Encefalopati - encefalopati perinatale


Përmbajtje
Encefalopati
Encefalopati dystsyrkulyatornaya
Encefalopati alkoolike
Encefalopati perinatale
Traumatik Encephalopathy
Faqja 4 nga 5

Encefalopati perinatale


Encefalopati perinatale (PEP) - një patologji të trurit që origjinën në periudhën perinatale. Në fakt, ajo kombinon të gjitha nuk ekspozuar përkufizim më specifik e termit mosfunksionim trurit PEP nuk do të thotë domosdoshmërisht një plagë të trurit.

Disa ekspertë besojnë se kjo diagnozë është kompetent brenda 1 muaji të jetës, të tjerët argumentojnë se në vitin e parë. Deri sa fëmija arrin moshën 1 muaj përcaktuar se cila truri patologji është e pranishme, ajo është jashtëzakonisht e vështirë. Dhe kështu që të gjitha shkeljet e strukturës ose funksionimin e indeve të trurit të quajtur encefalopati perinatale. Çdo gjë diagnoza dinak është se ai tregon shumë fytyra. Neurologë kompetente diagnostikuar si më poshtë: "Encefalopati perinatale si të tilla dhe të tilla dhe të tilla dhe një sindrom të tillë". Nëse ju mund të, të arrijë një mjeku pikërisht formulimin. Çfarë për të? Atëherë ju do të kuptoni shumë më tepër si kundër manifestimet e sëmundjes, dhe në lidhje me prognozë.

Cilat janë sindroma kryesore mund të ndodhë PEP:

1. sindroma e çrregullimeve motorike - hipotension muskulare ose hipertensionit. Vështirësia në diagnostikimin e këtyre kushteve që lidhen me hypertonicity fiziologjik, vlerësohet shkalla e cila nuk është e lehtë. Unë e di shumë neurologë të rritur të cilët janë në mëdyshje për të parë fëmijët e për këtë arsye. Përcaktimi i normave ton mosha është një prej aftësive më të nevojshme për neurolog fëmijëve.

2. Sindromi i rritjes neuro-refleks excitability flet për veten. Shikojnë fëmijën tuaj. A është mjaft gjumë, ose bie në gjumë të lehtë? Si të sillen në shtrat, jo shumë është aktive? Mos shkundur atë podborodochek dhe gjymtyrët? Nëse ndonjë gjë në këtë listë kanë alarmante - tregoni mjekut tuaj.

3. Sindromi depresioni CNS gjithashtu e vështirë jo në njoftim. Joaktive Baby, i fjetur, vonuar. Hipotonichen ndoshta asimetri të fytyrës dhe bust nëpërmjet tonit të ndryshme të muskujve, strabismus për të njëjtën arsye. Gjiri i varfër, gëlltitjes poperhyvaetsya.

4. Sindromi i hipertensionit intracranial - një nga më serioze. Në fund të fundit, atëherë ai mund të shkojë në hydrocephalus, që kërkon kirurgji. Shënim thërrimet kafkës. Nëse fontanel të mëdha u rrit në krahasim me normat e moshës dhe shpërthen, perimetri kreu rritur më shumë, ndryshojnë seams - të fillojë të alarmin.

5. konfiskimet. Në foshnjat e njohin ajo nuk është aq e lehtë sa mund të tregohet jo vetëm nga gjykatat, por ekuivalentet e tyre. Këto përfshijnë hiccups, belching, rrit jargëzim, lëvizjet automatike përtypet, dridhje melkoamplitudnyh. Që të gjithë fëmijët dhe burps lemzë për diagnozë të mëtejshëm më shumë hulumtime është e nevojshme.

Trajtimi i perinatale encefalopati (PEP)

Trajtimi i periudhës akute encefalopati perinatale të kryer nga ekspertët spital. Nëse është e nevojshme, fëmija është transferuar në një departament të specializuar për të sapolindur në qendrat e fëmijëve të trajtimit. Përdor drogë që përmirësojnë rrjedhën e gjakut cerebrale (VINPOCETINE, actovegin) pyracetam transmetimit posindromnuyu tearpiyu.

Periudha e shërimit trajtim është bërë edhe nën mbikëqyrjen e një neurolog. Kjo varet nga ajo që shenjat klinike dominojnë fëmijën. Nëse është e nevojshme, përdorni Anticonvulsants, diuretics, vitamina, piracetam dhe mjete të tjera. Përsëriten kurse të masazh, mjekësi bimore, homeopati.

Nëse fëmija ka formuar hydrocephalus, ajo kërkon neurokirurgu vëzhgimi!

Të jetë i sigurt për të pastruar rekomandimet e një pediatër dhe neurolog të cilët shikojnë fëmijë.

Shërim të plotë ndodh në 20-30% të fëmijëve. I shpeshtë Efektet encefalopati transferuar është mosfunksionim minimale të trurit, sindromi hydrocephalic, distonia vaskulare. Pasojat më të rënda janë paralizë cerebrale dhe epilepsia.