Kronike aksident cerebrovascular


Kronike aksident cerebrovascular - encefalopati - një pamjaftueshmëri ngadalë progresive cerebrovascular, dështimi i qarkullimit të gjakut të trurit që të çon në shumë nekrozë imët fokale e indet e trurit dhe mosfunksionim të trurit.

Simptomet e qarkullimit cerebral

Truri i njeriut - një qendër unike kontrolli trupi i të gjitha mundësive të trupit të njeriut. Puna e qelizave të trurit (neuroneve), kërkon një investim të rëndësishëm të energjisë që truri merr përmes sistemit të qarkullimit të gjakut. Karakteristikat e strukturës dhe anastomozirovaniya arteriet cerebrale, duke formuar një rreth vicioz të Willis sigurojë qarkullimin e veçantë në "postin e komandës" dhe intensiteti i proceseve metabolike.


Për shkak të qarkullimit të dobët (shpesh me lezione aterosklerotike të enëve të gjakut) vjen çekuilibër mes nevojës dhe furnizimin e gjakut në tru. Në këtë situatë, për shembull, edhe një ndryshim i vogël në presionin e gjakut mund të çojë në zonat iskemike të trurit të cilat ofrohen anije prekur dhe pastaj përmes një zinxhiri të reaksioneve biokimike për vdekjen e neuroneve.

Zhvillimi i klinike encefalopati manifestime dyscirculatory ndodh për shkak të mungesës së furnizimit me gjak të trurit në hipertension, enët e gjakut aterosklerotychnomuurazhenni, shkeljen e pronave rheologjike e gjakut si rezultat i kokës - lëndimeve, dehje, çrregullime dismetabolic (p.sh., diabeti).

Mungesa e rrjedhës së gjakut cerebrale çon në metabolike dhe më tej me ndryshimet destruktive e neuroneve (qelizave të trurit). Gjatë viteve, sëmundja është e komplikuar dhe cilësore dhe sasiore.

Në qoftë se në fazat e hershme të dështimit kronik të qarkullimit të gjakut kryesor një sindrom Tserebrostenichni - lodhje, paqëndrueshmëri emocionale, hutim, çrregullime të gjumit, dhimbje koke, marramendje, humbje e kujtesës në aktuale (jo-profesional) ngjarjet që ndodhin me ecurinë e çrregullimeve motorike sëmundje, kujtesës dobësuar mprehtë 'kujtim, atje cerebrale kriza - nga sulmet e përkohshme kalimtare deri në goditje.

Në fazën e dytë pamjaftueshmërisë kronike të qarkullimit cerebrale progresivisht më keq të gjitha llojet e kujtesës, ndryshime të personalitetit të ndodhë - nuk ka paqartësi, nervozizëm, ankth, depresion, inteligjenca e ulët, ulur sasinë e perceptimit, vëmendja është e lodhur, reduktuar kritika për gjendjen e tij duket sleepiness ditën, dhimbje koke të shpeshta, marramendje dhe shakiness përforcohet në këmbë, nuk ka zhurma në kokën time. Në provim, neurolog do të vini re varfërinë e reaksioneve fytyrës - gipomimiya, simptomat e automatik me gojë, piramidale dhe simptomat extrapyramidal dështimit. Në mënyrë të konsiderueshme reduktuar të performancës dhe të përshtatjes sociale të drejtave.

Me përparimin e sëmundjes (faza e tretë) mund të zhvillojnë çmenduri (çmenduri), pamjaftueshmëria extrapyramidal Syndrome (sindromi parkynsonycheskoho), pseudobulbar paralizë, vestibular - ataktychna sindrom, lezione fokale bruto që çojnë në paaftësi.
Shkelja e mendjes karakterizohet nga çrregullime intelektuale dhe mendore - në pacientët me kritika reduktohet në gjendjen e tij, ulur kujtesës - mund të merrni humbur, duke shkuar nga shtëpia në rrugë, nuk e njohin të afërmit, të orientuar keq apo jo të orientuar në vend dhe kohë, ngjarjet aktuale, duke ndryshuar sjelljen dhe gjithë personaliteti i njeriut - është çmenduri.

Sindromi Extrapyramidal e dështimit - sindromi parkinsonicheskiy - zbehet lëvizje emocionale të fytyrës, ecje shqetësuar - pacienti ecën ngadalë, pak "sharkotinnyam" hapat, të përkulura, ka ngurtësia e lëvizjes, dridhje të kokës, duart, rrit tonin e muskujve.

Pseudobulbar paralizë - një shkelje e marrjes - pacientëve poperhyvayutsya, gjuha - të mjegulluar letra zëvendësohet dhe fjalët duket dysphonia, pacientët mund të qaj apo qesh padashur, simptomat e automatik me gojë - përcakton neurolog. Për shembull, kur ju prek buzët çekiç ata nxjerrë një tub - refleks hobotkovyy.

Lobi - ataktycheskyy sindromi - këtë çekuilibër, zhurma dhe dinamika - marramendje, unsteadiness kur në këmbë dhe në këmbë, jostabiliteti, të jetë e mundur "hedhur" në anën dhe të bien.

Në këtë fazë, pacientët të tolerojë aksident akut cerebrale - goditje ishemike dhe hemorragjike.

Sondazhet në shkelje të qarkullimit cerebrale

Për të diagnostikuar çështje:

• prania e sëmundje vaskulare për një numër vjet - hipertensionit, te aterosklerozes, te semundjeve gjakut, diabeti;
• Ankesat tipike të pacientit;

• Të dhënat e studimeve neuropsychological - shkalla më e zakonshme MMSE për të zbuluar dëmtim njohës (normalisht duhet për të shënuar 30 pikë pas testeve të propozuar);
• Rishikimi okulist, zbuloi shenja të angiopatin në fundus;
• duplex Data skanimit - mundësinë e imazhit lezione aterosklerotike të enëve të trurit, keqformime vaskulare, encefalopati venoz;
• Të dhënat Imazhe magnetik - zbulimi i lezione të vogla në hapësirat periventrikulare hipodensivnyh (rreth ventricles) zona leykarioza, ndryshimi lykvorosoderzhaschyh hapësira, shenjat e atrofi dhe lëvore cerebrale (post-pash) ndryshime fokale;

• analizat e gjakut - të përgjithshme, sheqer, koagulimit, lipidohrama.

Sëmundjet vaskulare të trurit zënë një vend kryesor në strukturën e sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë në vendet e zhvilluara. Trajtim më të hershme ndihmon për të ruajtur njësinë kryesore strukturore të trurit - neuron. Viktima nuk mund të ngrejë neuron. Shpresohet plasticitet të qelizave të trurit, që është, mundësia e aktivizuar "gjumë" neuroneve përfshirjen e mekanizmave kompensuese ... për ta vënë atë thjesht - neuronet e mbijetuar duhet të përpiqen për të "marrë përsipër" viktimat funksion. Kjo është shumë problematike. Prandaj, të gjitha përpjekjet duhet të drejtohen në parandalimin e vdekjes së qelizave të trurit. Ju lutemi trajtoni trurin tuaj me vëmendje të duhur. Dhimbje koke të përsëritura, marramendje, rritur presionin e gjakut, shkelje e aktivitetit intelektual - edhe vetëm pakujdesisë duhet t'ju çojë në një neurolog.

Trajtimi i aksidentit cerebrovascular

Trajtimi duhet të synojnë normalizimin e indeve në rrjedhjen e gjakut cerebrale, stimulimin e metabolizmit nervore, të mbrojtur neuronet nga faktorët hipoksi trurit, trajtimin e sëmundjes themelor vaskulare.

Terapi antihipertensive - një nga zonat më të efektshme dhe të rëndësishme të parandalimit të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut të trurit. Si terapi nelekarstvennyh hipertensionit në mënyrë efektive të zvogëlojë përdorimin e kripës dhe alkoolit, të reduktuar peshën e tepërt të trupit, dietë, rritjen e aktivitetit fizik, jetë të qetë.

Aplikimi i mjekësisë bimore. Është e rekomanduar për të marrë ekstrakt murriz në ¼ filxhan 4 herë në ditë para ushqimit (1 lugë gjelle lule murriz në 1 gotë me ujë të nxehtë, të lënë për 2 orë), një ekstrakt i sanëz 2 tableta 2 - 3 herë në ditë, mjekut tarifë: barishte Leonurus - 3 pjesë bar lule të thata - 3 pjesë, lule murrizi - 3 pjesë shporta lule kamomil - Pjesa 1 (1 lugë gjelle e përzierje mbush 8 orë në 1 filxhan ujë të valë, ikjen, të marrë 1/2 filxhan 2 herë në ditë 1 orë pas ngrënies ).

Por përveç barnave që janë individuale për secilin pacient përzgjedh terapist me kushtin që antihipertensiv pritje a dozimit minimal do të ruajtur numrat normale të presionit të gjakut. Nga hipertensioni pacientë kanë nevojë për mjekim të rregullt dhe kontrollin e presionit të gjakut. Kjo do të jetë trajtimi i hipertensionit dhe parandalimin e goditje dhe goditje korrente dhe çmenduri.

Rritja e kolesterolit dhe lipoprotein densitet të ulët në serumin e gjakut, edhe pse në vetvete nuk lidhet me zhvillimin e aksidenteve cerebrale, por në masë të madhe ndikon në lezione vaskulare dhe arteriosklerozës dhe aterostenoza. Prandaj, personat në rrezik duhet të ndjekin një dietë me kufizimin e konsumit të kolesterolit dhe acideve yndyrore të ngopura të rritur konsumin e peshkut yndyror, prodhimet e detit, produkte të ulët-yndyrë qumështit, fruta dhe perime. Nëse dietë nuk do të zvogëlojë hiperkolesterolemise përshkruara droga statin - Symvatyn, Torvakard, Vabadyn, Atorvakor, liprymar. Me zhvillimin e stenozë karotide aterosklerotike dhe 70 - 99% të diametrit të kryhet kirurgjia - endarterektomi karotide në qendrat e specializuara. Pacientët me shkallën e stenozës së 60% rekomandohet trajtimi konservativ me emërimin e drogës antiplatelet.

Për trajtimin e manifestimeve neurologjike të pamjaftueshmërisë kronike të qarkullimit cerebrale përdorur drogë vasoactive, drogë për të përmirësuar microcirculation, neuroprotective, anti-oxidants, sedativë, venotoniky, vitamina B dhe E.

Gjerësisht të përdorura glicine, Cerebrolysin, Somazyna dhe tserakson, droga dozë piracetam në ditë në 2400, Solcoseryl dhe Actovegin, mildronat, instenon, cavinton (VINPOCETINE, oksibral) preperaty xhinko - biloba (Memoplant, hinkofar, Tanakan) sermyon (Nitserium) BETASERC (Vestinorm, Betahis) Vazoket (Venoplant, detraleks, lysine), meme, Almeria. Këto barna zgjedh mjek neurolog individualisht varësisht nga faza e sëmundjes dhe simptomat.

Climatotherapy dobishme, psikoterapi, reflexology, Aromatherapy, hirudotherapy, TEAS bimor qetësues.

Reflexology - akupunkturë është përdorur për të normalizuar sistemin nervor, kardiovaskulare. Akupunkturë përdorura dhe klasike dhe aurykuloterapyya (akupunkturë në vesh) dhe Su-Jok (akupunkturë në duar).

Aromatherapy - "trajtimi i erë," është përdorimi i vajra natyrore esenciale. Për shembull, barbarozë mund të qetë ose dëmtim, në varësi të situatës dhe individi në individ, bergamot, ca balsam, oe limon, limon dhe dru sandali - zbutur sistemin nervor, jasemini, ylang-ylang lehtësimin e zgjimit emocional. Era e mandarinës ka efekte antidepressant.

Hirudotherapy - trajtim me Leeches - përdoret për hipertension, atherosclerosis, venat me variçe, thrombophlebitis, pagjumësi, sindromi i lodhjes kronike. Hirudin përfshira në pështymë e Leeches përmirëson rheology gjakut - "rrjedhshmëri." Kjo çon në përmirësimin e microcirculation, normalizimin e proceseve metabolike në indet, reduktimin hipoksi, rritjen e imunitetit, ul presionin e gjakut.

Hirudotherapy

Me qëllim të qetësues që përdoren për hipertension, oksigjen dhe dush halore në ujë të freskët dhe të detit.

Të gjithë pacientët me encefalopati dyscirculatory jetë në punishte barnash në spital në një neurolog duhet të inspektohen inspektohen rregullisht dhe pësojne trajtim të përhershëm apo të këmbimit.
Ndoshta sanatorium - trajtim turistik.

Encefalopati Koha diagnostikuar dhe trajtimi krahasohen si duhet integruar vazhdon një jetë aktive, të plotë.

Konsultimi mbi temën e aksidentit kronike cerebrovascular

Pyetje: A motele treguar në dyscirculatory fazën encefalopati 1?

Përgjigje: treguar sanatorium për pacientët me sëmundje e sistemit kardiovaskular dhe sistemit nervor. Në Ukrainë - një sanatorium në Odessa, Krime, Berdyansk, Poltava - "kaltra", "Berdyansk", "korije", "Red boronicë" ... Në - sanatorium afër Moskës - "Barvikha", "Valuev", " Mikhailovskoye "," Pines "sanatorium" Rajoni KOLOS "Kostroma, sanatorium quajtur rajoni Vorovskogo Yaroslavl, vendpushimet e Kislovodsk, Essentuki, Ekaterinburg, ... bregdetit Liqeni Baikal Spa Riga. Sllovenia - turistik Rogaska Slatina, Republika Çeke - Marianske Lazne turistik, Jáchymov, Hungari - turistik Hévíz Hungari, Bullgari - përdorë Velingrad, Sandanski. Në thelb me kardio - vaskulare sistemeve të ftohtë ndryshimeve klimatike nuk janë të dobishme sepse ka motele në çdo zonë klimatike, periferi qendra rajonale në mbarë pishina natyrore të ujit.

P. Pas një mjek goditje më tha se ju keni për të vazhdimisht të pirë ilaçet. Really?
Përgjigje: Vërtetë. Si parandalimin e pash korrente është caktuar terapi themelore, të cilat duhet të merren në mënyrë të vazhdueshme, antiplatelet, agjentët antihipertensive, statin. Përgatitjet dhe doza individuale cakton një mjek. Në këtë kurs ne trajtojmë drogë vaskulare, antioksidantë, neuroprotective, vitamina, ilaqet kundër depresionit, tranquilizers ... në varësi të manifestimeve klinike dhe fazat e encefalopati.

Pyetje: Çfarë është i matur dhe se si MMSE shkallë?
Përgjigje: Ky vlerësim në shkallë të statusit mendore të pacientit.

Provë Vlerësim
1. Orientim në kohë:
Emri data (dita, muaji, viti, ditën e javës, sezon)
0 - 5
2. Orientim në vend:
Ku jemi ne? (Vendi, rajoni, qyteti, klinika, kati)
0 - 5
3. Perceptimi:
Përsëriteni tri fjalë: laps, shtëpi, qindarkë
0 - 3.
4. përqendrimit dhe përmes:
Llogari Serial ("zbres 7 nga 100") - Pesë herë diçka:
Thuaj fjalën "tokë" në të kundërtën
0 - 5
5. Memory
Mos harroni tri fjalë (shih. Pika 3)
0 - 3.
6. Gjuha
Ne tregojmë stilolaps dhe të shikojnë, pyesni "çfarë është quajtur?"
Ne përsërisë fjalinë: "Nuk ka në qoftë se dhe ose buts"
, 0 - 2
Zbatimi i komandës 3 faza:
"Merrni dorën e djathtë një copë letër, dele atë në gjysmë dhe vendin në tryezë"
0 - 1
Leximi: "Lexoni dhe ndiqni"
1. Mbyll sytë tuaj
2. Shkruani një propozim
0 - 3.
Foto 3. srisuyte 0 - 3.
Rezultati i përgjithshëm: 0-30

30-28 pikë - normale, nuk ka asnjë shkelje të funksioneve njohëse
27-24 pikë - dëmtim njohëse
23-20 pika - ashpërsia çmenduri butë
19-11 pikë - ashpërsia moderuar çmenduri
10 - 0 pikë - çmenduri të rënda

Pyetje: Si për të përmirësuar kujtesën?
Përgjigje: ju gjithmonë "përdorni trurin" - për të lexuar, mësuar përmendësh, transferimin, zgjidh puzzles fjalëkryq ... Permiresimi aktivitetin e trurit - tserebrolizin, glicine, piracetam, Pramistar, Memoplant, Somazyna. Çmenduri - meme, Almeria.