Simptomat Extrapyramidal


Çrregullimet Extrapyramidal - një ndryshim në tonin e muskujve, shkelje e aktivitetit motorik, paraqitja e hiperkinezia (Sipan) ose hypokinesia (zneruhomlenosti) dhe kombinimet e tyre.

Ka shenja në strukturat e humbjes specifike të trurit - sistemi extrapyramidal. Kjo - Talamusi, ganglia basal, rajoni podbuhornaya, kapsulë brendshme.

Në zhvillimin e çrregullimeve extrapyramidal është një shkëmbim shkelje neyromedyatornoho - një çekuilibër mes dopaminergjike dhe neurotransmitters cholinergic dhe marrëdhëniet me sistemin pyramydnoy. Lëvizjet rezultat discoordination.


Sistemi Extrapyramidal ofron rregullimin e sjellje, ton, ndryshim në tonin e muskujve siguron gatishmërinë për smoothness lëvizjes, shpejtësia, lëvizjet precize, lëvizjet Commonwealth (të tilla si duke ecur valëzim duart dhe lëvizjet e këmbë). Në sajë të kontakteve me tru leh, hypothalamus dhe sistemi limbic të extrapyramidal arsimit të përfshirë në sigurimin e aktivitetit të lartë nervor, veçanërisht në sferën emocionale.

Hypokinesia Extrapyramidal ndodhë me lezionet e lobes frontal, nigra substantia dhe formimin reticular. Hyperkinesis ndodhin në lezione bërthamës striarnoho, Talamusi, mënyrën e kuqe bërthamë-thalamic mozzhechkovo.

Extrapyramidal hiperkinezia - është e tepruar, pavullnetshëm, lëvizja e dhunshme.

Athetosis - manifestuar në gishtat - të ngadaltë, të shkruarit, rra-si lëvizje. Athetosis muskujt e fytyrës shtrembërim manifestuar nga goja, buzët twitching dhe gjuha. Tensioni i muskujve ndryshon ulur tonin dhe relaksim. Shpesh, lezione të paraqiten në bërthamë caudate, i zbehtë marrëdhënie shkelje topa dhe berthamat e kuqe. shkelje të tilla janë të mundshme në trauma të lindjes, encefalit epidemi, traumatik - dëmtim i trurit, atherosclerosis, sifilizi.

Athetosis

Korea - një shumëllojshmëri të shpejta lëvizjeve të dhunshme të muskujve të trungut dhe gjymtyrëve, qafën dhe personat të cilët nuk janë ritmike dhe jo të qëndrueshme, që ndodhin kundër sfondit të reduktuar tonin e muskujve.

Torzyonnaya vrull - një distonia e muskujve të trupit. Sëmundja mund të fillojë në çdo moshë. Hyperkinesis duket kur duke ecur - bend, shtoporopodobnye, muskujt rrotulluese të qafës dhe bust. Manifestimet e para mund të filloni me muskujt e qafës - torzyonnaya keqbërje që jap mundësi të paraqit akt i dënu - kreu kthehet krah të dhunshme. Keqbërje që jap mundësi të paraqit akt i dënu Torzyonnaya mund të izolohet patologjinë, pa dëme të grupeve të tjera të muskujve. Sëmundja mund të manifestohet si "Shkrimi vrull." Në një letër drejtuar gishtat vijnë në një gjendje të hypertonus, lëvizjet e tensionuara dhe të vogla janë të pamundur, ju nuk mund të heqë dorë furçë. Në pika të caktuara gjatë pacientëve vrull muskujve sikur të ngrirë në një pozicion. Vrull zhvilluar torzyonnaya e sëmundjeve inflamatore - encefalit sëmundjeve të trashëgueshme degjenerative. Përdoret për të trajtuar relaxants muskujve -. Baclofen Mydocalm, fondet e qetësuesve, vitaminë C.

Keqbërje që jap mundësi të paraqit akt i dënu spastik

Tik-tak - përsëritura twitching konvulsive e muskujve të veçanta, shpesh përballen, qepallat, qafën - twitching qafë, hedh shpatullën twitching kokë, një shkelje syri, ballin namorschivanii - të njëjtin lloj të lëvizjes. Më shpesh shfaqet në tensionin nervor, stresi. Trajtimi përdor sedativë dhe relaxants muskujve - tableta Valerian, Dormiplant, novopassyt, sedavit, afobazole, pantokaltsin, vitaminë B6 Mydocalm, reflexology.

Myoclonus - të shpejtë, jerks shkurtra, rrufe në muskujve të caktuar ose grup të muskujve. Nuk janë në kozhevnikovskoyi epilepsi, encefalit.

Hemiballizm - njëanshme hedhin, lëvizjet gjithëpërfshirës e gjymtyrë (zakonisht duart). Rezultojnë lezione trupit tuberkulomoy luisova, gome frëngjyzak, tumoret metastatic, me encefalit, sëmundjet vaskulare.

Të gjitha hyperkinesis të izoluar mund të kombinohen. Për shembull, choreoathetosis.Choreoathetosis

Hyperkinesis rritet me zemërim apo stresi fizik dhe zhduken gjatë gjumit.

Dridhje - shtrëngimi - lëvizjet ritmike të shpejtë të amplitudë të vogël. Dridhje Postural ndodh gjatë pozitë të mirëmbajtjes, për shembull, duar të shtrira. Kinetike dridhje ndodh gjatë lëvizjes. Dridhje qëllimshëm ndodh kur afrohet objektivin, për shembull, kur duke u përpjekur për të marrë një gisht në hundë - më afër hundës - në lëkundjen më të fortë. Dridhje pushimi ndodh në pjesën tjetër dhe gjatë lëvizjes ulet, e cila është tipike për sëmundjen e Parkinsonit.

Ka dridhje fillestar - Essential dhe të mesëm, si manifestim fizik të sëmundjes (mëlçisë, veshkave, tiroide) dhe sistemin nervor (sëmundje degjenerative - Konovalov - Wilson-së, Parkinson, degjenerim cerebellar, dëmtimi traumatik i trurit, tumor) ose dehje (alkool, mangan, Merkuri, një numër i drogës - psikotrope, bronhorasshyryayuschye, droga). Kur ndonjë dridhje duhet të kontaktoni një neurolog dhe të kalojë studim i projektuar në mënyrë individuale.

Personeli hemispazm - Built muskujt tonik gjysma e fytyrë, qafë dhe gjuhën, me sy mbyllur, zvarritur gojën e saj.
Çdo dëmtim në sistemin extrapyramidal është e mundur qeshur dhunshme, duke qarë, fytyra të ndryshme.
Kur ndonjë gjykatë, dridhje, ndryshimet në tonin e muskujve, shkelje e saktësisë dhe angazhimin lëvizjet duhet të kontaktoni një neurolog. Neurolog ju shikoni, të mbajë një seri e analizave për të kontrolluar funksionin e sistemit extrapyramidal dhe ekzaminimin e përgjithshëm neurologjike. Për të përcaktuar procesin patologjike nevojë për analizat e gjakut, ekzaminimi okulist, kompjuter dhe (ose) rezonancë magnetike. Në mënyrë të pavarur të kuptuar këtë pacient patologji nuk mund të. Diagnoza diferenciale është bërë me encefalit, enëve të gjakut dhe sëmundjet ngjitëse të trurit (tuberkulozi, sifilizi ...). Ju duhet të përjashtojë kancerit patologjinë.

Korea e Huntingtonit (Shën valle Vitus) - sëmundje e rëndë progresive trashëguar. Ajo fillon në 30-40 vitet e hyperkinesis Advent horeiformnye dhe çmenduri progresive (çmenduri). Hyperkinesis muskujt ngadalshëm, gjithëpërfshirës, ​​hipotension atje. Procesi degjenerative ndikon shell, caudate bërthamën, qelizat e lob ballore të trurit. Në gjak, përmbajtje të lartë të tirozinës së, e cila ka një rol të rëndësishëm në sistemin biokimi extrapyramidal.
Në elektroencefalogramë mund të zbulojë ndryshim përhapur trurit aktivnoti, mungesa e ritmit alfa, pamjen e valëve të ngadaltë. CT - proceset atrophic. Trajtimi përdorur Abiks (memantin), kundërshtarët e dopamine - triftazin, dopegit, Reserpine, vitamina, neuroprotective.

Sëmundja është e vështirë për diagnoza luan rolin e historisë familjare. Me progresion të çon në paaftësi. Pacientët të ndodhë neurolog, psikiatër kanë nevojë për ndihmë.Hyperkinesis në Huntington korea dhe zonave lezionet në tru

Distrofia Hepatotserebralnaya (Konovalov - Wilson) - një çrregullim i trashëguar i metabolizmit të bakrit në të cilën sinteza e proteinave është i shqetësuar dhe ceruloplasmin bakrit është depozituar në indet - mëlçisë, trurit, kornea e syrit, dhe nuk hiqet nga trupi. Ajo mund të fillojë në çdo moshë, por sa më shpejt, me kursin më të vështirë dhe vdekje të shpejtë. Ka formë peritoneal ryhydno - aritmohiperkineticheskuyu, drozhatelnuyu, drozhatelnuyu - ryhydnuyu, extrapyramidal - korkovuyu. Drozhatelnuyu më të zakonshme dhe wavery - formë ryhydnaya. Duke filluar në moshën 15-20 me hyperkinesis gjithëpërfshirës - Duart e bëjnë "fluturues krahut të" ngurtësi muskujve. Përshkruar format atipike të shkruarit që nga fillimi torzyonnaya vrull apo dystonia. Përkeqësohet gjendja progresive, shtoi çrregullime mendore - ndryshueshmëri emocionale, disinhibition - çmenduri. Konfiskimet e mundur. Sëmundja është ngadalë progresive pa remissions. Në fazën fillestare duhet të diferencuara nga skleroza multiple, tumoret e trurit, encefalit, korea e Huntington-it, Parkinson-it debutim hershëm. Në diagnozën e okulist rëndësishme të rishikimit, e cila zbulon kur shihet në një kafe llambë çarë - unazë të gjelbër (Kayser - Fleischer), përmbajtja gjaku i bakrit dhe ceruloplasmin rënë në urinë - rrit përmbajtjen e bakrit. Ndikon në të mëlçisë - kesh, veshkave. Terapi specifike kryer jetës - D-penicillamine, kuprenil. Përdorni normat unitiol, vitamina, neuroprotective, anti-oxidants, si droga të përshtatshme antiepileptic. Ka pacientë në neurolog jetës, gastroenterologist.Athetosis sëmundje Konovalov - Wilson

Parkinsonizëm - një, sëmundje kronike progresive neurodegjenerative në të cilat janë specifike çrregullim lëvizjes - akyneziyi, dridhje, ngurtësi të muskujve, shkeljet autonom Rregulloreje, njohës (mendore), çrregullime të varfërisë emocionale. Nuk mund të jetë parkinsonizmi si sëmundja e Parkinsonit dhe mund te zhvillohet sërish në sëmundjet infektive, toksike, traumatike, lezionet vaskulare të sistemit nervor - parkinsonizmi dytësor simptomatik. Shume artikuj në sëmundjen e Parkinsonit, Parkinsonism.

Në sëmundjet vaskulare - aterosklerozës, hipertensionit zhvillohet aksident kronike cerebrovaskulare - encefalopati, një simptomë e cila mund të jetë pamjaftueshmëri extrapyramidal, dhe në raste të rënda parkinsonicheskiy sindromi. Trajtimi përqendrohet në sëmundje themelor, duke përdorur antihipertensive, sklerotizues, medikamente anti vaskulare, sedativë, neuroprotective, trajtim turistik shëndetësor. Trajtimi i emëruar mjeku - neurolog.

Eonsultatsiya mjeku për sindroma extrapyramidal:

Pyetje: Si është dridhje Essential?
Përgjigje: Përjashtojë nervor - mbingarkesë emocionale, futje kufi kafe dhe të kthehet në neurolog. Përdor drogë - Vitamina B6 në doza të mëdha, pantokaltsin propranololi, droga gabapentin (Habantyn, hatonin, habahama) afobazole, Noofen, ADAPTOL, psikoterapi, reflexology.