiospasm.

Alkaloide Dyhydryrovannuyu e ergot (dihydroergotamine treguar për hipotension, dihidroerhotoksin - me presionin e lartë të gjakut) duhet vasoactive, nootropic, veprim vehetotropnye.

Nootropics (piracetam, ose entsefabol piriditol, amynalon, Picamilone, Pantogam, cerebrolysin, acid glutamik, glycine, atsefen).

Droga metabolike dhe antioksidantë (vitamina B1, B6, acid Askorbik, Retinol, i gëzueshëm, lipoic acid, tocopherol, Emoksypin, fosfaden, ATP, Actovegin, lypostabyl, acid Pantothenic).

Sedativë dhe droga të tjera psikotrope (qetësuesa, ilaqet kundër depresionit, antipsikotikët - me sindroma të rënda psiko).

Droga Anticholinesterase (galantamine, Stefahlabrina, sanhvyrytryn, amiridin) tregoi për çmenduri enëve të gjakut; β-blockers (obzidan, visken, trazikor) si droga nootropic dhe vasoactive; adaptogens (Eleutherococcus, Saparal, dibazol në doza të vogla, apilak) në fazat e hershme të encefalopati për të reduktuar çrregullime psiko-vegjetative.

Aplikoni fizioterapi (jakë panatyrshëm në Shcherbak, electrophoresis në zonën eufillina jakë dhe sulfate magnezi, electrophoresis burhynonov noshpy, elektrike, hiperbarychnaoksyhenatsiya zonën e qafës masazh dhe kështu me radhë.).