Sindromi i tunelit i kyçit të dorës kanal nevropati nervore femurit nevropati dhe bolshebertsovoho maloberts


Sindromi i tunelit


  • Sindromi i kyçit të dorës Canal (sindromi i tunelit i kyçit të dorës)
  • Nevropati nervore femurit
  • Nevropati shin mëdha dhe të vogla nervat

Prydavlyvanye nervore të kockave ose shkeljen e shfaqjeve në kanalet e ngushta me mure të forta të një tunel kryesor për nevropati.

Sindromi i kyçit të dorës tunel.

Ndër sindromi më i shpeshtë nevrotike tunel i referohet compression të nervore mesatare në kanalin e kyçit të dorës zapyastnom kanale.Sindrom (sindromi i tunelit i kyçit të dorës) është shkaktuar nga ngjeshja e nervore mesatare në pikën ku ai kalon nëpërmjet tunelit i kyçit të dorës në ligament tërthor zapyastya.Sindrom shpesh zhvillon në njerëz aktivitetet e të cilave kërkojnë të përsëritura përkulje dhe zgjatues lëvizjet në dorë të gjatë ose të bëj atë (punën me miun në kompjuter, typing, duke luajtur piano apo cello, punë me çekan etj). Tendenca për të zhvilluar tunel nevropati mesatare nervore vërejtur në individë që vuajnë nga sëmundje fizike, manifestohet nevropati metabolike (diabeti, uremia). Kjo sindromë mund të zhvillojnë artrit reumatoid, hypothyroidism, amiloidosis dhe sëmundjeve të tjera. Më shpesh në gratë për shkak të ngushticës së kanalit natyrore.

Simptomet e tunelit i kyçit të dorës sindromi kanal.

Shenja tipike e tunelit i kyçit të dorës sindromi Channel: dhimbje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në dorë, janë më të theksuara gjatë natës, ndjenjë e ënjtje të dorës dhe dore, mpirje gishtit, indeksi dhe gishtat e mesme. Mpirje Së pari është e përkohshme, dhe më pas të bëhet i përhershëm. Karakterizuar shpesh dhimbje natën përhapet në krah me një furçë, nganjëherë në bërryl përbashkët. Kur heqja duart lart dhimbje dhe mpirje përforcuar. Për goditje të nervore mesatare në zonën e kyçit të dorës tunelit atje paresthesia në dorë (simptomë pozitiv Tinelya). Lakimi dorën për 2 minuta (shenjë Falena) rrit simptomat. Nuk keni ulje dhimbje të moderuar dhe ndjeshmëri temperatura në tre gishtat e parë, dobësi të muskujve, gisht parë protyvopostavlyayuschey, nganjëherë atrofi. Nuk kanë shenja electromyographic e denervation të ashpërsisë ndryshme në muskuj, innerviruyemyh nervore mesatare, duke zvogëluar shpejtësinë e pulsin në degët e saj në furçë.

Me kursin afatgjatë të kësaj gjendje si tunel i kyçit të dorës sindromi kanal në një pacient mund të zhvillojë falangave osteoporozën në gishta të kombinuara me vrull e enëve të gjakut dhe dhimbje të vazhdueshme djegur.

Diagnoza e tunelit i kyçit të dorës sindromi kanalit

Shkaqet e kësaj gjendje është vendosur si rezultat i shqyrtimit të pacientit, studimi përmban të jetës së tij. Simptomat Pra, shumë tipike të muskujve-tonik në parakrah të njëjtën dorë. Shpesh sindromi i tunelit i kyçit të dorës diagnoza në kanalin dhe ekzaminimit të kufizuar neurologjike.

Holding EMG dhe ENG për të dalluar këtë plagë nervore mesatare në dore e prekur compression rrënjë nervore të disqe intervertebral në nivelin e qafës së mitrës, e cila shkakton të njëjtën dhimbje dhe memecëri në seksionet përkatëse të gjymtyrë e sipërme.

Trajtimi i sindromi i tunelit i kyçit të dorës tunel.

Hapi i parë është për të trajtuar sëmundje që nënvizon zhvillimin e sindromi i tunelit i kyçit të dorës. Kështu, në hypothyroidism kryer terapi zëvendësuese. Në këto raste, një restaurim të shpejtë të funksioneve të shqetësuar.

Për të përmirësuar rajonale e qarkullimit të përshkruara drogë vasoactive (trental, Xantinol, acid nikotine) në kombinim me anti-inflamator dhe diuretik (diakarb, tryampur). Pacientët me paresthesia rënda në shfaqje natën përshkruajnë seri karbamazepinovoho (Tegretol 200 mg 2-3 herë në ditë).

Në fazat e hershme të përmirësimit mund të arrihet me futjen e novokaina dhe barnave steroide në rajonin e kanalit - bllokadës. Në terapi të drogës përdorur NSAIDs, analgesics, hormonet.

Eliminimi dhimbje, pokolyuvan dhe restaurimin e ndjeshmërisë në gishtat në trajtimin e pezmatim nervi të nervore mesatare në sindromi i tunelit i kyçit të dorës, nëse kanali është përshpejtuar përdorimin e fizioterapisë (UHF, CMT, etj), terapi manuale (muskujve, të përbashkët dhe pajisje koreshkovaya), akupunkturë, ushtrim terapi.

Në mungesë të efektit të terapisë konservatore ka indikacione për trajtim kirurgjik: ligament prerje tërthor e dore. Kirurgjia është zakonisht bëhet mënyrë të hapur, por kjo mund të bëhet dhe me anë të endoscope.

Parandalimi i tunelit i kyçit të dorës sindromi kanalit

Përdorni mbajtëse të veçantë dhe pad dore me një rul si një masë parandaluese heq ngarkesën mbi nervore mesatare dhe ligaments në dore përbashkët.

Për sindromi i tunelit është edhe ngjeshja e nervore ulnar në kanalin fascial midis drejtuesit e dore bërryl flexor.

Nervore nevropati femurit.

Ndoshta kjo është për shkak të ngjeshjes së faqes lirimit në ligament inguinale. Pacientët ankohen për dhimbje në ijë, e cila perednevnutrenney radiating në kofshë dhe këmbë. Me kalimin e kohës atje trazirave shqisore dhe motorike, mpirje të lëkurës që do të vijnë zonë ynnervyruemoy dhe kequshqyerjen, dhe atrofi e quadriceps dhe hip.

Nevralgji kofshë jashtme nervore lëkurës. Nevralgji manifeston ndjenjat e dhimbshme dhimbshme në sëmundje kofshë perednenaruzhnoy (Roth). Arsye është ngjeshja e një nervore në kanalin e formuar nga fish inguinale.

Muskujt dardhë Sindromi. Nervore sciatic mund zdavlyuvatysya muskujve spazmyrovannoy dardhe. Djegia dhimbje, i fortë, i shoqëruar nga paresthesia, është përhapur mbi sipërfaqen e jashtme e këmbë dhe këmbë. Rritur dhimbje karakteristike në rrotullimin e brendshme hip, me prirje këmbë në hip dhe gju joints. Prekje dardhë gjithashtu rrit dhimbje të muskujve.

Nevropati nervat mëdha dhe të vogla këmbë.

Nervore zakonshme peroneal apo degët e saj, nervore tibial mund të jetë i habitur në nivelin e kreut të kërci. Compression ndodh kur gjymtyrët e gabuar pozicion, duke përfshirë edhe rrugët se si për t'u ulur, duke hedhur këmbët e tij. Faktorët Pathogenetic janë diabeti, disproteinemitë, vasculitis dhe të tjerët.

Lezione klinikisht zakonshme peroneal nervore zbuluar dobësi flexor këmbën e pasme, nga ana e dobëson këmbë jashtë. Nuk është sipërfaqja e ashpër e jashtme e këmbë dhe këmbë. Pacientët ecin, shuffling këmbët. Reduktuar ndjeshmëri në sipërfaqen e jashtme të këmbës dhe këmbës. Humbjen anteriore degët tibial nervore që çojnë në dobësinë e përkulje të këmbës dhe këpucë me majë. Kjo nervore mund të jetë e kufizuar në vend të kalimit të tij nga ana e kockave të brendshëm dhe kanali predplyusnevye zonën këmbë. Ka dhimbje, ndjesi shpimi gjilpërash përgjatë këmbës dhe bazë e këpucë me majë, mpirje në këtë zonë. Procesi mund të përfshijë mesor ose degës lateral shputës nervore. Me humbjen shënoi siklet e parë në pjesën e mesit të këmbës, me lezione të dytë - në anën e këmbës. Ka edhe trazirat ndjeshmëri në sipërfaqen e mesit apo e jashtme të këmbës.

Kirurgjikale sindroma tunel trajtim.

Në mungesë të efektit të terapisë fizike, bllokadat, administrim lokal të hormoneve indikacione për decompression kirurgjikale e nervit të ngjeshur në zhvillim.